Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 17.05.2019 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 17.05.2019
ХТО ╤ КОЛИ НАСПРАВД╤ ЗАСНУВАВ МАР╤УПОЛЬ, ХЕРСОН ТА ОДЕСУ

Як справжня ╕стор╕я П╕вдня Укра╖ни в╕др╕зня╓ться в╕д “╕мперського м╕фу” та рос╕йсько╖ пропаганди

М╕ф про “Новорос╕ю” – культурну та ╕сторичну приналежн╕сть степових та причорноморських рег╕он╕в нашо╖ кра╖ни в значно б╕льш╕й м╕р╕ до Рос╕╖, н╕ж до Укра╖ни, сьогодн╕, на жаль, продовжу╓ процв╕тати не т╕льки в умах Кремля ╕ адепт╕в “руского м╕ра”, але ╕ багатьох наших сп╕вв╕тчизник╕в. Загрозлив╕сть такого м╕фу сьогодн╕, в умовах в╕йн з Рос╕╓ю та п╕дтримуваними нею сепаратистами “Новорос╕╖”, ╓ очевидною.
Нещодавно директор ╤нституту Нац╕онально╖ пам’ят╕ Володимир В’ятрович заявив про необх╕дн╕сть “перегляду” дат заснування укра╖нських м╕ст П╕вдня та Сходу, щоб розв╕нчати “╕мперськ╕ м╕фи”.
«Укр╕нформ» наводить факти, що п╕дтверджують правдив╕сть позиц╕╖ Володимира В’ятровича.

Мар╕уполь, Херсон та Одесу – на стол╕ття старш╕ за ╕мперськ╕ дати
Позиц╕╖ “русского м╕ра” в п╕вденних рег╕онах Укра╖ни, попри провал спроб Кремля поширити “сепаратистськ╕” виступи за меж╕ сх╕дних рег╕он╕в Донбасу на всю “Новорос╕ю”, залишаються довол╕ сильними – достатньо глянути та позиц╕ю щодо декомун╕зац╕╖, мовного питання та ставлення до Рос╕╖. Причина цього в тому, що жител╕ цих рег╕он╕в часто вважають, що сам╕й появ╕ ╖х мало╖ батьк╕вщини вони зобов’язан╕ Рос╕╖. Що до ╕мператриц╕ ╢лизавети на м╕сц╕ нин╕шнього Кропивницького росла кропива та бур’яни, а до Катерини Друго╖ на м╕сц╕ сучасного Дн╕пра береги Дн╕пра поростали очеретом, ╕ взагал╕, до Рос╕╖  в степу ╕ в Криму т╕льки вовки вили.
Але так╕ уявлення, нав’язан╕ стол╕ттями русиф╕кац╕╖, абсолютно не в╕дпов╕дають д╕йсност╕. Адже в час приходу в степи Укра╖ни Рос╕╖ з ╖╖ ╕мперськими амб╕ц╕ями та “В╕зант╕йським проектом” в середин╕ XVIII стол╕ття, укра╖нц╕ та представники ╕нших народ╕в обживали П╕вдень вже стол╕ттями. Козацьк╕ поселення, розкидан╕ по степу, досягали берег╕в Чорного та Азовського мор╕в. Ще в XVI стол╕тт╕ на м╕сц╕ сучасного Мар╕уполя стояла козацька фортеця Кальм╕ус – цент Кальм╕усько╖ паланки в╕йська Запор╕зького, а на м╕сц╕ Херсону ще в 1730-х запорожц╕ заснували Олександр╕в шанець – центр ╤нгульсько╖ паланки. На м╕сц╕ Дн╕пра, дореволюц╕йного Катеринослава ще за Реч╕ Посполито╖ стояла фортеця Кодак, ╕ п╕зн╕ше розм╕щувалась запор╕зька Кодацька паланка.
Одесити, як╕ дуже шанують Катерину Другу ╕ не дуже – укра╖нську мову, чомусь не згадують, що Литовськ╕ княз╕ випередили рос╕йську ╕мператрицю майже на 400 рок╕в у заснуванн╕ фортец╕ та торгового порту на м╕сц╕ Одеси – перш╕ згадки про Коцюб’╖в, п╕зн╕ше перейменований новим господарем Причорномор’я – османами – в ╢н╕-Дунья, датуються аж 1415 роком.

Як Рос╕йська ╕мпер╕я будувала Новорос╕ю на кров╕
Достатньо к╕лькахвилинного в╕дв╕дування “В╕к╕пед╕╖”, аби переконатися, що Рос╕йська ╤мпер╕я аж н╕як не може претендувати та пальму першост╕ в заснуванн╕ поселень в степов╕й та причорноморськ╕й Укра╖н╕. З ╕ншого боку, неможливо заперечувати актив╕зац╕ю та величезну швидк╕сть колон╕зац╕╖ П╕вдня саме за час╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Але не варто ╕гнорувати ╕ те, що передували ц╕й активн╕й колон╕зац╕╖ звичн╕ для Рос╕╖ переселення, утиски та злочини.
Зруйнування Запор╕зько╖ С╕ч╕ в╕йськами Катерини Друго╖ в 1775 роц╕ – добре в╕дома траг╕чна стор╕нка укра╖нсько╖ ╕стор╕╖. Але значно менше людей пам’ята╓, що одною С╕ччю ╕мператриця не обмежилася. П╕сля зруйнування серця козацько╖ вольниц╕ на територ╕╖ Запор╕жжя залишалось майже 6 тисяч козацьких поселень – зим╕вник╕в, як╕ рос╕йськ╕ в╕йська методично руйнували протягом наступних рок╕в – очищаючи земл╕ для “колон╕зац╕╖”.
Под╕бними насильницькими методами до колон╕зац╕╖ готувався ╕ Крим. П╕сля в╕йни з Османською ╕мпер╕╓ю та в╕дторгнення в╕д не╖ Кримського ханства в 1778 роц╕ Катерина видала указ, зг╕дно з яким з Криму було силою виселено до степових рег╕он╕в понад 32 тисяч╕ в╕рмен та грек╕в, що п╕д╕рвало кримськ╕ економ╕ку та сусп╕льство, ╕ зробили неможливим оп╕р рос╕йськ╕й “колон╕зац╕╖”.
Всюди, куди приходила Рос╕йська ╕мпер╕я, вона руйнувала вже ╕снуючи поселення та громади, щоб пот╕м на ╖х ру╖нах побудувати нов╕ ╕ оголосити “сво╖ми”. Зокрема, такою була доля козацьких слоб╕д на м╕сц╕ нин╕шнього Кропивницького, яким за ╕мператриц╕ ╢лизавети довелось залишати сво╖ р╕дн╕ земл╕, бо ╕мперському уряду заманулося поселити на п╕вдн╕ Укра╖ни серб╕в. Вся ╕стор╕я “колон╕зац╕╖” п╕вдня Укра╖ни наповнена такими сценар╕ями. ╤ м╕ф про “рос╕йську колон╕зац╕ю” сто╖ть на кров╕ ╕ сльозах тисяч людей, чи╖ життя та с╕м’╖ були зруйнован╕ ╕мпер╕╓ю.

Укра╖нський П╕вдень завжди був укра╖нським
Чи не найб╕льше адепти “Новорос╕╖” люблять розпов╕дати про економ╕чн╕ усп╕хи та пров╕дну роль Рос╕╖, рос╕ян ╕ “русского м╕ра” в ╕стор╕╖ розвитку Причорномор’я в пер╕од ╕мпер╕╖. Але вперто ╕гнору╓ться факт, виключну б╕льш╕сть населення рег╕ону в часи ╕мпер╕╖ складали укра╖нц╕, а отже це ╖х право претендувати на ц╕ усп╕хи. Наприк╕нц╕ XVIII стол╕ття, коли рег╕он вже був ц╕лком осво╓ний, на територ╕╖ Азовсько╖ ╕ Новорос╕йсько╖ губерн╕╖ укра╖нц╕ становили 74% населення. ╤ попри вс╕ намагання Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ “розбавити” укра╖нську б╕льш╕сть колон╕стами – н╕мецькими, грецькими й ╕ншими, досягти цього так ╕ не вдалося. По справжньому “русск╕й м╕р” проникав на укра╖нський п╕вдень не через колон╕ст╕в ╕ буд╕вник╕в м╕ст, а через русиф╕кац╕ю ╕ заборону укра╖нсько╖ мови ╕ культури. ╤, на жаль, проник так глибоко, що ми дос╕ не можемо побороти його вплив.
Тому, розпов╕даючи ╕стор╕ю великих м╕ст П╕вдня, ми ма╓мо пам’ятати, що ╕мперська спадщина – вельми специф╕чна, ╕ ╕мператори-засновники част╕ше виступали як руйн╕вники. Донести цю ╕сторичну правду до народних мас – завдання нац╕онально╖ безпеки. Адже Рос╕я переконано стверджу╓, що укра╖нська приналежн╕сть Одеси, Дн╕пра, Микола╓ва – це якесь ╕сторичне непорозум╕ння. Бо “вел╕кая ╕мпер╕я” прийшла ╕ понабудувала в дикому степу м╕ст ╕ завод╕в, а пот╕м дурний Л╓н╕н ╕ ще дурн╕ший Хрущов в╕ддали все це “хахлам”.
Кожен укра╖нець ма╓ знати, що вс╕ ц╕ пропагандиськ╕ тези – вигадка. Бо ╕стор╕я укра╖нського П╕вдня почина╓ться задовго до ╕н╕ц╕атив рос╕йських ╕мператор╕в та ╕мператриць. Б╕льш того, Степ ╕ Причорномор’я не стали в якийсь момент укра╖нськими – внасл╕док колон╕зац╕╖ чи якихось там д╕й правител╕в – вони завжди були укра╖нськими.
Вячеслав Масний

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 17.05.2019 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21158

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков