Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СААКАШВ╤Л╤ РОЗПОВ╤В ПРО П╤ДГОТОВКУ КРЕМЛЕМ КРИМСЬКОГО ВАР╤АНТУ
Президент Груз╕╖ Миха╖л Саакашв╕л╕ заявля╓, що Рос╕я п╕дживлю╓ сепаратизм у Криму для тиску на...


ВИЖИТИ, ЩОБ ПЕРЕМОГТИ: П'ЯТЬ КРИМСЬКИХ ╤СТОР╤Й ПРО ДЕПОРТАЦ╤Ю ╤ НЕ Т╤ЛЬКИ
Наша розпов╕дь – про тих, кому пощастило вижити ╕ завдяки кому в╕дроджу╓ться...


ВАЛЕНТИН БУТ: СУДНОП╤ДЙОМНА ЕПОПЕЯ
Зак╕нчення, початок в №16 за 2020 р.


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СПРАВА КРИВОР╤ЗЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥
У кв╕тн╕ 1920 року на Кривор╕жж╕ виникли два петлюр╕вськ╕ повстанськ╕ центри, як╕ почали готувати...


ПОВЕРТАВСЯ З В╤ЙНИ СОЛДАТ
Опов╕дання
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 07.02.2020 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 07.02.2020
МИРОСЛАВ МАМЧАК: ЛОТОФАГИ

(Книга 2, частина 10; початок в №48 за 2019 р.)

Четверо ос╕б з хорошою в╕йськовою виправкою затримали командира укра╖нського корабля, щойно в╕н з╕йшов на берег, ╕ наполегливо запропонували розмову у сус╕дньому кафе. В╕дмовлятися було марно. Видно було, що зустр╕ч завбачливо готували, каб╕нка кафе була в╕льною, а ст╕л накритий. Його запросили за ст╕л, розмова була фактично односторонньою.
- На Чорноморському флот╕ вас знають як профес╕йно п╕дготовленого командира корабля, вас ц╕нують. Укра╖нськ╕ корабл╕ з Криму не вийдуть, вже вир╕шено, що вони будуть включен╕ до складу ЧФ. Ваш корабель теж. Ми його можемо ╕ сьогодн╕ захопити, але не хочемо конфл╕кту. Краще це питання вир╕шити за вза╓мною згодою. Подумайте, ми вам платимо гарн╕ грош╕, в доларах, думаю, вас задовольнять, а ви не орган╕зову╓те опору ╕ спуска╓те укра╖нський прапор. Вас зараховують до штату ЧФ, на перших порах залишитеся командиром свого ж корабля, але вже з рос╕йським посадовим окладом. В подальшому кадров╕ питання будете вир╕шувати з урахуванням вашого досв╕ду ╕ бажання. Згода? Але спершу вип’╓мо.
Випили по перш╕й ╕ по друг╕й. Зав’язалася розмова. Домовилися, що запропонован╕ грош╕ йому завтра перерахують на його рахунок в «Банк России». А в╕н проведе збори з ек╕пажем ╕ вс╕х, хто проти Рос╕╖, заран╕ в╕дправить на берег, заважати йому н╕хто не буде. Затим, п╕д веч╕р, до корабля п╕д╕йдуть катери з так званою "самообороною", кинуть на палубу к╕лька св╕тло-шумових гранат, постр╕ляють в пов╕тря, так сказати, продемонструють штурм, а командир корабля в╕дступить з моряками у оф╕церський в╕дс╕к ╕ на тому штурм зак╕нчиться. Корабельний арсенал ма╓ бути закритий, а ключ╕ в╕д нього ма╓ тримати при соб╕ особисто командир ╕ передати ╖х п╕сля здач╕ корабля. Укра╖нський прапор буде спущений, як звезуть ек╕паж на берег. Затим корабель ма╓ бути переданий по акту.
- Ось ╕ весь сценар╕й, - сказали на прощання. - Думаю, свого слова дотрима╓теся. Майте на уваз╕, що ми даремно ╕ без насл╕дк╕в мову не ведемо.
Наступного дня кошти на рахунок укра╖нського оф╕цера в рос╕йському банку над╕йшли. П╕д веч╕р рос╕йський спецназ разом з козаками "самооборони" п╕сля недовго╖ демонстрац╕╖ штурму захопив укра╖нський корабель.
Безгрош╕в’я, в╕дсутн╕сть власного житла, убоге життя в той час, як навколо розцв╕тала розк╕ш б╕знесмен╕в нав╕ть середньо╖ руки, виховали у багатьох укра╖нських оф╕цер╕в в╕дчуття меншовартост╕ ╕ палке бажання розк╕шного ╕ веселого життя, яке бачили навколо. ╤ чим б╕льше такий оф╕цер р╕с за посадами, тим б╕льше це бажання переважало ╕ таки перебороло, перевершило почуття морал╕, оф╕церсько╖ чест╕, г╕дност╕ ╕ в╕дпов╕дальност╕ перед народом за свою кра╖ну. ╤ зради в цьому вони вже не бачили.

11
Актовий зал будинку оф╕цер╕в Чорноморського флоту був заповнений вщерть оф╕церами В╕йськово-Морських сил Укра╖ни, Пов╕тряних сил Севастопольського гарн╕зону, як╕ виявили бажання служити на флот╕ рос╕йському. Настав оф╕ц╕йний час ганьби ╕ безчестя. Так, пропаганда зробила сво╓, переб╕жчик╕в ╕ ренегат╕в виявилося занадто багато. Не вс╕ ╕з присутн╕х були доконаними зрадниками, дехто з присутн╕х прибув з ц╕кавост╕ прояснити процес ╕нтернування захоплених корабл╕в ╕ в╕йськових частин до рос╕йського флоту та вияснити ╖х подальшу долю, як ╕ майбутн╓ роззбро╓них укра╖нц╕в. Але значну б╕льш╕сть до ц╕╓╖ зали привело бажання послужити новим господарями. В презид╕╖ за столами сид╕ли кер╕вники окупац╕╖ п╕вострова ╕ захоплення укра╖нських в╕йськових частин: заступник м╕н╕стра оборони Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ генерал арм╕╖ Дмитро Булгаков, головнокомандувач ВМФ Рос╕╖ адм╕рал В╕ктор Чирков ╕ командувач флоту Чорноморського в╕це-адм╕рал Олександр В╕тко. Також були присутн╕ми кер╕вники р╕зних в╕домств М╕н╕стерства оборони Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, як╕ мали забезпечити "вливання" укра╖нсько╖ кров╕ до судинно╖ системи рос╕йського флоту. Рос╕йськ╕ генерали випром╕нювали любов, тепло ╕ доброту до ще вчорашн╕х ворог╕в, яких тривалий час блокували, морили голодом, перервавши ╖м вс╕ види забезпечення, яким пропонували лише здатися ╕ скласти зброю. Тепер вони знову називають ╖х братами по збро╖, бо сказано ж, що укра╖нц╕ з рос╕янами ╓ ╓диним народом. Тож мають бути п╕д ╓диним двоглавим орлом, який одн╕╓ю головою сл╕дку╓ за РФ, а другою - за Укра╖ною. Московськ╕ во╓начальники ╕ не приховували свого задоволення, що ╖м так легко вдалося пришвартувати до рос╕йського берега укра╖нський флот. Тепер вони бажали поповнити слов’янським елементом рос╕йський флот. ╤ цим завершити, поставити остаточну крапку у затягнут╕й п’╓с╕ про "дружбу двох флот╕в". В ╖х баченн╕, Севастополь мав право ╕снувати лише як база одного флоту – рос╕йського.
План заходу для присутн╕х визначив генерал арм╕╖ Булгаков. Дал╕ надав слово командувачу Чорноморським флотом в╕це-адм╕ралу Олександру В╕тко.
- Заходячи до зали, - розпочав свою промову рос╕йський адм╕рал, - я побачив деяку невпевнен╕сть в╕йськовослужбовц╕в укра╖нсько╖ сторони. Хочу сказати, що основа нашо╖ пол╕тики ╕ подальшо╖ вза╓мод╕╖ буду╓ться на найдобр╕ших вза╓минах, з урахуванням спок╕йного, планом╕рного введення в╕йськових частин Укра╖ни до складу Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. На нас чека╓ дуже багато роботи. ╤ поляга╓ вона в захист╕ рубеж╕в Рос╕╖. Дал╕ зачитав наказ командувача П╕вденним в╕йськовим округом збройних сил Рос╕╖ № 115 в╕д 21 березня 2014 р., в якому йшлося про те, що з цього числа В╕йськово-Морськ╕ сили Укра╖ни, що дислокуються на територ╕╖ федерального округу Рос╕╖ Крим, зокрема на територ╕╖ м╕ста Севастополя, який ма╓ статус федерального значення, перестали ╕снувати як ц╕л╕сне об'╓днання. При цьому з'╓днання та в╕йськов╕ частини, корабл╕, що дислокуються в Криму, ╕нтегруються до складу Чорноморського флоту РФ. Заходи ╕нтеграц╕╖ будуть проведен╕ в два етапи: на першому етап╕, до 30 березня, - прийом до складу Чорноморського флоту органами в╕йськового управл╕ння з'╓днань в╕йськових частин ╕ орган╕зац╕й. А також проведення в частинах ╕нвентаризац╕╖ з метою визначення надал╕ призначення прийнятого майна. На другому етап╕, з 31 березня по 1 липня, - завершення заход╕в ╕нвентаризац╕╖ та приведення орган╕зац╕йно-штатно╖ структури флоту у в╕дпов╕дн╕сть з обсягом ╕ характером виконуваних завдань. На першому етап╕ ╕нтегрован╕ в╕йськов╕ частини Укра╖ни будуть включен╕ в структуру флоту по призначенню.
- При цьому, - продовжив адм╕рал, - ми не м╕ня╓мо ╖х найменування, склад ╕ чисельн╕сть. Як приклад, корабельний склад ВМСУ включений у в╕дпов╕дн╕ корабельн╕ з'╓днання Чорноморського флоту з урахуванням його призначення. Тимчасов╕ обов'язки по командуванню ╕нтегрованими з'╓днаннями ╕ частинами покладен╕ на посадових ос╕б в╕йськовослужбовц╕в даних частин мо╖м наказом. Для тих в╕йськовослужбовц╕в, хто бажа╓ продовжити службу в частинах Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, встановленим порядком буде оформлено громадянство Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, п╕дписаний контракт про проходження в╕йськово╖ служби. В╕йськовослужбовц╕, як╕ не бажають продовжити службу в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, повинн╕ бути виключен╕ з╕ списк╕в частини ╕ спрямован╕ у створен╕ тимчасов╕ пункти для в╕дправки ╖х та член╕в ╖х с╕мей на територ╕ю Укра╖ни. Звертаю увагу на те, що особлив╕сть нашо╖ роботи на даному етап╕ поляга╓ в тому, що ми не повинн╕ образити н╕кого. Н╕ тих, хто залиша╓ться служити Рос╕╖, н╕ тих, хто в╕дбува╓ за територ╕ю Криму. На зак╕нчення рос╕йський адм╕рал зазначив, що надал╕ орган╕зац╕йна структура Чорноморського флоту буде оптим╕зована як за рахунок створення нових структур, так ╕ за рахунок ╕нтегрованого складу флоту Укра╖ни. До 1 липня в склад╕ флоту плану╓ться створити Кримську в╕йськово-морську базу, посилити частини берегових сил, морську ав╕ац╕ю, частини матер╕ально-техн╕чного забезпечення, а також зб╕льшити к╕льк╕сть медичних установ. Таким чином, флот буде вир╕шувати питання щодо подальшого призначення в╕йськовослужбовц╕в.
Начальник в╕дд╕лу кадр╕в Чорноморського флоту кап╕тан 1 рангу Андр╕й Мясо╓дов оголосив п╕дписаний Президентом РФ Указ № 164 в╕д 20 березня 2014 року, зг╕дно з яким визнаються д╕йсними ориг╕нали документ╕в про проходження служби у Збройних силах Укра╖ни, в╕йськов╕ звання. Тобто проходження служби в╕йськовослужбовцями в Укра╖н╕ прир╕вню╓ться до проходження служби у Збройних Силах Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ з в╕дпов╕дними п╕льгами. Оф╕цер звернув особливу увагу командир╕в частин на питання збереження документ╕в в╕йськовослужбовц╕в, особливо тих, хто залиша╓ться проходити службу у в╕йськах РФ. Затим виступили начальник орган╕зац╕йно-моб╕л╕зац╕йного управл╕ння Чорноморського флоту кап╕тан 1 рангу Олександр Ан╕к╕н; заступник командувача ЧФ з ф╕нансово-економ╕чно╖ роботи, начальник ф╕нансового управл╕ння флоту Серг╕й Н╕к╕т╕н; пом╕чник командувача Чорноморським флотом з правово╖ роботи, начальник юридично╖ служби флоту полковник юстиц╕╖ ╤ван Зровка; заступник командувача з матер╕ально-техн╕чного забезпечення кап╕тан 1 рангу Андр╕й Шишк╕н; заступник командувача ЧФ по робот╕ з особовим складом контр-адм╕рал Юр╕й Ор╓ховський. Останн╕й зазначив, що на виховн╕ структури покладен╕ завдання з морально-психолог╕чного забезпечення в╕йськовослужбовц╕в, п╕дтримання дисципл╕ни ╕ правопорядку. Також звернув увагу, що вс╕ ╕нтегрован╕ частини будуть забезпечуватися рос╕йською пер╕одичною пресою, найперше газетами "Красная звезда" ╕ "Флаг Родины". В╕н подякував присутн╕м за витримку ╕ холоднокровн╕сть, завдяки яким не було допущено кровопролиття, ╕ побажав усп╕шного виконання нових завдань, благополуччя родинам.
Дал╕ наступив час запитань в╕д присутн╕х укра╖нських оф╕цер╕в. В╕дпов╕дав особисто генерал арм╕╖ Булгаков.
- Що робити тим в╕йськовослужбовцям, чи╖ документи, особист╕ справи, посв╕дчення оф╕цер╕в ╕ в╕йськов╕ квитки були спален╕ командуванням укра╖нських частин?
- У М╕н╕стерств╕ оборони прийнято р╕шення: кожен бажаючий служити Рос╕╖ буде прийматися на службу. Тих, у кого особова справа була знищена, будемо в╕дновлювати покроково документально: починаючи з диплом╕в, ╕нших наявних на руках документ╕в, дов╕док, папер╕в.
- Що робити тим, хто не бажа╓ б╕льше служити н╕яким збройним силам?
- Кожному командиру частини надано право зв╕льняти в╕йськовослужбовц╕в за умовами невиконання контракту. Вс╕х ╕нших в╕йськовослужбовц╕в, кого командир не ма╓ права зв╕льнити, просимо комплектувати документи, щоб направити в розпорядження вищого командування, якому п╕дпорядковувалося ╖х начальство. З п╕вострова Крим вас повинн╕ направити в розпорядження генерального штабу ЗС Укра╖ни, а там вир╕шуватимуть подальше призначення ╕ порядок проходження служби або зв╕льнення.
На зак╕нчення зустр╕ч╕ Булгаков сказав:
- Не хвилюйтеся, в╕дносини Укра╖ни ╕ Рос╕╖ незабаром налагодяться ╕ стануть прикладом добросус╕дства, а Чорноморський флот, як ми говорили багато раз╕в ран╕ше, стане на охорон╕ наших сп╕льних кордон╕в та багатов╕ково╖ слов’янсько╖ дружби ╕ братства. Ми з вами вже визначилися, ╕ ви зробили св╕й виб╕р. Перше, що я прошу: щоб вс╕ командири частин, як╕ ╓ сьогодн╕, якнайшвидше представили ╕ здали сво╖ штати. Нам треба якнайшвидше видати директиву Генерального штабу ╕ створити нов╕ штати Чорноморського флоту для подальшо╖ роботи. Виходячи з цього я вимагаю в╕д командування П╕вденного в╕йськового округу та Чорноморського флоту до 26 березня спланувати ╕ провести зб╕р для ╕нтегрування укра╖нських в╕йськовослужбовц╕в з ус╕х напрямк╕в д╕яльност╕, починаючи з вивчення д╕ловодства, з обл╕ку особового складу, озбро╓ння, в╕йськово╖ техн╕ки, ╕нших матер╕альних засоб╕в, з бойово╖ готовност╕, по служб╕ в╕йськ, з орган╕зац╕╖ житт╓д╕яльност╕ в╕йськ та ╕нш╕. На збор╕ прошу ╕ вимагаю довести ╕ поширити вс╕ кер╕вн╕ рос╕йськ╕ документи, що визначають житт╓д╕яльн╕сть в╕йськових частин збройних сил Рос╕╖.
Газета рос╕йського флоту "Флаг Родины" не пожал╕ла газетних гранок для зв╕ту про збори з переб╕жчиками в╕д без бою розгромлених ВМС Укра╖ни. Ця газетка, яка б╕льше двадцяти рок╕в старалася, щоб так сталося, зараз випром╕нювала миролюбство ╕ "найдобр╕ш╕ в╕дносини" в майбутньому. Вона була пост╕йним рупором "оборони в╕д хохлов". Тепер же жодного натяку на розтоптан╕, пере╖хан╕ танками угоди з Укра╖ною про в╕чну дружбу, про сп╕впрацю ╕ вза╓модопомогу флот╕в. Власне, ╕ газета, ╕ Чорноморський флот топтали ╖х упродовж двох десятил╕ть. Присутн╕ у будинку оф╕цер╕в укра╖нц╕ втрату свого флоту ╕ Кримського п╕вострова об╕йшли мовчанкою. В ╖х середовищ╕ панувала розгублен╕сть, байдуж╕сть до минулого, невпевнен╕сть в майбутньому ╕ лише спод╕вання на майбутн╕ щедроти в╕д сво╖х завойовник╕в.

12
Я з в╕дразою вимкнув телев╕зор. Мить п╕длост╕ ╕ зради. Вже не було сил дивитися, як один з мо╖х колишн╕х флотських побратим╕в часу найважчих рок╕в в╕дродження ╕ один з перших кер╕вник╕в В╕йськово-Морських сил Укра╖ни з трибуни в академ╕╖ ВМС перед сво╖ми колишн╕ми курсантами ╕ рос╕йськими оф╕церами ╕ адм╕ралами запевняв, що двадцять два роки чекав на повернення Чорноморського вищого в╕йськово-морського училища ╕ Рос╕╖… Пригадалося, як ця особа з рос╕йським пр╕звищем, - представник шахтарського краю, Донеччини, як в╕н казав – до слова, а то й так, пост╕йно твердив, що в╕н укра╖нець, а не рос╕янин, що його справжн╓ пр╕звище зак╕нчу╓ться на -╕в, а не –ов, що в його роду з д╕да-прад╕да запор╕зький козацький кор╕нь. ╤ тод╕ це виглядало нещиро. А тепер та нещир╕сть виродилася в зраду.
Академ╕я В╕йськово-Морських сил ЗС Укра╖ни ╕мен╕ Павла Нах╕мова на очах перетворювалася на Чорноморське вище в╕йськово-морське училище ╕мен╕ Павла Нах╕мова рос╕йського флоту. Спускалися укра╖нськ╕ ╕ п╕дн╕малися чуж╕ прапори. Прозвучала мелод╕я г╕мну, якого на плацу не було чутно вже чверть стол╕ття. Сп╕льних геро╖в ╕ флотоводц╕в не вийшло, ╕стор╕я зробила круг на двадцять два роки ╕ повернулася на вих╕дну точку. Телев╕з╕йний екран демонстрував, як нац╕ональна св╕дом╕сть багатьох оф╕цер╕в ╕ курсант╕в вже колишньо╖ академ╕╖ та присутн╕х там ветеран╕в флоту ╕ севастопольц╕в виверта╓ навивор╕т ╖х абстрактну реальн╕сть ╕ п╕д приск╕пливим поглядом рос╕йських адм╕рал╕в комб╕ну╓ ╖╖ в нац╕ональну ╕ державну зраду. А зв╕дки вона, нац╕ональна св╕дом╕сть, в╕зьметься, коли дзеркало т╕╓╖ само╖ св╕домост╕ давно у них в╕дсутн╓? Вони служили у В╕йськово-Морських Силах, а жили в ╕деолог╕╖ "русского м╕ра", цуралися ╕ не бажали збагнути сут╕ нац╕онально╖ укра╖нсько╖ ╕де╖. Членство в "Санкт-Петербургском Морском собран╕╕", прив'язан╕сть б╕льшост╕ з них до рос╕йських ╕ радянських морських традиц╕й стирали з ╖х власно╖ св╕домост╕ зачатки укра╖нського патр╕отизму ╕ нац╕онально╖ ╕нту╖ц╕╖. Вони жили ╕ служили без к╕нцево╖ житт╓во╖ мети досягти конечно╖ укра╖нсько╖ морсько╖ ╕дентичност╕. Народ дов╕ряв ╖м, д╕лився з ними останн╕м, але вони до народу були байдужими. Вони хот╕ли легко жити, тому були нездатними до боротьби. Тому в час╕ анекс╕╖, в час╕ появи загрозливих обставин в образ╕ нахабних "зелених чолов╕чк╕в" на зал╕зних "Тиграх" ╖хн╕ житт╓в╕ ╕нстинкти прибрали форму спершу вич╕кування, а затим колаборац╕он╕зму. ╥хня внутр╕шня сила ╕нстинкту життя не проявила в╕дчуття любов╕ ╕ в╕дпов╕дальност╕ за долю свого народу, сво╓╖ кра╖ни, вона вже п╕дтримувала лише життя особисте ╕ власне благополуччя.
Переможц╕ не стримували свого задоволення в╕д так легко отримано╖ перемоги в г╕бридн╕й в╕йн╕ за Крим ╕ флот. Вони вдало використали ╕нертн╕сть укра╖нсько╖ гуман╕тарно╖ ╕ ╕нформац╕йно╖ машини, в╕рн╕ше, ╖х неспроможн╕сть, слабк╕сть ╕ слабодух╕сть. Флотська газета Чорноморського флоту РФ "Флаг Родины" у статт╕ "Наши задачи" задоволено окреслила подальш╕ кроки по поглинанню севастопольського флотського укра╖нства. А з ним ╕ Кримського п╕вострова, його повного в╕дриву в╕д Укра╖ни. О, ц╕ знають, чого хочуть. У них, на в╕дм╕ну в╕д ВМС, все ╓: великодержавний патр╕отизм, яким вже давно прикритий в╕двертий шов╕н╕зм, нац╕ональна ╕нту╖ц╕я, житт╓ве кредо повернути до життя гегемон╕ю в кордонах колишньо╖ ╕мпер╕╖, повернути саму ╕мпер╕ю.
(Дал╕ буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 07.02.2020 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21985

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков