Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3656)
З потоку життя (6876)
Душі криниця (3699)
Українці мої... (1507)
Резонанс (1600)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1755)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФЕОДОРА ОС╤НЬ П╤ДТИНА╢...
24 вересня — свято преподобно╖ Феодори.


ХОВАЙ ВИЛА НА ВАВИЛА!...
Наш╕ традиц╕╖


ЗАП╤ЗН╤Л╤ ЛАСТ╤ВКИ
З фенолог╕чного щоденника


СТРОГИЙ П╤СНИЙ ДЕНЬ
11 вересня — Ус╕кновення Голови пророка, Предтеч╕ та Хрестителя Господнього ╤вана.


ПОДАРУНОК ╤З КРИМУ
╤м’я нашого земляка, прекрасного поета-л╕рика, перекладача, журнал╕ста Данила Кононенка...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2019
ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ ПЛЕНЕР

22 листопада в Музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни в╕дбулася презентац╕я виставки «Made in Chernobyl». На н╕й експонуються роботи 21 митця: с╕мнадцять ╕з Укра╖ни та по одному ╕з Австр╕╖, В╕рмен╕╖, ╤тал╕╖ ╕ США. Серед укра╖нц╕в переважають кияни. За в╕ковим складом – найчисельн╕ша група народжених наприк╕нц╕ 1970-х – у 1980-х - 1990-х роках. Вони брали участь у м╕жнародному пленер╕ «Made in Chernobyl».
Чорнобильська катастрофа стала в╕зит╕вкою Укра╖ни для всього св╕ту. Нин╕ в Чорнобильськ╕й зон╕ аншлаг – це найб╕льш в╕дв╕дуваний туристичний об’╓кт нац╕онального масштабу. Протягом останнього року тут побувало понад сто тисяч турист╕в, двадцять в╕дсотк╕в ╕з яких наш╕ сп╕вв╕тчизники. Тепер зону в╕дчуження, як було заявлено на державному р╕вн╕, активно готують до ще б╕льшого напливу турист╕в – розвивають шляхи водного ╕ пов╕тряного пересування. Сер╕ал «Чорнобиль» зб╕льшив к╕льк╕сть турист╕в. Для турист╕в – це екзотика. А художник знаходить у цьому «згубному м╕сц╕» свою «к╕мнату бажань», щоб допомогти людям не втратити в╕ру ╕ жити й мр╕яти дал╕.
 Митц╕ експериментують з р╕зними матер╕алами ╕ техн╕ками, формами ╕ конструкц╕ями. Вони показують апокал╕птичний жах атомно╖ б╕ди ╕ намагаються побачити св╕тло в к╕нц╕ тунелю.
 Юл╕я Савенко поясню╓: «З моменту вибуху на ЧАЕС в╕дбулося багато невидимих авар╕й – пошкоджень у людських орган╕змах, ╕ саме про це м╕й проект «Зворотн╕й в╕дл╕к». Нер╕вне з╕ткнення з рад╕ац╕╓ю, променева хвороба, рак, генетичн╕ мутац╕╖ – почався зворотн╕й в╕дл╕к до руйнування та л╕кв╕дац╕╖ людини. Це страшно, це непом╕тно ╕ нев╕дчутно, т╕льки на останн╕х стад╕ях людина почина╓ гор╕ти. На ру╖нах м╕ста-привида я зображую його жител╕в у формах рад╕оактивного контура, як╕ могли б тут залишитися. Я в╕зуал╕зую час, який залишився до руйнування механ╕зму людини, та згасле життя».
 Ксен╕я Окс╕нь розпов╕да╓ про св╕й проект «Експонат»: «Я використала наполовину наповнену водою скляну банку як призму: коли дивишся кр╕зь не╖ все видозм╕ню╓ться. Щось зда╓ться спотвореним, а щось неоч╕кувано привабливим. В╕дшукати цю нетрадиц╕йну красу здатен кожний, хто дозволить соб╕ в╕д╕йти в╕д загальноприйнятих норм ╕ стандарт╕в. Чорнобиль – це та сама законсервована «банка», закрита в╕дчужена територ╕я, згадка про яку виклика╓ скорботу, б╕ль, страх ╕ сп╕вчуття. Покинуте м╕сто Прип’ять, спустошен╕ села – постапокал╕птичний пейзаж, спотворена трагед╕╓ю реальн╕сть. Проте люди 33 роки як покинули цю територ╕ю. Тож природа тут почала набирати сили ╕ поступово знищувати антропогенн╕ сл╕ди. За в╕дсутност╕ людини виросла популяц╕я диких тварин: лос╕, рис╕, пугач, кон╕ Пржевальського, вовки тощо. В╕дродився дикий, а не насаджений р╕вними рядами л╕с. Усе це в╕дбува╓ться всупереч людин╕ ╕ трагед╕╖, в ╕стор╕╖ яко╖ вона лиша╓ться головним «експонатом». На територ╕╖ зони в╕дчуження д╕╓ особливий режим. Усе, що приносять чужинц╕, вони ж мають ╕ забрати. Роб╕тники ╕ м╕сцев╕ використовують багаторазову тару. Це, напевно, ╓дине м╕сце в Укра╖н╕, де не побачиш см╕ття на узб╕чч╕, де природа – недоторканий запов╕дник. Коли постало питання транспортування води для художнього пленеру «Made in Chernobyl», прац╕вниця кафе «Десятка» (м. Чорнобиль») запропонувала класичн╕ трил╕тров╕ банки з бляшаними кришками. Цей невимушений прив╕т з минулого ╕ надихнув мене на створення сер╕╖ фотограф╕й «Експонати».
 А в учасник╕в презентац╕╖ цей проект викликав бажання повторити його. Трил╕трова банка з водою стояла тут. ╤ бажаюч╕ прикривали нею обличчя, а ╖хн╕ друз╕ фотографували такий зм╕нений товщею води портрет.
 Австр╕╓ць П╕тер Лаглер заф╕ксував краплинку на к╕нчику г╕лки ╕ назвав свою роботу «Наш св╕т». В╕н наголошу╓, що наш св╕т нагаду╓ отаку краплинку, яка може будь-яко╖ мит╕ з╕рватися ╕ загинути. Нам треба берегти св╕т свого ╕снування.
 До експозиц╕╖ включено ╕ роботи створен╕ дещо ран╕ше. Наприклад, в╕деопроект «Atomic Love», який створили ╤лля Чичкан ╕ Петр Вижиковський у 2002 роц╕. На екран╕ пара останн╕х людей, що вижили, так╕ соб╕ Адам ╕ ╢ва у костюмах протирад╕ац╕йного захисту блукають не ра╓м, а безлюдними ландшафтами навколо Чорнобильсько╖ АЕС, ╕ займаються сексом. ╤дея така: життя трива╓. Однак в╕део виклика╓ протилежн╕ почуття. Адже закохан╕ не зн╕мають костюм╕в протирад╕ац╕йного захисту. З одного боку, це не порнограф╕я, а мистецтво ╕ зайвий натурал╕зм тут недоречний. Достатньо символу, хоча й грубого. Але з другого боку… Це ж в╕дбува╓ться п╕сля ядерно╖ катастрофи, яка негативно вплива╓ на репродуктивну функц╕ю. ╤ можна так зрозум╕ти, що ц╕ Адам ╕ ╢ва прагнуть продовжити людський р╕д, але на це вони вже не здатн╕. ╤ лише ╕м╕тують процес. Однак вони, як ╕ людство, приречен╕. Оптим╕зм ╕ песим╕зм в одн╕й робот╕. Кожний може обрати, що йому б╕льше до вподоби. Мистецтво застер╕га╓, але й да╓ над╕ю.
 В каталоз╕ виставки ╖╖ автори позують на тл╕ н╕мба з╕ знаком рад╕ац╕╖.
 Орган╕затор пленеру художник Олег Атаянц сказав: «Чорнобиль вчить, що й п╕сля найстрашн╕шо╖ катастрофи життя продовжу╓ться». ╤ додав, що це ж стосу╓ться ╕ нин╕шньо╖ в╕йни.
 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2019 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21780

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков