Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 12.10.2018
ЗАХИСТИ, ПОКРОВО-МАТИ!

Наш╕ традиц╕╖

День Покрови Пресвято╖ Богородиц╕ — велике християнське свято, яке щор╕чно в╕дзнача╓мо 14 жовтня. Його ╕стор╕я сяга╓ початку X стол╕ття, коли у Влахернському храм╕ (передм╕стя Константинополя) в╕дбулося дивне об'явлення. Саме тут збер╕галася риза Божо╖ Матер╕, а також ╖╖ головна покрова та частини пояса, як╕ ще в V стол╕тт╕ були перенесен╕ з Палестини.
Сарацини-загарбники взяли в облогу м╕сто й загрожували зруйнувати його дощенту. Не знаючи як в╕двернути загрозу, мешканц╕ м╕ста з╕бралися у храму на молитву. Та жив у тому м╕ст╕ юродивий Андр╕й, який ще хлопцем потрапив у полон ╕ був проданий у рабство жителю Константинополя. Приблизно о четверт╕й годину ранку п╕д час молитви п╕дняв оч╕ до неба ╕ побачив Пресвяту Богородицю, яка покривала людей сво╖м покровом-омофором. Таке ж вид╕ння побачив ╕ ╢п╕фан╕й — побратим, а за деякими джерелами, учень Андр╕я. Це стало добрим знаком. В╕зант╕йц╕ перемогли ворога, прорвали облогу. На згадку про це чудесне з'явлення людям Матер╕ Божо╖ ╕ святку╓ться Покрова Пресвято╖ Богородиц╕.
Запорозьк╕ козаки вважали сво╓ю покровителькою саме Святу Покрову. На Запорозьк╕й С╕ч╕ була й головна церква, збудована на ╥╖ честь. ╤сну╓ переказ, що п╕сля зруйнування у 1775 роц╕ Запорозько╖ С╕ч╕ московитами козаки, як╕ попросили захисту турецького султана, забрали з╕ собою й ╕кону Пресвято╖ Покрови. ╤ тепер Богородиця-Покрова вважа╓ться небесною заступницею укра╖нського в╕йська, А в╕днедавна оф╕ц╕йно святку╓мо на Покрову День захисника Укра╖ни.
В Укра╖н╕ Покрова в╕дкривала вес╕льний сезон. У свято незам╕жн╕ д╕вчата йшли до церкви молитися ╕ просити Богородицю, щоб “покрила ╖хн╕ голови чи хусткою, чи шматиною, аби не ходити д╕вчиною”, щоб “привела п╕д в╕нець”.
У народ╕ кажуть:
- Покрова землю кри╓ багряним листом.
- Якщо береза й дуб до цього дня залишаться без листя, то це в╕щу╓ теплу зиму й легкий р╕к.
- На Покрови в╕тер дме у р╕зних напрямках, то зима буде м╕нлива.

╢РОФЕЯ ШУБА ГР╤╢...

17 жовтня — церковне свято ╢рофея (або ╢ротея). Християнськ╕ перекази стверджують, що в╕н був учнем Святого апостола Павла, учителем Святого Д╕он╕с╕я Ареопаг╕та, а згодом став ╓пископом. Загинув мученицькою смертю за Христову в╕ру у I стол╕тт╕.
Марнов╕рн╕ люди у день ╢рофея не ходили до л╕су, бо боялися потривожити л╕совика, тим паче — надибати на нього. З глибини в╕к╕в збереглися народн╕ перекази, що на ╢рофея л╕совик з л╕сом проща╓ться. А перед тим, як п╕ти п╕д землю, бешкету╓ у л╕с╕, лама╓ г╕лки дерев, дме в╕тром, кружля╓ листям, людей вводить у блуд. В╕д нав╕яного страху нав╕ть л╕сов╕ зв╕рята у нори ховаються, а птахи замовкають... Однак, не будьте марнов╕рними!
У народ╕ кажуть:
- П╕сля ╢рофея зима шубу одяга╓.
- ╢рефея шуба гр╕╓.
- П╕сля ╢рофея холод ╕ буря примушують л╕совика п╕д землю ховатися.

ХАРИТИНА ОБЕРЕМОК ПОЛОТНА НАТКАЛА...

18 жовтня — день Свято╖ Харитини. Ма╓мо церковн╕ перекази, що вона була д╕вчиною неймов╕рно╖ краси, ревно спов╕дувала християнську в╕ру. Саме за те ╖╖ ув'язнили. Нав╕ть п╕сля важких тортур Харитина не зреклася християнства. В╕дтак — погани стратили д╕вчину. Це могло статися в Амис╕╖ на узбережж╕ Чорного моря в часи правл╕ння ╕мператора Д╕оклет╕ана (III стол╕ття). Однак деяк╕ ╕сторики церкви стверджують, що ц╕ перекази не ╓ достов╕рними.
З дня Харитини в окремих етнограф╕чних рег╕онах Укра╖ни наш╕ ж╕нки починали ткати полотно, а на Гуцульщин╕ — килими. Адже ц╕╓╖ пори веч╕р чимраз ста╓ довшим. У пол╕ вже н╕чого робити. А сид╕ти, склавши руки, якось укра╖нськ╕й ж╕нц╕ не личило, не годилося. Тож, ╕дучи в╕д хати до хати, можна було почути, як стукають ткацьк╕ човники.
Заприм╕тили, що у друг╕й-трет╕й декадах жовтня з п╕вноч╕ прил╕тають до нас чеч╕тки, сн╕гур╕. М'яку та теплу пост╕ль з листя готують соб╕ ведмед╕, борсуки, ╖жаки. Б╕лка акуратно утеплю╓ гн╕здо мохом. Кажуть: “Якщо на Харитини ще жиру╓ щука, то зима затрима╓ться”.
Тарас ЛЕХМАН

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 12.10.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20457

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков