Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2019
НАДСЕКРЕТНА СУПЕРСУБМАРИНА «ЛОШАРИК» – В╤Д СЛОВА «ЛОХ»

Засекречування всього ╕ вся в Рос╕╖ – найкращий ╜рунт для корупц╕╖ та розпилу…

Св╕т недосконалий. ╤ тим б╕льше недосконалою ╓ техн╕ка, що його заполонила. Не кажучи вже про «людський фактор». Тому авар╕╖ ставалися ╕ ставатимуться – це неминуче. ╤нша р╕ч – частота ╕ особливост╕ цих авар╕й. Скаж╕мо, походи ╕ ремонти бойового димоносця «Адм╕рал Кузн╓цов» теж не об╕йшлися без жертв. Але там все ж переважала ком╕чна ╕нтонац╕я: «Коня кують, а жаба й соб╕ лапу п╕дставля╓».
Авар╕я, пожежа на борту рос╕йсько╖ секретно╖ субмарини АС-12, в╕домо╖ також як «Лошарик», – це ╕нше. Вона змушу╓ згадати найб╕льш╕ катастрофи рос╕йського п╕дводного флоту. «Курськ» - 2000 р╕к, «Нерпа» - 2008 р╕к. ╤ нав╕ть пер╕одичн╕сть вимальову╓ться – 8-10 рок╕в.

АВАР╤╥ П╤ДВОДНИХ ЧОВН╤В ЯК Д╤АГНОЗ СИСТЕМИ
У цьому сенс╕ корисно ознайомитися з╕ статистикою авар╕й на п╕дводних човнах, що ведеться з 1945 року.
До середини 50-х рок╕в про радянськ╕ катастрофи взагал╕ практично н╕чого не в╕домо. ╤ не тому що ╖х не було, а тому що за Стал╕на кра╖на була щ╕льно законопачена. Зате з 1956 року ╕ до розвалу СРСР переважна б╕льш╕сть авар╕й ╓ якраз радянськими, що, мабуть, зайвий раз св╕дчить про над╕йн╕сть радянсько╖ техн╕ки та ╖╖ експлуатац╕╖.
А починаючи з 1991 року, РФ стала наступницею ц╕╓╖ традиц╕╖. З одним уточненням. У високотехнолог╕чних кра╖нах масштабн╕ катастрофи з великою к╕льк╕стю загиблих припинилися, з часом з╕йшли нан╕вець.
1994. Emeraude, S604, Франц╕я – 10 ос╕б.
2003. № 361. Китай – 70 ос╕б.
2013. S63 Sindhurakshak. ╤нд╕я – 18 ос╕б.
2017. S-42 San Juan. Аргентина – 44 людини.
А тепер для наочност╕ пор╕вняння – рос╕йська статистика катастроф п╕дводних човн╕в за той же пер╕од.
2000. К-141 «Курськ». Рос╕я – 118 ос╕б.
2003. Б-159. Рос╕я – 9 ос╕б.
2008. К-152 «Нерпа». Рос╕я – 20 ос╕б.
2019. АС-12 «Лошарик». Рос╕я – 14 ос╕б.
Тобто, на одну лише Рос╕ю припада╓ ст╕льки ж великих авар╕й, ск╕льки на решту св╕ту. Але що ще важливо зауважити в ц╕й статистиц╕. У «лих╕ 90-╕», за ╢льцина, таких авар╕й не було. Чому? Мабуть, ╕нтенсивн╕сть поход╕в, навчань була меншою. А Пут╕н, прийшовши до влади, наказав ╕нтенсиф╕кувати бойову п╕дготовку. Що за неналежно╖ якост╕ техн╕ки, штурмовщини призводило до сумних насл╕дк╕в.
При цьому у випадку з «Лошариком» Рос╕╖ ще пощастило. Експерти кажуть, що головний рятувальник «╤гор Б╓лоусов», який м╕г би допомогти АС-12 у випадку, якби ек╕пажу не вдалося локал╕зувати пожежу ╕ п╕дняти човен на поверхню, був в╕дправлений на Тихоокеанський флот. На ╕нших же рос╕йських флотах зараз такого рятувальника просто нема╓. (П╕сля трагед╕╖ «Курська» об╕цяли оперативно розробити ╕ побудувати. Але процес затягнувся. ╤ поки в наявност╕ лише один «Б╕лоусов»). А допомогу «зах╕дних партнер╕в» з огляду на особливу секретн╕сть проекту Кремль, най╕мов╕рн╕ше, не прийняв би. Це означа╓, що якби човен п╕сля авар╕╖ залишився на грунт╕, весь св╕т спостер╕гав би бол╕сн╕ пошуки Москвою способу... н╕, не врятувати людей, а вийти з ситуац╕╖ з найменшими п╕арвтратами. А люди... Хто ж там у них людей раху╓.
ПОЛКОВНИКИ У ПЛАНОВИХ ДОСЛ╤ДЖЕННЯХ РОС╤ЙСЬКОГО ДНА
До реч╕, про секретн╕сть. На прес-конференц╕╖ Дмитро П╓сков на запитання про «Лошарик» як мантру повторював дв╕ фрази «Это гостайна» та «Спросите у Минобороны». То що ж це за та╓мна субмарина.
Закладена вона була б╕льше 30 рок╕в тому, в 1988-му. Але через проблеми з ф╕нансуванням та певним нерозум╕нням того, наск╕льки ефективно ╖╖ можна використовувати, проект заморозили. А коли у 2000-х на Рос╕ю полився золотий дощ нафтодолар╕в, оборонка розморозила багато таких проект╕в. ╤ у серпн╕ 2003 року п╕дводний човен спустили на воду. В╕н створений з дуже дорогого металу - титану. ╤ явля╓ собою с╕м окремих сфер, пом╕щених одна за одною в корпус класичного виду п╕дводного човна. Завдяки так╕й конструкц╕╖ ╕ надтвердому металу «Лошарик» (назва – в╕д героя радянського мультика, конячки, зроблено╖ жонглером з набору кульок) може витримувати занурення на велик╕ глибини. Причому точно нев╕домо, на як╕ - чи то 3 км, чи то 6 км (але так як проект засекречений, можна сказати, що ╕ на 9 км). Також нема╓ достов╕рних зображень АС-12. ╢ лише фото, випадково зроблене п╕д час зйомок програми Top Gear Russia в район╕ Архангельська.
Човен обладнано невеликим атомним реактором. Але при цьому в╕н – сател╕т ╕ не може самост╕йно функц╕онувати без корабля-матки б╕льше 5 д╕б (у чому ж тод╕ глибинний сенс атомного реактора?). Ран╕ше «Лошарик» ч╕плявся до п╕дводного човна «Оренбург». Але п╕сля того, як той в╕дправили на переобладнання, його нос╕╓м став п╕дводний човен «П╕дмосков'я». Важлива деталь: АС-12 обладнана механ╕чними ман╕пуляторами, що здатн╕ на складн╕ роботи на велик╕й глибин╕.
╤ от тепер – питання знавцям. Що робив такий човен на дн╕ Баренцевого моря 1 липня, коли на ньому сталася пожежа? Фраза, сказана рос╕йським м╕н╕стром оборони Серг╕╓м Шойгу Володимиру Пут╕ну, вже стала мемом – «плановые работы по изучению морского дна». Чудово! Ну от, уяв╕ть соб╕ довжину берегово╖ л╕н╕╖ Рос╕╖. ╤ таким дорогим апаратам б╕льше робити н╕чого, як коп╕тко «изучать морское дно в российских территориальных водах». Причому планово. Та ще й з таким ек╕пажем. З 14 загиблих с╕м - кап╕тани 1-го рангу (тобто полковники), три кап╕тана другого рангу (п╕дполковники), п╕дполковник медично╖ служби, два кап╕тани третього рангу ╕ один кап╕тан-лейтенант.
Команда наполовину склада╓ться з полковник╕в, – чудово, це нав╕ть каппелевцям з ф╕льму «Чапа╓в» не снилося. «Високопрофес╕йний ек╕паж», як назвав це Пут╕н на зустр╕ч╕ з Шойгу.
РЕАЛЬНА ЗАГРОЗА ЧИ КОРУПЦ╤ЙНИЙ М╤ХУР?
Не менш ц╕кавою ╓ в╕йськова частина, до яко╖ в╕дносився «Лошарик». Це 29-а окрема бригада п╕дводних човн╕в (╖╖ ще називають «Дроновською бригадою» за ╕м'ям контр-адм╕рала Дронова, який командував нею). Це бригада, у склад╕ яко╖ – глибоководн╕ апарати. Вона приписана до в╕йськово╖ частини, що розташована у Лен╕нградськ╕й област╕. Але п╕дпорядкову╓ться головному штабу ВМФ Рос╕╖ ╕ Головному розв╕дувальному управл╕нню РФ. ╤ реально базу╓ться на в╕йськов╕й баз╕ Гаджи╓во в бухт╕ Оленяча губа (Кольська затока Баренцева моря). Це одна з найб╕льш секретних в╕йськових баз в Рос╕╖ (благо ╓ Google, який на честь тако╖ под╕╖ оперативно обновив фотограф╕чне зображення надсекретних).
Що в принцип╕ може робити такий п╕дводний човен (глибоководна атомна станц╕я), як «Лошарик»? Узагальнено це називають – «спец╕альн╕ операц╕╖». Якщо б╕льш конкретно – р╕зн╕ форми шпигунства. В╕н, наприклад, може розшукувати уламки нов╕тн╕х ракет супротивника, як╕ впали на дно п╕сля навчань. Може п╕дключатися до глибоководних кабел╕в, переда╓ р╕зну ╕нформац╕ю. П╕дключатися або... перер╕зати ╖х, якщо над╕йде таке завдання.
З того часу, як п╕сля окупац╕╖ Криму проти Рос╕╖ почали вводити санкц╕╖, пер╕одично з'являлися розмови, що кра╖ну-агресора також можна в╕дключити в╕д системи SWIFT. Тод╕ ж в Рос╕╖ почали робити в╕дпов╕дн╕ заяви, що в╕дключення в╕д SWIFT будуть вважати сво╓р╕дним оголошенням в╕йни. ╤ одним з жорстких заход╕в у в╕дпов╕дь може бути порушення багатофункц╕ональних трансатлантичних кабел╕в, як╕ з'╓днують ╢вропу з Америкою.
Природно, на Заход╕ про ц╕ загрози не забули. ╤ коли прийшла новина, що на шпигунському п╕дводному човн╕ сталася авар╕я п╕д час якихось «наукових досл╕джень», багато хто, звичайно, зап╕дозрив, що Рос╕я в╕дпрацьову╓ способи р╕зних вплив╕в на п╕дводн╕ ╕нформац╕йн╕ комун╕кац╕╖.
Але у цьому випадку це все пуст╕ роздуми, припущення. Ступ╕нь секретност╕ проекту АС-12 ╓ такою, що рос╕йськ╕ в╕йськов╕ експерти обмежують себе в словах ╕ виразах, щоб не бовкнути чогось, що може потрапити п╕д закон про розголошення держта╓мниц╕.
А п╕двищена секретн╕сть – найкращий ╜рунт для розкв╕ту корупц╕╖. У цьому сенс╕ «Лошарик» просто чудовий ╕ дуже схожий на деяк╕ ╕нш╕ рос╕йськ╕ види збро╖, «аналогов которых нет на Западе». Аналог╕в саме тому й нема╓, що на Заход╕ не вважають за потр╕бне (рац╕ональне, ефективне) ╖х створювати та мати.
Але Пут╕ну, який не награвся у дитинств╕ в солдатик╕в, так солодко знати, що у нього ╓ ще й така ось ╕грашка, яко╖ нема╓ н╕ в кого! ╤ от ця його омана сама собою – вкрай небезпечна, небезпечн╕ша за вс╕ ц╕ «Лошарики», «Сармати» ╕ «Авангарди». Введений в оману розпильщиками-секретчиками з╕ свого оточення, в╕н яко╖сь мит╕ може справд╕ вир╕шити, що в його руках – немислима в╕йськова сила, перед якою н╕кому не встояти. Тод╕ як насправд╕ – це технолог╕╖ родом з 80-х – дорог╕, але не дуже над╕йн╕ ╕ досить авар╕йн╕.
У цьому сенс╕ назву надсекретно╖ суперсубмарини можна розшифрувати не по-мультяшному, а по-дорослому: Лошарик–Лошара–Лох.
Олег Кудр╕н

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21296

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков