Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 09.11.2018
КОЛОМИЙКИ, АРКАН, ВЕСНЯНКИ, КЛАСИКА...

Чи важко дитин╕ навчитися грати на музичному ╕нструмент╕? Безперечно, важко! Потр╕бна наполеглива праця, терп╕ння, в╕дпов╕дн╕ музичн╕ дан╕, природн╕ задатки. Не легше, якщо вона й блискуче опану╓ ним, ще й виступати в оркестр╕, де ма╓ш в╕дчувати “л╕коть” партнера, партнер╕в, зосереджено стежити за диригентом та й заглядати у ноти. Над цим не раз замислювалася музичний кер╕вник навчально-реаб╕л╕тац╕йного центру «Св╕танок» для д╕тей з особливими (!) потребами Тетяна Ленько, педагог з 22-р╕чним стажем. Для навчання д╕тей музиц╕ обрала народн╕ шумов╕ ╕нструменти - дощовицю, гор╕хов╕ «тарахалки» (сув'язь гор╕хових шкаралуп), д╕атол╕чн╕ кольоров╕ дзв╕ночки (кол╕р допомага╓ при диригуванн╕), металев╕ трикутники, у х╕д ╕дуть нав╕ть дерев'ян╕ ложки, бублиц╕, зубчаст╕ пралки, як╕ колись використовували для прання б╕лизни, прасування, керам╕чн╕ свистульки тощо.
- Таким д╕тям, на жаль, здеб╕льшого надто складно опановувати гру на ╕нструментах, як╕ пропонують у музичн╕й школ╕ - скрипка, акордеон, саксофон... Та й чи зможуть вони ╖╖ в╕дв╕дувати з огляду на стан здоров'я, ф╕зичн╕ вади, - розпов╕да╓ Тетяна Юр╕╖вна. - Тож у мене виникла альтернативна ╕дея для розвитку музично-мистецьких задатк╕в (а кожен з них так╕ ма╓, т╕льки треба в╕дкрити), долучення до прекрасного св╕ту музики д╕тей-дошк╕льнят з особливими потребами: використовувати саме шумов╕ ╕нструменти. Б╕льш╕сть з них виготовила власноруч. Ними можна забезпечити сол╕дний дитячий оркестр. Т╕льки дощовиць у мене понад тридцять. Займаюся цим вже чотири роки. Д╕ти охоче грають на них. Серед них в╕дкриваю справд╕ юн╕ таланти. Навча╓мо з трьох рок╕в.
Як пояснила педагог, коли так╕ д╕ти грають, сп╕вають, танцюють, у них розвива╓ться належна координац╕я, в╕дчуття ритму ╕ такту, дода╓ться соц╕альна психолог╕чна наснага. Шумов╕ ╕нструменти, гра на яких аж н╕як не вимага╓ надм╕рних мистецьких зд╕бностей, а т╕льки зосередженост╕, сприяють тому, що дозволяють позбутися в╕дчуття певних комплекс╕в, бо ╕ я можу грати, виступати на сцен╕, бо ╕ мен╕ можуть аплодувати. Коли малюки беруть до рук ╕нструменти, то кожен в╕дчува╓ себе й ╕ндив╕дуальним митцем, й учасником оркестру, вс╕ - одна згуртована команда. Цьому, зв╕сно, переду╓ велика клоп╕тка праця ус╕х педагог╕в - виховател╕в, пом╕чник╕в виховател╕в. У результат╕ вони не розгублюються перед великою аудитор╕╓ю, коли на якесь свято у «Св╕танок» приходять батьки, матер╕, д╕дус╕, бабус╕, хресн╕, запрошен╕... Словом, «маса народу», що може налякати, викликати напружений стан, спричинити негативний психолог╕чний стрес у дитини. А так юн╕ маестро н╕кого не бачать, грають у сво╓ задоволення, пильно дивляться на диригента (музкер╕вника), який показу╓ ╖м жестами та кольоровими малюнками-знаками кожний ритм╕чний рух, прислуховуються до партнера. У процес╕ виконання мелод╕╖ вони нав╕ть можуть зм╕нювати сво╖ ╕нструменти: грав на одному, а тепер - на ╕ншому. Х╕ба не ц╕каво?..
В╕д таких концерт╕в отримують задоволення ус╕ - ╕ виконавц╕ (насамперед!), ╕ глядач╕. Щир╕ посм╕шки, бурхлив╕ аплодисменти, як╕ ╕нколи переростають в овац╕╖, ╓ найвищою оц╕нкою для педагога, належне визнання результат╕в його невтомно╖ прац╕, наполегливост╕ та старань. Погодьтесь, без любов╕ до д╕тей та обрано╖ профес╕╖ усп╕ху не досягти!
Тетяна Ленько дала мен╕ послухати ╕ подивитися записи таких концерт╕в на в╕део. Звучить фонограма оркестрово╖ музики - коломийки, аркан, веснянки... У ╖╖ супровод╕ д╕ти захоплено виграють на шумових ╕нструментах. Хтось з недолугих песим╕ст╕в, хто не чув ╕ не бачив, скептично посм╕хнеться: «Безглузда дитяча гра!». Н╕! Не так! Ц╕ звуки в╕дтворюють шум смерек, г╕рських поток╕в, тр╕ск багаття ватри, дихання г╕р, дихання Земл╕, невгамовний пересп╕в птах╕в (використовують свистульки)... Це ще не все. Тут словами не описати, а справд╕ краще послухати та побачити. Уяв╕ть: гра д╕тей на шумових ╕нструментах супроводжу╓ виконання мелод╕╖ концерту... Фредер╕ка Шопена! Отож ╕ класика ╖м п╕д силу!
- Але народн╕ шумов╕ ╕нструменти створен╕ насамперед для укра╖нсько╖ народно╖ мелод╕╖. Вони ╖й найб╕льше личать, - коменту╓ музкер╕вник.
На жаль, далеко не у кожному садочку практикуються так╕ заняття (беремо до уваги всю Укра╖ну).
З-пом╕ж усього «добра» мене найб╕льше зац╕кавила дощовиця, виготовлена з борщ╕вника - довол╕ непри╓мно╖ рослини, адже якщо доторкнешся до не╖, то насл╕дки в╕д оп╕к╕в можуть бути непередбачуван╕. Це, гаранту╓мо вам, не кропива!..
- Не така вона вже й страшна, - заспоко╖ла Тетяна Ленько. - П╕зньо╖-п╕зньо╖ осен╕, п╕сля перших м╕цних приморозк╕в борщ╕вник ста╓ «смирним». Тому заготовляю його саме т╕╓╖ пори. Знаходжу на берез╕ Зах╕дного Бугу, б╕ля Червонограда. Стебло рослини не ма╓ серцевини, а лишень цупку кору. Зр╕зан╕ стебла очищаю в╕д оболонки. Щоправда, заготовлену сировину доводиться сушити м╕сяць, а то й б╕льше часу. При╓мно слухати, як в╕н потр╕ску╓... Закриваю тканиною чи ╕ншим матер╕алом один отв╕р. Тод╕ у стебл╕ вже роблю д╕рочки, вставляю у них перетинки з дерев'яних зубочисток, с╕рник╕в, насипаю крупу, нас╕ння гречки (дуже добрий матер╕ал), б╕сер. Закриваю ╕нший отв╕р. Оп╕сля стебло покриваю акриловими фарбами (для кожного ╕нструмента - окремий кол╕р, що зручно при диригуванн╕), або лаком на вод╕, щоб не спричинити у д╕тей алерг╕ю. Використан╕ мною барвники завжди безпечн╕! Ось таким чином ╕ поповнюю оркестровий ╕нвентар. Грайте, д╕точки, весел╕ться, розвивайтеся ╕ долучайтеся до прекрасного! Технолог╕ю виготовлення розв╕дала в ╤нтернет╕. У П╕вденн╕й Аз╕╖ так╕ дощовиц╕ виготовляють з бамбука, у Карпатах - з того ж борщ╕вника. Т╕льки кошту╓ в╕н м╕н╕мум 600 грн.
За цим, що розпов╕ла Тетяна Ленько, ще й збереження та розвиток давн╕х народних промисл╕в, ремесел. Кожний ╕нструмент ма╓ у не╖ св╕й розм╕р, параметри, тож ╕ звучить неповторно, бо виготовлений власноруч, а не методом фабрично-заводсько╖ «штамповки». У нього вкладен╕ хист, чуття, душа майстрин╕, педагога.
Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20550

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков