Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 08.03.2019
ПОВЕРНЕМО РУДАНСЬКОГО В ШКОЛУ!

Звернення до М╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Укра╖ни Гриневич Л╕л╕╖ Михайл╕вни
 
До 2005 року у загальноосв╕тн╕х навчальних закладах в програм╕ з укра╖нсько╖ л╕тератури у восьмому клас╕ вивчали так╕ високопатр╕отичн╕ твори класика укра╖нсько╖ л╕тератури Степана Руданського як «Наука», «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» та соц╕ально-побутову сп╕вомовку «Добре торгувалось». П╕д час антиукра╖нсько╖ ╕стер╕╖ табачник╕вщини твори «Наука», «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» були вилучен╕ ╕ зам╕нен╕ на соц╕ально-побутово╖ тематики: "Пан та ╤ван в дороз╕", "Гуменний", "Козаки ╕ король", "Запорожц╕ у короля", "Добре торгувалось", "Свиня свинею" ╕ вивчаються у шостому клас╕.
З приводу повернення вивчення у школ╕ вилучених твор╕в «Наука» та «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» неодноразово звертались до Верховно╖ ради Укра╖ни, Каб╕нету м╕н╕стр╕в Укра╖ни, М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни в газетах «Л╕тературна Укра╖на» №33 за 29 серпня 2013 р., «Кримська св╕тлиця» №36 за 6 вересня 2013 р., «Кримська св╕тлиця» №16 за 15.04.2016р. – ст-тя «Повернемо Руданського в школу».
Отримували в╕дписки: «Ваш╕ пропозиц╕╖ у повному обсяз╕ передан╕ кер╕внику чинно╖ програми з укра╖нсько╖ л╕тератури (доктор ф╕лолог╕чних наук, професор Р. В. Мовчан) та кер╕внику експертно╖ робочо╖ групи (доктор ф╕лолог╕чних наук, професор О. В. ╢ременко) 22/V-2014 р. М╕н╕стерство осв╕ти 29.05.2014 р. № 2-15-785-14.
У 2016 р. був прийнятий Закон Укра╖ни «Про осв╕ту», але н╕чого не зм╕нилось. Так╕ високопатр╕отичн╕ твори «Наука» та «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» в школ╕ не вивчаються. В╕рш «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» давно уже став народною п╕снею, перекладений на 129 мов св╕ту, входить до двадцяти кращих укра╖нських п╕сень, викону╓ться на вс╕х заходах, присвячених вшануванню пам'ят╕ Степана Руданського. Зараз в 6 кл. вивчають «Свиня свинею» та «Добре торгувалось».
Враховуючи необх╕дн╕сть протистояти експанс╕╖ ворожо╖ нам ╕деолог╕╖ "русского мира" необх╕дно повернути до програми укра╖нсько╖ л╕тератури високопатр╕отичн╕ твори С. Руданського твори «Наука» та «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну…» та долучити нов╕: "До Укра╖ни", "Гей бики", "До дуба", "Псалом 136 ("З-п╕д неба р╕дного в неволю…"), "Гей, браття козаки, с╕длайте – но кон╕!".
Ми, науковц╕, л╕тератори, громадськ╕ д╕яч╕, нащадки Степана Руданського, просимо М╕носв╕ти врахувати наш╕ пропозиц╕╖ та ма╓мо над╕ю, що наш╕ побажання будуть почут╕.
П╕дписали:
Святослав Васильчук — голова Житомирсько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ «Просв╕ти», заслужений журнал╕ст Укра╖ни, професор, лауреат прем╕╖ ╕мен╕ ╤вана Ог╕╓нка, м. Житомир;
В╕ктор Михайлович Мойс╕╓нко – професор, зав. кафедрою укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Житомирського державного ун╕верситету ╕м. ╤. Франка
Олександр Височанський – поет-гуморист, Лауреат Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕м. Ст. Руданського, м. В╕нниця;
Павло Б╕лошицький — доктор медичних наук, академ╕к УАН, лауреат Державно╖ прем╕╖ Укра╖н, м. Ки╖в;
Людмила Похвалюк — праправнучата плем╕нниця Степана Руданського, вчителька укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури (с. Б╕лик╕вц╕, Жмеринський район, В╕нницька область);
Галина Крем╕нська — фельдшер, правнучата плем╕нниця Степана Руданського (с. М╕зяк╕вськ╕ Хутори, В╕нницький район, В╕нницька область);
╤гор Боржковський – ╕нженер-електрик, праправнучатий плем╕нник Степана Руданського (с. Залуква, Галицького р-ну, ╤вано-Франк╕всько╖ обл.)
Олена Б╕лошицька-Костюкевич — письменниця, лауреат л╕тературно╖ прем╕╖ ╕м. Л. Укра╖нки (м. Житомир);
Алла Федорук — б╕бл╕отекар (смт. Брацлав, Немир╕вський район, В╕нницька область);
Володимир Гурульов – оф╕цер збройних сил Укра╖ни, учасник Антитерористично╖ операц╕╖, в╕дзначений бойовими державними нагородами "За оборону Донецького аеропорту", "За в╕йськову службу Укра╖н╕"
Педагог╕чн╕ прац╕вники Житомирського м╕ського колег╕уму:
Висовень Ольга В╕ктор╕вна - заступник директора з навчально-виховно╖ роботи
Несенюк Ольга Володимир╕вна - вчитель укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури
Павл╕ченко В╕ра Бр╕╖вна - вчитель укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури
Краснолюдська Св╕тлана Анатол╕╖вна - зав╕дувач б╕бл╕отекою ЖМК
Гуринчук Л╕л╕я Борис╕вна - б╕бл╕отекар ЖМК
Б╕бл╕отекар╕ Брацлавсько╖ публ╕чно╖ б╕бл╕отеки:
В.о. директора Брацлавсько╖ публ╕чно╖ б╕бл╕отеки Людва Натал╕я
Б╕бл╕отекар╕ Брацлавсько╖ публ╕чно╖ б╕бл╕отеки: Галушко Над╕я, Мац╕мох Людмила, Луцкова Юл╕я, Стукалюк Ганна

В╤Д КОЛЕКТИВУ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ НАУКОВО╥ МЕДИЧНО╥ Б╤БЛ╤ОТЕКИ УКРА╥НИ
Традиц╕йно, кожного року в передостанн╕й день с╕чня в Нац╕ональн╕й науков╕й медичн╕й б╕бл╕отец╕ Укра╖ни, що ╓ Ки╖вською дом╕вкою видатного сина укра╖нського народу, поета ╕ л╕каря Степана Васильовича Руданського, проходять л╕тературно-мистецьк╕ вечори його пам’ят╕. Вже в 35-й раз цього року в╕дбулося вшанування пам’ят╕ С. Руданського до 185-р╕ччя в╕д дня його народження. На вечорах пам’ят╕ завжди присутн╕ шановн╕ поважн╕ гост╕, сучасн╕ творч╕ особистост╕ - як медично╖ сп╕льноти так ╕ мистецтвознавц╕, журнал╕сти, сатирики, майстри художнього слова, знан╕ письменники ╕ поети, популяризатори творчого спадку С. Руданського, як╕ вшановують пам’ять одного з найталановит╕ших поет╕в пошевченк╕всько╖ доби, що нав╕ки утвердив сво╓ ╕м’я в ╕стор╕╖ р╕дно╖ л╕тератури.
Започаткувала цю прекрасну традиц╕ю ще в 1984 роц╕ колишн╕й генеральний директор б╕бл╕отеки, повний кавалер Ордена княгин╕ Ольги Ра╖са ╤ван╕вна Павленко.
Жодне таке свято укра╖нського слова не мина╓ без урочистого чутливого виконання присутн╕ми всесв╕тньо в╕домо╖ народно╖ п╕сн╕ на в╕рш Степана Руданського «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну».
Хоч сплинув час, але актуальн╕ в сьогоденн╕ безсмертн╕ твори Степана Руданського, котрий в╕ддав сво╓ серце й п╕сню сво╓му народу - жива його народна мова, глибока в╕ра ╕ над╕я. Натхненна справжня його творч╕сть – вона безсмертна ╕ живе донин╕ у пам’ят╕ нашого великого народу, чаруючи нов╕ покол╕ння читач╕в. Твори його стали безсмертними – вони на це заслуговують!
То ж, долуча╓мось вс╕м колективом б╕бл╕отеки до пропозиц╕╖ та побажання щодо повернення до програми укра╖нсько╖ л╕тератури високопатр╕отичних твор╕в, зазначених у даному лист╕.
С. К. Васильчук
4 березня 2019 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 08.03.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20934

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков