Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 16.07.2004
СПОЧАТКУ БУЛО СЛОВО... ЧИ ЙОГО ДЕПАРТАМЕНТ?
КС

Несподіваним резонансом на публікацію у минулому номері "Кримської світлиці" матеріалів про проблеми українськомовної преси в Криму стала спільнa колегія Державного комітету телебачення і радіомовлення, Міністерства культури і мистецтв та Міністерства освіти і науки України, де розглядалися питання мовної політики в нашій державі. Кажуть, там йшлося і про "Кримську світлицю", але жодного офіційного повідомлення про подальшу долю газети ми й досі не отримали.

Ми пропонуємо увазі читачі деякі матеріали про колегію, які вдалось отримати електронною поштою. Які правильні слова, яка стурбованість, які рішення ваговиті: цілий департамент і ще й рада при Кабінеті Міністрів створюється у нас в державі, щоб захищати і розвивати державну мову!

Ванадцятий рік тим самим, без всяких департаментів і належної державної підтримки, займається в Криму "Кримська світлиця", яку цього року, переступаючи через свої ж обіцянки,  чиновники взагалі викреслили з бюджету. Ні, запитання до влади - ЧИ Є У НЕЇ СОВІСТЬ? - треба таки повторити...

Питання координації дій центральних органів виконавчої влади щодо реалізації державної мовної політики та виконання Постанови Верховної Ради "Про Рекомендації парламентських слухань "Про функціонування української мови в Україні" обговорили 13 липня учасники спільної колегії Державного комітету телебачення і радіомовлення, Міністерства культури і мистецтв та Міністерства освіти і науки.
"Мовне питання лишається острим і перебуває в полі особливої уваги уряду", - сказав у вступному слові віце-прем'єр-міністр України Дмитро Табачник. Він наголосив, що нині потрібні не гасла, а конкретні заходи, треба зосередитися на якісних показниках застосування мови. Дмитро Табачник нагадав, що уряд розробив і затвердив Державну програму розвитку і функціонування української мови на 2004 - 2010 роки. Також в уряді вже підготовлено проект закону про застосування мов в Україні і є сподівання, що вже восени його буде внесено на розгляд у Верховній Раді. Цей законопроект, сказав Дмитро Табачник, має всі ознаки, що роблять його відповідним до норм європейського законодавства та міжнародного права. Віце-прем'єр-міністр зазначив, що з метою впровадження дійового державного механізму управління всебічним розвитком і функціонуванням української мови створюється департамент державної мовної політики, який входитиме до складу Державного комітету телебачення і радіомовлення України та Рада з питань мовної політики при Кабінеті Міністрів України. Саме на ці дві структури покладатиметься відповідальність за координацію діяльності органів виконавчої влади щодо реалізації державної мовної політики.
Дмитро Табачник, звертаючись до учасників колегії, наголосив, що нині необхідно суттєво змінити характер роботи органів державної влади, які причетні до цього, встановити ще більш тісну взаємодію з органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями. Держава повинна зробити все необхідне, щоб українська мова стала авторитетною, перспективною, захистити мовний суверенітет українського народу, підкреслив Дмитро Табачник.

Вироблення засад мовної політики, яка б відповідала конституційним засадам та з урахуванням особливостей окремих регіонів є одним з пріоритетів діяльності Держкомтелерадіо України. На цьому наголосив 13 липня Іван Чиж, виступаючи на спільному засіданні колегій Державного комітету телебачення і радіомовлення, Міністерства культури і мистецтв та Міністерства освіти і науки.
Іван Чиж нагадав, що з метою пропагування української мови державні телерадіокомпанії запровадили нові цикли передач, тематичні програми. У засобах масової інформації триває обговорення актуальних проблем функціонування української мови в Україні та завдань щодо підвищення її престижу та авторитету. Держкомтелерадіо вживає активних заходів для забезпечення дотримання телерадіоорганізаціями визначених ліцензійних квот мовлення українською мовою та показу національних фільмів і передач національного виробництва. Він підкреслив, що нині намітилися позитивні тенденції у реалізації мовної політики, "але їх треба зробити незворотними". Зокрема, за рахунок асигнувань з боку уряду суттєво збільшилася кількість соціально значущих видань, які побачили світ за останні два роки. При цьому Іван Чиж зауважив, що видання українських класиків, зокрема "Кобзаря" Тараса Шевченка, здійснюється не лише українською мовою. Лише торік побачило світ майже 13 тисяч назв книг цієї категорії загальним накладом близько 40 мільйонів екземплярів. Значна робота проводиться для видання книг серії "Шкільна бібліотека". У цьому контексті перший заступник міністра освіти і науки України Андрій Гуржій зазначив, що попри значну роботу - залишається проблема із забезпечення підручниками і навчальними посібниками українською мовою, зокрема профтехучилищ та вищих навчальних закладів. Є проблема і щодо поповнення бібліотечних фондів творами українських письменників та зарубіжних в українських перекладах. Низьким є рівень знань української мови учнів загальноосвітніх навчальних закладів з неукраїнською мовою навчання. Це стосується Автономної Республіки Крим, Донецька, Севастополя. Як позитив Міністерство освіти і науки відзначає той факт, що з 20 тисяч 913 шкіл України у 81% шкіл - навчання здійснюється українською мовою.
За словами Івана Чижа, при формуванні проекту Державного бюджету на 2005 рік на створення Державного департаменту мовної політики у складі Держкомтелерадіо України передбачені кошти у сумі 911 тисяч гривень. Він висловив впевненість, що спільно будуть знайдені механізми реалізації нормативно-правових актів щодофункціонування української мови, будуть врегульовані питання, пов'язані з удосконаленням юридичної відповідальності за порушення законів, які регулюють питання використання державної мови. Відомствам - учасникам колегії за результатами засідання дано ряд доручень, які спрямовані на здійснення заходів щодо утвердження і функціонування української мови як державної.

*  *  *

АНОНС!  У неділю, 18 липня, на ДТРК "Крим" вийде авторська телепрограма Олександра Польченка "Млин", у якій візьме участь головний редактор "Кримської світлиці" (початок о 10-й год. 35 хв). Йтиметься, звичайно ж, не лише про "Світлицю"...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 16.07.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2220

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков