Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3656)
З потоку життя (6876)
Душі криниця (3699)
Українці мої... (1507)
Резонанс (1600)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1755)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ТЕМА КРИМУ НЕДОСТАТНЬО ВИСВ╤ТЛЮ╢ТЬСЯ В УКРА╥НСЬКИХ ЗМ╤
Про це заявили учасники досл╕дження «Крим: поза зоною досяжност╕?» з Школи пол╕тично╖...


С╤МФЕРОПОЛЬЦ╤ ЖАЛ╤ЮТЬСЯ НА ЧОРНУ ВОДУ З КРАН╤В
У анексованому Рос╕╓ю С╕мферопол╕ у квартирах з кран╕в почала текти чорна вода.


СИТУАЦ╤Я З КОРОНАВ╤РУСОМ В УКРА╥Н╤ ТА СВ╤Т╤
Загалом з початку еп╕дем╕╖ коронав╕русу в Укра╖н╕ п╕дтвердили 188 106 випадк╕в зараження...


ПОНАД 70% УКРА╥НЦ╤В ХОЧУТЬ, ЩОБ ╥ХН╤ Д╤ТИ ТА ОНУКИ ЗАЛИШИЛИСЯ ЖИТИ В УКРА╥Н╤
Щодо проживання у сво╓му м╕ст╕ та сел╕, то 61% хот╕ли б, щоб ╖хн╕ нащадки продовжували жити в ц╕й...


ОКУПАЦ╤Я КРИМУ РОС╤╢Ю ПРИЗВЕЛА ДО ВТРАТИ 70% МОРСЬКИХ АКТИВ╤В УКРА╥НИ
За п╕дтримки м╕жнародних партнер╕в Укра╖на в╕дновлю╓ в╕йськовий флот, зокрема шляхом буд╕вництва...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 03.07.2020
Володимир Балух: ЯКЩО ЗАБРАТИ З КРИМУ АРМ╤Ю, МИ ПОБАЧИМО, ЯКИХ ПРАПОР╤В НАД БУДИНКАМИ БУДЕ Б╤ЛЬШЕ

Володимир Балух – один з найв╕дом╕ших укра╖нських пол╕тв’язн╕в, кримчанин ╕, як в╕н  сам себе назива╓ – укра╖нський нац╕онал╕ст. Останн╕й статус в╕н п╕дтверджував не раз.
У грудн╕ 2013 року, п╕д час Революц╕╖ Г╕дност╕ на столичному Майдан╕ почепив на високу жердину на сво╓му трактор╕ червоно-чорний прапор.
А на початку окупац╕╖ вир╕шив "потролити" сво╖х односельчан жовто-блакитним – вив╕сив його на сво╓му будинку разом з табличкою "вулиця Геро╖в Небесно╖ Сотн╕".
Щоправда, зам╕сть обурених односельчан прийшли обурен╕ правоохоронц╕.
Окупанти засудили його за непокору оперпрац╕вникам, н╕бито збер╕гання бо╓припас╕в ╕ вибухових речовин та побиття начальника ╕золятора. Проти несправедливого вироку Балух голодував понад 200 дн╕в. З ув’язнення – писав листи.
На якому етап╕ справи зараз – не зна╓.
7 вересня 2019 року Балух повернувся в Укра╖ну в межах великого обм╕ну. ╤ вже 10 м╕сяц╕в живе в кра╖н╕, якою керу╓ президент Володимир Зеленський.
Ми зустр╕ча╓мося з ним спекотного червневого дня б╕ля Ки╖вського апеляц╕йного суду на Солом’янськ╕й, де захист Серг╕я Стерненка оскаржував його домашн╕й арешт.
На Балуху б╕ла футболка з написом "Вимкни рос╕йське", а в руках – люлька. В╕н багато говорить про розчарування владою Зеленського, назива╓ главу ОПУ Андр╕я ╢рмака "спецоперац╕╓ю Кремля", рад╕╓ за побратим╕в-пол╕тв’язн╕в, як╕ збираються в пол╕тику, ╕ розчулю╓ться, коли говорить про Крим, любов ╕ маму.
Про все це читайте в ╕нтерв’ю Володимира Балуха "Укра╖нськ╕й правд╕".

"Якщо людина користу╓ться ╕ в побут╕, ╕ з екран╕в соцмереж укра╖нською мовою – це для мене великий показник"
– Ви повернулися в Укра╖ну майже одразу п╕сля того, як в Укра╖н╕ обрали нового президента, новий парламент ╕ призначили новий уряд. Чи була якась зм╕на, що вам одразу кинулася в оч╕?
– Я до того був останн╕й раз в 16-му роц╕ в Ки╓в╕, ╕ тод╕ якось в сусп╕льств╕, на вулиц╕ в╕дчувалося, що в кра╖н╕ йде в╕йна, волонтери працюють, багато було чути укра╖нсько╖ мови. От в╕дчувалося, що в кра╖н╕ йде в╕йна ╕ кра╖на чинить супротив.
А п╕сля повернення, виходячи на вулиц╕, таке от враження, що в╕йни нема… Будь-як╕ проблеми люди вир╕шують, будь про що розмовляють, але т╕льки не про в╕йну.
Виключно у середовищ╕ переселенц╕в з Криму, як╕ вимушено покинули Крим, в кол╕ активних громадян, там ще, зв╕сно, ╓ тривога за все, що в╕дбува╓ться в кра╖н╕. Про це пост╕йно говорять, над цим пост╕йно розм╕рковують, що нам дал╕ робити.
Ну застро╓ний Ки╖в мене вразив, нав╕ть у пор╕внянн╕ з 16-м роком. Неконтрольоване дике буд╕вництво, забудову╓ться кожен метр. Як гриби, стоять ц╕ будинки.
– У вас на футболц╕ написано "Вимкни рос╕йське". Як ви дума╓те, рос╕йського, коли ви повернулися, стало менше?
– На жаль, при ц╕й влад╕ його чим дал╕, тим б╕льше ста╓. ╤ це пом╕тно кожен день. Я не знаю, св╕домо чи несв╕домо анонсував Сивохо свого часу "тактику др╕бного кроку", яким вони рухаються. Кожен день розбиваються п╕двалини, що стосуються мови, арм╕╖, води в Крим...
Таке враження, це в мене вже майже впевнен╕сть – що влада Зеленського зараз ма╓ вс╕ ознаки окупац╕йно╖ адм╕н╕страц╕╖. Не державно╖ влади, а окупац╕йно╖ адм╕н╕страц╕╖, тимчасово╖.
На м╕й погляд, мета одна – створити напругу в сусп╕льств╕, розпорошити сили ╖╖ св╕домо╖ частини ╕ врешт╕ – привести Медведчука. Яке це буде пр╕звище – не важливо, але саме цей, так званий, "Опоблок – За життя".
Я вважаю, що саме Медведчука вони ведуть до влади.
– Тобто ви погоджу╓теся, коли нову владу називають реваншистською, так? Ви дума╓те, це ╖╖ св╕дома позиц╕я?
– Тут дуже все просто. От див╕ться, коли 7 вересня ми (пол╕тв’язн╕ – УП) повернулись в Укра╖ну, призначили уряд Гончарука.
Була картинка одразу ╕ були велик╕ оч╕кування серед громадських, правозахисних орган╕зац╕й. Наприклад, це м╕н╕стерство, яке нами оп╕кувалося (М╕н╕стерство у справах ветеран╕в, тимчасово окупованих територ╕й ╕ внутр╕шньо перем╕щених ос╕б – УП), Оксана Коляда – нове обличчя з волонтерського середовища, з великим бажанням переналаштувати, зм╕нити систему. Я пам’ятаю, як гор╕ли в них оч╕, що вони хот╕ли щось робити.
Але коли б я туди не заходив, там пост╕йно були як╕сь реорган╕зац╕╖, недокомплект. Вони що не намагаються зробити – кругом якийсь пап╕рець ╕з забороною на це, тобто система залишилася та сама.
От ╓ картинка, що це, начебто, волонтери, а коли ц╕ люди хочуть щось зробити корисне, правильне, в них нема╓ ц╕╓╖ можливост╕. ╤ так от чим дал╕, тим б╕льше в╕дчувалось, що це все несправжн╓.
Нав╕ть якщо ╕ були нов╕ обличчя, то вони виконували роль такого антуражу якогось. ╤ те, що цей уряд п╕вроку нав╕ть не про╕снував, чергове тому п╕дтвердження.
╤ вс╕ ц╕ зашквари влади, цей дитячий садок, який на картинку працю╓, вся ця недолуг╕сть, в╕дос╕ки – це все ширма. А за лаштунками в╕дбуваються важлив╕ процеси, та сама зм╕на уряду…тепер цих вс╕х рег╕онал╕в, "табачник╕в" у культуру повернули, за мову беруться... Вони ж не припиняють цей рух.
 Сусп╕льство да╓ начебто отпор – вони включають задню ╕ починають обходити з ╕ншого боку. От найсв╕ж╕ший приклад: за м╕н╕стра осв╕ти не проголосувала Рада (проф╕льний ком╕тет – УП), його призначають обх╕дним маневром, там, в.о. ╤ цей в.о., ск╕льки в╕н буде працювати, нев╕домо.
Як на мене, це все ширма, за якою все в╕дбува╓ться в напрямку, який потр╕бен Кремлю: внутр╕шня дестаб╕л╕зац╕я, показати картинку громадянського протистояння, що тут б’ють ╕ таке ╕нше, що президент недолугий – "тут т╕льки ми зможемо навести порядок" – ╕ привести Медведчука.
Я не м╕г би н╕коли соб╕ уявити, сидячи там, що повернусь в кра╖ну, де так╕ канали, як Zik, вже будуть зовс╕м ╕ншо╖ направленост╕. Що три таких потужних загальноукра╖нських канали належать Медведчуку.
Я не знаю про б╕знес Медведчука… Наск╕льки в╕н потужний, щоб утримувати так╕ канали? А тут тепер, виявля╓ться, в 1+1 частка його... ╤ ц╕ з ОПЗЖ нав╕ть на "Прямому" канал╕ з’явилися.
Мен╕ дуже болить, що сусп╕льство, у загальн╕й мас╕ сво╖й, не намага╓ться якось правильно проанал╕зувати це, ╕ зрозум╕ти, що нас врешт╕ решт тягнуть в орб╕ту Кремля.
– Ви кажете, що за ц╕╓ю ширмою в╕дбуваються небезпечн╕ процеси. Ви ж фермером в Криму були, ╕ осв╕та у вас аграрна. Тема з подачею води в Крим. У Зеленського то збираються ╖╖ давати, то не збираються...
– Це найб╕льша зрада, яку ця влада може по в╕дношенню до кримчан соб╕ позволити. Ви не можете н╕чого зробити для деокупац╕╖? Просто тод╕ краще не роб╕ть н╕чого, не роб╕ть дурниц╕.
Тут нав╕ть не може бути двох якихось думок з цього приводу. У Криму для людей, для громадян Укра╖ни, для ╖хн╕х побутових потреб, абсолютно вистача╓ кримсько╖ води.
Система розбудована Укра╖ною п╕сля того, як Крим було передано за Радянського Союзу. Ще до побудови П╕вн╕чно-кримського каналу. В Криму ╓ гори, як╕ формують запас води.
Питань з тим, щоб напо╖ти людей, про якусь гуман╕тарну катастрофу – це таке саме вигадане питання, як пересл╕дування русскоязичних. "Пр╕т╕сн╓н╕╓ рускоязичних" ╕ "гуман╕тарна катастрофа в Криму" – це така сама схема, за якою нам намагаються нав’язати, що це от "хохли грьобани╓ воду не дають" ╕ через це проблема.
– А Рос╕я не може так само, як "утиски рос╕йсько╖ мови", використати воду в Крим як прив╕д, щоб напасти на Херсон?
– Будь-який сценар╕й не можна виключати. Але ж тут р╕ч не в тому, що вони хочуть, а в тому, що можемо ми. Яку ц╕ну вони заплатять?
– Якщо пор╕вняти ситуац╕ю, яка зараз в Укра╖н╕, ╕з т╕╓ю ситуац╕╓ю, яку ви переживали в 13-му роц╕ в Криму, чи ╓ щось схоже?
– Ми ж недаремно з вами ось тут, коло суду.
Я не знаю, як зараз там, в Криму, тобто не в╕дчуваю це шк╕рою, не дихаю одним пов╕трям з тим, хто там п╕д судами. Але нав╕ть якщо говорити про стан 16-го року, то ситуац╕я зараз переб╕льшу╓ його за в╕дчуттями, за наповнен╕стю. Тупо машина державна перемелю╓ людськ╕ дол╕, щоб опанувати тут сусп╕льну думку.
Нав╕ть не опанувати, а просто пригн╕тити ╖╖ до такого стану, щоб сусп╕льство перестало чинити спротив – от те саме я в╕дчуваю зараз тут. Т╕льки к╕льк╕сть оцих "космонавт╕в" у шоломах, як╕ виконують "обов’язки", а насправд╕ злочинн╕ накази, ще б╕льша.
Н╕г╕л╕зм оцей правовий, який дозволя╓ соб╕ влада, це ж ╕ ╓ саме те, що уособлю╓ кремл╕вську владу. Цю репресивну машину уособлюють саме так╕ д╕╖, коли вони можуть робити будь-що протиправне ╕ нема╓ механ╕зму на це вплинути ╕ припинити. А будь-яка твоя д╕я ними розц╕ню╓ться по строчках законодавства.
Слава Богу, що у нас сусп╕льство не наст╕льки подавлене, ну ╕ зв╕сно, це не робиться в один день, ╕ в Укра╖н╕ це зробити зрештою неможливо. Трошки ╕нша земля, з ╕ншим ментал╕тетом.
Я коли сид╕в в одиночц╕, часу багато було, а листуватися получалось лише рос╕йською мовою. Ну от начебто слова т╕ сам╕, л╕тери т╕ сам╕, все те саме, але от нав╕ть "укра╖нська рос╕йська" мова ╕ "рос╕йська рос╕йська" мова – вони р╕зн╕. В╕д цього ╕ в╕дчуття.
Я ще тод╕ пор╕вняв, що це те саме, що взяти Р╓п╕на ╕ Лев╕тана: одн╕ й т╕ сам╕ фарби, але з-п╕д пензля Р╓п╕на виходить "Лист запорозьких козак╕в турецькому султану", а в Лев╕тана "Над вечным покоем".
– Володимире, щодо того м╕сця, б╕ля якого ми сьогодн╕ з╕бралися. Значна частина людей, яка п╕дтриму╓ Серг╕я Стерненка, виходить, аби допомогти йому захистити сво╓ право на самозахист. Але вида╓ться, що у вас мотивац╕я зовс╕м ╕нша, чому ви це робите?
– Ви з приводу мо╓╖ справжньо╖ мотивац╕╖?
– Так, ви ж не за самозахист, правда?
– Для мене право на самозахист – це дуже чутлива р╕ч.
За час╕в Помаранчево╖ революц╕╖ чолов╕к застрелив "мусора", бо той його пост╕йно д╕ставав. Запорожченко чи Запорожець, якось так, пр╕звище було. Людину д╕ставав представник влади впродовж довгого пер╕оду часу, в╕н доводив людину до того, що вона ско╖ла вбивство. Чому це не врахову╓ться? Чому людин╕ дали 15 рок╕в?
Да, в╕н св╕домо п╕шов, взяв рушницю ╕ застрелив. Чому в нас нема╓ ╕нших механ╕зм╕в, як╕ враховують те, що людину довели?
З тих п╕р в мене болить ця ╕стор╕я. ╤ ╕стор╕я з╕ Стерненком болить, в╕дверто болить. Що це як не самозахист, коли це трет╕й напад на нього?
Ну ╕, я буду в╕двертим, те, що людина користу╓ться ╕ в побут╕, ╕ з екран╕в соцмереж укра╖нською мовою – це вже для мене великий показник.

"У 2014-му у Криму було враження, що людям хтось тумблер перемкнув"
– Давайте трохи поговоримо про Крим. Ще до арешту ви говорили, що не сп╕лку╓тесь з б╕льш╕стю односельчан п╕сля окупац╕╖. Як, на вашу думку, окупац╕я зм╕нила людей в Криму?
– Давайте змоделю╓мо ситуац╕ю, трошки абстрагуючись в╕д Криму. Наприклад, ми сидимо вдвох, ╕ – не важливо, хот╕ли ви цього чи не хот╕ли – але я вас примусив до чогось. Нав╕ть якщо ви вважа╓те, що це правильно. П╕сля цього ви зм╕нитесь чи н╕?
– Зв╕сно.
 – ╤ вже п╕сля 16-го року, коли я перебував там майже два роки в С╤ЗО, зв╕сно, люди дуже зм╕нюються. Мен╕ багато хто в С╤ЗО казав, ╕ пот╕м на лагер╕, коли в Керч╕ був: "О, кто же знал, что такое будет, кто же знал, что такой беспредел будет. А що нам тепер зробить?" Я кажу – п╕ти вмерти, що ти зробиш, ви запросили цю зброю. Вашими недолугими д╕ями скористалися, щоб створити картинку ╕ видавить укра╖нськ╕ збройн╕ сили...
Багато людей просто зал╕зли в раковину, розум╕ючи, що вони не в змоз╕ вплинути на ситуац╕ю. Бо, давайте в╕дверто, н╕коли сусп╕льство не св╕доме на 100%. Но тих, як╕ активно беруть участь, мають якусь свою ╕деолог╕чну та пол╕тичну позиц╕ю ╕ ╖╖ в╕дстоюють, н╕коли не було б╕льше 30%-35%. Це в найпотужн╕ш╕ часи.
А б╕льш╕сть – це флюгери. ╤ от чи зм╕нилися настро╖ в цих флюгер╕в чи н╕? Зв╕сно, зм╕нилися. ╥м же ж там наоб╕цяли золот╕ гори, що тут пенс╕╖ ╕ зарплати будуть шикарн╕, ╕ ц╕ни, як в Укра╖н╕. А вийшло все навпаки. Флюгер завжди шлунком виключно дума╓.
Зв╕сно, зм╕нилося сусп╕льство. ╤ от зна╓те, коли в╕дбулася весна 14-го року, для мене був просто шок в╕д людей. Таке враження, що людям хтось (клаца╓ пальцями) тумблер перемкнув.
– Досить швидко, ви ма╓те на уваз╕?
– Учора людина н╕коли повз не проходила, щоб не прив╕татись, щось не запитати, ╕ завжди ти ╖╖ виручав. А тут ця людина ╕де ╕ в╕дверта╓ться, тебе побачила – ╕ як в╕д ладана шараха╓ться.
Це в╕дбулось десь за м╕сяць, оця трансформац╕я людей.
– А чи багато було серед ваших знайомих людей, як╕ не сприйняли, не визнали окупац╕ю?
– Достатньо. Було дво╓ хлопц╕в, з якими я пост╕йно сп╕лкувався, ми допомагали одне ╕ншому, дружили, можна сказать. ╤ перший, ╕ другий разом з родинами ви╖хали. Один просто залишив д╕м, другий, можно сказать, подорвав за коп╕йки св╕й будинок. Вони зараз – це ганьба для влади – заробляють за кордоном. Один дальнобойщиком працю╓, ╕нший на буд╕вництв╕.
– А чи лишилися контакти з кимось на п╕востров╕ у вас?
– Зв╕сно, я контактую, сп╕лкуюсь, з людьми з╕ свого села. Але далеко не з ус╕ма. Там оц╕ упорот╕ ватн╕ки далеко не вс╕.
– Контакти не слабшають з кожним роком окупац╕╖?
– Я вам в╕дверто скажу, вони т╕льки крепшають. ╢ так╕ люди, що був номер телефона, але н╕коли ним не користувався. А зараз надзвонюють сам╕, щоб посп╕лкуватись, пожал╕тись на те, що там в╕дбува╓ться. Жал╕тись там д╕йсно ╓ на що.
Т╕, хто не зашорен╕, розум╕ють, яке зло пропаганда. ╤ от я вам скажу таку абсолютну, стов╕дсоткову, достов╕рну р╕ч: щоб оц╕нити чи Крим з проукра╖нськими чи з пророс╕йськими позиц╕ями, треба забрати зв╕дти арм╕ю. ╤ ми побачимо, яких прапор╕в буде б╕льше над будинками.
Зв╕сно, зараз рос╕яни завозять у Крим людей, таку приховану асим╕ляц╕ю поводять. Здеб╕льшого, це колишн╕ в╕йськов╕, спецслужб╕сти, як╕ на пенс╕ю виходять. Це дуже пом╕тно. Коли мене етапували до Торжка, в Тверську область, я етапом багато з ким ╖хав.
Так вони – саме вс╕ т╕, хто завезений п╕сля окупац╕╖, хто кращу долю шукав, хто переховувався. ╤ розмови м╕ж ними т╕льки про те, "а той так влаштувався, а той так, а там цих вояк нагнали".
Севастополь тр╕щить в╕д завезених людей. Там досить сутт╓ва частка зараз, як на мене – не менше 800 тисяч. У Криму завжди було багато таких, що купували квартири як дач╕. Зараз так╕ н╕куди не д╕лись, але добавилось дуже багато тих, хто на пост╕йне проживання при╖хали.
╢ ╓диний в Криму кор╕нний народ, в╕н визнаний ╓диним. ╢ ще к╕лька кор╕нних народ╕в, але давайте будемо в╕двертими – ╖хня к╕льк╕сть просто не сп╕вм╕рна з кримськими татарами.
Вони – кор╕нний народ, ╕ я як укра╖нський нац╕онал╕ст, вважаю, що будь-яка нац╕я ма╓ право на св╕й д╕м. ╤ кримськ╕ татари мають право на св╕й д╕м. ╤ вони виборять сво╓ право вир╕шального голосу на сво╖й власн╕й земл╕.
– Як ви дума╓те, чи за Зеленського в Укра╖н╕ утвердять автоном╕ю кримськотатарського народу?
– Я впевнений, що за Зеленського н╕чого доброго не утвердять. Пройшли т╕ часи, коли можна було плекати як╕сь над╕╖.

"Жодних зобов’язань якихось перед Зеленським у мене нема"
– А як ви зараз ставитеся до Зеленського, враховуючи, що завдяки йому ви повернулися в Укра╖ну?
– Вибачте, це абсолютна неправда. Робота, проведена для нашого повернення, велася задовго до Зеленського. ╤ ск╕льки робили громадськ╕ орган╕зац╕╖, щоб ця проблема була на поверхн╕, щоб вона звучала на вс╕х р╕внях, щоб в╕дбувався тиск на ту сторону.
╤ люди в Москв╕, там ц╕лодобово ця тема була п╕днята на такий р╕вень, що пр╕звища, як╕ звучали, стали для Пут╕на токсичними. Якби остався Порошенко, в╕н би ╕ Порошенку нас в╕ддав.
А тут за рахунок оц╕╓╖ п╕ар-акц╕╖… Хоча не так, для мене зрозум╕ло, що це була спланована спецоперац╕я, яка розпочалася з нашого повернення.
– Що саме було спецоперац╕╓ю?
– Що було спецоперац╕╓ю? А от та спецоперац╕я, яка дос╕ трива╓ в Укра╖н╕. Коли ми вперше почули про ╢рмака?
– Коли ви вийшли разом з ним з л╕така...
– От коли в╕н з нами прилет╕в у рол╕ головного одним л╕таком з "Внуково".
– Тобто, ви вважа╓те, що створення ╢рмака як суб’╓кта ╓ спецоперац╕╓ю Кремля?
– Там було багато чинник╕в, у яких був зац╕кавлений Кремль ╕ як╕ зн╕мались ц╕╓ю спецоперац╕╓ю – ╕ зняти токсичн╕сть, позбутись ╕мен, як╕ на слуху, так п╕ну зверху прибрать. Це дуже-дуже негативно под╕яло, до реч╕, на правозахисний рух. Просто зникли…
– Топов╕ ╕мена?
– Да, топов╕ пр╕звища зникли, ╕ начебто не стало проблеми. ╤ зараз треба багато сил, щоб знову розкрутити цей маховик, наповнити його ╕ншими пр╕звищами, бо проблема ж то н╕куди не д╕лась, людей як брали н╕ за що, саджали за пол╕тичними ознаками наших громадян, так це ╕ продовжу╓ться.
Що зм╕нилося з цим? Так, нас зв╕льнили. Але вибачте, що за просто так зв╕льнили? Я не Зеленському маю дякувати, що нас зв╕льнили, я маю дякувати сусп╕льству, людям, як╕ молились по церквах, як╕ виходили на акц╕╖ в ╢вроп╕, в Штатах, як╕ стояли ╕ п╕дн╕мали цю тему ╕ примушували пол╕тик╕в цим займатись. У мене нема жодного якого… як це зветься там?
 – Зобов’язань.
– Да, жодних зобов’язань якихось перед Зеленським нема. ╤ я вам в╕дверто кажу, коли ми повертались, то було бажання у мене п╕д╕йти до нього, спитати: "Що, важко? Кра╖н╕ важко? Залучай до справи, можеш на мене розраховувати". От було таке бажання щире.
Але от коли повернулись ми, почало приходить розум╕ння, що насправд╕ в╕дбува╓ться в кра╖н╕, ╕ особливо вже п╕сля того, як ╢рмак очолив Оф╕с президента, пом╕няли уряд, ╕ т╕ обличчя прибрали, до яких можна було ставитися з певним р╕внем поваги.
Коли в Порошенка був суд, в╕н слова Рябошапки наводив, що сам генеральний прокурор назвав ц╕ справи "трешем". А що, каже, таке треш з англ╕йсько╖? Це см╕ття.
╤ от оце слово "треш" все б╕льше ╕ б╕льше звучить у характеристиках влади. От все б╕льше усв╕домлю╓ш, що це справжн╓ см╕ття.
– Ви прилет╕ли з багатьма людьми, як╕ багато чого пережили. Чому н╕хто ╕з них не п╕шов у пол╕тику? ╤ ви н╕якою пол╕тичною д╕яльн╕стю не займа╓теся?
– Я не думаю, що в╕дкрию вам велику та╓мницю – хлопц╕ йдуть в пол╕тику. Зараз будуть вибори ╕ довибори до Верховно╖ Ради ╕ ви побачите, що дехто з хлопц╕в йде в пол╕тику.
– Дехто з тих, хто з вами повернулися?
– Так.
– Це про парт╕ю Сенцова?
– Я про Сенцова н╕чого не скажу, в план╕ його пол╕тичних амб╕ц╕й, думаю, в╕н це може зробити за себе сам. Я знаю, зв╕сно, трошки б╕льше, но я цього не буду говорить, це не моя справа – але Олег займа╓ться зараз телев╕з╕йним про╓ктом, зн╕ма╓ к╕но. Але зрештою нема н╕чого неможливого в цьому житт╕.
Але те, що хлопц╕ йдуть в пол╕тику, ви це побачите. ╤ йдуть не тому, що якось хочеться солодко життя сво╓ влаштувати.
Усе, що в нас ╓, за великим рахунком, це наш╕ ╕мена ╕ пройдений шлях до цього часу.
Але коли порядн╕ люди не йдуть в пол╕тику, то ми ма╓мо те, що ма╓мо – приходить от такий непотр╕б. ╤ тому "лучше жалеть о том, что сделал, чем о том, что мог сделать, но не сделал".
– Якщо хтось ╕з цих достойних хлопц╕в, зокрема той же Олег Сенцов, покличе вас у св╕й пол╕тичний про╓кт, чи п╕дете ви?
– Я не п╕ду н╕ в який пол╕тичний про╓кт. Поясню чому.
Я можу сп╕впрацювати, я вже майже сп╕впрацюю з пол╕тичною парт╕╓ю, але я вступати в парт╕ю н╕яку не буду. Я за переконаннями нац╕онал╕ст, ╕ хоч я ╕ вийшов в 2010 роц╕ з Конгресу укра╖нських нац╕онал╕ст╕в, формально я просто роз╕рвав з парт╕╓ю. Вони мене вважають сво╖м, а я вважаю себе просто нац╕онал╕стом.
В╕дверто скажу, якщо Олег Сенцов покличе в пол╕тичний про╓кт… Це, на м╕й погляд, неможливо. Ну, в╕н розум╕╓, хто я, я розум╕ю, хто в╕н. Ми сп╕лку╓мося, ми поважа╓мо ╕ розум╕╓мо один одного. ╤ я вважаю на даний час при вс╕й абсолютн╕й поваз╕ мо╖й до нього, в╕н не стане укра╖нським нац╕онал╕стом за визначенням. Тому у нас не може бути сп╕льного пол╕тичного про╓кту.
– 24 червня ви написали у Facebook: "За укра╖нську владу мен╕ було соромно завжди. Не соромно було лише сид╕ти за право цю владу формувати ╕ контролювати". За якого з президент╕в Укра╖ни вам найб╕льш соромно?
– Насправд╕ найб╕льш соромно не за президента, а за укра╖нський народ, за укра╖нц╕в соромно, розум╕╓те, за нас… Ми ма╓мо ╕дентичн╕сть власну розбудовувати, а ми соб╕ дозволя╓мо вот так╕ як╕сь хайпов╕ реч╕… Це найб╕льший сором насправд╕.
Я це в╕дверто кажу, до Зеленського був Янукович найб╕льший сором… Я вам можу нав╕ть по ранжиру розкласти: до цього був Янукович, до цього Кучма, до цього Кравчук. Деяк╕ непоган╕ реч╕ були зроблен╕ за Ющенка.
А в мене ╓ розум╕ння, що якби ми на перших наших виборах обрали Чорновола, ми мали б зовс╕м ╕ншу пол╕тику, не було б н╕коли таких-от ╕стор╕й. Чорнов╕л абсолютно розум╕в сво╓ призначення в раз╕, якби його обрали. Це роль того самого Леха Валенси в Польщ╕ – зруйнувати систему. А Кравчук, навпаки, ╖╖ намагався втримати.
Ми з мо╓ю подругою на суд╕ Прошенка сперечались, ╕ з╕йшлись на словах Довженка, що "бо╓ць ╕з хибами – це все ж таки бо╓ць, а муха без хиб – це т╕льки бездоганна муха".
Зараз при влад╕ "бездоганн╕ мухи" – як мухи, вони бездоганн╕, але в╕д б╕йц╕в там нема н╕чого.
У Януковича хоч якась була позиц╕я. В╕н хот╕в бути тут царьком, головним феодалом. У Зеленського взагал╕ н╕яко╖ позиц╕╖ нема. Тому найб╕льш соромно мен╕ за них – за тих, що зараз.
– Ви також говорили, що треба плекати нац╕ональну ╕дентичн╕сть. А що вам допомагало триматися ╕ бути укра╖нцем, коли ви жили в Криму?
– Тут дуже просто, я можу багато вам розпов╕сти, а правдивим ╓ одне-╓дине слово – любов.
Я аж розчулився (урива╓ться, стриму╓ сльози – УП)... Я в╕д цього питання завжди трохи розчулююся, це любов – до мами любов, до батька любов… Я маму зараз згадав, вибачте. Мене н╕хто н╕коли не виховував нац╕онал╕стом.
Батьки мене любили, зв╕сно, завжди не чаяли душ╕, хоча я все життя був "в╕д╕рви ╕ викинь". Але коли стаються от так╕ реч╕, як окупац╕я, ╕ виплива╓ все – вс╕ розмови з мамою, як╕сь спогади з дитинства…
Я вам в╕дверто скажу: у мене настав момент, коли я зрозум╕в, що "вижити за будь-яку ц╕ну" я точно не хочу, я не сприйму цього, якщо доведеться будь-яким чином зрадити свою любов. Це вже не я, п╕сля цього це вже ╕нша людина.
У тюрм╕ було важко. Були моменти, коли нав╕ть хот╕лося померти, ну просто думав, що все, сил не вистачить. А пот╕м да╓ тоб╕ силу одне слово в якомусь лист╕, який ти отримав, просте слово, н╕якого пафосу, н╕яких вислов╕в ф╕лософ╕в… ╤ як воно працю╓? Дуже просто – у цих листах теж була любов.
Ольга Кириленко, Роман Романюк, УП
https://www.pravda.com.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22483

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков