Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 04.10.2019
УКРА╥НСЬКЕ К╤НО: ЗЛЕТИ ╤ ПАД╤ННЯ

Так вже склалося на наших теренах, що за вс╕ роки незалежност╕ в Укра╖н╕ майже не зн╕малося в╕тчизняне к╕но. Згадаймо буремн╕ 90-т╕ роки, що минули п╕д знаком сентиментальних латиноамериканських сер╕ал╕в. Безк╕нечн╕ сер╕али на кшталт «Санти–Барбари», «Просто Мар╕╖» збирали б╕ля телеекран╕в м╕льйони глядач╕в. Перед переглядом улюблених сер╕ал╕в селяни мр╕яли лише про те, аби п╕д час перегляду не згасло св╕тло ╕ сер╕ал не перервався на ц╕кавому м╕сц╕. На жаль, про питоме укра╖нське к╕но можна було забути назавжди. Год╕ було побачити укра╖нськ╕ сер╕али на ╕сторичну тематику, де головними героями були козаки на тл╕ величного Дн╕пра. А мр╕йлива д╕вчина, яка чекала на свого козаченька, лишалася в уяв╕ режисера-постановника. Зрештою, протягом 2000-х рок╕в про укра╖нський к╕нематограф можна було забути. Здавалося, в╕н назавжди втратив сво╖ позиц╕╖. Песим╕сти вже не мр╕яли про ренесанс укра╖нського к╕но, проте бурхлив╕ под╕╖, що сталися на р╕дних теренах, змусили ╖х зм╕нити свою думку. Справжн╕й розкв╕т укра╖нське к╕но переживало п╕сля Революц╕╖ г╕дност╕, коли Держк╕но очолив свобод╕вець Пилип ╤лл╓нко. Держава активно п╕дтримувала к╕но╕ндустр╕ю, сутт╓во зб╕льшивши обсяги ф╕нансування. Скептики, як╕ вже давно поховали укра╖нське к╕но, були здивован╕. На широкий екран вийшли ф╕льми, як╕ стали под╕╓ю не лише у в╕тчизняному к╕нопрокат╕.
Ф╕льм Михайла ╤лл╓нка «Той, хто пройшов кр╕зь вогонь» за п’ять тижн╕в в укра╖нському прокат╕ з╕брав 1,4 млн. грн. За даними Держк╕но, всього ф╕льм переглянуло б╕льше 60 тис. глядач╕в. М╕ф про те, що укра╖нське к╕но не може бути касовим, розв╕явся. У прокат╕ з’явилися так╕ ф╕льми, як «Райськ╕ птахи» Романа Балаяна, соц╕альна драма «Звичайна справа» Валентина Васяновича, «Будинок з башточкою» ╢ви Найман, «Хайтарма» Ахтема Се╖табла╓ва. Революц╕йн╕ под╕╖ 2013-2014 рок╕в спричинили справжн╕й вибух в укра╖нському к╕нематограф╕. Наприк╕нц╕ 2013 року було створено студ╕ю «Вав╕лон-13» п╕д кер╕вництвом Володимира Тихого, до яко╖ ув╕йшли молод╕ к╕норежисери, спрагл╕ нового слова. З’явилися так╕ знаков╕ ф╕льми, як «╢вромайдан. Чорновий монтаж» Володимира Тихого, «Майдан» Серг╕я Лозниц╕, «Зима у вогн╕», «Небесна сотня» Юл╕╖ Гонтарук та Романа Любого. За оц╕нками експерт╕в, найусп╕шн╕шими ф╕льмами в укра╖нському прокат╕ 2015-2016 рок╕в були визнан╕ так╕ картини, як «Незламна» Серг╕я Мокрицького та комед╕йна стр╕чка «8 кращих побачень» Вейсберга. Широкий резонанс викликав ф╕льм «Гн╕здо горлиц╕» Тараса Ткаченка. Ф╕льм зверта╓ться до бол╕сно╖ теми – масово╖ ем╕грац╕╖ укра╖нц╕в за кордон у пошуках кращо╖ дол╕. Без сумн╕ву, ф╕льм потрапив у «десятку», здобувши схвальн╕ в╕дгуки к╕нокритик╕в, а також значн╕ ф╕нансов╕ прибутки.
У 2017 роц╕ вийшов в прокат ╕сторико-драматичний ф╕льм Ахтема Се╖табла╓ва «Чужа молитва», ╕сторична стр╕чка Зази Буадзе «Червоний», спортивно-драматичний ф╕льм «Правила бою» Олекс╕я Шапар╓ва, пригодницький ф╕льм-фентез╕ «Сторожова застава» Юр╕я Ковальова. В грудн╕ 2017 року в╕дбулася прем’╓ра к╕нокартини «К╕борги» режисера Ахтема Се╖табла╓ва, присвячено╖ захисникам Донецького аеропорту п╕д час рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни.
На тл╕ безсумн╕вних перемог в╕тчизняно╖ к╕но╕ндустр╕╖ св╕т побачили стр╕чки, як╕ неоднозначно сприйняли глядач╕ та к╕нокритики. К╕лька рок╕в тому в центр╕ скандалу опинився ф╕льм «Шляхетн╕ волоцюги» режисера Олександра Березаня. Саме тод╕ письменник Юр╕й Вииничук на сво╖й стор╕нц╕ у Фейсбук написав про те, що автор сценар╕ю ф╕льму «Шляхетн╕ волоцюги» викрали частину сюжету з його твору «Танго смерт╕». Письменник зазначив, що Олександр Березань в╕домий як режисер, який зн╕мав сер╕али для Рос╕╖ та рос╕йськомовн╕ ф╕льми. Юр╕й Винничук поставив п╕д сумн╕в профес╕онал╕зм режисера Березаня, який не лише не волод╕╓ матер╕алом про ╕сторичний Льв╕в, але й належить до малограмотних людей. Н╕бито на п╕дтвердження сл╕в письменника режисер зняв ф╕льм «Давай танцюй», в якому виступив також ╕ сценаристом (разом ╕з Серг╕╓м Розвадовським). Ф╕льм, позначений як «молод╕жний танцювальний екшн», викликав чимало запитань як у глядач╕в, так ╕ у к╕нокритик╕в.
Под╕╖ у ф╕льм╕ розгортаються п╕д час в╕йни на Донбас╕. Рос╕йськомовний танцюрист разом з братом зн╕мають екстремальне в╕део з метою з╕брати велику к╕льк╕сть перегляд╕в в ╤нтернет╕. Юнаки мр╕ють стати в╕домими, спод╕ваються, що на них чека╓ велике майбутн╓. Проте траг╕чний випадок перекреслив ╖хн╕ плани. П╕д час зйомок брат травмувався ╕ йому терм╕ново потр╕бна операц╕я. Микита прагне врятувати брата в╕д операц╕╖ ╕ вируша╓ в «бандер╕вський» Ки╖в, аби виграти грош╕ на л╕кування в одному з танцювальних конкурс╕в. Дал╕, за задумом режисера, сюжет закручу╓ться карколомно. Головний герой знайомиться з в╕домою сп╕вачкою, м╕ж молодими людьми спалахують почуття. Дал╕, як у справжньому бойовику, д╕вчину викрадають з метою отримання викупу. Прим╕тивний сюжет, непереконлива акторська гра призвели до того, що ф╕льм одержав низьк╕ бали в╕д к╕нокритик╕в. Недаремно Держк╕но трич╕ в╕дмовляло творцям ф╕льму у ф╕нансуванн╕. Спонсорами ф╕льму стали приватн╕ ╕нвестори. Значну частину кошт╕в вид╕лив рос╕йський моб╕льний оператор «Ки╖встар», хоча загальний розм╕р бюджету нев╕домий. Проте в╕доме ╕нше. «Ки╖встар» не прихову╓ сво╖х рос╕йських корен╕в, проте в╕льно почува╓ться на ринку Укра╖ни. То чи варто дивуватися, що творц╕ ф╕льму «Давай танцюй» ор╕╓нтувалися на «рос╕йський та зах╕дний ринок»? К╕ностр╕чку зн╕мали рос╕йською та англ╕йською мовами. Напевно, продюсери не зовс╕м ор╕╓нтувалися, в як╕й кра╖н╕ вони перебувають та ╕нтереси яких громадян представляють. Зрештою, Олександр Березань не приховував сво╖х нам╕р╕в. З якогось дива творц╕ танцювального «екшн» втовкмачили соб╕ (а також глядачам), що на наших р╕дних теренах «мало хто може говорити укра╖нською». ╤ це в «бандер╕вському» Ки╓в╕? Помиля╓теся, панове режисери та продюсери (а точн╕ше «гаспада»).
Чимало запитань викликав ще один з «новаторських» ф╕льм╕в, зокрема, «Св╕нгери», у якому знялася епатажна сп╕вачка Ольга Полякова. Розкута сп╕вачка, яка випробувала себе в рол╕ акторки, передала кут╕ меду. У соцмережах з’явилися коментар╕ ╕з запитаннями: “╤ це мистецтво? Бездарна акторська гра! Ви забули про призначення мистецтва, яке ма╓ дарувати смак та натхнення». Кр╕м того, користувач╕ соцмереж в╕дверто ц╕кавилися у сп╕вачки: «Ви зн╕ма╓теся у цьому ф╕льм╕, потерпаючи в╕д безроб╕ття?»
╤, звичайно, важко оминути комед╕йний ф╕льм «Скажене вес╕лля», еп╕зодичну роль в якому з╕грав популярний сп╕вак Олег Винник. За сюжетом, под╕╖ розгортаються у сел╕ Яблун╕вка, що на Под╕лл╕. Директор районного кра╓знавчого музею Василь Середюк, в╕дправляючи доньку Катю до Франц╕╖ на навчання, такого повороту под╕й ╕ не оч╕кував: м╕сяць тому Катя пов╕домила, що виходить зам╕ж за французького л╕каря-кард╕ох╕рурга Франсуа. «Середюки — ╓вропейська родина!» — це гасло кожен у район╕ почув особисто в╕д Василя. Яке ж було його здивування, коли в╕н побачив, що омр╕яний ╓вропейський зять – афрофранцуз. В╕дтепер Середюк прагне попри все з╕рвати це вес╕лля. Але коли на завад╕ сто╖ть справжн╓ кохання — нев╕домо, чи вдасться такий план реал╕зувати. Попри чимало виграшних момент╕в, к╕нокритики не оминули нагоди «п╕дколоти» творц╕в ф╕льму.
Так, к╕нокритик видання «Вар╕анти» Олександр Ковальчук прикрим недол╕ком ф╕льму назвав присутн╕сть у ньому рос╕йськомовних п╕сень репера Потапа, як╕ викликали певний дисонанс на укра╖номовному тл╕ ф╕льму.
Як бачимо, протягом останнього часу у прокат╕ з’явилося чимало ф╕льм╕в, як╕ в╕др╕зняються сво╖ми естетичним наповненням, ╕деолог╕чною спрямован╕стю ╕, зрештою, бюджетом. Проте, можна з упевнен╕стю сказати, що в пер╕од, коли Держк╕но очолював Пилип ╤лл╓нко, укра╖нська к╕но╕ндустр╕я переживала справжн╕й ренесанс. П╕д час його кер╕вництва було заборонено московськ╕ пропагандистськ╕ сер╕али, знято ф╕льми, як╕ потрапили до програм м╕жнародних к╕нофестивал╕в. Зараз укра╖нське к╕но опинилося на роздор╕жж╕. ╤ яким шляхом поведе Держк╕но новий кер╕вник, поки що важко сказати. Можемо лише робити прогнози, але вони, як в╕домо, р╕ч невдячна.
Дарина Осипчук, культуролог

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21601

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков