Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗА МУЖН╤СТЬ, САМОВ╤ДДАН╤СТЬ, ВОЛЮ
Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко вручив Володимиров╕ Кличку орден "За мужн╕сть" ╤ ступеня.


«ШАХТАР» ВТРАЧА╢ ОЧКИ...
В 11-му тур╕ чемп╕онату Укра╖ни сталася сенсац╕я: «Шахтар», який не програвав у...


ВСЯ БОРОТЬБА ЩЕ ПОПЕРЕДУ
Господар╕ поля волод╕ли ╕н╕ц╕ативою ╕ реал╕зували два моменти.


«ДИНАМО» ПОВИННО ПОКАЗАТИ В МАДРИД╤ ОДНУ З НАЙКРАЩИХ СВО╥Х ╤ГОР»...
Це були прогнози. А результати двох матч╕в групового турн╕ру Л╕ги чемп╕он╕в з участю укра╖нських...


УКРА╥НКА ВИГРАЛА ЧЕМП╤ОНАТ ╢ВРОПИ
Новини спорту




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 25.06.2004 > Тема ""КримСПОРТ""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 25.06.2004
ФІЛОСОФ У БОКСЕРСЬКІЙ СТІЙЦІ
Юрій ШАНІН.

Міфи і люди Олімпії

Коли ми спробуємо уявити собі, які риси об'єднують античний спорт і сучасний, то пунктів набереться чимало. Та переважатиме саме прагнення до гармонійного розвитку людини. Адже саме цей здоровий принцип багато в чому сприяв дивовижному й неповторному розквіту науки та мистецтва в Стародавній Греції.
Сучасні спортсмени й уболівальники в захваті від того, що народний артист Російської Федерації Микола Озеров був не тільки популярним радіо- й телекоментатором, а ще й заслуженим майстром спорту СРСР, багаторазовим чемпіоном Радянського Союзу з тенісу.
Певний час проректором Ленінградського університету був кандидат юридичних наук Геннадій Шатков, який не тільки здобув олімпійське золото в Мельбурні, а й був проголошений найкращим боксером Олімпіади.
Серед знавців і прихильників кінного спорту широко відома Олена Пєтушкова - призер Олімпійських ігор в Мехіко з виїздки, чемпіонка світу. А крім того, вона - кандидат біологічних наук, автор багатьох наукових праць у галузі біохімії.
Що ж, ці традиції мають глибоке коріння. Навіть дуже!
Адже той самий Піфагор, теореми якого вивчаються в школі, був досвідченим кулачним бійцем. Крім креслень, папірусних сувоїв та геометричних інструментів, вдома у славетного математика зберігався весь агонічний реманент.
"Батько медицини" - давньогрецький лікар Гіппократ вважався водночас і вельми помітною фігурою серед еллінських борців та вершників. Володарями різних нагород за спортивні досягнення були філософи Платон і Сократ, поети-трагіки Софокл та Евріпід і ще багато видатних еллінів, діяння й твори яких збагатили скарбницю світової культури.
Здоровий і розумний спосіб життя сприяв тому, що творчі й фізичні сили людини не вичерпувались досить довго. Адже, приміром, одну з найкращих своїх трагедій Софокл створив, коли йому було дев'яносто років! І ось вже майже двадцять п'ять століть творіння геніального поета не сходять зі світової театральної сцени.
Коли ж говорити про найбільш вдале поєднання фізичних та інтелектуальних якостей серед літературних персонажів, то тут перевагу треба віддати героєві еллінського епосу Одіссею. Недарма ж він і "мудрий", і "могутній", і "славний", і навіть "богорівний". Просто важко злічити всі епітети, котрими наділяють Одіссея легенди і сам Гомер.
Це - герой і в той же час жива людина з досить великою кількістю позитивних якостей і певних вад, благородний і водночас інколи підступний, людяний, самовідданий і... жорстокий. Все це робить образ Одіссея особливо життєвим і нестандартним. З усіх гомерівських персонажів він - найбільш "земний".
Так, б'ючись з троянцями, він щохвилини ризикує власним життям і часто забуває про небезпеку. А борючись з Еантом (Аяксом), вдається до звичайних борцівських хитрощів, які в поєднанні з силою та вмінням допомагають йому перемогти.
Одіссей справді гідний і досвідчений атлет, чудовий борець, що ніколи не промине нагоди скористатися якимось хитрим прийомом. І цей виверт, цілком дозволений правилами агоністики, чимало разів приносив йому і тріумф, і визнання глядачів.
А Одіссеєва перемога над Циклопом - це перемога розуму над грубою фізичною силою.
Блискучим тактиком виявився Одіссей і на змаганні з кращими бігунами Еантом та Антілохом:
Стали всі поряд. Мету показав їм
 Ахілл богорівний,
Кинулись бігти вони.
 Попереду всіх опинився
Зразу ж Еант, а за ним Одіссей
поспішав богосвітлий
Зовсім близенько...
Раптовий ривок - і наш герой на фініші перший! Перемога на цих змаганнях для Одіссея особливо почесна: адже він набагато старший за своїх суперників. З поштивим захопленням Антілох, який посів третє місце, каже, що Одіссей
...із давнього роду, з давніше народжених смертних.
Тож Одіссей ще, як кажуть,
 бадьорий старий, і ахеям,
Крім лиш Ахілла, у швидкості з ним
 змагатися важко.
А згадаймо, як майже через двадцять років після початку Троянської війни, вже повертаючись додому, на острові феаків Одіссей жбурляє величезний камінь значно далі, ніж феакійські юнаки кидають диск!
Необізнаній людині спортивне довголіття вже майже старого Одіссея може здатися такою самою художньою вигадкою, як і діяння богів. Та це зовсім не так!
Відомий кулачний боєць Феаген тільки за участь в найпопулярніших змаганнях здобув 1 400 вінків! Навіть коли припустити, що Феаген щороку виступав не менше 40 разів (практично це за тих часів було можливим), то він виходив переможцем на іграх впродовж тридцяти років!
Сумна і поетична легенда про атлета-лучника Тіманфа. Він успішно виступав на змаганнях і на полі бою, вже маючи близько шістдесяти років. Та ось одного дня старий атлет від слабості не зміг натягнути свого лука, і від такої ганьби кинувся в огонь...
Все сказане стосується фізичного виховання не тільки у самій Греції. Багато що відомо нам і про спортивне довголіття еллінів, які жили, скажімо, в колоніях Північного Причорномор'я - на нинішній території України. Там не було винятком, коли в змаганнях водночас виступали батьки й сини.
1895 року в Анапі, на місці стародавньої Горгіппії, була знайдена велика мармурова брила з іменами переможців змагань. Імен цих - 225!
І відзначено 19 випадків, коли в іграх брали участь водночас батько й син. А вікова різниця між ними в середньому становила 26 років. І це - чудовий доказ спортивного довголіття еллінів! Отже, справа, як бачимо, не в якомусь особливому сприятливому кліматі Еллади, а в способі життя, вихованні та в добрих традиціях.
А ось аргосець Данд протягом 16 років (тобто на чотирьох Олімпійських іграх!) зберігав добру спортивну форму, про що красномовно свідчать 22 його перемоги. Данд бігав на короткі й довгі дистанції.
Коні, як відомо, живуть значно менше, ніж люди. Тому їхні рекорди спортивної витривалості вражають ще більше. Адже відомі випадки, коли одними й тими ж кіньми еллін вигравав першість протягом трьох Олімпіад! Віддані тварини не хотіли залишати доріжку іподрому раніше за своїх витривалих господарів.
Приклади спортивного довголіття стануть зрозумілими, якщо сказати, що грецькі громадяни (а особливо спартанці) зобов'язані були відбувати військову службу з 18 до 60 років! Бо воля й незалежність для еллінів були над усе!
Коли ж повернутися знов до феноменальної постаті Одіссея, то цей легендарний еллін вражає нас не тільки своїм атлетичним довголіттям, а й агонічною універсальністю. Він неперевершений бігун, і дискобол, і борець, і стрілець з лука, а коли треба - то й кулачний боєць.
І мимоволі згадується сумна історія американського індіанця Джіма Торпа. То був теж надзвичайно різнобічний спортсмен-легкоатлет. Коли треба було послати до сусіднього міста спортивну команду, туди відрядили тільки Джіма. І він переміг в усіх видах змагань! Захищаючи спортивні кольори Сполучених Штатів Америки, влітку 1912 року на V Олімпійських іграх сучасності в Стокгольмі Джім Торп двічі завоював золоту медаль: з легкоатлетичного п'ятиборства і десятиборства! Це була найзначніша подія Олімпіади. Та коли відлунали святкові фанфари і спортсмени роз'їхалися по своїх країнах, Олімпійський комітет Сполучених Штатів Америки раптом "згадав", що раніше Торп був професійним гравцем в бейсбол. Американським бізнесменам від спорту була нестерпною навіть сама думка, що найкращим на іграх виявився червоношкірий.
І уславленого на весь світ атлета було позбавлено звання любителя. Його олімпійські медалі теж були відібрані й передані до Шведського олімпійського комітету. Того ж року рекордні результати Торпа були анульовані як результати професіонала, і переможцями V Олімпійських ігор з п'ятиборства і десятиборства були офіційно проголошені норвежець Бі та швед Вісландер, які посіли в Стокгольмі другі місця. А справжній чемпіон закінчив свої сумні дні в злиднях і безвісті...
І ще наблизимось до наших днів. Але ця коротенька розповідь зовсім іншого характеру, ніж попередня.
Василя Мануїловича Калину однаково добре знають і київські енергетики, і київські любителі шахів. Василь Мануйлович за фахом - інженер-електрик, а захоплюється шахами. Він автор надзвичайно цікавих шахових композицій, переможець та призер п'ятнадцяти міжнародних та всесоюзних змагань, не кажучи вже про республіканські. Ну, а Василь Калина був ще й неабияким легкоатлетом, який не визнавав "вузької спеціалізації". 1924 року в Харкові відбулася республіканська спартакіада, на якій виступив і Василь Мануйлович - тоді молодий воїн Червоної Армії. Виступав він один за місто Полтаву. Ось як про Василя Калину написав через багато років Юрій Теппер у книжці "Україна на спартакіадах":
"Цей універсальний спортсмен установив новий всесоюзний рекорд у потрійному стрибку з місця - 9 м 13 см, повторив всесоюзний рекорд на 200-метровій дистанції - 23,2 сек, виграв змагання з бігу на 100, 200 і 400 метрів, далі за всіх стрибнув у довжину з місця, з розбігу й потрійним, випередив усіх у метанні диска й списа, виграв змагання з шестиборства, сам, як і належить людині-команді, пробіг усі чотири етапи в естафеті 4х100. А коли судді підрахували результати загальної командної першості з легкої атлетики, то виявилось, що на перше місце вийшла команда Харкова, а на другому був Василь Калина, який набагато випередив усю збірну Одеси".
У цьому неймовірному репортажі все правильно, крім розповіді про естафету: за правилами змагань такого, звичайно, судді б не допустили.
Сьогодні, зрозуміло, універсалізм на зразок блискучих виступів Джіма Торпа й Василя Калини в спорті неможливий. Навряд чи переміг би одразу всіх суперників і "богорівний" Одіссей. Бо занадто вже зросли спортивні рекорди. Зростають вони й далі! Але давайте згадаємо, що, крім великого спорту, існує ще й фізична культура.
І тут для спортсменів-любителів, як і раніше, можливості необмежені! А головне полягає ось у чому: нехай кожний ваш візит до спортзалу чи на стадіон буде не нудним обов'язком, а приємним і радісним святом! Святом, від участі в якому не відмовився б і сам Одіссей.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 25.06.2004 > Тема ""КримСПОРТ""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2139

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков