Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 07.06.2019 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 07.06.2019
Рефат Чубаров, голова Меджл╕су кримськотатарського народу: СУД У ГААЗ╤ – ЦЕ ЗВУКИ МАЙБУТНЬОГО ТРИБУНАЛУ НАД РОС╤ЙСЬКИМИ ПОЛ╤ТИКАМИ

М╕жнародний суд ООН у Гааз╕ почав слухання щодо порушення Рос╕╓ю Конвенц╕й про боротьбу з ф╕нансуванням тероризму та про заборону вс╕х форм расово╖ дискрим╕нац╕╖. Слухання присвячен╕ попередн╕м запереченням Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Перший раунд усних аргумент╕в в╕дбувся 3 та 4 червня.
Спочатку виступала РФ. Вона намага╓ться довести, що справа, яку ╕н╕ц╕ювала Укра╖на проти Рос╕╖ 16 с╕чня 2017 року, ╓ поза юрисдикц╕╓ю М╕жнародного суду ООН. Звинувачення Укра╖ни щодо агрес╕╖, постачання збро╖ на Сх╕д, збиття МН17, окупац╕╖, дискрим╕нац╕╖ кримських татар та укра╖нц╕в у Криму – усе це Рос╕я заперечу╓. Натом╕сть намага╓ться виправдати вторгнення у Крим, ба б╕льше, – переконати, що нин╕ кримським татарам живеться краще, н╕ж до 2014 року.
Уже наступного дня Укра╖на представила сво╖ контраргументи. ╤ наголосила, що Рос╕я не викону╓ р╕шення М╕жнародного суду ООН про тимчасов╕ заходи, яке було ухвалене два роки тому. Перш╕ слухання в Гааз╕ в╕дбулися 6 березня 2017 року, а вже 19 кв╕тня суд визначив, що Рос╕я ма╓ поновити д╕яльн╕сть Меджл╕су кримськотатарського народу, забезпечити доступн╕сть осв╕ти у Криму укра╖нською мовою. Але заборона Меджл╕су дос╕ д╕╓, а укра╖номовну осв╕ту в Криму – год╕ й шукати. Д╕тей кримських татар навчають за новими п╕дручниками, в яких виправдовують стал╕нську масову депортац╕ю 1944 року.
Голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров уперше був на слуханнях у Палац╕ Миру. Сво╖ми враженнями в╕д процесу в╕н под╕лився з кореспонденткою Укр╕нформу в Гааз╕.

РОС╤Я ПРАГНЕ ЗМУСИТИ СУД ╤ТИ ХИБНИМ ШЛЯХОМ
- Перший день слухань. Три години виступала Рос╕я. Ми чули дуже багато сл╕в про Крим. Рос╕я запевнила, що вона начебто навпаки – допомага╓ кримським татарам, ╕ все у Криму стало краще. Що ви почули в М╕жнародному суд╕ ООН, ╕ що з╕ сказаного вас найб╕льше зачепило?
- Рос╕я намага╓ться будь-якою ц╕ною в╕двести це питання в╕д М╕жнародного суду ООН. Вона хоче тут переконати, що, мовляв, можемо говорити про сп╕р щодо територ╕╖, але тод╕ це не ╓ компетенц╕╓ю М╕жнародного суду ООН. Рос╕я хоче уникнути суду за цими двома конвенц╕ями. Конвенц╕я щодо боротьби проти ф╕нансування тероризму – це для Рос╕╖ дуже така, зна╓те, неприйнятна ситуац╕я з т╕╓╖ точки зору, що вона не лише в Укра╖н╕ й проти Укра╖ни ф╕нансу╓ тероризм, тут ╓ Сир╕я, тут ╓ Венесуела, ╕ як т╕льки почнеться – то за Рос╕ю схопляться вс╕.
╤ друге – це Конвенц╕я стосовно л╕кв╕дац╕╖ вс╕х форм расово╖ дискрим╕нац╕╖. ╤ тут, мовляв, узагал╕ не ма╓мо зараз розглядати це питання. Отже, можна говорити, що Рос╕я зараз прагне повернутися на два роки назад, щоб знову змусити суд ╕ти хибним шляхом. ╤ що мене не те що здивувало, я усм╕хнувся, бо задля того, щоб набрати як╕сь ╕нш╕ аргументи, як╕ з точки зору рос╕йських представник╕в мали би спрацювати на суд╕, вони намагалися сказати, що у Криму зараз кримським татарам живеться значно краще. ╤, щоб переконати судд╕в, вони посилалися на одне з мо╖х ╕нтерв’ю, яке було розм╕щене на одному з кримських сайт╕в, пророс╕йських, до реч╕, тод╕, де я казав про те, що багато питань, пов’язаних ╕з правами кримських татар в Укра╖н╕, не в╕дновлюються належним чином. Але ж вони не процитували все мо╓ речення. Дал╕ я кажу: «…╕ це зобов’язу╓ нас б╕льш пл╕дно та т╕сно працювати з урядом Укра╖ни, щоб був пост╕йний д╕алог». 
- Було видно, що вас це образило, коли вони послалися на ваше ╕нтерв’ю. Якими були емоц╕╖ у той момент, можливо, хот╕лося встати ╕ сказати: «Ось я тут, ╕ я знаю, якими були мо╖ слова насправд╕»?
- Посилаючись на мене, вони не сказали, що не виконали р╕шення М╕жнародного суду. Я не маю, як ╕ мо╖ колеги, можливост╕ по╖хати до себе додому. Я не бачу маму. ╥й 85 рок╕в.
Зна╓те, я пережив уже багато момент╕в ╕з такою в╕двертою брехнею рос╕ян. Я не дуже вже ╖м дивуюся, бо н╕коли нема╓ меж╕ ╖хньому цин╕зму, та до цього треба ставитися достатньо спок╕йно. Оск╕льки дуже часто ╖хн╕м завданням ╕ ╓ якраз – вивести людину з себе.
У свою делегац╕ю вони узяли такого соб╕ Айдера Аблят╕пова, який назива╓ться заступником м╕н╕стра осв╕ти Криму, незаконного органу, створеного окупантами. Пан╕ Зеркаль, вона дуже припечатала його, не називаючи пр╕звища, але вона у сво╓му виступ╕ сказала про те, що серед тих злочин╕в, як╕ скоюють окупанти – це коли вони змушують д╕тей кримських татар вчитися за п╕дручниками ╕стор╕╖, написаними вже в окупац╕йн╕ часи, де м╕ститься твердження час╕в Стал╕на про те, що кримськ╕ татари були зрадниками у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕. Так от, цей Айдер Аблят╕пов, в╕н очолював ту творчу групу, яка ╕ написала цей п╕дручник. ╤ включення його у склад рос╕йсько╖ делегац╕╖ говорить про те, що, з одного боку, вони хочуть суду продемонструвати, мовляв, – бачите, як ми добре ставимося до кримських татар, у нас у делегац╕╖ ╓ ц╕лий заступник м╕н╕стра, а з ╕ншого боку – вони сам╕ п╕дставляються. Я коли вчора написав пост у ФБ, що тут – Айдер Аблят╕пов, то весь Крим, який чита╓ ФБ, вони вибухнули, сказали: «Таку потвору – ╕ так далеко ╖м потр╕бно було везти»… В╕н став таким манкуртом, який задля посади, задля свого комфорту готовий погодитися з такими твердженнями, як╕ ╓ просто неприпустимими для кримських татар. ╤з моменту депортац╕╖ кримськотатарського народу, що визнана в Укра╖н╕ геноцидом, минуло 75 рок╕в. Жив╕ ще люди, як╕ безпосередньо були очевидцями, учасниками, тобто ╖х депортували. Це вс╕ наш╕ батьки, ми, як╕ народились у вигнанн╕, оце покол╕ння 50-60-х рок╕в, – це все люди, кримськ╕ татари, як╕ народились у вигнанн╕.
МЕНЕ ДЕПОРТУВАВ ПУТ╤Н
- Вам заборонили в’╖зд на п╕востр╕в. В╕дпов╕дну постанову на адм╕н╕стративному кордон╕ зачитала самопроголошена прокурорка Натал╕я Поклонська. Того дня ви поверталися з ви╖зного зас╕дання Меджл╕су, яке в╕дбувалося в Ген╕чеську Херсонсько╖ област╕. Коли ви востанн╓ були у Криму?
- Я коли вже в’╖жджав, мене на адм╕н╕стративному кордон╕ перепинили. При╖хала Поклонська, зачитала так зване попередження, я сказав: «Давайте його, я в’╖жджаю у Крим». Вона не вручила мен╕ цього попередження. П╕шла до рос╕йських прикордонник╕в, як ми пот╕м уже д╕зналися – виписувати мен╕ ордер на арешт, оск╕льки тут же одразу за╖хав такий величезний «автозак», вони вже тод╕ у Крим звезли сво╖ «автозаки». Оточили це м╕сце в╕йськов╕, вийшли конво╖ри, стали недалеко в╕д мене, тобто демонстрували, що зараз вони мене посадять у цей «автозак» ╕ повезуть. Але поки вона виписувала, тут ╕ще при╖хали ФСБшники, у них були як╕сь непорозум╕ння, я не знаю чому. Зрештою вони мен╕ зачитали “заборону на в’╖зд на територ╕ю Рос╕╖”, я заявив про те, що я це приймаю, бо це ╖хн╓ право, але я в’╖жджаю у Крим, я в’╖жджаю в Укра╖ну.
- Ви казали, що вже давно не бачили маму. Коли ви востанн╓ зустр╕чалися?
- Я маму бачив останн╕й раз у червн╕, наприк╕нц╕ червня. Я за╖хав до мами в червн╕ 2014 року. Я не був у Криму, ╕ мама не ви╖жджа╓. Тут така трагед╕я, бо моя мама впевнена – якщо вона ви╖де, щоб побачитися з╕ мною (там у мене ╓ брати, ╓ т╕, хто маму догляда╓, але ж ми не бачилися 5 рок╕в), мама впевнена, що ╖╖ не пустять назад. ╤ вона каже: «Синку, дай мен╕ спок╕й, бо я помру, а ти мене похова╓ш десь за межами». Вона цього не хоче. Вона хоче бути похованою у Криму.
- Як в╕дбува╓ться комун╕кац╕я? Т╕льки Скайп?
- Так, Скайп. ╤ дуже важко, бо зна╓те – 85 рок╕в, мама трошки погано чу╓. Вона дивиться, плаче. У нас ╓ дежавю. Я не знаю, як це пояснити цим суддям, та й в Укра╖н╕ багато кому. Маму депортували, ╖й було 11 рок╕в. Це був Стал╕н, Радянський союз. Тепер 21 стол╕ття, незалежна Укра╖на, ╕нш╕ кра╖ни, тепер мене депортував Пут╕н ╕ знову Москва. Усе повторю╓ться.
Юристи, пол╕тики й, особливо, св╕тов╕ л╕дери мають для себе з’ясувати, дати соб╕ ч╕тку в╕дпов╕дь на запитання: що ми дал╕ робимо? Чи ми й дал╕ говоримо про силу права, чи ми говоримо про право сили? Рос╕я в 2014 роц╕ класично застосувала силу. Рос╕йська сторона разом ╕з тими адвокатами, юристами, яких вони найняли, тепер хочуть нас змусити погодитися з╕ зм╕нами, як╕ сталися.
КРИМ – П╤ВОСТР╤В СТРАХУ
- Який Крим зараз? Як╕ настро╖ у мешканц╕в п╕вострова?
- Добре живуть т╕, як╕ служать ФСБ, прокуратур╕, рос╕йськ╕й пол╕ц╕╖. З Криму п╕шли вс╕ велик╕ п╕дпри╓мства, як╕ утримували робоч╕ м╕сця, як╕ були гарант╕╓ю, щоб на п╕востр╕в приходили ╕нвестиц╕╖. Але найголовн╕ше – люди просто втратили спок╕й. Я дуже часто використовую цей висл╕в, це придумали правозахисники ще 2015 року, коли вони назвали Крим «п╕востровом страху». Н╕ в кого нема╓ впевненост╕ в тому, що вранц╕ до нього не прийдуть, не постукають. Тому одн╕ люди просто замкнулися в соб╕, вони не хочуть н╕ з ким н╕ про що говорити, щоб не накликати якусь б╕ду. ╤нш╕ пишуть доноси, щоб показати, що вони ╓ лояльними. Якщо ц╕ юристи вважають, що так краще, то я просто побажав би (я справд╕ просто став п╕сля окупац╕╖ менш толерантний) – я розум╕ю, що н╕хто з цих юрист╕в, яким рос╕йська сторона платить дуже велик╕ гонорари, тому вони й в╕дпрацьовують – але я побажав би, щоб на ╖хн╕ голови, оск╕льки я вважаю, що це нечесн╕ грош╕, це диявольськ╕ грош╕, я хочу, щоб на ╖хн╕ голови прийшла хоча б десята частина того, що приходить на голови багатьох кримських татар ╕ укра╖нц╕в, як╕ живуть в умовах окупац╕╖.
- Як╕ ваш╕ оч╕кування в╕д М╕жнародного суду ООН?
- Я себе десь ловив на тому, що це, можливо, я бачу як╕сь фрагменти вже М╕жнародного трибуналу. Особливо, коли виступали представники укра╖нсько╖ сторони, виступали юристи, особливо професор ╢льського ун╕верситету Гарольд Коу, котрий якраз за Конвенц╕╓ю щодо л╕кв╕дац╕╖ вс╕х форм расово╖ дискрим╕нац╕╖. В╕н так ч╕тко наводив не лише приклади дискрим╕нац╕╖, а й називав уже суть того, що в╕дбува╓ться. В╕н сказав: «Рос╕я кара╓». В╕н використав оце слово «кара╓». Рос╕я кара╓ кримських татар ╕ укра╖нц╕в у Криму. Я у цей момент так в╕дчув, що це, можливо, вже звуки як╕сь того майбутнього трибуналу над рос╕йськими пол╕тиками, як╕ сьогодн╕ скоюють злочини. 
- Яким ви бачите майбутн╓, я маю на уваз╕ повернення до Криму. Яким ви бачите сво╓ повернення до Криму?
- Ви зна╓те, ми часто говоримо про це м╕ж собою, я не скажу зараз, якою дорогою я в’╖ду до Криму, але буду намагатися, щоб це було через Каланчак, оск╕льки там близько до мо╓╖ мами, там буквально к╕лометр╕в 40, де вона живе. Це мен╕ так хочеться.
╤рина Драбок, Гаага

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 07.06.2019 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21218

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков