Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3080)
З потоку життя (6289)
Душі криниця (3459)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1483)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗА ЩО КАРАЛИ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
╤ нин╕ можна прочитати, що Тараса Шевченка в╕дправили в солдати за належн╕сть до...


НА МАЙДАН╤ ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ГЕРО╥В НЕБЕСНО╥ СОТН╤
Ввечер╕ 20 лютого на Майдан╕ Незалежност╕ в Ки╓в╕ запалили промен╕ св╕тла, як╕ символ╕зують душ╕...


NEW YORK TIMES: Ф╤ЛЬМ ПРО ГОЛОДОМОР В УКРА╥Н╤ ПОСИЛА╢ СИГНАЛ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ╢ВРОП╤
Згасання спогад╕в про страх╕ття 20-го стол╕ття робить сусп╕льства в ╢вроп╕ менш ст╕йкими до...


В'ЯТРОВИЧ ЗАЯВИВ ПРО НЕОБХ╤ДН╤СТЬ ПРАВИЛЬНО╥ ╤НТЕРПРЕТАЦ╤╥ БОЮ П╤Д КРУТАМИ
За словами В’ятровича, пам’ять про Крути повернулася в Укра╖ну ╕з в╕дновленням ╖╖...


ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД 1932-1933 РОК╤В У ЗАПИСКАХ ВЧИТЕЛЬКИ, СЕЛЯНИНА, ВИКЛАДАЧА ╤ ПАРТ╤ЙЦЯ
Укра╖нський ╕нститут нац╕онально╖ пам'ят╕ презентував книгу зб╕рник письмових спогад╕в про...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2018 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 23.02.2018
ПОРТНИКОВ: ЯНУКОВИЧУ ГОТУВАЛИ ВТЕЧУ ТА ПОВЕРНЕННЯ НА ЧОЛ╤ КОЛОНИ ОКУПАНТ╤В

Чотири роки тому В╕ктор Янукович вт╕к до Рос╕╖. Зараз обставини його зникнення з Ки╓ва, а пот╕м ╕ з укра╖нсько╖ територ╕╖ розглядають в суд╕ за звинуваченням у державн╕й зрад╕, св╕дчення дають колишн╕ ╕ д╕юч╕ пол╕тики, у тому числ╕ ╕ д╕ючий президент Укра╖ни. Але без головних учасник╕в процесу – самого Януковича ╕ Володимира Пут╕на – суд все одно не зможе в╕дпов╕сти на найголовн╕ше питання: чому в╕н ут╕к?
Про це у блоз╕ на «Гран╕.ру» пише журнал╕ст та публ╕цист В╕тал╕й Портников. Пода╓мо допис у повному обсяз╕:
Звичайно, зараз Янукович того часу може здаватися людиною слабкою, безпорадною ╕ такою, що повн╕стю втратила п╕дтримку населення ╕ силових структур. Чотири роки тому так не здавалося. Так, п╕сля розстр╕лу протестувальник╕в на Майдан╕ – легендарно╖ «Небесно╖ сотн╕» – опозиц╕онери були озлоблен╕, багато хто не брав до уваги домовленост╕ про достроков╕ вибори глави держави, досягнут╕ за м╕жнародним посередництвом, ╕ вимагав негайно╖ в╕дставки Януковича. Але сил для реального штурму президентсько╖ резиденц╕╖ у Майдану не було нав╕ть тод╕. Якби силовики хот╕ли, вони, в раз╕ спроби такого штурму, в╕дстояли б Межиг╕р’я. Але вони не хот╕ли, вони нав╕ть не намагалися. Вони просто взяли ╕ п╕шли – хоча н╕якого штурму не було. Чому вони п╕шли?
Добре, припустимо, що ╕ Янукович, ╕ – найважлив╕ше – його охорона розум╕ли, як п╕сля вбивства людей налаштований Ки╖в, ╕ могли не вважати перебування у столиц╕ – ╕ охорону того, кого так ненавидять кияни, – безпечною справою. Але на сход╕ кра╖ни настро╖ були зовс╕м ╕нш╕. Майдан зовс╕м не сприймався там, як загальнонац╕ональний протестний рух, м╕сцев╕ майдани були нечисленн╕, ╖х учасник╕в били ╕ вбивали. Зате саме з жител╕в сх╕дних областей формувався Антимайданом.
Янукович в╕дправився не абикуди, а до Харкова – фортец╕ Антимайдану. Голова обласно╖ адм╕н╕страц╕╖ Михайло Добк╕н ╕ мер Харкова Геннад╕й Кернес вважалися головними вербувальниками «т╕тушок» для протистояння з майдан╕вцями. У Харков╕ готувався рег╕ональний з’╖зд на п╕дтримку президента. Але, перед при╖здом Януковича до Харкова, Добк╕н ╕ Кернес з’╖здили до Рос╕╖, а, повернувшись, фактично в╕дмовили президенту в п╕дтримц╕ ╕ згорнули з’╖зд. Чому вони його зрадили?
Тод╕ Янукович в╕дправився на батьк╕вщину, в Донецьк, – але ╕ там не знайшов п╕дтримки у м╕сцевих ел╕т, як╕ завжди уважно стежили за помахом руки найбагатшо╖ людини кра╖ни Р╕ната Ахметова. Ахметов сп╕лкувався з ним, але швидше з╕ сп╕вчутливою байдуж╕стю. Янукович б╕жить ╕ з Донецька. Тепер йому залиша╓ться т╕льки Крим – ╕ Рос╕я.
Стверджувати, що Януковичу не було куди под╕тися просто тому, що в Ки╓в╕ була вже ╕нша влада ╕ його могли затримати в будь-який момент, значить переоц╕нювати можливост╕ ц╕╓╖ ново╖ влади. Коли т╕льки з’явиться можлив╕сть, силовики в Криму, Донецьку ╕ Луганську перестануть п╕дкорятися ╖й ╕ перейдуть на сторону н╕кому не в╕домих «ополченц╕в» ╕ диверсант╕в з Рос╕╖. Чому ж вони не захистили свого президента, а якогось там вже практично забутого Болотова або Аксьонова готов╕ були захищати?
Тому що наказу не було. Тому що наказ повинен був над╕йти не з Ки╓ва, а з Москви. А в Москв╕ були зац╕кавлен╕ т╕льки в одному – «викурити» Януковича з Укра╖ни, отримати «лег╕тимного» в заручники. Заради цього нагн╕талася напружен╕сть в останн╕ дн╕ Майдану, заради цього зривалися вс╕ плани по п╕дтримц╕ Януковича на сход╕. Янукович повинен був потрапити в кл╕тку – ╕ кл╕тка зачинилася.
Нав╕що? Напевно ми д╕зна╓мося про це т╕льки через роки, коли отрима╓мо доступ до арх╕в╕в скасовано╖ ФСБ. Але, в ц╕лому, лог╕ка зрозум╕ла: т╕льки з повн╕стю слухняним, позбавленим будь-яко╖ внутр╕шньо╖ опори президентом можна було розчленувати Укра╖ну, створити на сход╕ мар╕онетковий режим ╕ з його допомогою в╕дновити вплив вже на вс╕й ╕нш╕й територ╕╖.
Зрештою, опинившись у Рос╕╖, Янукович в╕дразу почав д╕яти: п╕дписав подання про призначення нового глави уряду Криму, що дозволило «лег╕тим╕зувати» Аксьонова, п╕дготувати анекс╕ю п╕вострова ╕ попросити про введення рос╕йських в╕йськ.
Не Кернес, не Добк╕н, не Ахметов мали повернути Януковичу його особисту владу – а рос╕йськ╕ окупанти, як╕ розраховували на кв╕ти ╕ марш╕. Ось чому Москва не давала д╕яти нав╕ть тим, хто був з нею заодно, – ╕ врятувала ╖х. Про Януковича згадують, т╕льки коли йде суд. Кернес дос╕ мер, Добк╕н створю╓ нову парт╕ю, Ахметов все ще найбагатший.
Повернути Януковича не вдалося т╕льки тому, що рос╕йська влада недооц╕нила готовн╕сть укра╖нц╕в захищати свою державу – нап╕взруйновану, неефективну, але все ще здатну опертися на народний ентуз╕азм. Саме цей ентуз╕азм, недоступний для розум╕ння н╕ Януковичу, н╕ Пут╕ну, н╕ будь-кому ще, хто живе заради зайвого м╕льярда, розк╕шно╖ резиденц╕╖ або можливост╕ самоствердження у влад╕, ╕ врятував тод╕ Укра╖ну. Наст╕льки ретельно розпланована втеча перетворилося на фарс, а вираз «лег╕тимний» стало нагадувати крим╕нальну кличку, а не приставку до посади. Янукович зак╕нчився.
Почалась в╕йна.
https://zik.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2018 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19713

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков