Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 30.08.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 30.08.2019
ВЕРХОВНА РАДА 9-ГО СКЛИКАННЯ, ВЙО ДО РОБОТИ!

Наймолодший ╕ найб╕льш ун╕кальний в ╕стор╕╖ незалежно╖ Укра╖ни парламент – монокоал╕ц╕йний – присягнув ╖й на в╕рн╕сть

Верховна Рада IX скликання, обрана на позачергових виборах 21 липня цього року, оф╕ц╕йно розпочала свою роботу. В╕дкриття ╖╖ першо╖ сес╕╖ зб╕глося з Днем пам'ят╕ загиблих в рос╕йсько-укра╖нськ╕й в╕йн╕ ╕ дехто вважа╓ це недобрим знаком. Та дивлячись на ентуз╕азм ╕ завзяття, з якими нов╕ депутати приступили до виконання сво╖х обов'язк╕в, а також з огляду на к╕льк╕сть нових облич в укра╖нськ╕й пол╕тиц╕, пол╕тологи проявляють стриманий оптим╕зм. Кажуть, це найб╕льш енерг╕йний та заряджений бажанням зм╕н в╕тчизняний парламент, мовляв, такого в нас ще не було. ╤, дай Боже, щоб молод╕сть та в╕дсутн╕сть пол╕тичного досв╕ду не стали перешкодою у його робот╕. Адже працювати доведеться в ун╕кальних для в╕тчизняного парламентаризму умовах – монокоал╕ц╕╖, утворен╕й одн╕╓ю парт╕╓ю – Слуга народу. Теоретично "слуги", як╕ складають 60% парламенту – а це 254 депутати, при прийнятт╕ будь-яких р╕шень можуть нав╕ть не оглядатися на ╕нших сво╖х колег. ╤ в цьому кри╓ться основний ризик для законодавчо╖ г╕лки влади в ц╕лому – перетворити головний законодавчий орган з головно╖ пол╕тично╖ арени кра╖ни в порожн╓ м╕сце, де вмруть будь-як╕ сусп╕льн╕ дискус╕╖. Адже бездумна однопарт╕йна фабрика закон╕в – теж досить небезпечна штука, кажуть експерти.

Журнал╕сти – зайв╕ люди на цьому свят╕ пол╕тичного життя?
Ранок п╕д буд╕влею парламенту почався величезною чергою ╕з журнал╕ст╕в, як╕ намагалися потрапити на урочисте зас╕дання. Близько сотн╕ представник╕в засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ станом на 08:40 чекали б╕ля центрального входу до прим╕щення Верховно╖ Ради. На жаль, потрапити на це священне д╕йство пощастило не вс╕м. Фотокори Укр╕нформу, разом з колегами ╕з поважних м╕жнародних ╕нформагенц╕й (Reuters, ЕРА, Associated Press) буквально з бо╓м проривалися до буд╕вл╕.
Можна зрозум╕ти орган╕затор╕в, як╕ мали так чи ╕накше стримати величезний пот╕к бажаючих висв╕тлювати роботу нового парламенту – прим╕щення Ради усе ж не гумове. Але ситуац╕ю можна було ╕ не доводити до абсурду, ховаючись в╕д журнал╕ст╕в за виключеними телефонами.
Зате у кулуарах дуже яскраво в сво╓му червоному вбранн╕ св╕тилася ведуча "Св╕тського життя" Катерина Осадча (для не╖, судячи з усього, доступ до ВР не склав проблем – Ред.).

"Обличчя" Ради – молод╕ та завзят╕
Отже, середн╕й в╕к депутата у ВР чергового скликання склада╓ близько 40 рок╕в ╕ за цим показником це наймолодший парламент в ╕стор╕╖ Укра╖ни. Причому у цьому склад╕ гендерний баланс у парламент╕ значно пол╕пшено. Ж╕нки перемогли в 27 мажоритарних округах (у попередньому парламент╕ таких було лише 4). ╤з 424 народних депутат╕в, заре╓строваних Центральною виборчою ком╕с╕╓ю, 323 депутати – це нов╕ обличчя для ВР ╕ для укра╖нсько╖ пол╕тики в ц╕лому.
М╕ж тим, д╕ловий п╕дх╕д у нин╕шн╕х депутат╕в проявився одразу. Урочисте зас╕дання тривало не б╕льше п╕вгодини. Його учасники хвилиною мовчання вшанували пам'ять захисник╕в Укра╖ни, прийняли присягу, вислухали напутн╕ слова – в╕д ╕мен╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни восьмого скликання ╖х прив╕тав колишн╕й сп╕кер Андр╕й Паруб╕й, який побажав наступникам пл╕дно╖ ╕ конструктивно╖ роботи у ╓диному законодавчому орган╕ Укра╖ни. У сес╕йному зал╕ у виконанн╕ хору прозвучав духовний г╕мн Укра╖ни "Молитва за Укра╖ну". П╕сля п╕дписання тексту присяги народн╕ депутати отримали посв╕дчення та нагрудний знак народного депутата Укра╖ни, картку для голосування, дов╕дков╕ та ╕нформац╕йн╕ матер╕али ╕ заре╓струвалися для участ╕ у першому пленарному зас╕данн╕ Верховно╖ Ради. ╤ вже з 13.00 дуже чемно ╕ пл╕дно розпочали роботу по формуванню кер╕вних орган╕в парламенту та урядових структур.
Отже, у Верховн╕й Рад ╤Х скликання д╕ятимуть п'ять фракц╕й парт╕й “Слуга народу” (254 члени), “Опозиц╕йна платформа – За життя” (44 члени), “Батьк╕вщина” (25 член╕в), “╢вропейська сол╕дарн╕сть” (27 член╕в) ╕ “Голос” (17 член╕в). Найчисленн╕ша фракц╕я "Слуга народу" оголосила про створення монокоал╕ц╕╖.
Головою Верховно╖ Ради став кер╕вник парт╕╖ "Слуга народу" Дмитро Разумков. На посаду першого заступника голови парламенту депутати призначили Руслана Стефанчука, а заступником сп╕кера ВР стала представниця "Батьк╕вщини" Олена Кондратюк.

Серйозн╕ виклики ╕ велик╕ ризики
Анал╕тики, що спостер╕гають за ходом пол╕тичного життя в кра╖н╕, п╕д час прямо╖ трансляц╕╖ Парламентського телебачення зробили к╕лька ц╕кавих прогноз╕в та зауважень. За ╖хн╕ми словами, ситуац╕я д╕йсно ун╕кальна – пол╕тичний клас одним махом оновився майже на 70%. А потенц╕йних можливостей та перспектив у нин╕шнього парламенту наст╕льки ж багато, як ╕ ризик╕в та "м╕н" спов╕льнено╖ д╕╖.
"У депутатах в╕дчува╓ться оптим╕стичний настр╕й та бажання зм╕нювати кра╖ну. ╤ я думаю, вони неодм╕нно запропонують нов╕ "ф╕шечки", проведуть осучаснення парламенту. Не виключаю нав╕ть досить неспод╕ваних д╕й нового парламенту, наприклад, комплексне голосування за великий пакет законопроект╕в (оч╕ку╓ться подання в╕д 30 до 100 законопроект╕в), або р╕зк╕ зм╕ни в к╕льк╕сному ╕ кадровому склад╕ ком╕тет╕в, тощо. Але ми повинн╕ бути до цього готовими, головне щоб це були при╓мн╕ неспод╕ванки", – каже експерт з м╕жнародних та правових питань Андр╕й Бузаров.
На його думку, наст╕льки велика к╕льк╕сть нових облич – це нормально, хоча й складно сказати, до чого це приведе. "Але шанс в укра╖нського сусп╕льства зм╕нити пол╕тичний процес докор╕нно – ╓. Мр╕я народу про зм╕ну покол╕нь пол╕тично╖ ел╕ти нарешт╕ почала реал╕зовуватися. Сусп╕льство дало карт-бланш президенту та його пол╕тичн╕й сил╕. ╤ в сусп╕льн╕й св╕домост╕ вони сприймаються як одне ц╕ле, тому помилки кожно╖ з цих стор╕н обоп╕льно впливатиме на ╖х ╕м╕дж. Ми ма╓мо ун╕кальну ситуац╕я в ╕стор╕╖ незалежно╖ Укра╖ни ╕ я не знаю, як депутати будуть себе вести, але р╕вень розвитку громадянського сусп╕льства буде тими важелями та противагами, як╕ не дадуть створити щось под╕бне до диктатури. Амб╕ц╕╖ у депутат╕в дуже висок╕, цей парламент налаштований р╕шуче на роботу, прогнозую, що так як ран╕ше – "прийшов, випив закусив п╕шов" – тепер не буде. В ц╕лому я оч╕кую, що ця Верховна Рада проведе необх╕дн╕ реформи аби посилити законодавчу г╕лку влади в Укра╖н╕", – вважа╓ Андр╕й Бузаров.
Вадим Карасьов, директор ╤нституту глобальних стратег╕й, переконаний: усе, що сьогодн╕ в╕дбува╓ться, це законом╕рно – йде оновлення пол╕тичного класу. "Але н╕хто не може гарантувати в╕дсутн╕сть помилок в його робот╕. З одного боку ╓ суперб╕льш╕сть, це колосальн╕ шанси швидко проводити будь-як╕ закони – не треба з кимось узгоджувати, вести кулуарн╕ перемовини, створювати тимчасов╕ союзи та "договорняки". П╕дготував закон, заре╓стрував, вн╕с в порядок денний, проголосував. Та, з ╕ншого боку, ╓ ризики. А якщо це помилковий закон? А якщо в╕н прийнятий не за процедурою? Ц╕ помилки в╕д╕б'ються не зразу, а через певний час, хоча збер╕гатиметься ╕люз╕я, що все йде нормально. Тому нин╕шн╕м депутатам треба зробити все аби уникнути цих ризик╕в, щоб можливост╕ суперб╕льшост╕ були на 100% реал╕зован╕ на користь Укра╖ни ╕ народу, а не т╕льки на користь б╕льшост╕", – поясню╓ Вадим Карасьов.
╤нший виклик для нового парламенту, на його думку, поляга╓ в тому, наск╕льки ч╕тко буде витримано баланс основних його функц╕й- законодавчо╖, представницько╖ та контролюючо╖. "Дефект в╕тчизняного парламенту у тому, що як законодавчий орган в╕н завжди пробуксовував, хоча представницьку функц╕ю виконував на вс╕ 100%. Зараз виборець хоче, щоб парламент ч╕тко працював ╕ забезпечував ч╕ткий законодавчий ритм", – каже Вадим Карасьов. Але з ╕ншого боку, наголошу╓ експерт, монопарт╕йний парламент ризику╓ перестати бути м╕сцем для дискус╕й, а центр р╕шень може зм╕ститися в президентську вертикаль, що вкрай небажано. Парламент – це не т╕льки фабрика закон╕в, а представницький орган, пол╕тична арена, де в╕дбува╓ться обов'язкова для демократ╕╖ сусп╕льна дискус╕я.
Оксана Пол╕щук
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 30.08.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21469

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков