Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 04.01.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 04.01.2019
ЮРИДИЧНЕ ПЕРЕСЛ╤ДУВАННЯ АГРЕСОРА: 2019 Р╤К ВИЗНАЧАЛЬНИМ НЕ СТАНЕ, АЛЕ ПРИНЕСЕ КОРИСТЬ – ТОЧНО

М╕н╕стерство юстиц╕╖ Укра╖ни надало ╢вропейському суду з прав людини пакет документ╕в у рамках позову щодо порушення Рос╕╓ю прав людини в анексованому Криму, – пов╕домив уповноважений у справах ╢СПЛ ╤ван Л╕щина. А незабаром – ор╕╓нтовно 7 с╕чня – Ки╖в, за його словами, скеру╓ до ╢вропейського суду скаргу з вимогою до Москви зв╕льнити наших моряк╕в, захоплених у полон 25 листопада п╕д час атаки на корабельну групу укра╖нських ВМС у Керченськ╕й протоц╕ ╕ Чорному мор╕.
У так зван╕й “кримськ╕й справ╕ Укра╖ни проти Рос╕╖” йдеться про порушення прав кримських татар, заборону Меджл╕су, порушення конвенц╕й про право на життя та заборону катувань. Перше процесуальне зас╕дання у ц╕й справ╕ суд призначив на 27 лютого. Нагадаю, початковий позов проти держави-агресора Укра╖на подала ще до проведення Кремлем у Криму так званого “референдуму”. Отже, для того, аби лише розпочати розгляд суто техн╕чних момент╕в, пов’язаних ╕з процесом, м╕жнародн╕й судов╕й ╕нституц╕╖ знадобилося фактично 5 рок╕в. “Ще щонайменше р╕к доведеться чекати на судовий вердикт у ц╕й справ╕”, – прогнозу╓ суддя ╢вропейського суду з прав людини в╕д Укра╖ни Ганна Юдк╕вська. За цей час, окр╕м згаданого вже процесуального зас╕дання, судд╕ проведуть окрем╕ обговорення предмету позову з урядами Укра╖ни й Рос╕╖, за результатами яких в╕дбудуться перш╕ слухання справи по сут╕. Пот╕м Велика палата ╢СПЛ ма╓ сформувати попередн╕й висновок щодо наявност╕ в д╕ях РФ факт╕в порушення ╓вропейських конвенц╕й. ╤ вже тод╕ проведуть друг╕ слухання, за результатами яких судд╕ оприлюднять св╕й вердикт.
Укра╖нсько-рос╕йське юридичне протистояння: що зроблено?
Загалом Укра╖на подала до ╢СПЛ 6 позов╕в щодо порушень ╢вропейсько╖ конвенц╕╖ про захист прав людини ╕ основоположних свобод з боку Рос╕╖ та п╕дконтрольних ╖й збройних угруповань. Йдеться про нехтування Москвою вимогами к╕лькох статей документа: статт╕ 2 (право на життя), статт╕ 3 (заборона катувань та нелюдського або такого, що принижу╓ г╕дн╕сть, поводження), стаття 5 (право на свободу та безпеку), статт╕ 6 (право на справедливий судовий розгляд). На п╕дготовчому етап╕ ╢вропейський суд задовольнив клопотання Укра╖ни та об’╓днав чотири провадження щодо порушення Рос╕╓ю Конвенц╕╖ у два велик╕ – щодо Криму та Донбасу, залишивши окремим провадження за фактом незаконного вивезення у 2014-му роц╕ до Рос╕╖ д╕тей з╕ школи-╕нтернату з Донбасу. Ще один позов, поданий тор╕к, стосу╓ться пол╕тв’язн╕в Кремля.
У документ╕ Укра╖на об╜рунтову╓ системне незаконне пересл╕дування наших громадян в Рос╕╖ та в окупованому Криму.
Також в ╢СПЛ ╓ к╕лька тисяч ╕ндив╕дуальних позов╕в в╕д громадян щодо под╕й на Донбас╕. У рамках ╖х розгляду суд, зокрема, визнав, що Укра╖на не контролю╓ цю територ╕ю, що створю╓ об'╓ктивн╕ перешкоди для нац╕ональних орган╕в. Таким чином, визнано законною пол╕тику Ки╓ва щодо окупованих територ╕й Донбасу, мешканц╕ яких не мають можливост╕ отримувати пенс╕╖ та ╕нш╕ соц╕альн╕ виплати в╕д Укра╖ни.
Окр╕м ╢СПЛ, наша кра╖на ╕н╕ц╕ю╓ судове пересл╕дування держави-агресора у М╕жнародному суд╕ ООН, у М╕жнародному крим╕нальному суд╕ та в М╕жнародному морському арб╕траж╕, створеному для розгляду порушень Конвенц╕╖ ООН з морського права в╕д 1982 року. Зокрема, у 2017-му до суду ООН над╕йшов позов щодо порушення РФ двох М╕жнародних конвенц╕й – Про боротьбу з ф╕нансуванням тероризму (п╕дтримка тероризму на сход╕ Укра╖ни) та Про л╕кв╕дац╕ю вс╕х форм расово╖ дискрим╕нац╕╖ (дискрим╕нац╕я етн╕чних укра╖нц╕в ╕ кримських татар в окупованому Криму). Тор╕к у кв╕тн╕ суд вин╕с пром╕жне р╕шення у справ╕ «Укра╖на проти Рос╕╖», визнавши за собою юрисдикц╕ю prima facie для розгляду ц╕╓╖ справи по сут╕. Зокрема, м╕жнародна судова ╕нстанц╕я визнала, що Укра╖на довела можлив╕сть запровадження тимчасових обмежувальних заход╕в у м╕ждержавн╕й суперечц╕. Зокрема, М╕жнародний суд п╕дтримав позиц╕ю Ки╓ва в питанн╕ расово╖ дискрим╕нац╕╖ у Криму. Водночас судд╕ попросили надати додатков╕ докази, що св╕дчать про порушення Рос╕╓ю норм Конвенц╕╖ про боротьбу з ф╕нансуванням тероризму. Зг╕дно ╕з затвердженим судом ООН граф╕ком процесуальних д╕й за позовом Укра╖ни проти Рос╕╖, ор╕╓нтовно до 12 липня цього року сторони мають подати на розгляд судд╕всько╖ колег╕╖ доказову базу у ц╕й справ╕. По тому судд╕ визначать дату, до яко╖ сторони мають надати коментар╕ щодо позиц╕й одна одно╖.
М╕жнародн╕ судов╕ ╕нстанц╕╖: чого чекати?
“Розгляд справ в М╕жнародних судових ╕нстанц╕ях – довол╕ тривалий процес. Тож у будь-якому випадку розраховувати на швидк╕ результати нам не доводиться, – наголошу╓ в коментар╕ Укр╕нформу Надзвичайний ╕ повноважний посол, представник Укра╖ни в Рад╕ ООН з прав людини (2006-2010 роки), доктор юридичних наук професор Володимир Василенко, – тому я б не покладав великих спод╕вань на позови, як╕ Укра╖на подала до м╕жнародних судових ╕нституц╕й. Тим б╕льше, що вони не стосуються безпосередньо покарання РФ за агрес╕ю ╕ во╓нн╕ злочини. Йдеться лише про в╕дпов╕дальн╕сть Москви за порушення окремих м╕жнародних конвенц╕й. Тобто, нав╕ть якщо ус╕ справи вир╕шать на користь Укра╖ни, це буде лише частковий усп╕х ╕ частковий захист укра╖нських ╕нтерес╕в...”.
Окр╕м того, правник вважа╓, що деяк╕ позови, зокрема, подан╕ до М╕жнародного суду ООН, “концептуально ущербн╕” ╕ не забезпечен╕ належною доказовою базою, особливо в частин╕ порушень Конвенц╕╖ про боротьбу ╕з ф╕нансуванням тероризму. Тож Володимир Василенкозаклика╓ до максимально╖ консол╕дац╕╖ п╕д час наступних процесуальних етап╕в – зокрема, при п╕дготовц╕ в╕дпов╕д╕ на аргументац╕ю рос╕йсько╖ сторони.
“Б╕льш перспективними вважаю позови, як╕ Укра╖на подала до ╢вропейського суду з прав людини, – каже професор. – Рос╕я безл╕ч раз╕в порушувала норми ╢вропейсько╖ конвенц╕╖ про захист прав людини ╕ основоположних свобод. Зокрема, йдеться про порушення права на життя ╕ приватну власн╕сть. Але ╕ в цих випадках все залежатиме в╕д того, наск╕льки переконливою буде надана укра╖нською стороною доказова база. Тож наш╕ юристи ╕ дипломати мають серйозно попрацювати”.
При цьому Володимир Василенко нагаду╓, що ╢СПЛ не ма╓ практики розгляду под╕бних справ. Суд може лише констатувати факт порушень ╓вропейських конвенц╕й. В╕н не висуватиме жодних звинувачень, а, в╕дпов╕дно – не вимагатиме якихось компенсац╕й за шкоду, яку запод╕яв акт рос╕йсько╖ агрес╕╖ проти Укра╖ни як такий. ╢СПЛ, до того ж, не уповноважений ухвалювати р╕шення про застосування санкц╕й у раз╕ невиконання сво╖х р╕шень. “Та й сама Рос╕я зробила усе, щоб м╕н╕м╕зувати удари, як╕ може завдати кремл╕вському режиму м╕жнародна Фем╕да, – наголошу╓ професор Василенко, – через спец╕альн╕ законодавч╕ акти й р╕шення Конституц╕йного суду РФ, якими заперечу╓ться обов’язок Москви д╕яти в╕дпов╕дно до р╕шень ╢СПЛ.
У м╕жнародному прав╕ ╕сну╓ норма, в╕дпов╕дно до яко╖ розгляд справ у будь-як╕й м╕жнародн╕й судов╕й ╕нстанц╕╖ можливий лише за згодою ус╕х стор╕н-учасниць конфл╕кту. Тому д╕╖ Укра╖ни обмежен╕. ╤ вона змогла подати позови лише за порушення тих конвенц╕й, в яких м╕стяться так зван╕ “арб╕тражн╕ застереження” – тобто, ╕сну╓ попередня згода стор╕н-учасниць цих правових акт╕в на розгляд спор╕в, що ╖х стосуються, в м╕жнародних судових ╕нстанц╕ях”.
Натом╕сть уповноважений у справах ╢СПЛ ╤ван Л╕щина переконаний, що ймов╕рн╕ р╕шення ╢вропейського суду матимуть неабияке практичне значення для нашо╖ кра╖ни. ╤ Москва рано чи п╕зно викона╓ ц╕ ухвали. "╤сну╓ спец╕альний механ╕зм виконання р╕шень ╢СПЛ, який включа╓ в себе нагляд за виконанням з боку Ком╕тету м╕н╕стр╕в Ради ╢вропи. Тиск, який чиниться з боку цього органу та ╕нших орган╕в Ради ╢вропи, як правило з часом призводить до виконання р╕шення ╢вропейського суду з прав людини. Прим╕ром, Туреччина також в╕дмовлялась виконувати р╕шення, як╕ стосувалися конфл╕кту довкола П╕вн╕чного К╕пру, але зараз вона почина╓ шлях до визнання ╕ виконання таких ухвал", – наголосив ╤ван Л╕щина. Також оч╕ку╓ться, що позови, як╕ Укра╖на подала проти Рос╕╖ до ╢СПЛ, пришвидшать ухвалення р╕шень за ╕ндив╕дуальними скаргами укра╖нц╕в, як╕ постраждали унасл╕док агрес╕╖ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖.
Завдання – п╕дготувати “рахунок агресоров╕”, який зможемо виставити будь-яко╖ мит╕
Професор Володимир Василенко нагаду╓, що, зг╕дно з м╕жнародними процесуальними нормами, держава, ╕нтереси яко╖ ущемлено, сама формулю╓ претенз╕╖ та вимоги до кра╖ни-правопорушниц╕.
“В нашому випадку ма╓ йтися не про звинувачення Москви у порушенн╕ окремих норм певних конвенц╕й, а про претенз╕ю, яка виплива╓ з в╕дпов╕дальност╕ Рос╕╖ як держави-агресора, – уточню╓ Володимир Василенко. – Певн╕ елементи тако╖ позиц╕╖ заф╕ксован╕ у постановах Верховно╖ Ради ╕ в Закон╕ “Про особливост╕ державно╖ пол╕тики ╕з забезпечення державного суверен╕тету Укра╖ни на тимчасово окупованих територ╕ях у Донецьк╕й та Луганськ╕й областях”. Зокрема, Закон передбача╓ створення спец╕ального органу для започаткування ц╕╓╖ складно╖ роботи. На жаль, Каб╕нет м╕н╕стр╕в, якому доручено створення такого органу, не впорався ╕з поставленим завданням: ухвалено постанову про формування апр╕ор╕ нед╕╓здатно╖ структури. Тому що повноваження, компетенц╕я, склад ╕ механ╕зми д╕яльност╕ в╕дпов╕дного органу визначен╕ таким чином, що в╕н не запрацю╓ ╕ не принесе оч╕куваного результату”.
Тому, як переконаний експерт, Президент, РНБО ╕ парламент повинн╕ якомога швидше вплинути на Уряд, аби змусити його створити д╕╓здатний орган, який в╕дпов╕датиме за формулювання консол╕довано╖ претенз╕╖ Укра╖ни до держави-агресора. ╤нший вар╕ант – ухвалення Верховною Радою окремого законодавчого акту про створення тако╖ структури.
“Вважаю повн╕стю невиправданими аргументи щодо недоц╕льност╕ таких д╕й – мовляв, нав╕що це робити, якщо Рос╕я однак в╕дкине будь-як╕ наш╕ вимоги щодо зв╕льнення окупованих територ╕й ╕ зд╕йснення в╕дпов╕дного в╕дшкодування?, – каже професор Василенко, – адже це – “аргументи сьогодн╕шнього дня”. Ми не зна╓мо, що станеться завтра, п╕слязавтра, через р╕к чи через десять. Але у нас ма╓ бути готовий “рахунок”, який вже тепер ╕ в будь-який момент ми зможемо виставити агресоров╕”.
Наявн╕сть об╜рунтовано╖ консол╕довано╖ претенз╕╖ до Москви, на думку юрист╕в, зм╕цнить м╕жнародн╕ позиц╕╖ Укра╖ни, а також виключить будь-як╕ розмови ╕ спекуляц╕╖ як всередин╕ кра╖ни, та ╕ за ╖╖ межами щодо природи конфл╕кту: адже ч╕тко квал╕ф╕куватиме д╕╖ Рос╕я як акт агрес╕╖, за який вона повинна в╕дпов╕сти. Зокрема, ╕снування такого “публ╕чного рахунку” стане додатковим аргументом на переговорах Ки╓ва ╕з заруб╕жними партнерами та м╕жнародними ф╕нансовими ╕нституц╕ями щодо застосування додаткових санкц╕╖ проти Рос╕╖ чи надання допомоги наш╕й кра╖н╕ – як в╕йськово╖, так ╕ ф╕нансово╖.
Владислав Обух
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 04.01.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20740

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков