Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 17.01.2020 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 17.01.2020
ПОВЕРНЕМО В ШКОЛУ ВИВЧЕННЯ ТВОР╤В С. РУДАНСЬКОГО «НАУКА» ТА «ПОВ╤Й, В╤ТРЕ, НА ВКРА╥НУ…»

Патр╕отичне виховання п╕дростаючого покол╕ння почина╓ться з╕ школи. До 2005 р. у 8-му клас╕ загальноосв╕тн╕х навчальних заклад╕в, зг╕дно з програмою укра╖нсько╖ л╕тератури, вивчались високохудожн╕, патр╕отичного спрямування твори класика укра╖нсько╖ л╕тератури, поета-гумориста С. Руданського "Наука", "Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…", та "Добре торгувалось".
У 2005 роц╕ з програми укра╖нсько╖ л╕тератури ц╕ твори були вилучен╕ ╕ зам╕нен╕ соц╕ально-побутовими "Пан ╕ ╤ван в дороз╕", "Гуменний", "Запорожц╕ у короля", "Козак ╕ король", "Свиня свинею". Вивчення твор╕в Степана Руданського було перенесено з 8-го до 6-го класу.
Ми неодноразово звертались до М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, Верховно╖ Ради Укра╖ни, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни щодо повернення до шк╕льно╖ програми вилучених твор╕в. Наш╕ звернення друкувались в газетах «Л╕тературна Укра╖на» №33 за 29 серпня 2013 р., «Кримська св╕тлиця» №36 за 6 вересня 2013 р., «Кримська св╕тлиця» №16 за 15.04.2016 р. та №10 в╕д 8.03.2019 р. – стаття «Повернемо Руданського в школу», та в книз╕ Анатол╕я ╢ф╕мова «М╕й земляк Степан Руданський» (С╕мферополь, 2013 р. стор. 36-39).
З М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни отримували в╕дписки: «Ваш╕ пропозиц╕╖ у повному обсяз╕ передан╕ кер╕внику чинно╖ програми з укра╖нсько╖ л╕тератури (доктор ф╕лолог╕чних наук, професор Р. В. Мовчан) та кер╕внику експертно╖ робочо╖ групи (доктор ф╕лолог╕чних наук, професор О. В. ╢ременко) 22/V-2014 р., або "П╕д час укладання ново╖ навчально╖ програми з укра╖нсько╖ л╕тератури ваша пропозиц╕я буде розглядатися та по можливост╕ враховуватись" (04.03.2019 р. №22-822).
Пройшло 15 рок╕в, але н╕чого не зм╕нилось, нав╕ть зм╕ст в╕дписок. Не вивчаються в школ╕ так необх╕дн╕ для патр╕отичного виховання молод╕ в╕рш╕ Степана Руданського «Наука» та "Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…". Видавець твор╕в С. Руданського Олександр Лотоцький назвав ц╕ в╕рш╕ перлинами укра╖нсько╖ поез╕╖, а п╕сня «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» давно вже стала народною, входить до складу двадцяти найкращих п╕сень Укра╖ни, перекладена на 129 мов св╕ту. Зараз в 6-му клас╕ вивчають "Добре торгувалось" та "Запорожц╕ у короля"
Шанобливе ставлення до р╕дно╖ земл╕ у п╕дростаючого покол╕ння вихову╓ться в школ╕ зокрема у творах "Гей, бики", "Наука". Питання земл╕ було ╕ залиша╓ться актуальним ╕ зараз. Свою землю треба любити ╕ захищати.
Творч╕сть С. Руданського шанують в Укра╖н╕ ╕ за ╖╖ межами. Щороку в с╕чн╕ у Нац╕ональн╕й науков╕й медичн╕й б╕бл╕отец╕ Укра╖ни (м. Ки╖в) проходять л╕тературно-мистецьк╕ вечори пам’ят╕ укра╖нського поета-класика й л╕каря Степана Руданського. Започаткувала цю прекрасну традиц╕ю ще в 1984 роц╕ колишн╕й генеральний директор б╕бл╕отеки, повний кавалер Ордена княгин╕ Ольги Ра╖са ╤ван╕вна Павленко. Жодне таке свято укра╖нського слова не мина╓ без урочистого чутливого виконання присутн╕ми всесв╕тньо в╕домо╖ народно╖ п╕сн╕ на в╕рш Степана Руданського «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну». На батьк╕вщин╕ поета с. Хомутинц╕ та м. Калин╕вц╕ в╕дбува╓ться Всеукра╖нське свято сатири ╕ гумору ╕м. Степана Руданського, де вручають дипломи лауреат╕в Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ його ╕мен╕.
Хоч сплинув час, але актуальн╕ в сьогоденн╕ безсмертн╕ твори поета, котрий в╕ддав сво╓ серце й п╕сню сво╓му народу - жива його народна мова, глибока в╕ра ╕ над╕я. Натхненна справжня його творч╕сть – вона безсмертна ╕ живе донин╕ у пам’ят╕ нашого великого народу, чаруючи нов╕ покол╕ння читач╕в. Твори його стали безсмертними – вони на це заслуговують!
Ми - науковц╕, л╕тератори, громадськ╕ д╕яч╕, нащадки Степана Руданського просимо Вашого сприяння щодо врахування наших пропозиц╕й з повернення до програми укра╖нсько╖ л╕тератури твор╕в Степана Руданського "Наука", "Пов╕й, В╕тре, на Вкра╖ну", "Гей, бики!", "Псалом 136".
Звернення п╕дписали:
1. Олекс╕й Боржковський - в╕йськовий л╕кар, п╕дполковник, правнучатий плем╕нник Степана Руданського, лауреат прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського, член парт╕╖ "Захисник╕в В╕тчизни", член Житомирсько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ "Просв╕та";
2. ╤гор Боржковський – ╕нженер-електрик, праправнучатий плем╕нник Степана Руданського (с. Залуква, Галицького р-ну, ╤вано-Франк╕всько╖ обл.)
3. Тарас Боржковський – ╕нженер, ╤вано-Франк╕вськ, пра-пра-правнучатий плем╕нник С. Руданського;
4. Олександр Боржковський – вчитель, пра-пра-правнучатий плем╕нник С. Руданського;
5. В╕ра Чернець – заслужений телерад╕ожурнал╕ст Укра╖ни, м. Житомир;
6. Галина Крем╕нська — фельдшер, правнучата плем╕нниця Степана Руданського (с. М╕зяк╕вськ╕ Хутори, В╕нницький район, В╕нницька область);
7. Людмила Похвалюк — праправнучата плем╕нниця Степана Руданського, вчителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури (с. Б╕лик╕вц╕, Жмеринський район, В╕нницька область);
8. Святослав Васильчук — голова Житомирсько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ «Просв╕та», професор, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, лауреат прем╕╖ ╕мен╕ ╤вана Ог╕╓нка, м. Житомир;
9. Олена Б╕лошицька-Костюкевич — проза╖к (м. Житомир), лауреат прем╕╖ ╕м. Л. Укра╖нки;
10. Олександр Височанський — поет-гуморист, лауреат прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського (с. Антон╕вка, Томашп╕льський район, В╕нницька область);
11. Леон╕д Куций, поет-гуморист, п╕дполковник, лауреат Всеукра╖нсько╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського, м. В╕нниця;
12. Ольга Височень - заступник директора з навчально-виховно╖ роботи Житомирського м╕ського колег╕уму, досл╕дник родоводу С. Руданського;
13. Борис Пентюк – священик, досл╕дник генези роду Руданського, м. В╕нниця;
14. Антон Каденюк, полковник у в╕дставц╕, в╕дпов╕дальний секретар Житомирсько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ "Захисник╕в В╕тчизни".

Олекс╕й БОРЖКОВСЬКИЙ,
л╕кар вищо╖ категор╕╖, п╕дполковник у в╕дставц╕, правнучатий плем╕нник С. Руданського, лауреат Всеукра╖нсько╖ прем╕╖ його ╕мен╕
м. Житомир

На фото: переможниця л╕тературного конкурсу 2018-го року «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕м. Д. Кононенка у ном╕нац╕╖ «Публ╕цистика» Л╕л╕я Привалова з ялтинсько╖ школи-г╕мназ╕╖ №9 б╕ля могили Степана Руданського. Л╕л╕я – вихованка вчительки укра╖нсько╖ мови та л╕тератури з м. Ялта Валентини Овсейчук, ╖╖ публ╕цистична робота мала назву «Стежками ялтинського поета ╕ л╕каря Степана Васильовича Руданського»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 17.01.2020 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21915

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков