Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 27.10.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 27.10.2017
«ПОЗАПЛАНОВА ЕРЕКЦ╤Я», АБО НАВ╤ЩО ПАМ'ЯТНИКУ ПЕТЛЮР╤ ПЕЙСИ

╤стор╕я з пам'ятником - як св╕дчення ментально╖, пол╕тично╖ й св╕тоглядно╖ розхристаност╕ в укра╖нському сусп╕льств╕…

...Ех, знову не вгодили! Не спитали н╕ в рос╕ян, н╕ в Кнесету, – взяли ╕ встановили у В╕нниц╕ пам'ятник Петлюр╕! В╕дкрили його на Покрову, 14  жовтня, з нагоди 100-р╕ччя Укра╖нсько╖ Революц╕╖. 
Це перша в Укра╖н╕ повноц╕нна скульптурна композиц╕я Петлюри. Пам'ятник установлений на подв╕р'╖ ╕сторично╖ буд╕вл╕ за адресою вул. С.Петлюри, 15, де нин╕ знаходиться обласне рад╕о. Колись там була його канцеляр╕я. ╤ в подальшому пам'ятник стане частиною ╕сторичного комплексу – Музею Тимчасово╖ Столиц╕. Головний Отаман в╕йськ УНР ╕ Голова Директор╕╖  Симон Петлюра сидить соб╕ на лавочц╕, тримаючи в руках карту Укра╖ни.
Збудилися через цю под╕ю соцмереж╕, ╕ноземн╕ д╕яч╕ й доморощен╕ «гуман╕сти».  Мовляв, погроми орган╕зовував ╕ узагал╕ – бандит! Як можна?..
Власне, справа нав╕ть не в його особистост╕. Поспитай, що конкретно не влаштову╓ обурених Петлюрою в бронз╕, – окр╕м розхожих стереотип╕в почути щось нове не вда╓ться. У б╕льшост╕ випадк╕в знання таких людей про Петлюру  вичерпуються втовкмаченим у радянськ╕ часи «У вагон╕ – Директор╕я, п╕д вагоном – територ╕я». Один критик узагал╕ його втечу за кордон «обставив» ╕стор╕╓ю з переодяганням Керенського! Але ж кажуть – «св╕това сп╕льнота проти»!
16 жoвтня дeпутат Кнeсeту Ксeнiя Св╓тлoва («Сioнiстський табiр») звeрнулася дo пoсла Укра╖ни в Iзра╖лi Гeннадiя Надoлeнка i дo мeра Вiнницi Сeргiя Мoргунoва з вимoгoю скасувати рiшeння прo встанoвлeння пам'ятника Симoну Пeтлюрi у Вiнниц╕.
«Симoн Пeтлюра нeсe вiдпoвiдальнiсть за багатo пoгрoм╕в в Укра╖нi, в яких загинули дeсятки тисяч ╓врe╖в. Нeдoвгий час правлiння Пeтлюри – oдна з пoхмурих i сумних стoрiнoк в життi ╓врeйськo╖ грoмади Укра╖ни. Тoму прoшу вжити нeoбхiдних зусиль для скасування рiшeння прo встанoвлeння пам'ятника Пeтлюрi в цeнтрi старoгo ╓врeйськoгo кварталу в мiстi Вiнниця», – йдeться в листi Ксeнi╖ Св╓тлoво╖.
А 19 жовтня «запалив» на пленарному зас╕данн╕ клубу «Валдай» нав╕ть Володимир Пут╕н! Як пишуть «РИА Новости», рос╕йський президент узагал╕ записав Симона Петлюру в нацисти (мовою ориг╕налу): «Сейчас установили памятник Петлюре – это человек нацистских взглядов, антисемит, который истреблял евреев во время войны. Кроме сионистского конгресса еврейского все молчат. Вам своих клиентов жалко что ли в Киеве? Это не украинский народ делает, это все делается с подачи соответствующих правящих структур. Почему же вы молчите?»
Власне, важко стверджувати, що й у В╕нниц╕ вс╕ сприйняли встановлення пам'ятника Петлюр╕ однозначно. Мабуть, це оч╕кувано ╕ законом╕рно: люди ще не до к╕нця «переварили» декомун╕зац╕ю, а тут раз – ╕ Петлюра! Та й широкого громадського обговорення у м╕ст╕ з цього приводу не було.
«╤н╕ц╕атором його встановлення ╓ м╕ська рада з питань ╕стор╕╖, культурно╖ спадщини та топон╕м╕ки. Цю ╕н╕ц╕ативу п╕дтримала мун╕ципальна влада та соц╕ально в╕дпов╕дальний б╕знес», – йдеться на сайт╕ В╕нницько╖ м╕сько╖ ради.
Дал╕ в ц╕й публ╕кац╕╖ наведена цитата представника м╕сько╖ Ради з питань ╕стор╕╖, культурно╖ спадщини та топон╕м╕ки, директора державного арх╕ву В╕нницько╖ област╕ Юр╕я Легуна: «Коли ми озира╓мось на наше ╕сторичне минуле, ми часто робимо одну ╕ ту ж помилку – намага╓мося вкласти у голови наших попередник╕в наш╕ уявлення, оц╕нювати ╖хн╕ д╕╖, виходячи з того досв╕ду, який здобули ми. Коли ми говоримо про певний етап нашо╖ ╕стор╕╖, ми повинн╕ усв╕домлювати, яким тод╕ було укра╖нське сусп╕льство. Звичайно, Симон Петлюра був видатним укра╖нським громадським ╕ державним д╕ячем, але якщо подивитись на його профес╕йний досв╕д, то в╕н не зак╕нчував в╕йськових академ╕й, не був кадровим в╕йськовим, а йому довелось з «нуля» створювати арм╕ю ╕ вести ╖╖ в б╕й. Симону Петлюр╕ довелось фактично очолювати державу ╕ вир╕шувати т╕ завдання, як╕ постали перед ним.
Якщо оц╕нювати об'╓ктивно, задача з такими умовами тод╕ навряд чи мала б позитивне вир╕шення. ╤ тому ╓ певна законом╕рн╕сть в тому, що Укра╖на тод╕ програла. Сьогодн╕ ми вшанову╓мо постать, яка мала тверд╕ переконання, дотримувалась ╖х все життя ╕ до останнього залишалась ╖м в╕рною. Кр╕м того, Петлюра ╕ укра╖нц╕ загалом здобули велик╕ перемоги, як╕ нам допомагають ╕ сьогодн╕. Був  створений образ твердого борця-петлюр╕вця, який зна╓ чого прагне. Найкращим п╕дтвердженням ╓ ставлення до цього ╕мен╕ ворог╕в Укра╖ни».
Симпатиком ╕де╖ встановлення пам'ятника Петлюр╕ виявився й ╕сторик за фахом в╕нницький мер Серг╕й Моргунов: «Дуже важливо, щоб люди знали ╕сторичну правду, а не ту ╕стор╕ограф╕ю, яку нам насаджували протягом 70 рок╕в за радянсько╖ влади, ╕ яку сьогодн╕ насаджу╓ наш п╕вн╕чний сус╕д: чия королева Анна Ярослав╕вна, ким були петлюр╕вц╕, Грушевський, Скоропадський тощо. Ми повинн╕ пам'ятати, що на укра╖нськ╕й земл╕ завжди були люди, як╕ боролись за незалежн╕сть ╕ волю нашого народу та створення укра╖нсько╖ держави».
А вона, ця держава, наст╕льки розхристана ментально, пол╕тично ╕ св╕тоглядно! Просто вкопавши у середм╕ст╕ будь-якого обласного центру звичайного стовпа у капелюс╕ без особливих ознак для розп╕знавання гарантовано нарвешся на «ганьбу» ╕ «зраду»! Бо живемо, н╕би керуючись мемом: як не зна╓ш, що патр╕отичне зробити, – сп╕вай г╕мн, або став комусь пам'ятник.
В╕нницький журнал╕ст Юр╕й Пархомчук з цього приводу на сво╖й стор╕нц╕ у «Фейсбуку» влучно пише: «Неабиякий батхерт навколо в╕дкриття у В╕нниц╕ пам'ятника Симону Петлюр╕ засв╕дчив дв╕ очевидн╕ реч╕. Перша, – в╕дродження ╕ вшанування укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ в╕дбува╓ться ще досить стих╕йно, без супроводу повноц╕нно╖ роз'яснювально╖ кампан╕╖, особливо для старших покол╕нь. Друга, – ма╓мо чергову м╕фолог╕зац╕ю ╕стор╕╖, плекання ура-патр╕отизму зам╕сть патр╕отизму усв╕домленого... Середньостатистичний обиватель не любить нюанс╕в, як╕ ускладнюють його бачення, тому й Порошенка вважа╓ кор╕нним в╕нничанином, ╕ що трип╕льц╕ борщ варили...  От т╕льки особу Симона Васильовича, якщо вже робимо його предметом в╕нницько╖ ╕стор╕╖, варто хоча б школярам дати можлив╕сть детальн╕ше вивчити».
Гадаю, оц╕ «батхерти» довкола «в╕нницького Пелюри» – це т╕льки початок. Його м╕сцев╕й влад╕ й вих╕дцям ╕з В╕нниц╕, як╕ нин╕ керують державою, ще не раз пригадають п╕д час вибор╕в. Одн╕ – за «ув╕чнення нациста». ╤ншим в╕н видаватиметься недостатньо пафосним, таким, що не в╕добража╓ геро╖ки укра╖нсько╖ незалежност╕. А чекайте, що буде, якщо до влади прийде нин╕шня опозиц╕я!
Цин╕ки кажуть, що, з огляду на пост╕йну зм╕ну «нац╕онально╖ стратагеми» з кожною зм╕ною влади в Укра╖н╕, нам треба ставити виключно пам'ятники-трансформери. ╤, за принципом геро╖в «Вес╕лля в Малин╕вц╕», коли прийдуть б╕л╕ – одягати еполети, червон╕ – будьон╕вку, а як нац╕онал╕сти – натягати вишиванку. ╤ ще на голов╕ про всяк випадок приварити «вушка» для причепних пейс╕в. ╤ буде нам щастя...

Антон╕на Мн╕х, В╕нниця.
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 27.10.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19198

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков