Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4475)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4153)
Українці мої... (1674)
Резонанс (2155)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1848)
Крим - наш дім (1105)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (243)
Бути чи не бути? (355)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (219)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОДЯКУ╢МО БОГОВ╤, ЩО КУЛЯ ВЛУЧИЛА ТРАМПОВ╤ У ВУХО, А НЕ ТУДИ, КУДИ Ц╤ЛИВ СТР╤ЛЕЦЬ…
Ц╕ сантиметри визначали долю людства. Бо критична дестаб╕л╕зац╕я кра╖ни-л╕дера зах╕дного св╕ту...


ЩО НАМ ╤З КРЕМЛ╤ВСЬКИХ ХОРОВОД╤В НАВКОЛО ТРАМПА?
Розбира╓мо реакц╕ю роспропу на президентськ╕ вибори у США…


РОС╤ЙСЬКИЙ УДАР ПО «ОХМАТДИТУ»: ТЕРОР П╤Д АКОМПАНЕМЕНТ БРЕХН╤
Укра╖на ма╓ неспростовн╕ докази того, що удар по дитяч╕й л╕карн╕ «Охматдит» –...


КИСЛИЦЯ ПРЕДСТАВИВ ГЕНАСАМБЛЕ╥ ООН ФОТОДОКАЗИ РОС╤ЙСЬКОГО ОБСТР╤ЛУ ОХМАТДИТУ
Рос╕я намага╓ться ф╕зично знищити укра╖нських д╕тей, яких не може викрасти й...


«ВЕЛИКА ВОДА»
Документальний ф╕льм “Велика вода” знято до р╕чниц╕ вибуху на Каховськ╕й ГЕС…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 08.01.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 08.01.2021
ВАЛЕНТИН БУТ: АНАЛ╤З ПОМИЛОК

ВАЛЕНТИН БУТ: АНАЛ╤З ПОМИЛОК,
або Чи доросли ми до усв╕домлення необх╕дност╕ перезаснування держави?

Зерна, що с╕яли, падали в землю як треба.
От би з небес на них краплю живо╖ води,
Адже не може земля без вологи родить,
Н╕як без дощу не потягнуться сходи до неба...
Чекали дарма. Кура╓м зароста╓ р╕лля,
Гаряч╕ леванти зд╕ймають пилюку п╕д хмари…
Агов, укра╖нц╕! Невже тут одн╕ яничари
Чекають лукаво приходу царя-москаля?
В.Б.

Хочемо того чи н╕, але помилки були, ╓ й будуть частиною нашого життя. ╤ це не лише про нас, укра╖нц╕в, нав╕ть не про людство. Метод спроб ╕ помилок ╓ одним ╕з базових метод╕в св╕тобудови - тих, як╕ уможливлюють ╖╖ розвиток ╕ прогрес. Усв╕домлення цього ╓ вкрай важливим. Але не ст╕льки для уникнення розпачу ╕ само╖дства через наш╕ прорахунки, не для виписування ╕ндульгенц╕й за сво╖ "ляпи", як для уважного анал╕зу з винесенням необх╕дних висновк╕в, аби не повторювати ╖х в подальшому.
Здавалося б, акс╕ома. Нав╕ть дитя, раз вхопивши з багаття прискаючу ╕скрами жарину, вдруге вже не пол╕зе в жар голими пальцями. Не так у нашому пол╕тичному житт╕. Тут обп╕ка╓мося щоразу на одному й тому ж - та ще й як! - але висновк╕в практично не робимо.
Чому?
Причин чимало.
Найперше, неск╕нченно довг╕ стол╕ття бездержавност╕ результувалися у ст╕йку недов╕ру народу до будь-яко╖ влади, у несприйняття ╖╖, у в╕дсторонен╕сть сусп╕льства в╕д державних справ. "Пол╕тика - брудна р╕ч", "Подал╕ в╕д начальства, поближче до кухн╕" - знайом╕ гасла, чи не так?
По-друге, ц╕леспрямоване, упродовж в╕к╕в, винищення ╕стинно╖ укра╖нсько╖ шляхти - в╕д Тараса Трясила ╕ Павла Бута до Тараса Шевченка ╕ В'ячеслава Чорновола та виплекання натом╕сть псевдоел╕т - призвело до викривлення уявлень про нац╕ональну ел╕ту, про ╖╖ сутн╕сть, ╖╖ роль та призначення. Як результ, значна частина нац╕╖ й до сьогодн╕ дезор╕╓нтована, сприйма╓ в якост╕ сво╓╖ ел╕ти як не зманкуртизован╕ п╕дн╕жки чужих трон╕в, то в╕двертих маф╕оз╕, а ╕нша, не менш зашорена частина, ладна окропом п╕сяти в╕д виряджених у вишиванки язикатих н╕кчем, здатних лише на лунк╕ гасла й перейменування перелаз╕в, або ж в╕д не менш безпринципних за згаданих манкурт╕в, щуруватих злодюг, як╕ наввипередки з ними грабують Край. Р╕зниця м╕ж цими лише та, що останн╕ мародерствують, м╕м╕круючи п╕д патр╕от╕в, вправно прикриваючмсь патр╕отичним словоблуддям.
Чи в╕дчува╓ моя дов╕рлива нац╕я нещир╕сть що тих, що ╕нших?
Поза всяким сумн╕вом. Н╕кчемн╕ показники електоральних уподобань потужно п╕дтримувано╖ Кремлем п'ято╖ колони, як ╕ неголосування за клан Петра Олекс╕йовича на минулих президентських виборах, ╓ безперечним доказом того. Спитаймо себе, чи програв би т╕ вибори пан Порошенко, якби закликаючи зах╕дних ╕нвестор╕в вкладати в укра╖нську економ╕ку, сам не ховав би сво╖ прибутки у офшорах, якби не гальмував розсл╕дування у справ╕ Майдану, якби не прикривав клан пап╓р╓дн╕кафф, фактично амн╕стувавши нацарьоване ними, якби не займався колаборац╕╓ю з ворогом, не сприяв просуванню у владу партнера-мертвечука, якби дурячи власний народ декларац╕ями про боротьбу з корупц╕╓ю, не намагався одурити ще й тих, кого звав "зах╕дними партнерами". На жаль, тих "якби" було аж надто багато, аби закрити на них оч╕. Зрештою, чи мав би Петро Олекс╕йович нин╕ проблеми з венедикт╕вською прокуратурою та портновськими судами, якби зам╕сть використовувати ╖х в режим╕ грановського управл╕ння, в╕н вчасно ╕ належно реформував би ╖х? В╕дпов╕дь очевидна. Х╕ба н╕?
На жаль, так не сталося.
- Не було пол╕тично╖ вол╕," - пояснюють нам мудр╕ пол╕тологи.
- Не було порядного президента, - кажу я.
Сумно, але нав╕ть попри таке потужне щеплення, як"зеленовладдя", висновк╕в не винесено й дос╕. Широка публ╕ка, мов ╖й пороблено, ╕ дал╕ продовжу╓ витр╕щатися на приватизований маф╕╓ю телеекран, який альтернативою нездарних клоун╕в знову послужливо втюху╓ ╖й все тих же порох╕в-мертвечук╕в.
 А що ж ми? Зам╕сть зусиль з╕ створення реально╖ альтернативи пулу запл╕сняв╕лих, вже не раз скомпрометованих пол╕тик╕в, що уособлюють собою клани маф╕╖, сформовано╖ за час╕в ╕ безпосередньо╖ участ╕ великого дона Леон╕да Даниловича, ми й дал╕ продовжу╓мо пускати слину, слухаючи облудн╕ об╕цянки профес╕йних наперсточник╕в. Цьому, треба визнати, дуже сприя╓ зас╕яний свого часу на укра╖нських теренах всепроникаючий штам в╕русу попул╕зму. ╤ найсумн╕ше тут те, що ╕мунна система нашого, багато ще в чому совкового сусп╕льства практично не бореться з ним. Наша любов до вс╕ляких п╕льг, субсид╕й ╕ подачок, схоже, непереможна, а в╕ра в передвиборч╕ об╕цянки пол╕тик╕в виходить далеко за меж╕ здорового глузду. Чи треба казати, що те дозволя╓ маф╕╖ продовжувати сво╓ панування, зб╕льшувати сво╖ статки за рахунок обдирання нас з вами, перебувати при тому у повн╕й впевненост╕, що висловух╕ дурн╕ й дал╕ будуть танцювати п╕д ╖хню дудку.
Але чи все вже аж так безнад╕йно? Чи ма╓мо за таких обставин бодай кволий шанс застояти свою державн╕сть, утвердитися повноц╕нною, самодостатньою нац╕╓ю, р╕вною серед р╕вних у св╕т╕?
Ма╓мо. Але для того треба виплутатися з павутиння м╕ф╕в ╕ облуди, прокинутися в╕д нав╕ювань, якими б принадними вони не видавалися, навчитися, зрештою, робити висновки з власних помилок. Треба усв╕домити врешт╕-решт, що нац╕я не може усп╕шно розвиватися, не збудувавши самост╕йну, сильну, а отже, усп╕шну державу. Але ╕ усп╕шна держава не може в╕дбутися доти, доки нац╕я перебуватиме у ступор╕.
Висновок з щойно сказаного ц╕лком очевидний: на час╕ пробудження сусп╕льства, усв╕домлення себе нац╕╓ю та перезаснування держави. Мусимо зам╕сть малод╕╓здатного, ╕нфантильно-совкового, п╕дпалого п╕д маф╕ю покруча, заснувати сучасну укра╖нську державу, де ╕нтереси нац╕╖, ╕нтереси кожного з нас будуть ╢ДИНИМ пр╕оритетом влади.
Для того мисляча, фахова частина сусп╕льства - його ╕стинна ел╕та - ма╓ вже сьогодн╕, не чекаючи передвиборчих перегон╕в, в╕дкинути надуман╕ протир╕ччя, ╓днатися ╕ готувати те перезаснування. Готувати д╕╓во, з ч╕ткою далекоглядною перспективою, з покроковою, детал╕зац╕╓ю перспективи короткостроково╖. А ще - готувати фахов╕ команди законотворц╕в, правник╕в, економ╕ст╕в, господарник╕в, формувати з них т╕ньов╕ уряди, як╕ б волод╕ли ситуац╕╓ю, були готов╕, в раз╕ приходу до влади, негайно братися до справ.
Пол╕тична конф╕гурац╕я таких об'╓днань у вигляд╕ класично╖ пари парт╕й европейського типу, ╖х участь в найближч╕й виборч╕й кампан╕╖ ╓ вкрай бажаною, б╕льш того - необх╕дною д╕╓ю. Надзвичайно важливим, при тому, ╓ комун╕кац╕я з найширшими верствами сусп╕льства, донесення до них сво╖х нам╕р╕в ╕ план╕в.
Укра╖нське сусп╕льство, попри вс╕ його постсовков╕ рудименти й атав╕зми, не ╓ зборищем простакуватих дядьк╕в ╕ т╕ток чи "маленькими укра╖нцями", як його принизливо йменував Трет╕й президент. Воно просто не мало ще реально╖ альтернативи маф╕╖. Дв╕ч╕ (2004, 2014 рр.) жорстоко дурене в сво╖х над╕ях, воно й дос╕ перебува╓ у пошуку. Обрання ЗЕ-влади, як я те бачу, було св╕дченням не ст╕льки його нетямовитост╕, дурост╕ чи безв╕дпов╕дальност╕, як крайнього небажання ╕ дал╕ утримувати при влад╕ тих, хто не дотримавши сво╖х об╕цянок, зрадив ╖хн╕ над╕╖ на перем╕ни.
Роль сусп╕льства у справ╕ перезаснування держави, безумовно, ╓ ключовою. Вона поляга╓ в тому, щоб за мигт╕нням м╕шурних масок, нав'язуваних йому маф╕╓ю почвар, розглед╕ти обличчя тих, хто хоче, вм╕╓ ╕ може вивести Край з болота, в якому товчемося вже майже третину стор╕ччя. ╤ не просто розглед╕ти - привести ╖х до влади, уникнувши пол╕ттехнолог╕чних пасток, не продавшись за гречку, хоч би й була золотою.
Треба лишень не забувати, що згаданий на початку метод спроб ╕ помилок ╓ чи не найприм╕тивн╕шим пут╕вцем прогресу. Здатн╕сть анал╕зувати, мислити, спираючись на чималий набутий досв╕д, напевно ж п╕дказу╓ нам, що гра в безк╕нечн╕ експерименти: п╕двели клоуни - оберемо сп╕вак╕в/ режисер╕в/волонтер╕в/комбат╕в - то ╓ шлях в н╕куди, а з огляду на те, що кра╖на перебува╓ у в╕йн╕, частково в окупац╕╖, то прям╕с╕нько у пр╕рву.
Тож роб╕мо висновки, товариство, ╕ д╕ймо, не гаючи часу, бо загрожен╕ сьогодн╕ не лише мова, не лише незалежн╕сть держави, але ╕снування само╖ нац╕╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 08.01.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22887

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков