Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 01.12.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 01.12.2017
В╤Д МАМАЯ ДО БОЛБОЧАНА

До 100-л╕ття Укра╖нсько╖ революц╕╖ в Мун╕ципальн╕й галере╖ мистецтв Деснянського району м╕ста Ки╓ва 22 листопада 2017 року з ╕н╕ц╕ативи ╤сторичного клубу «Холодний Яр» на чол╕ з Романом Ковалем ╕ п╕дтримки народного депутата Укра╖ни Юр╕я Бублика в╕дкрилася виставка «В╕д Мамая до Болбочана». Це виставка вояцьких образ╕в в╕д найдавн╕ших час╕в до доби Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки. Демонструються живопис, граф╕ка ╕ скульптура в╕домих митц╕в – Михайла Горлового, Дмитра Бур,яна, ╤вана Гончара, Валер╕я Франчука, Ореста Скопа та ╕нших. Важко було знайти фото геро╖в Укра╖нсько╖ революц╕╖. Роман Коваль розпов╕в, що к╕лька фото холодноярських повстанц╕в, зокрема отамана Василя Чучупаки, йому подарував л╕сник Холодного Яру Олександр Найда. В портретах поста╓ наша геро╖чна ╕ водночас траг╕чна ╕стор╕я. Привертають увагу майстерно виконан╕ портрети полковника Петра Болбочана ╕ Симона Петлюри. Але вони розм╕щен╕ в╕ддал╕к один в╕д одного. Петро Болбочан у 1918 роц╕ гнав московськ╕ в╕йська з Л╕вобережно╖ Укра╖ни, командував Кримською групою Арм╕╖ УНР, яка визволяла Крим. Наступного року в╕дзначатимемо 100-р╕ччя цих звитяжних бо╖в. Сучасники називали Болбочана найвизначн╕шим отаманом укра╖нсько╖ арм╕╖. Водночас полковник Болбочан р╕зко критикував Уряд УНР. За наказом Петлюри його розстр╕ляли.
Голова фракц╕╖ ВО «Свобода» в Ки╖вськ╕й м╕ськрад╕ Юр╕й Сиротюк пов╕домив, що в столиц╕ Укра╖ни вже ╓ сквер ╕мен╕ Болбочана. Свобод╕вц╕ подбають, щоб у столиц╕ Укра╖ни було встановлено пам’ятник геро╖чному полковнику Петру Болбочану. Юр╕й Сиротюк якось зайшов до командувача Сухопутними силами ЗСУ ╕ побачив у каб╕нет╕ портрет ╤вана Богуна. Командувач в╕дзначив, що свобод╕вець Сиротюк перший ╕з в╕дв╕дувач╕в, хто вп╕знав славетного полковника Богуна. Юр╕й Сиротюк сказав, що наша арм╕я переможе тод╕, коли в каб╕нет╕ командувача поруч ╕з портретом Богуна вис╕тиме портрет Болбочана. Але виявилося, що командувач укра╖нськими сухопутними силами не зна╓, хто такий Болбочан.
Серед граф╕чних роб╕т Дмитра Бур'яна портрет кубанського отамана Федора Уварова. В╕н воював за Незалежну Укра╖ну. Чи пам’ятають кубанськ╕ козаки свого героя?
Василь Гелетко св╕й портрет ╤вана Лютого-Лютенка (отамана Гонти) п╕дписав «Начитався Шевченка ╕ став отаманом Гонтою».
Укра╖нець Василь Польовий був усп╕шним художником у Москв╕. Його брат, меценат укра╖нсько╖ культури ╕ винах╕дник Ренат Польовий, показав Василю м╕сця козацько╖ слави в Укра╖н╕. ╤ у творчост╕ Василя Польового з'явилася укра╖нська тема.
На в╕дкритт╕ виставки були учасники АТО, митц╕, л╕тератори та ╕нш╕ укра╖нськ╕ патр╕оти.
Художниця Марина Соченко в зон╕ АТО малювала портрети наших б╕йц╕в. Розпов╕да╓, що ╖╖ увагу особливо привернули дво╓ б╕йц╕в ╕з Черкащини. Одна д╕вчина – пом╕чник гранатометника – говорить: «Чого вони прийшли на нашу землю. Я воюватиму, доки вони не п╕дуть з нашо╖ земл╕». ╤нший чолов╕к сказав дома, що ╖де в санатор╕й л╕куватися, а сам подався добровольцем захищати Укра╖ну на Донбас╕. Розказу╓, що коли над головою просвист╕ли дв╕ ворож╕ кул╕, то болячки раптово кудись зникли ╕ посм╕ха╓ться: «Чом не санатор╕й?»
Марина Соченко наголосила на необх╕дност╕ ведення в╕йни в сфер╕ культури. Тому що там, де цю сферу в╕ддали на поталу ворога, пот╕м лунають постр╕ли ╕ лл╓ться кров. Так сталося на Донбас╕.
Виступи в╕домих художник╕в чергувалися з п╕снями у виконанн╕ ансамблю «Хуторяни» ╕з села Вирва Радомишльського району на Житомирщин╕, в╕ршами поет╕в Володимира Стецюка та ╕нших в авторському виконанн╕.
На завершення президент ╤сторичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль пров╕в екскурс╕ю по виставц╕.

Анатол╕й Зборовський

На фото (зл╕ва направо): народний художник Укра╖ни Валер╕й Франчук, Роман Коваль, скульптор Михайло Горловий

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 01.12.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19345

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков