Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2020 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 22.05.2020
КИ╥В ТА МОСКВА ГОТУЮТЬСЯ ДО ПРОТИСТОЯННЯ ЩОДО ПРАВОВИХ ДОМОВЛЕНОСТЕЙ ПО ЧОРНОМУ МОРЮ

Публ╕кац╕я Eurasia Daily Monitor, том 17: випуск 68
Автор: Пол Гобл
Переклад: Валентин Бут
 14 травня, 2020 21:52

Перманентн╕ зусилля Москви щодо зведення Чорного моря до статусу фактично рос╕йського озера (див. EDM, 23 с╕чня) змусили Укра╖ну шукати все б╕льш винах╕дливих способ╕в для спротиву тому. Нещодавно деяк╕ укра╖нськ╕ коментатори почали закликати до прийняття резолюц╕╖ под╕бно╖ то╖, яка ухвалена для Тиморського моря, щодо територ╕ального розмежування Чорного моря, яка б залучала Груз╕ю та ╕нш╕ прибережн╕ держави, а також Рос╕йську Федерац╕ю (Svpressa.ru, 8 травня). Кр╕м того, дехто закликав Ки╖в п╕дтримати пропозиц╕ю турецького уряду, стосовно того, щоб новий суднох╕дний канал, що омина╓ центр Стамбулу, не п╕дпадав би п╕д умови Конвенц╕╖ Монтре 1936 року, фактично скасовуючи цю майже стол╕тню угоду (Topcur.ru, 9 травня; див. EDM, 31 березня).
Ц╕ обговорення поки що залишаються здеб╕льшого на р╕вн╕ експертних коментар╕в, а не оф╕ц╕йних декларац╕й. ╤ все ж вони ╓ в╕кном для сприйняття точки зору Ки╓ва, де чиновники спод╕ваються, що вони можуть покластися на м╕жнародне право проти рос╕ян (див. EDM, 12 листопада 2015 р., 1 березня 2017 р., 12 червня 2018 р., 30 травня 2019 р.). Москва вважа╓, що може блокувати будь-як╕ кроки в цьому напрямку в будь-якому випадку. Однак, сам акт публ╕чного п╕дняття цих ╕дей «лег╕тимност╕» нада╓ Укра╖н╕ можлив╕сть для просування сво╓╖ позиц╕╖ не лише з цих двох питань, але також, - що можливо ╓ найголовн╕шим! - щодо майбутнього статусу окупованого Рос╕╓ю Криму. Насправд╕, перегляд Конвенц╕╖ Монтре не може не надати Укра╖н╕ нов╕ можливост╕ заруб╕жно╖ п╕дтримки.
Перший з цих потенц╕йних крок╕в Укра╖ни найб╕льше виразно позначив Богдан Устименко, колишн╕й заступник голови Адм╕н╕страц╕╖ г╕дрограф╕╖ Укра╖ни та пров╕дний укра╖нський спец╕ал╕ст з правових питань Чорного моря. Нещодавно в╕н заявив, що Укра╖на, щоб забезпечити розмежування Чорного моря, повинна наполягати на м╕жнародн╕й п╕дтримц╕ "примусового примирення" у визначенн╕ цього органу; ╕ для цього необх╕дно долучати Тб╕л╕с╕, який також ма╓ ╕нтерес у визначенн╕ морського кордону (Politnavigator.net, 4 травня). Перше використання м╕жнародно-правових механ╕зм╕в, до яких апелю╓ Устименко - дозволене Конвенц╕╓ю ООН про морське право (UNCLOS) - було в 2016 роц╕, коли переговори, призначен╕ ООН, призвели до того, що Австрал╕я визнала угоду про дел╕м╕тац╕ю ╕з Сх╕дним Тимором (Pca-cpa.org, 11 кв╕тня 2016 р.).
Укра╖нський експерт стверджу╓, що, посилаючись на цей прецедент, "ми матимемо б╕льше можливостей показати св╕тов╕й сп╕льнот╕, що в╕дбува╓ться в Чорному мор╕, та як грубо Рос╕я порушу╓ наш╕ права; ╕ в той же час це дозволить нам ефективн╕ше досягти усп╕ху в м╕жнародних органах, оск╕льки процедура примирення, власне, в╕дбува╓ться п╕д ег╕дою ООН »(Politnavigator.net, 4 травня).
Першою ж реакц╕╓ю Москви було обурення з приводу того, що у ц╕й справ╕ застосовуються правила ООН, зокрема, у стосунку до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Як стверджують деяк╕ рос╕йськ╕ коментатори, Ки╖в просто продовжу╓ ╕нтригувати, як розд╕лити Чорне море ╕ кинути Рос╕ю, можливо, спод╕ваючись, що в╕н отрима╓ п╕дтримку Заходу в цих "безнад╕йних" ╕ "незаконних" зусиллях. Б╕льше того, вони розкритикували Укра╖ну за використання слова «консил╕ейшн»*, трансл╕терованого з англ╕йсько╖ мови, якого, як вони вказували, не ╕сну╓ в рос╕йськ╕й мов╕ (Politnavigator.net, 4 травня).
Проте, ╕нш╕ рос╕йськ╕ фах╕вц╕ були менш зневажливими, зазначивши, що Чорне море потр╕бно розмежовувати м╕ж Рос╕╓ю та Укра╖ною, ╕ що "понад 40" раунд╕в переговор╕в у 90-х роках не змогли досягти жодно╖ згоди. У той же час вони висловили сумн╕ви, що на даний момент можливий будь-який рух у цьому напрямку. Правила UNCLOS дозволяють проводити арб╕траж, але перш н╕ж ╖х застосувати, каже К╕ра Сазонова з Рос╕йсько╖ академ╕╖ економ╕ки та держслужби, доведеться знайти порозум╕ння щодо статусу Криму, оск╕льки морськ╕ кордони визначають, в╕дштовхуючись в╕д права власност╕ на прибережну акватор╕ю (л╕торальну зону). З огляду на те, що Ки╖в та Москва мають непримиренн╕ розб╕жност╕ щодо цього, будь-як╕ розмови про м╕жнародн╕ слухання ╓, як м╕н╕мум, передчасними. ╤нш╕ рос╕йськ╕ чиновники погоджуються з тим. Сенатор Ольга Ков╕т╕д╕, яка також ╓ правником, стверджу╓, що Ки╖в повинен не лише погодитися на статус Криму, але в╕дновити догов╕р про сп╕впрацю, який в╕н мав ран╕ше з Рос╕╓ю, перш н╕ж спод╕ватися на просування щодо морських кордон╕в (Svpressa.ru, 8 травня) . Отримавши такий под╕л, Москва, схоже, може над╕йно перекрити будь-як╕ кроки до трибуналу ООН щодо розмежування Чорного моря.
На противагу цьому, Укра╖на поклада╓ б╕льш╕ над╕╖ щодо план╕в Туреччини стосовно можливост╕ фактичного скасування Конвенц╕╖ Монтре в результат╕ буд╕вництва нею каналу, який не проходить через Стамбул, ╕, таким чином, як дехто стверджу╓, не п╕дпадатиме п╕д цю конвенц╕ю. Конвенц╕я 1936 р. обмежу╓ к╕льк╕сть та тоннаж в╕йськово-морських суден, що належать до нел╕теральних держав у Чорному мор╕, що проходять одночасно. Микола Михальченко, почесний президент Укра╖нсько╖ академ╕╖ пол╕тичних наук, висловлю╓ думку багатьох у Ки╓в╕ про те, що скасування чи обх╕д конвенц╕╖ Монтре буде надзвичайно корисним для Укра╖ни. Як в╕н вважа╓, кра╖на повинна активно п╕дтримувати Анкару, якщо вона наполягатиме на виключенн╕ нового обх╕дного каналу ╕з обмежень Монтре (Topcor.ru, 9 травня).
Ставлення Рос╕╖ до Монтре складне. З одного боку, Москва часто стверджу╓, що Конвенц╕я ма╓ житт╓во важливе значення для захисту порядку що склався п╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни - порядку, який адм╕н╕страц╕я Володимира Пут╕на хоче закр╕пити на пост╕йн╕й основ╕ (див EDM, 1 жовтня, 2019). Але з ╕ншого боку, рос╕йському уряду не подобаються т╕ положення Монтре, як╕ дехто в Москв╕ розглядають як обмеження можливост╕ Кремля перекидати сили в Середземномор'я; ╕ в цьому сенс╕ в╕н домагатиметься його зм╕ни (див. EDM, 2, 23 кв╕тня 2019 р.).
Але тепер, побачивши можлив╕ кроки Укра╖ни до б╕льш т╕сного координац╕╖ сво╓╖ позиц╕╖ щодо Чорного моря та Конвенц╕╖ Монтре з Груз╕╓ю та Туреччиною, позиц╕я Рос╕╖ щодо Монтре, ймов╕рно, стане б╕льш непоступливою. Тому в осяжному майбутньому Москва, схоже, буде в╕дстоювати статус-кво, не дозволяючи Ки╓ву (чи Анкар╕) зм╕нювати тут будь-що.
*consiliation - заспоко╓ння, умиротворення, приведення до тями того, хто поводиться грубо
Джерело:<https://jamestown.org/program/kyiv-and-moscow-square-off-over-legal-arrangements-for-the-black-sea/?fbclid=IwAR0U8ke3ZROAE1rPjTXgilSRDRh3ttybYLuvmfad4ecDpnrY4tdXPLp0E3I>

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2020 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22342

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков