Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 29.05.2020 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 29.05.2020
ЗАВЖДИ В╤ДКРИТА ДОРОГА ДО ХРАМУ

(Актуальн╕ роздуми)

Коронав╕рус. Карантин. На жаль, доводиться слухати Богослуж╕ння здеб╕льшого не в храм╕, а вдома по рад╕о, телебаченню, через ╤нтернет. Вони транслюються щодня (в т.ч. ╕ багатьма м╕сцевими ЗМ╤) в онлайн-режим╕. Та все ж, дотримуючись ус╕х правил, настанов щодо повед╕нки у громадських м╕сцях п╕д час карантину, ╕нколи слухаю Службу Божу, перебуваючи на церковному подв╕р'╖.
Одного разу священик сказав довол╕ заспок╕йливу фразу:
- Спасиб╕ вс╕м, хто прийшов до церкви, спасиб╕ тим, хто не прийшов до церкви, але думками ╕ серцем перебува╓ у храм╕. Бо, насамперед, возлюби Бога ╕ ближнього свого, не наражай на небезпеку ╕нших ╕ себе. Злочин проти себе - це також гр╕х. Щира подяка рад╕о- ╕ тележурнал╕стам, операторам, як╕ пост╕йно забезпечують прям╕ трансляц╕╖. ╥хня праця - це духовний подвиг!
Колись також не вс╕ могли ходити до храм╕в, насамперед ╕деться про п╕дп╕льну УГКЦ, та таки шукали р╕зних засоб╕в ╕ шлях╕в зустр╕ч╕ з Богом.
* * *
Я запитав тата, знаючи, що за час╕в його дитинства, юност╕ б╕льш╕сть храм╕в було закрито, за школярами, аби не ходили до церкви, якщо була д╕юча у м╕ст╕ чи сел╕, нав╕ть п╕д час кан╕кул стежили вчител╕, комсомольськ╕ актив╕сти, як╕ часто сп╕впрацювали з «компетентними органами», чи пам'ята╓ в╕н, коли вперше побував у церкв╕...
Ось що батько розпов╕в:
- Досить добре пам'ятаю, хоча тод╕ був зовс╕м малим, ще до школи не ходив, але дитяча пам'ять вразлива.
Жили ми тод╕ у сел╕. У травн╕, коли в╕дправляються молебн╕ до Пресвято╖ Богородиц╕ (ма╖вки), п╕зно-п╕зно ввечер╕, впоравшись з ус╕ма господарськими та домашн╕ми побутовими роботами, старш╕ ж╕нки збиралися б╕ля нап╕взруйновано╖ церкви села, перетворено╖ на радгоспний склад. Перед дверима з масивними замками ставили ст╕л, букети кв╕т╕в (запам'яталися б╕л╕ кв╕ти, цв╕т калини ╕ бузку, адже б╕лий кол╕р символ╕зу╓ чистоту Богородиц╕) ╕ сам╕ в╕дправляли молебн╕, без участ╕ священика, дяка. Гарно звучали ╖хн╕ голоси! Ран╕ше б╕льш╕сть з цих старших ж╕ночок сп╕вали у церковному хор╕.
Робили це потайки. Та нав╕ть, якщо директор радгоспу, парторг, д╕льничний ╕нспектор, голова с╕льради ╕ знали про таке, то мовчали. Мали Бога в серц╕. А, може, й побоювалися. Якщо зчинять галас, то в╕дбудеться зворотня реакц╕я: хто завтра п╕де в поле працювати, на ферму кор╕в до╖ти? Люди також (хоч ╕ не завжди) могли використати сво╖ засоби впливу на м╕сцеву владу.
╤нколи на так╕ ма╖вки брала мене бабуся. Тод╕, зв╕сно, я ще не м╕г збагнути важливост╕ молитви, Богослуж╕ння... Але це ╕ були мо╖ перш╕ в╕дв╕дування церкви. Вдома бабуся тепло ╕ щиро розпов╕дала мен╕ про ╤сусика, Д╕ву Мар╕ю, ангелик╕в-охоронц╕в, Святого Миколая...
* * *
Розпов╕в тато ╕ таке:
- У нед╕лю сус╕ди, родина збиралися в когось у хат╕ чи, за тепло╖ погоди, на подв╕р'╖, вмикали рад╕о, яке нагадувало скриню, високо кр╕пили антену-др╕т у вигляд╕ сп╕рал╕ ╕ слухали в╕дправу Богослуж╕ння з Ватикану. Для укра╖нц╕в Службу Божу в╕дправляли греко-католицьк╕ священики. Але збиралися послухати ╕ православн╕ миряни. Рад╕о часто скрип╕ло, шип╕ло, адже спецслужби зумисне створювали рад╕оперешкоди (╕ не т╕льки для рад╕о Ватикан), ут╕м, почути можна було...
Головне, що кожен в╕дчував: я перебуваю у храм╕!
Тому слухати Богослуж╕ння по рад╕о для багатьох греко-католик╕в (представник╕в старшого покол╕ння) не ╓ новиною ╕ дивиною.
* * *
Ц╕ розпов╕д╕ ще раз нагадали мен╕ про тепер╕шн╕й карантин. Однак тод╕, у часи минул╕, влада намагалася створити карантин духовний... А це ще страшн╕ше!
Марк╕ян ЛЕХМАН,
студент факультету мед╕акомун╕кац╕й та п╕дпри╓мництва Укра╖нсько╖ академ╕╖ друкарства
м. Льв╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 29.05.2020 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22354

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков