Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2019 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 28.06.2019
ПРОРОС╤ЙСЬКИЙ «ЛЯПАС» В ПАР╢: ЯК НЕ П╤ДСТАВИТИ Л╤ВУ ЩОКУ

Поразка в Парламентськ╕й Асамбле╖ — це непри╓мно, але потр╕бно. Хоча б тому, аби назавжди позбутися ╕люз╕й…

Р╕шення Парламентсько╖ Асамбле╖ Ради ╢вропи (ПАР╢) — без жодних попередн╕х умов повернути делегац╕╖ РФ право голосу — особливого коментування не потребу╓. Зайд╕ть у Фейсбук, там цього вдосталь. Нагада╓мо лише, що рос╕йськ╕ депутати не брали участ╕ у зас╕даннях ПАР╢ з с╕чня 2015 року, в╕дколи, програвши боротьбу за скасування санкц╕й, Москва демонстративно грюкнула дверима. Хоча, в притаманному ╖й лицем╕рному стил╕, вона все ж таки в╕дчайдушно намагалася повернутися, активно використовуючи задля цього сво╖х давн╕х симпатик╕в ╕з числа кра╖н-учасник╕в нормандського формату, гарант╕в так званих “м╕нських угод” — Франц╕ю та Н╕меччину. Вони, власне, ╕ стали головними ╕н╕ц╕аторами сьогодн╕шнього повернення рос╕йсько╖ делегац╕╖ в ПАР╢.
Укр╕нформ з’ясовував, чого сл╕д оч╕кувати, як д╕ятиме Укра╖на та як зберегти в сусп╕льств╕ позитивне сприйняття ╓вроатлантично╖ ╕нтеграц╕╖.

Страсбурзька битва: що сталося в ПАР╢
В ексклюзивному коментар╕ Укр╕нформу, один ╕з член╕в укра╖нсько╖ делегац╕╖ в ПАР╢ Серг╕й Собол╓в под╕лився враженнями в╕д под╕й в штаб-квартир╕ Парламентсько╖ Асамбле╖. За його словами, “н╕чне” голосування (з 24 на 25 червня — Авт.) було дуже показовим, адже тепер зрозум╕ло, хто насправд╕ виступа╓ за збереження ключових принцип╕в орган╕зац╕╖ (демократичн╕ ц╕нност╕, верховенство права), а хто ц╕ принципи лише деклару╓.
За його словами, вже вранц╕ 25 червня представники РФ зайшли в сес╕йну залу, намагаючись розпочати повноц╕нну участь в робот╕ ПАР╢. Але норми регламенту дозволили представникам Укра╖ни та Груз╕╖ заблокувати цей процес як м╕н╕мум на добу вимогою п╕дтвердження повноважень рос╕ян. “Рос╕йська делегац╕я склада╓ться з ос╕б, як╕ голосували в Держдум╕ РФ за дозв╕л введення в╕йськ на територ╕ю Укра╖ни, за окупац╕ю Криму ╕ Донбасу, що стало приводом для накладання щодо цих ос╕б санкц╕й ╢вросоюзу. Кр╕м того, порушено вс╕ процедури, коли кра╖на-агресор, яка витира╓ ноги об статути та принципи Ради ╢вропи, спробувала повернутися в сес╕йну залу. Власне, ми зум╕ли тимчасово заблокували можлив╕сть подання рос╕йськими представниками кандидатуру на в╕це-президента Асамбле╖ Леон╕да Слуцького (глава ком╕тету Держдуми з м╕жнародних справ, - Ред.). Адже ця особа неодноразово в╕дв╕дувала окупован╕ територ╕╖, прямо п╕дпада╓ п╕д ╓вропейськ╕ санкц╕╖ за крим╕нальн╕ злочини, вчинен╕ Рос╕╓ю проти Укра╖ни, зокрема, анекс╕╓ю Криму та частини Донбасу. З цих питань проф╕льн╕ ком╕тети ПАР╢ ухвалюватимуть р╕шення. Завтра по об╕д╕ нарешт╕ будемо розум╕ти на чому ми сто╖мо ╕ вир╕шимо, куди рухатимемося дал╕”, - заявив укра╖нський представник в ПАР╢.

ПАР╢ повернула злочинця: чи доц╕льно там залишатися?
Серг╕й Собол╓в також розпов╕в, що нараз╕ укра╖нська делегац╕я обговорю╓ подальшу тактику: по-перше — припинити участь в робот╕ сес╕╖ ПАР╢ (кр╕м питань, пов’язаних з позбавленням повноважень рос╕йсько╖ делегац╕╖), по-друге — звернутися до Верховно╖ Ради з вимогою терм╕ново розглянути питання зупинення участ╕ Укра╖ни в ПАР╢ взагал╕. ╤, по-трет╓ — з под╕бною вимогою звернутися також до президента, МЗС, прем’╓р-м╕н╕стра та сп╕кера парламенту.
Тут головне - не схибити з р╕шенням, адже ПАР╢ хоч ╕ не прийма╓ закон╕в, але важлива як майданчик для переговор╕в ╕ вироблення сп╕льно╖ позиц╕╖ ╓вродепутат╕в, сп╕лкування з урядами кра╖н-учасниць, м╕жнародними та громадськими орган╕зац╕ями. Асамблея ма╓ право вимагати прийняття р╕зних р╕шень в╕д глав ус╕х кра╖н-учасниць, проводити розсл╕дування ╕ виявляти факти порушення прав людини, обговорювати ╕снуюч╕ проблеми в кра╖нах-учасницях. Не забува╓мо, що саме ПАР╢ обира╓ судд╕в ╢вропейського суду з прав людини, Верховного ком╕сара з прав людини та Генерального секретаря Ради ╢вропи. А ще вона ма╓ право вести переговори у випадках конфл╕кт╕в, диктувати умови для вступу кра╖н в Р╢, проводити обговорення нац╕ональних законопроект╕в ╕ перев╕ряти виконання взятих зобов’язань.
Ут╕м ╕снують р╕зн╕ думки з приводу того, як д╕яти тепер Укра╖н╕. Прим╕ром, директор ╤нституту зовн╕шньопол╕тичних досл╕джень Дипломатично╖ академ╕╖ при МЗС Укра╖ни Григор╕й Перепелиця вважа╓, що п╕сля повернення рос╕йсько╖ делегац╕╖ в ПАР╢, Укра╖на ма╓ зв╕дти вийти.
"Рос╕ю завели з чорного ходу. Основний п╕дх╕д ╢вросоюзу – пошук д╕алогу з Пут╕ним. А це говорить про кап╕туляц╕ю Ради ╢вропи перед його пол╕тичним наступом. Укра╖н╕ там б╕льше робити н╕чого", - стверджу╓ Перепелиця. 
А дипломат, колишн╕й глава МЗС Укра╖ни (2007-2009 рр.) Володимир Огризко пропону╓ два шляхи. Перший — залишатися ╕ пояснювати ус╕м, що це неправильно, а другий — це зробити те ж саме, що й свого часу РФ, але в ╕ншому напрямку. Тобто, заявити про те, що укра╖нська делегац╕я або тимчасово призупиня╓ участь в робот╕ парламентсько╖ Асамбле╖, або зупиня╓ сво╓ членство в ц╕й орган╕зац╕╖ взагал╕.
“╤ зупинка участ╕, ╕ вих╕д з ПАР╢, звичайно, р╕зк╕ реч╕. Але Укра╖на так само повинна поставити червоний прапорець вже з ╕ншого боку: якщо ви, Рада ╢вропи, допуска╓те назад, до сво╖х функц╕й кра╖ну, яка не т╕льки не виправля╓ те, що в╕д не╖ вимагають, а й продовжу╓ вас нахабно шантажувати, то, натом╕сть, ви не матимете серед сво╖ член╕в Укра╖ни та, можливо, ще к╕лькох кра╖н. А це означатиме справд╕ кризу ╕ в Рад╕ ╢вропи, ╕ в ПАР╢. ╤ тод╕, думаю, це буде холодним душем для вс╕х тих, хто сьогодн╕ хоче будь-яким чином в╕дновити участь Рос╕╖ в ц╕й орган╕зац╕╖. От тод╕ ви побачите, чия, так би мовити, лог╕ка отрима╓ верх – чи лог╕ка агресора, який пост╕йно порушу╓ права людини, чи лог╕ка статуту Ради ╢вропи ╕ всього того, що назива╓ться повагою до м╕жнародного права”, - резюмував Огризко.
Сво╓ю чергою пост╕йний представник Укра╖ни в Рад╕ ╢вропи Дмитро Кулеба зазначив: “Не можу достеменно сказати, що зрештою буде, але напевно знаю, що три ключових правила залишаються незм╕нними: по-перше, спира╓мося на реальн╕сть, по-друге, нас б'ють - ми б'╓мо, по-трет╓, гра╓мо до к╕нця. А ви не жур╕ться. Св╕т жорстокий. Це факт. Але ╕ншого св╕ту у нас нема╓. Треба просто бути сильним, мати здоровий глузд ╕ вигризати у цьому св╕т╕ сво╓. Особливо п╕сля того, як щось вигризають з тебе”.

От т╕льки не треба ╕стерик, або Як д╕яти ╕ жити дал╕
М╕ж тим, Мережею активно шириться хвиля ╓вропесим╕зму, яка лише п╕д╕гр╕ва╓ться пророс╕йськими силами та мед╕аресурсами. Мовляв, повернення Рос╕╖ у ПАР╢ — це початок деградац╕╖ ц╕нн╕сних засад ╢вропи, пол╕тика умиротворення, а також подальше зняття санкц╕й з РФ т╕льки зм╕цнить в╕ру Пут╕на в безкарн╕сть. Або — Укра╖ну обм╕няли на шкурн╕ ╕нтереси та шелест рос╕йських купюр, ми там н╕кому не потр╕бн╕. А може ну ╖╖, цю ╢вропу?... Саме тому зараз вкрай необх╕дно подво╖ти зусилля для збереження позитивного сприйняття ╓вропейсько╖ та ╓вроатлантично╖ ╕нтеграц╕╖ Укра╖ни.
“От т╕льки не треба ╕стерик. Все т╕льки почина╓ться. Ми скоро побачимо в склад╕ делегац╕╖ РФ в ПАР╢ депутат╕в Держдуми, “обраних” в окупованому Криму. Тож не диву╓мося, концентру╓мося, контратаку╓мо. Нам потр╕бна була ця поразка, щоб не мати ╕люз╕й”, - написав у ФБ в╕домий експерт з питань Криму Андр╕й Клименко.
На думку дипломата, голови правл╕ння М╕жнародного центру перспективних досл╕джень Василя Ф╕л╕пчука, потр╕бно припинити повторювати помилки, яких Укра╖на припустилася в минул╕ чотири роки.
“Потр╕бне системне бачення ╕ ефективн╕ ╕н╕ц╕ативи щодо врегулювання конфл╕кту на Донбас╕, в╕дновлення суверен╕тету над Кримом ╕ визначення модальност╕ мирного сп╕в╕снування з РФ, як ото пропагування терм╕нолог╕╖ на зразок "м╕жнародна тимчасова адм╕н╕страц╕я". Т╕льки це лише одна - ╕ не найскладн╕ша - частина системного п╕дходу до врегулювання конфл╕кту. Але нав╕ть цього за останн╕ роки не було зроблено. То чого ми диву╓мось, коли закордонн╕ партнери, так ╕ не отримавши в╕д нас зрозум╕лого бачення виходу з конфл╕кту, починають д╕яти так, як вони вважають, що ╖м виг╕дн╕ше? - каже дипломат. - Значну частину в╕дпов╕дальност╕ за р╕шення ПАР╢ несе попередн╕й президент, але новообраному глав╕ держави сл╕д ч╕тко визнати ╕ свою частку в╕дпов╕дальност╕. Два м╕сяц╕ вс╕ м╕жнародн╕ партнери Укра╖ни оч╕кували в╕д нього власного бачення плану мирного врегулювання, «Мирного плану Зеленського». Але так н╕чого ╕ не почули. Т╕ сам╕ слова, т╕ сам╕ люди, та сама риторика. Под╕бн╕ р╕шення базуються на консенсус╕ ключових кра╖н ╕ ми вчора ч╕тко побачили н╕мецько-французький консенсус. Не в останню чергу в╕н став насл╕дком «пол╕тики мовчання» Зеленського. Тут, як у футбол╕: не забива╓ш ти — забивають тоб╕, не запропону╓ такий план Укра╖на – запропонують ╕нш╕. ╤ не обов’язково, дбаючи про наш╕ ╕нтереси”.
Дещо гостр╕ше з цього приводу висловився журнал╕ст-м╕жнародник, колишн╕й дипломат Василь Зоря. В╕н перекону╓, що ╓вропейц╕ повинн╕ в╕дчути насл╕дки свого р╕шення.
“Майбутн╕й сам╕т Укра╖на-╢С, запланований на 8 липня, ма╓ бути однозначно перенесений. Точн╕ше, демонстративно в╕дм╕нений укра╖нською стороною на знак протесту. ╤з роз'ясненням, що “люб╕ друз╕” в╕дверто потурають пут╕нському Кремлю ╕ рос╕йськ╕й агрес╕╖, а Укра╖н╕ цього не терп╕тиме. За неможливост╕ перенесення сам╕ту, скаж╕мо, р╕вень укра╖нського представництва в ╢вроп╕ ма╓ бути знижений. У цьому випадку ╢С в╕дмовиться в╕д р╕шення про повернення Рос╕╖ в ПАР╢ першим. Завтра до МЗС Укра╖ни потр╕бно запросити кер╕вника оф╕су Р╢ в Укра╖н╕, посла ╢С, а також посла Франц╕╖ ╕ вимагати ч╕тких пояснень. Лог╕чно, що для консультац╕й з╕ Страсбурга вже в╕дкликали оф╕ц╕йного представника Укра╖ни. Комусь це здасться надм╕рним? У такому випадку рекомендую перечитати п╕дручники ╕з ╕стор╕╖ м╕ждержавних в╕дносин”, - каже Зоря. ╤ дода╓: “Диву╓ не те, що ╢вропа почала процес скасування антирос╕йських санкц╕й. Вража╓ те, що екс-в╕це-президент США Джо Байден попереджав Президента Порошенка ще три роки тому (!), благав “роб╕ть хоч що-небудь”. А влада публ╕чно вела себе так, наче ц╕╓╖ м╕жнародно╖ ганьби н╕коли не станеться, оск╕льки не може статися взагал╕. Цього разу Зах╕д ма╓ побачити небайдуж╕сть ╕ стратег╕чн╕сть розум╕ння укра╖нського сусп╕льства, а не благання в╕тчизняних дипломат╕в за кул╕сами переговор╕в. ╤ — серйозно замислитися, чи брати в розрахунок неоч╕кувано р╕зк╕ д╕╖ Ки╓ва. У сухому залишку - треба використати момент на переговорах з ╓вропейцями ╕ в жорстк╕й манер╕ обговорити (не) р╕вн╕сть в╕дносин з ╢вропою та ╖╖ насл╕дки”.
Натом╕сть дипломат, голова Фонду “Майдан закордонних справ” Богдан Яременко взявся заспокоювати. ╤ каже, що для Укра╖ни, зв╕сно, ситуац╕я непри╓мна, але ╕ не катастроф╕чна.
“Повернення Рос╕╖ в ПАР╢ ма╓ обмежено-негативний вплив на Укра╖ну. В сенс╕ зм╕ни пол╕тики це не поразка, адже жодна з прийнятих ран╕ше резолюц╕й ПАР╢ проти РФ, а також санкц╕╖ та засоби тиску — не скасовуються. Все залиша╓ться в сил╕. Попри те, виника╓ питання, що важлив╕ше для Ради ╢вропи: бюджет чи принципи? Вочевидь той, хто платиться б╕льше — завжди ма╓ б╕льше можливостей впливати на пол╕тику ц╕╓╖ орган╕зац╕╖: ╕ в ООН, ╕ в ОБС╢ тощо. Та це лише да╓ п╕дстави для Укра╖ни пост╕йно нагадувати вс╕м ╕ншим про те, чому так сталося, що принципи зм╕нили на грош╕. Тобто, певний козир у дискус╕ях нас тепер ╓ ╕ рано чи п╕зно ми ним скориста╓мось. Тож, повторюся, ма╓мо непри╓мний факт, але ще не трагед╕ю”.
╤ншими словами, попри все, ми ма╓мо в╕дпов╕сти не лише словом, а комплексом конкретних д╕й. Причому в╕дпов╕сти не емоц╕йно ╕ посп╕хом, а зважено ╕ цин╕чно.
Мирослав Л╕скович

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2019 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21282

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков