Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2020 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 20.03.2020
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: НОТАТКИ П╤СЛЯ ФОРУМУ

1. Не забути взутися

Вл╕тку я вийшла з л╕су ╕ ступила на польову дорогу, м’яку ╕ теплу. Раптом подумала, що можна йти босон╕ж, як у дитинств╕. Як т╕льки торкнулася земл╕, то в╕дчула себе ланкою, яка зв’язу╓ небо ╕ землю.
Я так ╕ не навчилася ходити по гостр╕й стерн╕ чи кострубат╕й р╕н╕, щоб не в╕дчувати болю. Зл╕ва в╕д брами лопот╕ла п╕д дощем благенька церата намету Василя Габора з його «Приватною колекц╕╓ю». Намет╕в було мало. Людей теж. Видавцям р╕зко зб╕льшили плату за оренду, а у в╕дв╕дувач╕в бракувало грошей на книжки, як╕ теж подорожчали. Чомусь про це н╕хто не пише, але Форум видавц╕в у Львов╕ вбива╓ сам себе непом╕рною жад╕бн╕стю орган╕затор╕в. Чомусь на Книжкових толоках знаходяться спонсори ╕ учасник╕в приймають власним коштом. Д╕я голки, на яку п╕дсадили укра╖нське сусп╕льство 26 рок╕в тому, слабша╓. Л╕пше бути скромним книгоношею ╕ ╖здити по м╕стах Укра╖ни, н╕ж платити груб╕ грош╕ за м╕сце та ╕нш╕ конче потр╕бн╕ реч╕. Вся ця помпа з╕ свинями на сцен╕ Оперного театру, культами ос╕б, ламанням паркан╕в ╕ вишиванками для запрошених ╕ноземних письменник╕в – дешева ╕м╕тац╕я культури того св╕ту, куди нам милостиво дозволено ╖здити без в╕зи. Поки що.

Висока полиця

В сучасн╕й укра╖нськ╕й культур╕ нема╓ поняття «високо╖ полиц╕», ╕ на Форум╕ - теж. Тут тоб╕ «Приватна колекц╕я», там «Апр╕ор╕», там десь в-во Жупанського, а пом╕ж ним скирти гною у вигляд╕ псевдонауково╖ л╕тератури, клонованих бестселер╕в, дилетантського укрсучл╕ту, книжок для д╕тей про лайно. Той хаос д╕╓ як кислота на мармур ╕ певно, що виг╕дний великим гравцям видавничого б╕знесу. Бо держава п╕дтриму╓ комерц╕йних монстр╕в, замовляючи у них не мармур, а кислоту дилетантства, космопол╕тизму, л╕тературну наркоту, як╕ роз’╖дають укра╖нську ╕дентичн╕сть, готуючи до гранд╕озного розпродажу Укра╖ни. Привчаючи до формули: ”Св╕й в╕д свого по чуже”.
Я бачила людей, як╕ прямували до потр╕бних стенд╕в, не зупиняючись, доки не знаходили те, за чим прийшли. Ц╕ни викликали у них легкий парал╕ч. Таких ц╕н нема нав╕ть у Польщ╕. Вт╕м, польським колегам теж було не по кишен╕ заплатити за м╕сце у Львов╕. Перший дзв╕нок продзвен╕в. Я придбала аж 5 книжок, ╕ вс╕ з високо╖ полиц╕, стоячи босон╕ж на трав╕ перед ними.

Популярн╕ письменники

Популярн╕ письменники схож╕ на породистих собак. ╥х розч╕сують, обр╕зають хвости, дресирують ╕ тягають по виставках задля медалей. Вкладають у це велик╕ грош╕. ╥х розпл╕дники – велик╕ комерц╕йн╕ видавництва. На них милуються, роблять з ними селф╕, купують ╖х книги задля автограф╕в. ╤ наче мавпи повторюють чуж╕ слова з чужих думок. Але насправд╕ вони люблять в╕рного блохастого Бровка, який ╕ захистить, ╕ з╕гр╕╓, ╕ гавкне, коли треба...

Сп╕лкування

Я не в╕рю балачкам на публ╕ку, круглим столам, дискус╕ям, бо вони н╕чого не зм╕нюють, лише викликають почуття, що з тебе як╕сь розумники роблять дурня.
Справжн╓ сп╕лкування – зустр╕тись випадково з гарною людиною ╕ хвильку поговорити про книжки чи життя. Цього нам буде не вистачати. Не конче при цьому робити веселу м╕ну: св╕т-бо котиться в пр╕рву.

Над╕я

На зм╕ну скандально-гламурному покол╕нню тус╕вочник╕в, виплеканих на письменницьких в╕ллах, грантах ╕ прем╕ях з ╢вропи, приходять брутальн╕ хлопц╕ й зухвал╕ д╕вчата, як╕ може й кострубато пишуть, зате щиро, ╕ вм╕ють ╖здити на байках ╕ стр╕ляти. ╥м не загрожу╓ еп╕дем╕я пол╕ткоректност╕ й вони не претендують на Нобеля нав╕ть у снах. ╤ нав╕ть на Коронац╕ю. Вони втримають врешт╕ нам Укра╖ну в Укра╖н╕. Згада╓те колись мо╖ слова. Епоха фарисейства ╕ показухи зак╕нчу╓ться. Епоха проплачених рейтинг╕в, продажних експерт╕в ╕ критик╕в.

2. Казати правду чи «розганяти зраду»?

Я не здивуюся, як спогади людей, що воювали чи воюють зараз на Донбас╕ з московськими окупантами, визнають такими, що закликають до насильства. ╥х зараз в╕дфутболюють б╕льш╕ видавництва ╕ намагалися не пустити на Книжковий Арсенал. До того, ж письменники-кон’юнктурники вважають, що вони потрафлять краще про це написати. Хай краще сидять в окопах, а ми будемо про них писати.
Частина укра╖нського сусп╕льства, нав╕ть св╕дома, не хоче знати правди. На як╕й Луб’янц╕ був написаний слоган «розганяти зраду», не знаю, але точно не в Укра╖н╕. Щось я надто часто це чую в╕д тих, хто, закутавшись у картатий плед, з ф╕л╕жанкою кави, мр╕╓ про Париж ╕ не хоче чути про те, як почувають себе люди на л╕н╕╖ фронту. Як воно сид╕ти з д╕тьми в п╕двал╕ п╕д обстр╕лами. Я читала колись текст д╕вчинки про це, поданий на дитячий конкурс. Вона не отримала жодно╖ нагороди. Отримали мал╕ кон’юнктурники.
Зрештою, пора зрозум╕ти, що в╕йна – скр╕зь, особливо, в культур╕. Ринок проти культури, влада проти культури – ось так вигляда╓ Тридцятил╕тня в╕йна. П╕сля не╖ прийде чума, як це було у 17 ст. в Н╕меччин╕. Андреас Гр╕ф╕ус писав про «скарби душ╕, утрачен╕ нав╕ки», що страшн╕ш╕ за пожеж╕, ру╖ну ╕ моровицю. Та що там Гр╕ф╕ус, почитайте «Поза межами болю» Осипа Турянського.
Був Шевченко ╕ був Гоголь, агент охранки. Був ╤ван Франко ╕ Богдан Лепкий, був Григ╕р Тютюнник ╕ був Гончар, був Стус ╕ був ╤ван Драч. Одн╕ «розганяли зраду», ╕нш╕ ╖х за це засуджували. Зр╕ла доросла людина не буде ховатись п╕д л╕жко ╕ стогнати, що ╖╖ задовбали в╕йною. Перепрошую, правдою. ╤ в╕к тут н╕ до чого.
Правда не пригн╕чу╓, вона показу╓ шлях до вир╕шення проблем, заохочу╓ до боротьби. ╥╖ мета – не нав’язувати сусп╕льству думку, що «все погано», що «з ус╕м поганим можна впоратись сп╕льно». Якщо ви цього не розум╕╓те, то краще мовч╕ть. Це – не шляхетна емпат╕я, якою ви так пиша╓теся, а страх втратити зону комфорту.

22-27 вересня 2019 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2020 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22128

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков