Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 02.10.2020 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 02.10.2020
ЗЛОВ╤СНА Т╤НЬ ФЕЛЬДМАРШАЛА ГОЛОДОМОРУ НАД РОС╤╢Ю

Нещодавно у Ки╓в╕ вийшла друком книга доктора ╕сторичних наук Василя Марочка «Йосип Стал╕н – фельдмаршал Голодомору». Автор, ╜рунтуючись на багатому арх╕вному матер╕ал╕, переконливо показу╓, що винищення укра╖нського селянства в╕дбувалося п╕д особистим кер╕вництвом Стал╕на. За особистим наказом кремл╕вського диктатора восени 1931 – взимку 1932 рок╕в в Укра╖н╕ застосовували карально-репресивн╕ заходи, що призвели до масового голодування селян у грудн╕ 1931 – с╕чн╕ 1932 рок╕в, а навесн╕ 1932 року – до виразних ознак Голодомору. Василь Марочко пише: «Нас╕ння ╕ хл╕б, примусово вилучен╕ в укра╖нських селян, в╕дправляли до Сиб╕ру ╕ Волги, як╕ були визнан╕ «недор╕дними районами». Знову, як у часи лен╕нського людомору, укра╖нськ╕ селяни ц╕ною власного життя мали годувати населення Поволжя. Вагому частину укра╖нського хл╕ба, судячи з телеграми Стал╕на до Яна Гамарника (заступника наркома з в╕йськових та морських справ СРСР), вивозили для забезпечення арм╕╖ на далекому Сход╕».
 Селяни чинили оп╕р: «У перш╕й половин╕ 1932 р. в╕д Голодомору потерпала щонайменше третина район╕в Укра╖ни. Стал╕нський «головний удар» в╕дчули укра╖нськ╕ селяни, тому вдалися до пасивних й активних форм опору: виходу з колгосп╕в, волинок, захоплення с╕льрад, масових голодних бунт╕в. ╤з 1630 селянських повстань, як╕ сталися тод╕ в СРСР, 923 припадало на Укра╖ну. В них активну участь брали 24 тис. ос╕б. Вони повертали конф╕сковане майно, зерно, худобу, л╕кв╕довували с╕льради». Б╕льшовики в╕дпов╕ли терором.
 В. Марочко зазнача╓: «На початку жнив скорботи 1932 р. Стал╕н мав можлив╕сть запоб╕гти масовому голодуванню селян. У нього була нагода прислухатись до рекомендац╕й наркома землеробства СРСР Я. Яковл╓ва стосовно встановлення ф╕ксованих норм вилучення зернових культур з гектара. Закону, який би регулював цю справу, не ╕снувало. 17 вересня 1932 р. Яковл╓в фактично визнав, що хл╕бозагот╕вл╕ мають у «багатьох випадках характер розверстки». Райвиконкоми ╕ загот╕вельн╕ органи забирали у селян «ус╕ лишки хл╕ба», не переймаючись «балансом потреб колгоспу». Нарком землеробства пропонував ухвалити закон про регламентац╕ю норм вилучення зернових з одного гектара, а «лишки» передати у «повне ╕ необмежене розпорядження колгоспу ╕ колгоспник╕в». ╤дея закону проста: кожен район встановлю╓ план для колгосп╕в з огляду на врожайн╕сть, розм╕р пос╕вного клину п╕д зерновими на душу населення, забезпечен╕сть худобою. Йшлося нав╕ть про розробку таблиць ставок хл╕бозагот╕вл╕ зг╕дно з агротехн╕чними умовами кожного району ╕ колгоспу, а також встановлення л╕м╕т╕в видач╕ хл╕ба на трудодень. Стал╕н особисто знав про законотворчу ╕н╕ц╕ативу наркома землеробства, але про╕гнорував ╖╖. 6 серпня 1932 р. в╕н вимагав ч╕ткого обл╕ку наявного зерна, р╕шучо╖ боротьби з його розкраданням у колгоспах, вчасного ╕ повного виконання хл╕бозагот╕вельних план╕в. В нього була власна апробована система загот╕вл╕ хл╕ба: розверстка з використанням репресивних метод╕в».
 Це була в╕йна проти укра╖нського селянства з ус╕ма ознаками во╓нних д╕й: «Тактика ведення польових батал╕й передбача╓ застосування димово╖ зав╕си, в╕двол╕каючого маневру. Стал╕н боровся з╕ шпигунами, але залюбки поширював неправдиву ╕нформац╕ю про под╕╖ ╕ явища в СРСР. 1 липня 1932 р. в╕н зобов’язав Наркомзем ╕ Держплан розповсюдити оф╕ц╕йне пов╕домлення про чудов╕ перспективи врожаю зернових культур, щоб здивувати американських б╕знесмен╕в. Вони перебували тод╕ в СРСР, налагоджували торг╕влю. Одночасно в╕н вимагав в╕д республ╕канського кер╕вництва виконання хл╕бозагот╕вельного плану «на 100 в╕дсотк╕в», щоб у такий спос╕б продемонструвати колосальн╕ врожа╖ соц╕ал╕стичних нив. Радянська пропаганда щедро платила продажним зах╕дним журнал╕стам, до яких належав кореспондент «Нью-Йорк Таймс» В. Дюрант╕. В╕н к╕лька раз╕в брав ╕нтерв’ю у самого Стал╕на, писав про в╕дсутн╕сть голоду, розпов╕дав про кв╕туч╕ поля ╕ добробут селян».
 Водночас комун╕стична влада розправлялася з селянством: «Селянам заборонили залишати колгоспи без дозволу кер╕вництва, а поле без розпорядження бригадира. Самов╕льний вих╕д з колгоспу вважався крим╕нальним злочином. Колгоспник╕в змусили помирати в╕д голоду, унеможливили будь-як╕ можливост╕ для порятунку, штовхали ╖х на межу людо╖дства. Голодна смерть, яка чекала на селян у колгосп╕, виявилася страшн╕шою в╕д крим╕нального пересл╕дування. Вони масово полишали колгоспи. Активна фаза проведення хл╕бозагот╕вл╕ восени 1932 р. лише посилила рух б╕женц╕в в╕д голоду, арешт╕в ╕ розстр╕л╕в. У вересн╕ 1932 р. заяви про вих╕д написали 32 976 колгоспник╕в Ки╖всько╖, В╕нницько╖, Харк╕всько╖ областей, а саме явище охопило близько ста район╕в. У восьми районах Харк╕вщини незаможники становили 40%, середняки – 27,3%, так зван╕ «куркул╕» - 11% серед контингенту б╕женц╕в. Укрколгоспцентр, який займався обл╕ком прац╕ у колгоспах, вважав основною причиною виходу з колгосп╕в «скрутний харчовий стан колгоспник╕в» ╕ «нестачу хл╕ба». За таких обставин пересл╕дування селян, ╖х повернення до колгосп╕в ╕ засудження ╓ ознакою злочину, позаяк д╕╖ влади унеможливлювали виживання через самост╕йний порятунок». 23 с╕чня 1933 року член ЦК ВКП(б) ╕ секретар ЦК КП(б)У М. Хата╓вич та голова Раднаркому УСРР В. Чубар заборонили продаж зал╕зничних квитк╕в селянам. Каральн╕ органи чинили розправу ╕ з тими прац╕вниками райком╕в парт╕╖ ╕ райвиконком╕в, як╕ намагалися пом’якшити становище селян.
 Василь Марочко робить висновок: «Злов╕сна т╕нь фельдмаршала Голодомору, н╕би страшна примара 1933 р., кружля╓ над сучасною Рос╕╓ю. Н╕ хреста, н╕ пам’ятного знака на могилах масових поховань його жертв. Писати ╕ говорити про Голодомор у Рос╕╖ заборонено, але окремих рос╕йських ╕сторик╕в ╕ пол╕толог╕в вс╕ляко заохочують творити побрехеньки про траг╕чн╕ под╕╖ 1933 р. в Укра╖н╕. На територ╕╖ стал╕нських табор╕в влаштовують шоу з ноч╕влею у камерах пол╕тичних в’язн╕в, а люди зручно почуваються у будинках на вулицях, названих ╕менами кат╕в. Н╕ каяття, н╕ вибачень перед власним народом. Очевидно, визнати злочини стал╕н╕зму п╕д силу духовно зр╕лим ╕ великим нац╕ям, а не територ╕ально безмежним».
 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 02.10.2020 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22688

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков