Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2019 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 08.11.2019
УКРА╥НУ МОЖНА ПОБУДУВАТИ ЛИШЕ В НАСТУП╤

Мова про мову

5 листопада в будинку к╕но в Ки╓в╕ в╕дбулася презентац╕я документального ф╕льму «Соловей сп╕ва╓» (режисер Серг╕й Кримський, продюсер ╕ другий режисер Леся Воронюк). Зала була переповнена. Глядач╕ стояли в проходах, сид╕ли на дол╕вц╕. Було багато молод╕.
Ф╕льм присвячений мовн╕й проблем╕ в Укра╖н╕. Нер╕дко доводиться чути: «Какая разн╕ца, на каком язик╓ разговар╕вать? Мова не ма╓ значення. У Ки╓в╕ н╕коли не говорили укра╖нською мовою. Т╕льки в сел╕ розмовляли укра╖нською». Автори ф╕льму розв╕нчують ц╕ та ╕нш╕ под╕бн╕ м╕фи.
Вс╕ завойовники намагалися знищити, вит╕снити укра╖нську мову. Пут╕н об╕ця╓ захищати вс╕х рос╕йськомовних за кордонами Рос╕╖. Саме в день презентац╕╖ ф╕льму рос╕йський президент проводив нараду з питань утвердження рос╕йсько╖ мови. Значить, мова ма╓ значення. Наявн╕сть рос╕йськомовних громадян в Укра╖н╕ та ╕нших кра╖нах використову╓ться кремл╕вськими ╕мпер╕ал╕стами як прив╕д для загарбання цих кра╖н.
В ф╕льм╕ наводять приклади зрос╕йщення укра╖нц╕в. Укра╖нець Кал╕баба розпов╕да╓, що його пр╕звище Калибаба, але його батька записали так. А одну т╕тку взагал╕ записали Кал╕баб╕ною. Каплуна записали Каплуновим. Чолов╕к показу╓ написи на надмогильних пам’ятниках, яке пр╕звище в його предк╕в ╕ як записали його. В арм╕╖ укра╖нськ╕ пр╕звища часто переписували на рос╕йський лад. А в Буковин╕ п╕д час румунсько╖ окупац╕╖ йшла румун╕зац╕я укра╖нц╕в. Пр╕звища переробляли на румунськ╕. В школах навчання велося румунською ╕ за розмови укра╖нською мовою нав╕ть на перерв╕ учн╕в карали.
На ст╕нах Соф╕йського собору виявлено близько семи тисяч граф╕т╕. Кияни вишкрябували написи на ст╕нах храму в╕дразу п╕сля його побудови. В написах характерн╕ ознаки укра╖нсько╖ мови. Коли Укра╖на потрапила п╕д владу Рос╕╖, розпочалося вит╕снення укра╖нсько╖ мови ╕ зрос╕йщення.
Один киянин згаду╓, що замолоду в них була розвага: п╕сля футболу випити пива ╕ п╕ти на Борщаг╕вку бити тих киян, хто вживав укра╖нськ╕ слова.
Коли виникла держава ╤зра╖ль, ╖╖ громадяни вир╕шили, що державною мовою в них буде ╕врит. ╤ нин╕, хто хоче жити в ╤зра╖л╕, той вчить ╕врит. ╢вре╖ розум╕ють, що ╓дина державна мова зм╕цню╓ державу ╕ нац╕ю. Протилежний приклад Б╕лорусь. Б╕лоруська мова майже вит╕снена рос╕йською. Р╕зниця м╕ж розвитком ╤зра╖лю ╕ Б╕лорус╕ пом╕тна.
На презентац╕╖ було в╕дзначено, що саме в цей день 51 р╕к тому – 5 листопада 1968 року – Василь Макух вчинив акт самоспалення на знак протесту проти зрос╕йщення Укра╖ни ╕ окупац╕╖ радянськими в╕йськами Чехословаччини.
Директор ╤нституту укра╖нсько╖ мови Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Укра╖ни, доктор ф╕лолог╕чних наук, професор Павло Гриценко сказав: «Укра╖ну можна побудувати лише в наступ╕. В наступ╕ за наш╕ права».
Глядач╕ нагородили автор╕в ф╕льму бурхливими оплесками.
Анатол╕й Зборовський

Тим часом…
УРЯД СТВОРИВ КОМ╤С╤Ю, ЯКА ПЕРЕВ╤РЯТИМЕ ЗНАННЯ УКРА╥НСЬКО╥

Каб╕нет м╕н╕стр╕в створив нац╕ональну ком╕с╕ю з╕ стандарт╕в державно╖ мови, яка перев╕рятиме р╕вень волод╕ння державною мовою для набуття громадянства.
"6 листопада Каб╕нет м╕н╕стр╕в на сво╓му зас╕данн╕ створив нац╕ональну ком╕с╕ю з╕ стандарт╕в державно╖ мови, яка також перев╕рятиме р╕вень волод╕ння державною мовою для набуття громадянства Укра╖ни чи зайняття визначених законом посад".
Кр╕м того, уряд розпочав формувати стратег╕ю у сфер╕ культури ╕ мистецтва. Формуванню стратег╕╖ передуватиме проведення соц╕олог╕чного досл╕дження для забезпечення доступу громадян до споживання культурних послуг, доступу до мистецтва.
www.pravda.com.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2019 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21711

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков