Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 20.09.2019
ЗЕЛЕНСЬКИЙ: УКРА╥НСЬКУ ЗЕМЛЮ ЗМОЖУТЬ КУПУВАТИ ЛИШЕ ГРОМАДЯНИ УКРА╥НИ ТА КОМПАН╤╥

Президент Укра╖ни Володимир Зеленський заявив, що запропонована владою модель в╕дкритого ринку земл╕ передбача╓, що ╖╖ купувати або продавати зможуть т╕льки укра╖нськ╕ громадяни й укра╖нськ╕ компан╕╖. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це голова держави пов╕домив в ход╕ конференц╕╖ з реформи управл╕ння земельними в╕дносинами "Земля як фактор розвитку укра╖нського села" в Ки╓в╕.
За його словами, питання ринку земл╕ на сьогодн╕ ╓ дуже чутливим" ╕ тому вимага╓ широкого ╕ публ╕чного обговорення для того, щоб розв╕яти вс╕ м╕фи й ман╕пуляц╕╖, як╕ "пос╕яли у св╕домост╕ громадян" за останн╕ майже 20 рок╕в ╕ для того, щоб знайти оптимальн╕ та збалансован╕ р╕шення модел╕ в╕дкритого ринку земл╕.
"Перше й головне - земля належить укра╖нцям. У модел╕, яку пропону╓мо ми з урядом, купувати або продавати землю зможуть т╕льки укра╖нськ╕ громадяни та укра╖нськ╕ компан╕╖", - зазначив президент. "Страшилки про китайц╕в, араб╕в чи ╕нопланетян, як╕ вивезуть нашу землю вагонами - це маячня", - п╕дкреслив Зеленський. "Земля - це власн╕сть громадян ╕ у них, нарешт╕ ма╓ з'явитися не г╕бридне, а повноц╕нне право власност╕ на свою р╕дну землю. Це право волод╕ти, користуватися ╕ розпоряджатися сво╓ю землею, ╕накше - почина╓ться Радянський Союз, почина╓ться совок, коли ми, громадяни, н╕бито отримали сво╖ квартири, але не могли ╖х продавати легально, ╕ це неправильно. В результат╕ з'явилися незаконн╕ с╕р╕ схеми та мах╕нац╕╖. те саме зараз у нас в╕дбува╓ться ╕з землею", - п╕дкреслив глава держави.
Як пов╕домляв УН╤АН, президент Зеленський доручив Каб╕нету м╕н╕стр╕в до 1 жовтня розробити законопроект про об╕г земель с╕льськогосподарського призначення, а Верховн╕й Рад╕ - скасувати земельний моратор╕й до 1 грудня 2019 року. 3 серпня прем'╓р-м╕н╕стр Олекс╕й Гончарук заявив, що в╕дкриття ринку земл╕ с╕льськогосподарського призначення ор╕╓нтовно плану╓ться на л╕то наступного року. В╕н додав, що до цього часу уряд сп╕льно з Нацбанком мають зробити кредитування в гривн╕ значно дешевшим, н╕ж зараз, - взяти кредит можна буде п╕д 14-15% у гривн╕. Прем'╓р пояснив, що уряд ма╓ нам╕р знизити ставки за кредитами загалом ╕ зробити ╖х дешевшими саме для покупки земельно╖ д╕лянки, щоб укра╖нц╕ мали виг╕дн╕ш╕ умови, н╕ж ╖хн╕ ╕ноземн╕ конкуренти. Ран╕ше у М╕нагропрод╕ та Св╕товому банку прогнозували, що в╕дкриття ринку земл╕ с╕льгосппризначення може щор╕чно приносити укра╖нськ╕й економ╕ц╕ додатково в╕д 700 м╕льйон╕в до 1,5 м╕льярда долар╕в.
www.unian.ua

ФОРМУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОГО РИНКУ: ВЛАДА «ПЕДАЛЮ╢», ЛЮДИ НЕ ДОВ╤РЯЮТЬ

Ринок земл╕ в Укра╖н╕ запрацю╓ ╕з середини 2020-го, але моратор╕й на продаж с╕льгоспнад╕л╕в скасують щонайп╕зн╕ше за два м╕сяц╕
Заступник м╕н╕стра розвитку економ╕ки, торг╕вл╕ та с╕льського господарства Тарас Висоцький п╕дтвердив, що законопро╓кт про об╕г земель с╕льськогосподарського призначення подадуть на розгляд парламенту до 1 жовтня. Посадовець упевнений, що цей документ, як ╕ р╕шення про скасування (точн╕ше, в╕дмову в╕д продовження) д╕╖ земельного моратор╕ю, буде ухвалено до 1 грудня, як ╕ доручив президент. “Але це не означа╓, що з 1 с╕чня 2020-го в Укра╖н╕ запрацю╓ ринок земл╕”, – уточнив Висоцький на зустр╕ч╕ ╕з журнал╕стами. Станеться це, за його словами, не ран╕ше середини наступного року – адже в╕льному продажу земл╕ ма╓ передувати коп╕тка п╕дготовча робота. Йдеться, зокрема, про ╕нвентаризац╕ю “головного багатства” кра╖ни, наповнення Державного земельного кадастру, продовження формування законодавчого поля, апробац╕ю торговельних майданчик╕в ╕ запоб╕жних механ╕зм╕в, що мають уберегти нас в╕д придбання укра╖нсько╖ земл╕ ╕ноземцями та ╖╖ масового скуповування в╕тчизняними латифунд╕ями. Попереду, безумовно, й активна роз’яснювальна кампан╕я. Адже земельна реформа, судячи з даних соцопитувань, – одна ╕з найб╕льш контраверс╕йних: ставлення укра╖нц╕в до започаткування земельного ринку, переважно, негативне. Тож, аби уникнути соц╕ального збурення, готувати зм╕ни потр╕бно ой як ретельно. Про те, як не “наламати дров”, активно дискутують на р╕зних р╕внях – ╕ в уряд╕, ╕ в Оф╕с╕ президента, ╕ в експертному середовищ╕. Довкола яких же питань ламають найб╕льше спис╕в, а як╕ викликають б╕льш-менш одностайн╕ оц╕нки?
Продаж укра╖нсько╖ земл╕: комусь хочеться, та б╕льшост╕ – “колеться”
Скасування моратор╕ю на продаж с╕льськогосподарсько╖ земл╕ й в╕дкриття ринку родючих земель п╕дтримують менше третини укра╖нц╕в. Про це йдеться в досл╕дженн╕ “Оц╕нка громадянами ╕н╕ц╕атив ново╖ влади”, проведеному соц╕олог╕чною службою Центру Разумкова. Ухвалення закону про ринок земл╕ ╕ скасування моратор╕ю п╕дтримують 31% опитаних, ╕ майже половина (49,1%) не п╕дтримують. В рамках досл╕дження з 6 по 11 вересня опитали 2018 респондент╕в в╕ком в╕д 18 рок╕в у вс╕х рег╕онах, за винятком Криму й окупованих територ╕й на Донбас╕. Похибка не перевищу╓ 2,3%.
Фах╕вц╕в так╕ результати не дивують. “Жахалками” про небезпеки ринкових в╕дносин в земельн╕й сфер╕ нас “пригощають” уже, либонь, два десятил╕ття. З 2001-го пол╕тики “посл╕довно” ухвалюють р╕шення про продовження моратор╕ю. Й регулярно беруть зобов’язання до чергового часу “ч” п╕дготувати кра╖ну до в╕дкриття ринку. Але п╕сля голосування за моратор╕й в сес╕йн╕й зал╕ парламенту ╕ про п╕дготовку, ╕ про об╕цянки одразу ж забували. Аж доки не спливав час д╕╖ моратор╕ю, коли “земельне питання” знову актуал╕зувалося, а реформу знов в╕дкладали. ╤ так – по колу. Ус╕ аргументи приб╕чник╕в л╕берал╕зац╕╖ ринку губилися в мор╕ попул╕стських гасел, що лунали з вуст “захисник╕в ╕нтерес╕в простих укра╖нц╕в” (здеб╕льшого – противник╕в в╕льного об╕гу земл╕). Натом╕сть жодна влада фактично н╕чого не робила, аби зм╕нити ситуац╕ю. Хтось принципово не хот╕в, хтось – не м╕г, а хтось в╕дкладав “на пот╕м”. Здавалося б, це “пот╕м” нарешт╕ настало – в╕дкладати реформу дал╕ н╕куди. Бо через в╕дсутн╕сть ринку земл╕ кра╖на щороку втрача╓ десятки м╕льярд╕в долар╕в, тож пр╕рва м╕ж нами й сус╕дами, на яких ми звикли р╕внятися (та ж Польща), зроста╓. Прим╕ром, як стверджують експерти Ки╖всько╖ школи економ╕ки Ольга Галиця та Олег Н╕в'╓вський, “...якби не моратор╕й, то у 2018 роц╕ с╕льське господарство могло б згенерувати близько $35,8 м╕льярд╕в додано╖ вартост╕ зам╕сть фактичних $13,3 м╕льярда. Тобто, без моратор╕ю ВВП Укра╖ни тор╕к м╕г би бути на $22,5 м╕льярда або на 17% б╕льшим. Це ╕ ╓ “ц╕на” моратор╕ю, яку сплачу╓ вся Укра╖на”. Нагада╓мо, за розрахунками Св╕тового банку, започаткування ринку земл╕ допоможе прискорити щор╕чн╕ темпи зростання укра╖нсько╖ економ╕ки на 2%. ╤ це – безперечно, одна з передумов “взяття Укра╖ною планки” щодо забезпечення 5-7% зростання ВВП у найближч╕ роки, що пооб╕цяв нещодавно прем’╓р Олекс╕й Гончарук.
Ут╕м, незважаючи на рекордний р╕вень дов╕ри до ново╖ влади, про що кажуть соц╕ологи, схоже, в ╖╖ добр╕ нам╕ри у “земельному питанн╕” укра╖нц╕, як ╕ ран╕ше, не в╕рять. Побоювання, що базуються на к╕лькох розповсюджених ще на початку 2000-их м╕ф╕в, незм╕нн╕:
1. Укра╖на втратить св╕й головний ресурс через масове скуповування земельних над╕л╕в ╕ноземцями.
2. Те, що не змогли “проковтнути” ╕ноземн╕ товстосуми, розкуплять велик╕ в╕тчизнян╕ агрохолдинги та “бариги-ранть╓”.
3. Фермери ╕ селяни-власники па╖в втратять будь-яку можлив╕сть придбати землю для ведення б╕знесу ╕ нав╕ть ╕ндив╕дуального господарства.
4. Монопол╕сти-латифундисти встановлюватимуть сво╖ ц╕ни на земельн╕ над╕ли ╕ скуповуватимуть ╖х за безц╕нь.
5. Укра╖нц╕в обведуть навколо пальця, як свого часу сталося ╕з ваучерами та приватизац╕йними сертиф╕катами.
6. Держава ╕ латифундисти змушуватимуть селян обов’язково продавати сво╖ над╕ли.
В╕дпов╕дно, спротив реформ╕ може бути значним. Особливо, якщо припуститися помилок на перших ╖╖ етапах. Недарма ж ол╕гарх ╤гор Коломойський в кулуарах 16-╖ щор╕чно╖ зустр╕ч╕ Ялтинсько╖ ╓вропейсько╖ стратег╕╖ (YES) нав╕ть “лякав” журнал╕ст╕в можлив╕стю "криваво╖ революц╕╖" в раз╕ неправильного запуску ринку земл╕. В╕н "вкрай негативно" ставиться до ╕де╖ зробити землю товаром: "Укра╖нськ╕ хл╕бороби повинн╕ волод╕ти землею. Якщо питання не вир╕шиться, якщо нею волод╕тимуть транснац╕ональн╕ корпорац╕╖ або наш╕ доморощен╕ холдинги, це призведе до революц╕╖, т╕льки вже б╕льш криваво╖".
Завдання влади та ╕нших “зац╕кавлених” ос╕б ╕ орган╕зац╕й – не допустити под╕бних сценар╕╖в. А для цього потр╕бно розробити ╕ посл╕довно вт╕лювати безпомилковий план реформування земельно╖ сфери, який би враховував наш╕ нац╕ональн╕ ╕нтереси, а не “побажання” окремих лоб╕ст╕в, а також аргументовано розв╕нчувати згадан╕ вже “жахалки” та м╕фи. На кожне застереження противник╕в реформи ма╓ бути конкретна в╕дпов╕дь, для кожного ризику чи форс-мажору – законодавчо передбачений запоб╕жник. ╤ робити це потр╕бно вже при ухваленн╕ “рамкового” закону.
╤ноземцям – заборона, холдингам – обмеження, фермерам – дешев╕ кредити
Право на придбання земл╕ матимуть лише ф╕зичн╕ та юридичн╕ особи-резиденти Укра╖ни. ╤ноземц╕ купувати наш╕ чорноземи не зможуть. У цьому не раз запевняли президент Володимир Зеленський, прем’╓р-м╕н╕стр Олекс╕й Гончарук та ╕нш╕ представники ново╖ влади. П╕дтвердив це ╕ Тарас Висоцький: у законопро╓кт╕, який подадуть на розгляд парламенту, обов’язково буде пункт щодо обмеження доступу ╕ноземних громадян та компан╕й до придбання нашого стратег╕чного ресурсу. Також будуть передбачен╕ обмежувальн╕ заходи проти концентрац╕╖ земл╕ “в одних руках”. Йдеться про 15% у межах област╕ та 0,5% – у межах кра╖ни – для пов'язаних ос╕б (тобто, про обмеження не лише ╕ндив╕дуального, а й корпоративного волод╕ння).
Влада об╕ця╓ прискорити ╕нвентаризац╕ю державних земель, чого дос╕ не було зроблено, а також наповнення Земельного кадастру. При цьому жодна не заре╓стрована у цьому документ╕ д╕лянка на продаж не виставлятиметься. А за намагання об╕йти цю норму “битимуть по руках” ╕ не т╕льки – йдеться про невизнання оборудок та крим╕нальне покарання тих, хто до них причетний. За словами Тараса Висоцького, нараз╕ Земельний кадастр наповнений на 76%. До середини 2020-го цей показник зросте щонайменше до 85%.
Також заступник м╕н╕стра розпов╕в, що, зг╕дно ╕з планами влади, у розпорядженн╕ Нац╕онально╖ академ╕╖ аграрних наук Укра╖ни (НААН) залишиться не б╕льше 10 000 гектар╕в земель. Решту передадуть у державну чи комунальну власн╕сть. Нагада╓мо, зараз НААН волод╕╓ одним з найб╕льших в Укра╖н╕ земельних банк╕в: у пост╕йному користуванн╕ наукових установ та п╕дпри╓мств понад 465 тисяч гектар╕в земл╕, 364 тисяч╕ з яких – орн╕. Це б╕льше н╕ж уп’ятеро перевищу╓ площу найб╕льшого укра╖нського мегапол╕са – Ки╓ва! Тим часом у прес╕ ледь не щом╕сяця з’являються пов╕домлення про пов’язан╕ з “науковими” землями ман╕пуляц╕╖ та зловживання. П╕д сл╕дством перебувають к╕лька посадовц╕в, як╕ причетн╕ до незаконного вилучення ╕ зм╕ни ц╕льового призначення тисяч гектар╕в р╕лл╕. Ще на багатьох, спод╕ва╓мося, чекатиме така ж доля. Бо масштаби зловживань ╕нод╕ справд╕ вражають – як ╕деться, прим╕ром, у цьому розсл╕дуванн╕ “Схем”.
Про р╕шуч╕сть нам╕р╕в влади нарешт╕ спробувати розрубати “земельний Горд╕╖в вузол” св╕дчить ╕ те, що у про╓кт╕ Державного бюджету Укра╖ни на 2020 р╕к передбачено надати 4,4 м╕льярда гривень для компенсац╕╖ кредитних ставок фермерам, як╕ захочуть купити землю – ╕з тим, щоб “переплата” для них не перевищувала 3% р╕чних. "Ви пода╓те документи – ╕ отриму╓те компенсац╕ю. Ф╕зособи не зможуть, треба бути заре╓строваним с╕льськогосподарським виробником, не обов'язково фермерським господарством", – пояснив Тарас Висоцький. За його словами, господарникам компенсуватимуть розм╕р ставки реф╕нансування НБУ (зараз – 16,5%, надал╕ ж регулятор об╕ця╓ знижувати цей показник).
╢ в╕дпов╕дь ╕ на закиди щодо “куп╕вл╕ земл╕ за безц╕нь”. “Вже зараз соб╕варт╕сть укра╖нсько╖ земл╕ при продажу через ╕нструмент емф╕тевзису (отримання речового права на чуже майно через надання в користування земельно╖ д╕лянки для с╕льськогосподарських потреб з умовою використання за ц╕льовим призначенням. – Ред.) – в╕д $1,6 до $1,7 тисяч, – розпов╕в п╕д час Земельного в╕ча “Яким ма╓ бути в╕льний ринок земл╕” орган╕затор заходу, народний депутат 8 скликання Олекс╕й Мушак. – В╕дкриття ринку п╕двищить цю цифру до $2 тисяч. ╤ дал╕, як св╕дчить практика ╕нших кра╖н, ц╕на зростатиме в середньому на 25% на р╕к. Звичайно ж, десь варт╕сть над╕л╕в буде б╕льшою, десь меншою. Дешевше коштуватиме земля у Херсонськ╕й та Запор╕зьк╕й областях. Дорожче – там, де ╓ велика конкуренц╕я – у Полтавськ╕й, В╕нницьк╕й, Черкаськ╕й, Хмельницьк╕й. Також “ц╕кавим” буде Черн╕г╕вськ╕й рег╕он, який через зм╕ну кл╕мату останн╕ми роками демонстру╓ хорош╕ показники”. Тобто, за словами Мушака, час дешево╖ земл╕ в Укра╖н╕ минув. П╕сля започаткування ринку ╖╖ варт╕сть поступово наближатиметься до ╓вропейських показник╕в.
Владислав Обух
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21546

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков