Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2018 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 09.03.2018
Б╤Й У СТОКГОЛЬМ╤ ВИГРАНО, АЛЕ ГАЗОВА В╤ЙНА ТРИВА╢

“Газпром” образився на програш в суд╕ ╕ п╕шов у «псих╕чну» атаку. Ми ╖╖ витрима╓мо, але чому ми були наст╕льки не готовими до не╖?
Давно вже в Укра╖н╕ не було надзвичайно╖ ситуац╕╖ з газом. ╤ от – будь ласка: програвши в суд╕ Нафтогазу, Газпром вир╕шив з╕грати «в Чапа╓ва». Поставки газу в Укра╖ну припинено, передоплату повернуто. Зараз з ус╕м цим знову розбиратиметься суд ╕ ╓вропейськ╕ покупц╕ рос╕йського газу. До реч╕, Москва ╖м переконливо продемонструвала р╕вень сво╓╖ партнерсько╖ над╕йност╕ ╕ незнищенну потребу використовувати «трубу» в якост╕ пол╕тично╖ «дубини» для неслухняних. Як це позначиться на перспективах того ж «П╕вн╕чного потоку–2» неважко спрогнозувати. Але ми не лише про те.
К╕лька дн╕в тому, ще до рад╕сних новин з╕ Стокгольма, у нас пройшла ╕нформац╕я про те, що в зв’язку з початком холод╕в, Укра╖на зб╕льшила в╕дб╕р запас╕в газу з╕ сво╖х п╕дземних сховищ. Що ж виявилося сьогодн╕? Газу в наших сховищах виявилося так мало (чи нема змоги швидко його взяти зв╕дти), що уряд вир╕шив закрити на тиждень школи ╕ дитсадки ╕ вв╕в ╕нш╕ обмеження на споживання газу.
Усе це сталося на трет╕й день п╕сля того, як м╕жнародний арб╕траж Стокгольма поставив крапку у судов╕й тяганин╕ найб╕льших енергетичних компан╕й Укра╖ни та Рос╕╖, яка тривала майже чотири роки. Р╕шення арб╕тражу вже називають, у тому числ╕ - укра╖нськ╕ оф╕ц╕йн╕ особи, мало не ╕сторичною перемогою Укра╖ни. Але чи справд╕ вона аж така значима? Який конкретний позитив вона дасть Укра╖н╕, зокрема — чи отрима╓ “Нафтогаз” реальн╕ грош╕ в╕д “Газпрому” ╕ нав╕ть — чи змирилися рос╕яни з поразкою? Частково в╕дпов╕дь ми вже бачимо: “Газпром” з 1 березня не розпочав постачання газу в Укра╖ну, як того вимагало р╕шення Стокгольмського арб╕тражу, повернувши нав╕ть передоплату, а сьогодн╕ глава правл╕ння “Газпрому” Олекс╕й М╕ллер заявив, що компан╕я негайно розпочина╓ процедуру роз╕рвання контракт╕в з “Нафтогазом” на постачання ╕ транзит газу, а кр╕м того, рос╕яни р╕зко знизили тиск подач╕ газу для ╢вропи, мабуть - щоб та не могла под╕литися ним з Укра╖ною. Тобто, “Газпром” не визна╓ програшу, ╕ оголосив фактично нову “газову” в╕йну.
╤ все-таки: що думають експерти з приводу нин╕шн╕х укра╖нсько-рос╕йських газових справ? «Укр╕нформу» в╕дпов╕дають:
Андр╕й Чубик, експерт Центру глобал╕стики “Стратег╕я ХХ╤”:
“Кер╕вництву нашо╖ держави сл╕д бути готовим до тиску щодо “необх╕дност╕ компром╕су з великою сх╕дно╓вропейською державою”
“Р╕шення за обома позовами Стокгольмського арб╕тражу можна зарахувати до найб╕льших усп╕х╕в за всю ╕стор╕ю наших стосунк╕в з “Газпромом” ╕ Рос╕╓ю в ц╕лому. Принципов╕сть позиц╕╖, фахов╕сть, см╕лив╕сть ╕ наполеглив╕сть у по╓днанн╕ з розумним ризиком та сп╕впрацею ╕з визнаними знавцями судових розгляд╕в у Стокгольмському арб╕траж╕ дозволили виправити помилки пол╕тичних “договорняк╕в” 2009 року.
Рос╕я докладатиме ус╕х зусиль для того, щоб не виконувати р╕шення арб╕тражу. Без сумн╕ву, в “Газпром╕” ╕ не т╕льки гарячково шукають вар╕анти уникнення сплати 2,56 млрд. долар╕в, оск╕льки це не просто потужний ф╕нансовий удар по рос╕йськ╕й компан╕╖ в пер╕од, коли ц╕ грош╕ дуже потр╕бн╕ для реал╕зац╕╖ “Турецького потоку” ╕ “Сили Сиб╕ру”, не говорячи про поточн╕ витрати на видобуток ╕ транспортування. Це пол╕тичне приниження Кремля ╕ сигнал ус╕м, над ким ще продовжу╓ тяж╕ти ╕мперська рука, про можлив╕сть усп╕ху з використанням м╕жнародних правових механ╕зм╕в.
Серед найближчих можливих пропозиц╕й в╕д “Газпрому” - прив’язка оплати ц╕╓╖ суми до постачання рос╕йського газу в Укра╖ну у поточному ╕ наступному роках без нарахування пен╕. Така економ╕чна програма-максимум може допомогти ╖м “прилаштувати” 4-5 млрд. газу в р╕к та уникнути ф╕нансових провал╕в через втрату об╕гових кошт╕в на даному етап╕.
Без сумн╕ву, також розпочнеться тотальна кампан╕я ╕нформац╕йно╖ дискредитац╕╖ “Нафтогазу”, кер╕вник╕в, критика реформи ╕ розд╕лення компан╕╖. Для цього використовуватимуться як п╕дконтрольн╕ ЗМ╤ так ╕ вс╕ доступн╕ пол╕тичн╕ ресурси в законодавч╕й, виконавч╕й ╕ нав╕ть судов╕й влад╕.
Кер╕вництво “Нафтогазу” на прес-конференц╕╖ 1 березня правильно окреслило найближчу стратег╕ю д╕яльност╕ компан╕╖ для отримання виграних кошт╕в, включаючи примусове стягнення в державах-членах ╢С. Найкраще розпочати цей процес з Н╕меччини, де ╓ значн╕ активи “Газпрому” ╕ таким чином ще й перев╕рити в╕ддан╕сть ╖хньо╖ судово╖ системи та пол╕тичних сил принципам визнання та виконання судових вирок╕в - як м╕н╕мум м╕жнародних арб╕тражних суд╕в.
Кер╕вництву нашо╖ держави сл╕д бути готовим до тиску з боку як в╕двертих «друз╕в» Кремля, так ╕ ц╕лком респектабельних ╓вропейських топ-пол╕тик╕в, як╕ говоритимуть про необх╕дн╕сть компром╕су з «великою сх╕дно╓вропейською державою».
Що стосу╓ться скасування “Газпромом” поставки вже оплаченого газу, то така позиц╕я рос╕йсько╖ компан╕╖ лише п╕дтверджу╓ припущення щодо початку всеб╕чного тиску на “Нафтогаз” зокрема та Укра╖ну в ц╕лому. В╕дправивши назад грош╕, ╕ пов╕домивши про це ЗМ╤, “Газпром” розпочав дискредитац╕ю кер╕вництва “Нафтогазу” як сторони, що “не п╕дписавши” додатково╖ угоди, вже в╕дправила грош╕ ╕ чека╓ на початок постачання газу лише на основ╕ р╕шення “якогось там Стокгольмського арб╕тражного суду”, а не рос╕йсько╖ сторони. Ще одним пунктом може бути намагання створити тиск на укра╖нську владу з метою ╕н╕ц╕ювання додаткових зустр╕чей та переведення питання у пол╕тичну площину, де “Газпрому” та Кремлю до сьогодн╕ вдавалося добитися свого. Не варто забувати й про кума Пут╕на – Медведчука, який, мабуть, вже проводить консультац╕╖ з укра╖нськими “прихильниками” щодо шлях╕в впливу на кер╕вництво нашо╖ держави”.
Олександр Волков, старший юрист м╕жнародно╖ арб╕тражно╖ та судово╖ практики ╢ПАП Укра╖на:
“Юридичн╕ батал╕╖ триватимуть: “Газпром” клопотатиме перед шведськими судами”
“Р╕шення колег╕╖ арб╕тр╕в св╕дчить про можлив╕сть цив╕л╕зованого способу розв’язання складних, тривалих та пол╕тизованих юридичних суперечок. З таким результатом сл╕д прив╕тати юридичну команду “Нафтогазу”, а також кер╕вництво укра╖нсько╖ компан╕╖, як╕ доклали значн╕ зусилля для досягнення саме такого результату.
Як виплива╓ ╕з оприлюднених даних, за вза╓мними вимогами, як╕ задовольнив арб╕траж, пом╕ж ╕ншого, “Газпром” повинен заплатити “Нафтогазу” 2,56 м╕льярда долар╕в. В очах арб╕тр╕в справедливим р╕шенням у ц╕й суперечц╕ став результат, коли за одним р╕шенням “Нафтогаз” зобов’язаний компенсувати “Газпрому” варт╕сть поставленого природного газу, а за ╕ншим – “Газпром” повинен заплатити суму штрафу за незд╕йснений транзит. Борг “Газпрому” виплива╓ ╕з р╕зниц╕ м╕ж цими двома р╕шеннями.
Судячи з висловлювань представник╕в рос╕йсько╖ сторони, Газпром зараз розгляда╓ юридичн╕ можливост╕ оскарження останнього р╕шення, яким встановлений обов’язок “Газпрому”. Прогнозованим вар╕антом буде клопотання перед шведськими судами щодо скасування та тимчасового призупинення виконання р╕шення арб╕тражу. Б╕льше того, д╕╖ “Газпрому” про повернення передоплати та в╕дмову в╕д постачання природного газу лише п╕дтверджу╓ ╖хн╕ нам╕ри: продовжувати юридичн╕ батал╕╖. Крапку ставити рано”.
Андр╕ан Прок╕п, енергетичний експерт Укра╖нського ╕нституту майбутнього:
“Теоретично стягнення в╕дсуджених грошей з "Газпрому" можливе у примусовому порядку, але практично...”
“Зважаючи на те, що р╕шення Стокгольмського суду н╕хто не бачив, а також на те, що дос╕ не зрозум╕ло, чи ╓ взагал╕ як╕сь зобов’язання рос╕йського “Газпрому” по обсягах транзиту — довол╕ важко говорити про перемогу. Ут╕м, те, що “Нафтогаз” зам╕сть банкрутства ╕ розорення, яке йому неодноразово пророкували представники “Газпрому”, не повинен н╕чого сплачувати, тобто, не понесе прямих збитк╕в, натом╕сть, суд зробив боржником рос╕йського газового монопол╕ста — це як м╕н╕мум усп╕х.
Що стосу╓ться питання виплати “Газпромом” компенсац╕╖, то нараз╕ це велика ╕нтрига. Бо якщо вони не сплатять грош╕ за р╕шенням Стокгольмського арб╕тражу, то теоретично “Нафтогаз” може застосувати механ╕зм примусового стягнення цих грошей, тобто добитися арешту актив╕в рос╕йсько╖ компан╕╖ закордоном. Чому ж теоретично? А тому що процедура примусового стягнення довол╕ тривала.
╤, нарешт╕, щодо в╕дмови “Газпрому” постачати газ. Думаю, що сторони просто не оговорили процедурн╕ ╕ юридичн╕ нюанси про закуп╕влю цього газу. Саме тому в “Газпром╕” заявили, що не збираються постачати Укра╖н╕ газ у березн╕ нав╕ть попри те, що отримали передоплату. В╕дтак у “Нафтогаз╕”, розум╕ючи, як на це в╕дреагу╓ у “Газпром╕”, спробували продемонструвати повед╕нку останнього у виг╕дному для себе ключ╕, створивши йому негативну картинку в мед╕а: рос╕яни не виконують р╕шення трибуналу, вони ненад╕йн╕ партнери, як╕ ╕гнорують принципи коректного ведення б╕знесу ╕ дотримання норм контракт╕в”.
Микола Давидюк, пол╕толог:
“Кер╕вництву нашо╖ держави н╕ в якому раз╕ не потр╕бно домовлятися з РФ — це пастка”
“Газпром” - це ╕нструмент пол╕тичного тиску Кремля, ╕ це потр╕бно розум╕ти пост╕йно, щоб не потрапити в його пастки. А так╕ будуть, перша з яких: “Газпром” уже в╕дмовля╓ться в╕д постачання газу Укра╖н╕ ╕ поверта╓ передоплату, а ми не готов╕ до такого, бо про запас голова “Нафтогазу” Андр╕й Кобол╓в не думав, спод╕ваючись чи то на порядн╕сть Кремля, чи то на всесильн╕сть р╕шення суду, або банально не подумали ╕ не прорахували. Водночас ми зобов‘язу╓мося купувати рос╕йський газ п╕сля двор╕чно╖ паузи, яка була насправд╕ дуже усп╕шним кейсом в ╕стор╕╖ наших двох кра╖н, коли ми скинули пол╕тичне ярмо, плюс ще й зекономили грошей. Нараз╕ “Нафтогаз” готу╓ться до повернення старих в╕дносин. ╤ якщо битву виграно, то в╕йна насправд╕ т╕льки попереду. ╤ кожен крок “Газпрому” буде п╕дступним, це варто розум╕ти, ╕ не розслаблятись, не переб╕льшувати досягнень у Стокгольм╕, а готуватись до жорсткого протистояння. Друге - це стратег╕я щодо П╕вн╕чному потоку. Тут “Нафтогазу” варто бути активн╕шим та пропонувати м╕жнародним партнерам над╕йну сп╕впрацю з Укра╖ною та в╕тчизняну ГТС як альтернативу рос╕йськ╕й пол╕тичн╕й спекуляц╕╖. Трет╓ - з РФ ╕дуть сигнальн╕ енергетичн╕ ╕нвестори, а в самому Кремл╕ зараз енергетична криза. Вих╕д одного з найб╕льших св╕тових г╕гант╕в Exxon Mobil – надзвичайно серйозний месидж, адже ця компан╕я не в╕дчувала пол╕тичного тиску з боку Кремля, ╖╖ не змушували платити в╕дкати ╕ ходити “струнко”. Але якщо нав╕ть так╕ йдуть, то що тод╕ говорити ╕ншим? Думаю, що Укра╖на ма╓ використати ╕ цей месидж на власну користь. Послаблення ворога не потр╕бно ╕гнорувати, а навпаки, вдало використовувати на власну користь.
Зрозум╕ло, що в “Газпром╕” оскаржуватимуть р╕шення Стокгольмського суду, але шанси його м╕н╕мальн╕. Попри те, ╖х не варто недооц╕нювати. Вони шукатимуть п╕дступн╕ шляхи через пол╕тичну корупц╕ю окремих укра╖нських чиновник╕в або пол╕тик╕в, намагатимуться ╖х п╕дкупити. Кер╕вництву нашо╖ держави н╕ в якому раз╕ не потр╕бно домовлятися з РФ. Ц╕ домовленост╕ наперед програшн╕. Натом╕сть, вести публ╕чний д╕алог виключно в сфер╕ м╕жнародного юридичного права. Лише в такому випадку ма╓мо шанси на перемогу. Ут╕м, якщо “Газпром” все таки в╕дмовиться платити борг, то його треба змусити - арештувати закордонн╕ активи. Свого часу колишн╕й глава рос╕йсько╖ компан╕╖ ЮКОС Михайло Ходорковський вже продемонстрував, наск╕льки це реально зробити”.
Опитав Мирослав Л╕скович

ПОРОШЕНКО: УКРА╥НА ОТРИМА╢ В╤Д «ГАЗПРОМУ» ВСЕ «ДО КОП╤ЙКИ»

Укра╖на отрима╓ в╕д рос╕йського «Газпрому», якого Стокгольмський арб╕траж зобов'язав сплатити на користь НАК «Нафтогаз Укра╖ни» 2,56 млрд дол., ус╕ належн╕ кошти - «до коп╕йки». Про це президент Укра╖ни Петро Порошенко заявив в ╕нтерв'ю укра╖нським телеканалам. «У мене нема╓ жодного сумн╕ву, що Укра╖на отрима╓ все до коп╕йки», - сказав глава держави.
В╕н зазначив, що демарш рос╕йського газового монопол╕ста у в╕дпов╕дь на програш «Нафтогазу» в Стокгольмському суд╕ у вигляд╕ заяви про роз╕рвання контракту продиктований геопол╕тичними м╕ркуваннями. Порошенко п╕дкреслив, що команда юрист╕в вже в╕дпрацьову╓ питання про арешт актив╕в «Газпрому» по всьому св╕ту в раз╕ в╕дмови виконувати р╕шення Стокгольмського арб╕тражу.
Як пов╕домляв УН╤АН, «Газпром» програв судову тяганину з «Нафтогазом» у Стокгольмському арб╕траж╕, зг╕дно з р╕шенням якого в╕н ма╓ виплатити укра╖нськ╕й компан╕╖ 2,56 млрд дол. При цьому рос╕йськ╕й компан╕╖ щодня нараховуються в╕дсотки в розм╕р╕ 500 тис. дол., поки вона не викона╓ р╕шення арб╕тражу про виплату боргу Укра╖н╕. Станом на 7 березня сума в╕дсотк╕в за невиплату «Газпромом» боргу становить 3,5 млн дол. «Газпром» на тл╕ програшу заявив про нам╕р роз╕рвати контракт на поставку ╕ транзит газу з Укра╖ною в судовому порядку, а також знизив тиск у газотранспортн╕й систем╕, що ускладнило транзит газу до ╢вропи. Проте, в ╢вроком╕с╕╖ заявили, що Укра╖на викону╓ вс╕ взят╕ на себе зобов'язання з постачання газу. Уряд Укра╖ни ма╓ нам╕р стягнути з «Газпрому» сумарно 8,5 млрд дол. за р╕шенням Стокгольмського арб╕тражу та Антимонопольного ком╕тету Укра╖ни - 2,56 млрд дол. ╕ 172 млрд грн в╕дпов╕дно.

УКРА╥НА ПОЧАЛА АРЕШТОВУВАТИ АКТИВИ «ГАЗПРОМУ»

Департамент державно╖ виконавчо╖ служби М╕н╕стерства юстиц╕╖ Укра╖ни почав опис та арешт актив╕в, як╕ належать рос╕йськ╕й компан╕╖ «Газпром». Про це пов╕домля╓ Урядовий портал. «Виконавче впровадження по ц╕й справ╕ веде Департамент державно╖ виконавчо╖ служби М╕н╕стерства юстиц╕╖ Укра╖ни на основ╕ р╕шення Суду про стягнення з публ╕чного акц╕онерного товариства «Газпром» в дох╕д загального фонду Державного бюджету Укра╖ни 171 931 854 000,00 грн. По ц╕й справ╕ розпочався опис та арешт актив╕в, як╕ належать «Газпрому» в Укра╖н╕», — ╕деться у пов╕домленн╕. М╕н’юст збира╓ться арештувати майно компан╕й «Газпромзбут Укра╖на» та «М╕жнародний консорц╕ум з управл╕ння та розвитку газотранспортно╖ системи Укра╖ни», а також ц╕нн╕ папери ПАТ «╤нститут ЮЖН╤╤Г╤ПРОГАЗ» та АТ «Газтранзит». Варт╕сть акц╕й АТ «Газтранзит» оц╕нили в 630 747 656,00 грн. Ц╕ акц╕╖ мають бути продан╕ на в╕дкритих аукц╕онах. Прем’╓р-м╕н╕стр Укра╖ни Володимир Гройсман об╕ця╓ актив╕зувати д╕╖ щодо стягнення штрафу з «Газпрому». В╕н дав в╕дпов╕дне доручення М╕н╕стерству юстиц╕╖ Укра╖ни.
«Громадське рад╕о»

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2018 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19747

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков