Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СААКАШВ╤Л╤ РОЗПОВ╤В ПРО П╤ДГОТОВКУ КРЕМЛЕМ КРИМСЬКОГО ВАР╤АНТУ
Президент Груз╕╖ Миха╖л Саакашв╕л╕ заявля╓, що Рос╕я п╕дживлю╓ сепаратизм у Криму для тиску на...


ВИЖИТИ, ЩОБ ПЕРЕМОГТИ: П'ЯТЬ КРИМСЬКИХ ╤СТОР╤Й ПРО ДЕПОРТАЦ╤Ю ╤ НЕ Т╤ЛЬКИ
Наша розпов╕дь – про тих, кому пощастило вижити ╕ завдяки кому в╕дроджу╓ться...


ВАЛЕНТИН БУТ: СУДНОП╤ДЙОМНА ЕПОПЕЯ
Зак╕нчення, початок в №16 за 2020 р.


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СПРАВА КРИВОР╤ЗЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥
У кв╕тн╕ 1920 року на Кривор╕жж╕ виникли два петлюр╕вськ╕ повстанськ╕ центри, як╕ почали готувати...


ПОВЕРТАВСЯ З В╤ЙНИ СОЛДАТ
Опов╕дання
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2020 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 31.01.2020
У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ДОСЛ╤ДЖЕННЯ ПРО ОКУПАЦ╤Ю КРИМУ

Методолог╕я досл╕дження "Окупац╕я Криму: Без знак╕в, без ╕мен╕, ховаючись за спинами цив╕льних" ма╓ дуже висок╕ стандарти достов╕рност╕, тому що джерелом ус╕х матер╕ал╕в ╓ очевидц╕ под╕й лютого-березня 2014 року.
Про це у в╕второк в Укр╕нформ╕ на презентац╕╖ цього досл╕дження пов╕домив адвокат Укра╖нсько╖ Гельс╕нксько╖ сп╕лки з прав людини Максим Тимочко.
"Методолог╕я цього досл╕дження поляга╓ в тому, що як матер╕али були використан╕ мон╕торинги Рег╕онального центру прав людини та Укра╖нсько╖ Гельс╕нксько╖ сп╕лки з прав людини, як╕ проводилися в 2017-2019 роках. П╕д час мон╕торинг╕в було опитано св╕дк╕в под╕й, як╕ бачили, наприклад, як рос╕йськ╕ в╕йськов╕ блокували ╕ захоплювали в╕йськов╕ об'╓кти в Криму або використовували форму правоохоронних орган╕в Укра╖ни для того, щоб створити образ пророс╕йського населення Криму", - пов╕домив Тимочко.
За його словами, св╕дками под╕й лютого-березня 2014 року виступали як кримчани з числа внутр╕шньо перем╕щених ос╕б, так ╕ безпосередньо укра╖нськ╕ в╕йськов╕, "як╕ спостер╕гали вже з боку сво╖х в╕йськових частин сам процес захоплення ╕ були св╕дками того, як прац╕вники спецслужб Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ переодягалися в цив╕льний одяг для того, щоб ввести в оману Збройн╕ сили Укра╖ни".
Використана методолог╕я, п╕дкреслив юрист, св╕дчить про те, що "як╕сть доказ╕в цього досл╕дження ма╓ високий стандарт достов╕рност╕".
Як зазначив Тимочко, не вс╕ матер╕али проведених мон╕торинг╕в ув╕йшли в презентоване анал╕тичне досл╕дження, оск╕льки, в╕дпов╕дно до законодавства, частина ╕нформац╕╖ ╓ закритою ╕ не може бути розголошена.
"Тому т╕льки частина з матер╕ал╕в була представлена у зв╕т╕", - сказав Тимочко.
В╕н пов╕домив, що ╕н╕ц╕атором ╕ автором досл╕дження ╓ Антон Кориневич, який приступив до збору ╕нформац╕╖ як юрист-м╕жнародник ще до того, як став Пост╕йним представником Президента Укра╖ни в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим.
Як в╕домо, 20 лютого 2014 року рос╕йськ╕ в╕йська розпочали окупац╕ю Криму. На п╕востров╕ з’явилися вантаж╕вки без номер╕в, так зван╕ «зелен╕ чолов╕чки» – озбро╓н╕ в╕йськов╕ без розп╕знавальних знак╕в. Водночас в╕дбулося створення й озбро╓ння ╕ррегулярних збройних формувань найманц╕в з числа м╕сцевих жител╕в, якими керували оф╕цери спецслужб ╕ Збройних Сил Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
26 лютого, в результат╕ сутичок п╕д буд╕влею Верховно╖ Ради Криму, дво╓ людей загинули й дек╕лька десятк╕в зазнали поранень. Згодом, п╕сля окупац╕╖ п╕вострова, сл╕дчий ком╕тет Рос╕╖ порушив за цим фактом крим╕нальну справу (так звана «справа 26 лютого») ╕ влаштував пол╕тичне судилище над Ахтемом Чийгозом, Мустафою Дегермендж╕, Ал╕ Асановим та ╕ншими кримськотатарськими актив╕стами.
Вже наступного дня, 27 лютого, спецп╕дрозд╕ли ГРУ Рос╕╖ зайняли прим╕щення Верховно╖ Ради ╕ Ради М╕н╕стр╕в Криму. Тод╕ ж парламент Криму на вимогу загарбник╕в оголосив про проведення на п╕востров╕ референдуму про при╓днання до Рос╕╖. Планувалося, що голосування проведуть 25 травня, однак пот╕м його перенесли на 16 березня.
Впродовж наступних к╕лькох дн╕в вулиц╕ м╕ст ╕ маг╕стральн╕ дороги п╕вострова заповнили рос╕йськ╕ в╕йська. «Зелен╕ чолов╕чки» захопили адм╕н╕стративн╕ буд╕вл╕, взяли в облогу гарн╕зони Збройних сил Укра╖ни, морськ╕ порти ╕ аеропорти. Кер╕вництво Рос╕╖ неодноразово стверджувало, що ц╕ озбро╓н╕ люди не ╓ рос╕йськими в╕йськовослужбовцями. Однак п╕сля окупац╕╖ п╕вострова ╕ проведення там фейкового «референдуму про статус Криму» рос╕яни визнали, що «зелен╕ чолов╕чки» були в╕йськовослужбовцями ЗС РФ.
1 березня 2014 року Рада Федерац╕╖ Рос╕╖ п╕дтримала звернення президента Пут╕на про дозв╕л на застосування ЗС РФ на територ╕╖ Укра╖ни. В свою чергу, РНБО Укра╖ни через агрес╕ю Рос╕╖ ухвалила р╕шення привести Збройн╕ сили Укра╖ни у повну бойову готовн╕сть.
М╕жнародн╕ орган╕зац╕╖ визнали анекс╕ю п╕вострова незаконною ╕ засудили д╕╖ Рос╕╖. Зокрема, за цей час було ухвалено три резолюц╕╖ ООН щодо Криму. Разом з тим, ряд зах╕дних кра╖н запровадили проти РФ економ╕чн╕ санкц╕╖.
Ситуац╕я на анексованому Рос╕╓ю укра╖нському п╕востров╕ ╕ дос╕ залиша╓ться напруженою: окупанти обрали тактику залякування ╕ терору м╕сцевого населення. Нин╕ в Криму заборонена д╕яльн╕сть Меджл╕су кримськотатарського народу. Хвиля за хвилею проходять репрес╕╖, обшуки ╕ незаконн╕ затримання. Кра╖на-агресор цин╕чно нехту╓ основоположними правами ╕ свободами людини та м╕жнародним правом.

КОРИНЕВИЧ РОЗПОВ╤В, ЯК АРМ╤Я РФ «ЖИВИМИ ЩИТАМИ»
СТВОРИЛА СОБ╤ В╤ЙСЬКОВУ ПЕРЕВАГУ

Робота над досл╕дженням "Окупац╕я Криму: Без знак╕в, без ╕мен╕, ховаючись за спинами цив╕льних" про под╕╖ лютого-березня 2014 року велась одразу в трьох напрямках. Про це у в╕второк на презентац╕╖ досл╕дження в Укр╕нформ╕ розпов╕в Пост╕йний представник Президента Укра╖ни в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим Антон Кориневич.
"По сут╕, це досл╕дження склада╓ться з трьох великих блок╕в. Ми розсл╕дували три блоки под╕й, що в╕дбувалися в лютому-березн╕ 2014 року, ╕ анал╕зували, чому ж в наш╕й держав╕ так швидко, по сут╕ блискавично сталося те, що сталося: РФ тимчасово отримала контроль над територ╕╓ю Автономно╖ Республ╕ки Крим та м╕стом Севастополь. ╤ першим ми досл╕джували питання використання рос╕йськими в╕йськовими "живих щит╕в" при оточенн╕, блокуванн╕ та захопленн╕ в╕йськових частин ╕ адм╕н╕стративних буд╕вель в Криму", - сказав Кориневич.
За його словами, рос╕йськ╕ в╕йськов╕, фактично прикриваючись цив╕льними людьми, убезпечили себе в╕д збройного опору ╕ створили соб╕ в╕йськову перевагу, тому що укра╖нська сторона не могла використовувати зброю проти людей.
"Факти активного використання Рос╕╓ю "живих щит╕в" з цив╕льного населення Криму широко в╕дом╕ по фотограф╕ях ╕ в╕деозйомках. ╢ ц╕ матер╕али й в нашому досл╕дженн╕", - пов╕домив Кориневич.
В╕н зазначив, що факти незаконного використання "живих щит╕в" в╕дом╕ у св╕тов╕й практиц╕, але в Криму це було продемонстровано не озбро╓ними антиурядовими формуваннями, а в╕йськовими, котр╕ представляють РФ в м╕ждержавному збройному конфл╕кт╕.
"Питання "живих щит╕в" як в╕йськового злочину дуже важливе, тому що ран╕ше воно не було представлене в практиц╕ м╕жнародного крим╕нального суду. Випадок в Криму — перший, тому для нас було дуже важливо максимально забезпечити його доказами для того, щоб Оф╕с прокурора м╕жнародного крим╕нального суду д╕йсно зм╕г прийняти правильне виважене р╕шення за фактами забороненого методу ведення в╕йни", - п╕дкреслив Пост╕йний представник Президента в АРК.
Другий блок досл╕дження — використання Рос╕╓ю в╕йськових без розп╕знавальних знак╕в, так званих зелених чолов╕чк╕в, при блокуванн╕ та захопленн╕ в╕йськових частин ╕ адм╕нбуд╕вель.
Трет╕й блок досл╕дження - факти вчинення в╕роломства рос╕йськими в╕йськовими, зокрема, незаконного використання емблем, в╕йськово╖ форми укра╖нсько╖ держави при блокуванн╕ та встановленн╕ контролю над в╕йськовими частинами та адм╕н╕стративними буд╕влями в Криму.
За словами Кориневича, як ╕ у випадку з використанням "живих щит╕в", фактор в╕йськових без знак╕в приналежност╕ до певно╖ держави, без ун╕форми та в╕йськових шеврон╕в з метою введення в оману траплялися у св╕тов╕й ╕стор╕╖, але не в м╕ждержавних в╕йськових конфл╕ктах ╕ не з боку державних збройних сил.
"Якщо з боку орган╕зованих збройних угруповань так╕ випадки зрозум╕л╕, то з боку держави це розгляда╓ться як порушення м╕жнародного гуман╕тарного права", - п╕дкреслив Кориневич.
На його думку, незаконн╕ методи ведення в╕йни з боку Рос╕╖ та под╕╖, що в╕дбувалися в Укра╖н╕ в лютому 2014 року, сприяли окупац╕╖ територ╕╖ Криму.
"╤ це - в╕йськов╕ злочини, за як╕ Рос╕я повинна в╕дпов╕дати", - резюмував постпред Президента в АРК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2020 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21973

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков