Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 23.11.2018
СВЯТО НАБЛИЖА╢ТЬСЯ. КОЛИ В УКРА╥Н╤ З'ЯВИТЬСЯ САМОСТ╤ЙНА ЦЕРКВА

"Чекати залишилося всього к╕лька тижн╕в", – приблизно так в╕дпов╕дали УП на запитання, коли ж в Укра╖н╕ з’явиться автокефальна Церква, люди, наближен╕ до цього процесу.
Томосу, омр╕яного багатьма, чекати схоже ще менше. За даними "Укра╖нсько╖ правди", в╕дл╕к у цьому питанн╕ п╕шов на дн╕.
За останн╕ п╕вроку саме слово "томос" з╕ спец╕ал╕зовано╖ рел╕г╕йно╖ сфери проникло у св╕дом╕сть в╕рян нав╕ть найб╕льш в╕ддалених куточк╕в Укра╖ни, та нав╕ть тепер лишилася маса нез’ясованих момент╕в.
Найперший ╕з них – коли Укра╖нськ╕й Церкв╕ нарешт╕ нададуть автокефал╕ю?
Поки церковники та пол╕тики на ки╖вських ╕ стамбульських пагорбах узгоджують тексти документ╕в, порядки ╕ процедури, "Укра╖нська правда" вир╕шила з’ясувати подробиц╕ цього процесу та роз╕братися з останн╕ми запитаннями, як╕ дос╕ лишалися без в╕дпов╕д╕.
Коли Константинополь надасть томос Укра╖нськ╕й Церкв╕?
Церковне життя в╕дд╕лене в╕д пол╕тичного. Однак це не заважа╓ святим отцям поводитись ╕ д╕яти за законами пол╕тики.
У св╕т╕ православ’я, його патр╕арх╕в ╕ ╓пископ╕в прийнято пишно висловлюватись, загортаючи болюч╕ п╕гулки у  во╕стину в╕зант╕йськ╕ формули. Якщо придивитися до цих формулювань, то за ними прозирають довол╕ зрозум╕л╕ звичайним людям реч╕: страх провокац╕й, страх зради, особист╕ амб╕ц╕╖, тощо, тощо…
В ╕стор╕╖ з автокефал╕╓ю Укра╖нсько╖ Церкви в╕д самого початку було принципово вир╕шити проблему представництва вих╕дц╕в ╕з Московського патр╕архату в ц╕й нов╕й структур╕.
Саме через потребу гарантувати ╖м ╖хн╓ майбутн╓ постало питання, що ма╓ бути першим: створення ново╖, об’╓днано╖ православно╖ Церкви в Укра╖н╕ чи надання ц╕й Церкв╕ томосу.
╤ншими словами, що мало бути першим: об’╓днавчий Собор чи надання томосу.
Початково планувалося спочатку надати томос, а вже пот╕м створити Церкву. Однак п╕д час процесу в Константинопол╕ задумались, чи не вистачить для початку простого публ╕чного надання гарант╕й, що томос буде?
Так╕ гарант╕╖ остаточно були озвучен╕ на останньому за часом зас╕данн╕ Синоду Константинопольського патр╕архату 11 жовтня.
По-хорошому, уже п╕сля ц╕╓╖ заяви можна було б орган╕зовувати об’╓днавчий Собор. Однак, щоб зняти всяк╕ сумн╕ви ╕ страхи, у Вселенського патр╕арха Варфолом╕я вир╕шили спершу оф╕ц╕йно надати томос, а тод╕ вже збирати укра╖нських ╓пископ╕в Ки╖вського ╕ Московського патр╕архат╕в та Автокефально╖ Церкви на Собор.
Р╕шення про надання томосу Укра╖нськ╕й Церкв╕ формально буде р╕шенням Синоду Вселенського патр╕архату. Найближче його зас╕дання заплановано вже на наступний тиждень – 27-29 листопада.
На тому зас╕данн╕ буде призначена на грудень дата проведення об’╓днавчого Собору в Укра╖н╕, про що в патр╕арха Варфолом╕я заявили оф╕ц╕йно.
Оск╕льки до грудня ╕нших зас╕дань Синоду Константинопольського патр╕архату не заплановано, а томос мають надати до грудневого Собору в Ки╓в╕, то найб╕льш ╕мов╕рно, що томос Укра╖нськ╕й Церкв╕ нададуть уже наступного тижня.
Джерела УП в навколоцерковних колах ╕з обов’язковими застереженнями, але теж схиляються до саме такого розвитку под╕й. 
Коли в╕дбудеться об’╓днавчий Собор?   
У грудн╕. До останнього часу в кулуарах церковного св╕ту "призначалось" к╕лька дат надання томосу ╕, в╕дпов╕дно, проведення об’╓днавчого Собору. Спершу йшлося про к╕нець л╕та, згодом – про початок осен╕, про жовтень… Врешт╕ готувались до Собору на 21 чи 22 листопада.
Однак нав╕ть на останню з╕ згаданих дат завершити процес не встигли. Десь заважали амб╕ц╕╖ й апетити р╕зних переговорних груп, десь – легендарна укра╖нська неорган╕зован╕сть, яка, як переконують учасники процесу, притаманна ╕ в╕зант╕йським братам.
Але, якщо говорити серйозно, то найголовн╕шою причиною в╕дкладання дати надання томосу була непередбачена складн╕сть цього процесу. Адже усп╕х залежить в╕д врахування ╕нтерес╕в м╕н╕мум п’яти, якщо рахувати ╕ ки╖вську владу, груп впливу, кожна з яких так само неоднор╕дна.
Але 19 листопада резиденц╕я патр╕арха Варфолом╕я на Фанар╕ поставила пром╕жну крапку в ц╕й ╕стор╕╖: об’╓днавчий Собор ново╖ Укра╖нсько╖ Церкви в╕дбудеться в грудн╕.
Точну дату ще т╕льки мають назвати п╕сля Синоду Вселенського патр╕архату 27-29 листопада. Але вже можна сказати точно, що до к╕нця 2018 року епопея п╕д назвою "Томос для Укра╖ни" ма╓ зак╕нчитися.
Загальна лог╕ка процесу, якщо все йтиме сво╖м шляхом, ╕ не з’являться як╕сь форс-мажорн╕ обставини, буде виглядати таким чином: на Синод╕ 27-29 листопада Укра╖нськ╕й Церкв╕ нададуть томос. Паралельно з цим призначать спец╕ального екзарха Його Всесвятост╕, якого буде делеговано на проведення об’╓днавчого Собору в Укра╖ну.
На ньому буде обраний предстоятель ново╖ Церкви, який ф╕зично й отрима╓ томос ╕з рук патр╕арха Варфолом╕я.
За даними УП, для цього оч╕льник Укра╖нсько╖ Церкви буде запрошений у Константинополь для проведення сп╕льно╖ служби ╕з Вселенським патр╕архом, на як╕й томос ╕ буде вручено.
Де в╕дбудеться об’╓днавчий Собор?
Швидше за все, ╕╓рархи УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП, як╕ вир╕шать взяти участь у створенн╕ пом╕сно╖ Церкви, зберуться в Соф╕╖ Ки╖вськ╕й. Б╕льш символ╕чного м╕сця год╕ було б ╕ знайти.
Щоправда, ╓ одна невелика проблема. У самому Соф╕йському собор╕ зараз тривають реставрац╕йн╕ роботи правого в╕д в╕втаря крила храму. Чи буде комфортно ╓пископам ╕ митрополитам сид╕ти п╕д риштуванням, та й чи дозволить це адм╕н╕страц╕я музею – питання.
Тому Собор, якщо вир╕шено буде проводити його в Соф╕╖, ╕ якщо там не встигнуть завершити реставрац╕ю, може розм╕ститись у якихось ╕нших прим╕щеннях цього нац╕онального запов╕дника.
Чи прийдуть на Собор представники Московського патр╕архату?
Участь представник╕в МП у створенн╕ пом╕сно╖ Церкви – одна з умов Константинополя. Тому можна не сумн╕ватись, що якщо Собор скличуть, то к╕лька ╓пископ╕в УПЦ Московського патр╕архату там точно буде.
Це питання особливо загострилось п╕сля показового демаршу, який влаштували президенту Петру Порошенку кер╕вники УПЦ на чол╕ з митрополитом Онуфр╕╓м 13 листопада.
Тод╕ вс╕ вищ╕ церковн╕ чини МП з╕брались у Ки╓в╕, але на зустр╕ч ╕з Порошенком не п╕шли, заявивши, що йти мають не вони до нього в "Укра╖нський д╕м", а в╕н до них у Лавру.
Врешт╕, на зустр╕ч з главою держави до╖хали глави лише трьох ╓парх╕й УПЦ МП.  В АП тод╕ заявили, що це були "представники" б╕льшого "проукра╖нського крила" в Московському патр╕архат╕.
Одразу п╕сля ц╕╓╖ зустр╕ч╕ в цих представник╕в почалися серйозн╕ клопоти в ╖хн╕х ╓парх╕ях. Арх╕╓пископ Новокаховський ╕ Ген╕чеський Ф╕ларет мусив запевнити, що на Собор╕ його не буде, а митрополиту В╕нницькому ╕ Барському Симеону довелося визнати, що р╕шення УПЦ МП роз╕рвати стосунки з Константинополем "обов’язков╕" для вс╕х.
Однак не факт, що вс╕ ц╕ проблеми завадять ╖м таки стати сп╕взасновниками ново╖ Церкви.
Хто очолить нову Церкву?
Питання, хто ж очолить новостворену Укра╖нську Церкву – одне з найб╕льш важких у переговорному процес╕.
Ц╕лком очевидно, що предстоятелем стане котрийсь ╕з оч╕льник╕в Ки╖вського патр╕архату. ╤нший вар╕ант нереальний чисто арифметично.
Деяк╕ рос╕йськ╕ ЗМ╤ писали, що очолити нову Церкву може згаданий митрополит В╕нницький ╕ Барський Симеон, якого начебто протегу╓ сам президент Порошенко.
Нав╕ть якщо в╕дкинути явну консп╕ролог╕чн╕сть ц╕╓╖ тези, то змоделювати хоч якусь ситуац╕ю, за яко╖ абсолютна б╕льш╕сть, яку на собор╕ матиме КП, проголосу╓ за кандидата з ╕ншого табору, фактично неможливо.
╤нше питання – чи буде обраний кер╕вником чинний Ки╖вський патр╕арх Ф╕ларет.
Речники Московського патр╕архату заявляли, а деяк╕ рос╕йськ╕ ЗМ╤ поширювали певн╕ "документи" – начебто п╕дписан╕ предстоятелями УПЦ КП Ф╕ларетом та УАПЦ Макар╕╓м листи до Вселенського патр╕арха Варфолом╕я.
У цих листах обидва н╕бито в╕дмовляються в╕д висування сво╖х кандидатур на кер╕вника новостворювано╖ Церкви.
П╕дтвердити достов╕рн╕сть цих "документ╕в" нараз╕ неможливо. Як ╕ спростувати. Н╕ ки╖вськ╕, н╕ константинопольськ╕ отц╕ н╕чого конкретного з цього приводу не сказали.
Однак, за даними УП, вар╕ант, що нову Церкву очолить не патр╕арх Ф╕ларет, п╕д час переговор╕в насправд╕ розглядали.
Якщо таке станеться, то найб╕льш ╕мов╕рним предстоятелем самост╕йно╖ Церкви джерела УП вважають нин╕шнього патр╕аршого нам╕сника, а фактично праву руку Ф╕ларета, митрополита Еп╕фан╕я.
Хоча його кандидатура, якщо ╕ розглядатиметься, то буде не ╓диною. Адже в КП ╓ к╕лька ╕нших впливових ╕ авторитетних владик, як, наприклад, митрополит Луцький ╕ Волинський Миха╖л.
Чи д╕йде до того, що Ф╕ларет, за прикладом б╕бл╕йного Мойсея, не ув╕йде в об╕товану землю, до яко╖ тяжко ╕ довго в╕в сво╖х людей, вир╕шить, швидше за все, в╕н сам.
Поки ж патр╕арх лише заявив, що за будь-яких умов продовжить служ╕ння на благо об’╓днання церков та визнання новостворено╖ Церкви.
Щодо висування його кандидатури Ф╕ларет двозначно заявив, що оф╕ц╕йно пов╕домить це Собору, "об╜рунтувавши перед ним сво╓ бачення ╕ р╕шення та оч╕куючи в╕д нього п╕дтримки ц╕╓╖ позиц╕╖".
Врешт╕, чекати в╕дпов╕д╕ на питання, у чому поляга╓ ця позиц╕я, залишилося зовс╕м недовго.
Роман Романюк
https://www.pravda.com.ua

ТИМ ЧАСОМ…
В УПЦ МП АРХ╤╢РЕЯМ ПРИГРОЗИЛИ ПОКАРАННЯМ ЗА УЧАСТЬ В ОБ'╢ДНАВЧОМУ СОБОР╤

Укра╖нська православна церква Московського патр╕архату збира╓ться карати тих ╓пископ╕в, як╕ в╕зьмуть участь в об'╓днавчому собор╕. Про це заявив митрополит Борисп╕льський, Броварський Антон╕й, пов╕домля╓ Центр ╕нформац╕╖ УПЦ у Facebook.
"У р╕шенн╕ сказано конкретно, що брати участь у так званому "об'╓днавчому собор╕" н╕хто з нас не може", - сказав в╕н. За словами Антон╕я, якщо це р╕шення порушать деяк╕ ╓пископи УПЦ МП, то це оц╕нять як "канон╕чне порушення". "Все, що йде врозр╕з з канон╕чними правилами та тими р╕шеннями, як╕ прийнят╕ Укра╖нською православною церквою (МП), буде оц╕нено як канон╕чне порушення, за яким буде в╕дпов╕дне дисципл╕нарне стягнення", - сказав митрополит Антон╕й. На запитання, в чому поляга╓ дисципл╕нарне стягнення, в╕н сказав: "Р╕шення прийме священний синод за церковними канон╕чними правилами".
Як пов╕домляв УН╤АН, 11 жовтня за результатами зас╕дання синоду Константинопольського патр╕архату було оприлюднено р╕шення, в якому йдеться, що Вселенський патр╕архат продовжу╓ процедуру надання автокефал╕╖ церкв╕ Укра╖ни. Кр╕м того, було скасовано лист синоду в╕д 1686, п╕сля якого Ки╖вська митропол╕я потрапила п╕д юрисдикц╕ю Москви, в╕дновлен╕ канон╕чн╕ статуси предстоятеля УПЦ Ки╖вського патр╕архату, патр╕арха Ки╖вського ╕ вс╕╓╖ Руси-Укра╖ни Ф╕ларета ╕ предстоятеля Укра╖нсько╖ автокефально╖ православно╖ церкви Макар╕я. 3 листопада Президент Укра╖ни Петро Порошенко ╕ вселенський патр╕арх Варфолом╕й п╕дписали угоду про сп╕впрацю ╕ вза╓мод╕ю м╕ж Укра╖ною ╕ Вселенським патр╕архатом.

ЧОМУ МОСКВА БО╥ТЬСЯ ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ УПЦ МП

УПЦ МП противиться перейменуванню в РПЦ не менше, н╕ж сам╕й автокефал╕╖. Про це пише пол╕тичний анал╕тик, експерт з питань м╕жнародно╖ пол╕тики Тарас Чорнов╕л у сво╖й статт╕ на "Главред╕". Пол╕толог стверджу╓, що в Рос╕╖ ╓ велик╕ над╕╖ на те, що р╕шення про перейменування УПЦ МП не буде прийнято до президентських вибор╕в в Укра╖н╕. "Якщо у нас будуть звол╕кати з цим, а президентськ╕ вибори пройдуть за рос╕йським сценар╕╓м, це буде означати, що перейменування МП точно не буде, це р╕шення буде заблоковано. Це, в свою чергу, означатиме, що розпад рос╕йсько╖ церкви в Укра╖н╕ спов╕льниться, а пот╕м, можливо, ╕ в╕дбудеться якийсь реванш. Розрахунок – на це", - додав в╕н. Чорнов╕л також стверджу╓, що т╕ укра╖нц╕, як╕ ч╕тко сказали, що ╕дентиф╕кують себе з Московським патр╕архатом, насправд╕ б╕льше прив'язан╕ до назви – Укра╖нська православна церква.
"Зг╕дно з укра╖нським законодавством, не ╓пископ, не президент Укра╖ни, не митрополит ╕ не патр╕арх, а м╕сцеве населення вир╕шу╓, до яко╖ конфес╕╖ буде належати ╖х церква. Тобто люди, наприклад, жител╕ села, повинн╕ будуть визнати, що тепер вони ╓ рос╕йською церквою в Укра╖н╕. Як дума╓те, що станеться? Та така церква дуже швидко, за л╕чен╕ тижн╕, перейде в ╓дину укра╖нську пом╕сну православну церкву! ╤ таких випадк╕в дуже багато. Тому, якщо вдасться провести Об'╓днавчий собор до к╕нця листопада, якщо п╕сля цього вдасться отримати Томос до к╕нця року, якщо до президентських вибор╕в вийде провести закон про перейменування церкви ╕ врегулюванн╕ церковних в╕дносин, то я думаю, через р╕к-два буде ╕снувати РПЦ в Укра╖н╕, яка буде мати близько 5% параф╕ян – це ╖х приблизна межа", - пише експерт. В╕н також пояснив, чому УПЦ МП сьогодн╕ так противиться перейменуванню в РПЦ. "Перш за все, вони бояться втратити параф╕ян. Сьогодн╕ саме назва – УПЦ – ╓ тим, що дозволя╓ абсолютн╕й б╕льшост╕ в╕руючих ╕ ран╕ше ходити у ц╕ церкви. До того ж, в самому Московському патр╕архат╕ пост╕йно п╕дкреслюють, що УПЦ МП – це укра╖нська церква, а не ф╕л╕я московсько╖, мовляв, УПЦ МП ╕ РПЦ просто в канон╕чн╕й ╓дност╕. Але УПЦ КП зараз в канон╕чн╕й ╓дност╕ з Константинополем, а не з Москвою. Тобто хтось ╕з кимось неодм╕нно в канон╕чн╕й ╓дност╕... Поки МП залиша╓ться УПЦ, а держава, нехай за замовчуванням, але визна╓ ╖х статус, як укра╖нсько╖ церкви, а не як представництва рос╕йсько╖ церкви, до тих п╕р проти них не можна застосувати н╕як╕ законопроекти, як╕ б носили обмежувальний характер, наприклад, у тих же ф╕нансових питаннях", - вважа╓ Чорнов╕л.
www.unian.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.11.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20603

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков