Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2019 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 20.09.2019
«АСАНЧИК ╤ КАШКАЧИК» НА ВОЛИН╤

Цього тижня пров╕дав найпершу свою «альма матер» - р╕дну Рудко-Козинську 8-р╕чну школу на Волин╕, яка випустила мене у св╕т широкий – аж не в╕риться – 45 рок╕в тому, у далекому 1974-му.
Зав╕тав до школи, щоб передати к╕лька прихоплених з Криму книжечок: опов╕дання «Асанчик ╕ Кашкачик» очевидця депортац╕╖ 1944 року, кримськотатарського письменника Рустема Муед╕на (я переклав його укра╖нською); книгу-розмальовку нац╕ональних кримськотатарських (але так схожих на деяк╕ укра╖нськ╕ розписи!) орнамент╕в художника Рустема Ваапова, мого с╕мферопольського колеги з видавництва ╕м. ╤сма╖ла Гаспринського; зб╕рку твор╕в переможц╕в л╕тконкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕м. Д. Кононенка (де серед лауреат╕в присутн╕ й волиняни); ╕ нещодавно виданий у Криму св╕й «Солдатський альбом». Понад 40 рок╕в тому школа також проводжала мене у солдати, пот╕м тут вчителювала моя однокласниця, яко╖, на жаль, вже нема, а ╖й присвячено ст╕льки солдатських в╕рш╕в й п╕сень з того «Альбому»…
Нав╕ть не спод╕вався, що м╕й скромний, рядовий, можна сказати, в╕зит вилл╓ться у справжн╓ л╕тературно-п╕сенне свято. ╤ разом з тим – у серйозну розмову: про Батьк╕вшину, про Крим, про б╕ль ╕ трагед╕ю кримських татар – ╕ про знищених або так само виселених з р╕дно╖ земл╕, депортованих до гулаг╕вських табор╕в наших волинських земляк╕в, котр╕ не змирилися з «червоною» сов╓тською окупац╕╓ю. ╤ треба ж, що ця зустр╕ч в╕дбулася саме 17 вересня – бо саме цього дня 80 рок╕в тому – у 1939-му - ця окупац╕я й почалася… ╤ так виходить, що продовжу╓ться й дос╕…
Я розпов╕в присутн╕м про наш╕ «Св╕тличн╕» кримсько-укра╖нськ╕ дитяч╕ конкурси – юних л╕тератор╕в ╕ художник╕в, показав в╕деопрезентац╕ю ╕люстрац╕й до опов╕дання «Асанчик ╕ Кашкачик» (один з малюнк╕в-переможц╕в – також з нашого волинського краю!) – ╕ закликав до участ╕ у цих творчих змаганнях. Щоб словом п╕дтримати Крим. Щоб ближче п╕знати ╕стор╕ю наших «побратим╕в по нещастю» - кримських татар, ╕ прагнути стати БРАТАМИ У ЩАСТ╤ – у в╕льн╕й ╕ сильн╕й, заможн╕й, незалежн╕й, демократичн╕й держав╕.
Школяр╕ ╕ вчител╕ сп╕вали мо╖ п╕сн╕, розпов╕дали в╕рш╕. З подивом дов╕дався, що у школ╕ проводився в╕дкритий урок на тему «Образ мало╖ Батьк╕вщини в п╕сенн╕й творчост╕ В╕ктора Качули». Тож дякую сердечно ус╕м, хто орган╕зував ╕ з щирим серцем та в╕дкритою душею прийшов на це свято: директору школи Ларис╕ Микола╖вн╕ Остапчук, завучу Л╕н╕ Олекс╕╖вн╕ Серед╕, ведуч╕й - учительц╕ укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Любов╕ Васил╕вн╕ Корн╕юк, учительц╕ музики Л╕д╕╖ Антон╕вн╕ Сидорук, учительц╕ ф╕зики та математики Натал╕ Григор╕вн╕ Микитюк, вчительц╕ ╕нформатики Ольз╕ Юр╕╖вн╕ ╤щук, вчительц╕ б╕олог╕╖ та географ╕╖ Ларис╕ Васил╕вн╕ Масюк, б╕бл╕отекарю школи Оксан╕ Богдан╕вн╕ Боринець, педагогу-ветерану Н╕н╕ Семен╕вн╕ Фенюк, котра пам’ята╓ мене ще учнем!
Найсердечн╕ша подяка юним шк╕льним талантам - сп╕вакам ╕ декламаторам: Христин╕ Мос╕йчук, Соф╕╖ Фенюк, Дар╕╖ Серед╕, Соф╕╖ Лукашенко, Стан╕славу Стащуку ╕ Микол╕ Ващуку.
На свят╕ також була присутня методист Рожищенського районного в╕дд╕лу осв╕ти Валентина Максим╕вна Мохнюк. При╓мно було чути щир╕, тепл╕ слова про свою школу, про учител╕в, про висок╕ духовн╕ й патр╕отичн╕ традиц╕╖, як╕ живуть у цих ст╕нах ╕ передаються кожному новому покол╕нню. Валентина Максим╕вна зокрема зауважила, що осв╕тянам рекоменду╓ться знайомити учн╕в з творами кримськотатарсько╖ л╕тератури, проблема, щоправда, в тому, що книг з такими перекладеними творами поки що не густо. Тому «Асанчик ╕ Кашкачик» Рустема Муед╕на - це справжня знах╕дка, ╕ не лише для Рудко-Козинсько╖ школи!
Що ж, до наступного в╕зиту п╕дготу╓мося краще – саме готу╓ться переклад ще одного кримськотатарського опов╕дання. Тож до зустр╕ч╕, р╕дна школо!

В╕ктор КАЧУЛА

Фоторепортаж про зустр╕ч – на Фейсбук-стор╕нц╕ «КС»:
https://www.facebook.com/krymskasvitlytsia

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2019 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21555

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков