Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 08.03.2019
ТАРАС ШЕВЧЕНКО В КОНТЕКСТ╤ СВОГО ЧАСУ

Нещодавно в Ки╓в╕ видано зб╕рник «Згадай мене, брате!» Тарас Шевченко в контекст╕ свого часу» (автор-упорядник Юр╕й ╤ванченко).
Тарас Шевченко, попри тяжку долю, адже ╕з 47 рок╕в життя в╕н лише 13 рок╕в був в╕льним, вир╕знявся чуйною та доброзичливою вдачею. Приятелював ╕ сп╕лкувався з багатьма сучасниками з р╕зних верств тогочасного сусп╕льства. Багатьом з них в╕н присвятив сво╖ твори, як╕ опубл╕кован╕ в першому розд╕л╕ книги поруч ╕з стислими житт╓писами цих людей. Також представлено еп╕столярну спадщину Шевченка, уривок з автоб╕ограф╕чно╖ пов╕ст╕ «Художник», листи, спогади друз╕в про Кобзаря, в яких в╕н поста╓ як людина винятково╖ сердечност╕, толерантност╕, яка над усе любила св╕й знедолений народ ╕ високо ц╕нувала щир╕сть ╕ доброзичлив╕сть у вза╓минах м╕ж людьми. Ц╕ твори та ╕люстративний матер╕ал – малярськ╕ й граф╕чн╕ роботи Шевченка ╕ багатьох ╕нших митц╕в того часу, р╕дк╕сн╕ фото тощо допоможуть глибше сприйняти час, у якому жив ╕ творив ген╕й укра╖нського народу, краще зрозум╕ти самого Кобзаря.
Шевченко створив навколо себе ╕нтелектуальне поле велико╖ притягально╖ сили. В╕н черпав ╕з художньо╖ скарбниц╕ людства ╕ щедро с╕яв навколо себе, посеред сво╖х друз╕в, знайомих висок╕ думки про мистецтво, про його важливу сусп╕льну м╕с╕ю. Шевченко був енциклопедично осв╕ченою людиною, одним ╕з найб╕льших ╕нтелектуал╕в свого часу. Еп╕столяр╕я Шевченкова, його щоденник, л╕тературн╕ твори, присвячен╕ сучасникам, засв╕дчують, що в╕н пост╕йно звертався до всього п╕знаного ран╕ше в царин╕ мистецтва, ф╕лософ╕╖ ╕ л╕тератури. Впливу ╕нтелектуального поля тяж╕ння довкола митця зазнавали як його сучасники, так ╕ люди пошевченк╕всько╖ доби, що трива╓ дос╕.
Ще не до к╕нця досл╕джен╕ так╕ важлив╕ чинники творчост╕ Тараса Григоровича, як впливи ╕ вза╓мовпливи, тобто контекст часу.
Прагнення деяких людц╕в очорнити Тараса Шевченка розпочалися невдовз╕ п╕сля його смерт╕. У 1863 роц╕ П. Мартос опубл╕кував зневажлив╕ спогади про Тараса Шевченка, пройнят╕ ворожим ставленням до нац╕онально забарвленого й демократичного спрямування поез╕╖ й ус╕╓╖ творчо╖ д╕яльност╕ Кобзаря, перекрутив деяк╕ факти. Михайло Лазаревський дав в╕дс╕ч цин╕чним нападкам Мартоса проти Шевченка. Цими словами можна в╕дпов╕сти ╕ сучасним очорнителям великого поета. М. Лазаревський, зокрема, писав: «Шевченко, з дитячих рок╕в зазнавши всього гн╕ту кр╕пацтва, а пот╕м ще за свою помилку вистраждавши б╕льш як 10 рок╕в в Оренбурзькому кра╖, не маючи справжньо╖ осв╕ти ╕ зобов’язаний ус╕м сво╓му природному розуму, ма╓ як людина якесь право бути й небездоганним. Хай би п. П. М-с уявив себе в становищ╕ Шевченка ╕ як сл╕д подумав, чи зм╕г би в╕н з такою ст╕йк╕стю ╕ покорою перенести вс╕ злигодн╕, що випали на долю Шевченка ╕ залишитися такою чесною людиною, як в╕н був. Непростимо досл╕джувати через м╕кроскоп недол╕ки людини, убито╖ горем ╕ нещастям, тим б╕льше непростимо розглядати ╖╖ д╕╖ поверхово, т╕льки з чуток. Треба заглянути в душу тако╖ людини…»
Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20949

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков