Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4548)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4241)
Українці мої... (1705)
Резонанс (2271)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1861)
Крим - наш дім (1329)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (442)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (258)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРЕЗИДЕНТ НА АСКОЛЬДОВ╤Й МОГИЛ╤ УШАНУВАВ ПАМ’ЯТЬ ГЕРО╥В КРУТ
Володимир Зеленський зустр╕вся з курсантами й л╕це╖стами в╕йськових навчальних заклад╕в та...


«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 29.09.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 29.09.2017
ЗНАКОВА «СПРАВА СЕМЕНИ», АБО ЧОМУ РОС╤Я БО╥ТЬСЯ ДУМАЮЧИХ ЖУРНАЛ╤СТ╤В

З╕ "справою Умерова" Семену р╕днить не т╕льки одна стаття, але й методи, до яких вда╓ться сл╕дство

Укра╖нський журнал╕ст Микола Семена, продовжуючи залишатися в окупованому Криму принциповим ╕ незалежним профес╕оналом, саме за в╕ддан╕сть сво╖й справ╕ отримав вирок рос╕йсько╖ фем╕ди – два з половиною роки позбавлення вол╕ умовно з випробувальним терм╕ном ╕ позбавленням права займатися будь-якою публ╕чною д╕яльн╕стю протягом трьох рок╕в.
Про це стало в╕домо на зас╕данн╕ так званого Зал╕зничного районного суду С╕мферополя.

ХТО ТАКИЙ МИКОЛА СЕМЕНА?

Микола Семена народився у Черн╕г╕вськ╕й област╕ ╕, в╕дслуживши в арм╕╖, почав працювати в одн╕й з м╕сцевих газет на Черн╕г╕вщин╕. Зрозум╕вши, що журнал╕стика – його покликання, вступив на журфак Ки╖вського ун╕верситету ╕мен╕ Шевченка, який зак╕нчив у 1976 роц╕. Два роки, з 1980 по 1982, провчився ╕ на в╕дд╕ленн╕ журнал╕стики вищо╖ партшколи КП Укра╖ни. У 1982 роц╕ в╕н пере╖хав до Криму ╕ почав працювати заступником головного редактора одн╕╓╖ з м╕сцевих газет у Судаку. Пропрацював у багатьох кримських виданнях, п╕сля чого був власним кореспондентом рос╕йсько╖ газети «Известия». Пот╕м, наприк╕нц╕ 90-х рок╕в, переключився на ки╖вськ╕ видання – спочатку "Дзеркало тижня", пот╕м "День", де журнал╕ст пропрацював останн╕ 20 рок╕в. Редактор "Дня" Лариса ╤вшина вважа╓ головною профес╕йною як╕стю Семени те, що в╕н "вм╕╓ думати" ╕ "в╕дчувати тему".
Але, як св╕дчить "справа Семени", – те, що затребуване в укра╖нському сусп╕льств╕, вважа╓ться злочинним у Рос╕╖.
Семену судили за його статтю п╕д рубрикою "Думка" ╕ п╕д заголовком «Блокада – перший необх╕дний крок до визволення Криму», опубл╕ковану на сайт╕ "Рад╕о.Свобода". Публ╕кац╕я, яка стала результатом журнал╕стського розсл╕дування та анал╕зу, а також точкою зору профес╕онала, перетворилася на об'╓кт пильно╖ уваги "влади".
19 кв╕тня 2015 року до будинку Миколи Семени прийшли сп╕вроб╕тники ФСБ ╕ влаштували обшук. Тод╕шн╕й "прокурор" Поклонська звинуватила журнал╕ста у написанн╕ статт╕, в як╕й наводяться висловлювання, спрямован╕ на порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖". Сам Семена це звинувачення в╕дкида╓, оск╕льки те, що суд вважа╓ "спонуканням громадсько╖ думки", насправд╕ ╓ виконанням профес╕йного обов'язку журнал╕ста ╕ в╕льним вираженням його думки. Проблема лише в тому, що корифей кримсько╖ журнал╕стики продовжу╓ справу свого життя, в╕дмовляючись "спонукати громадську думку" Криму на користь окупац╕йно╖ влади.

ЩЕ ОДНА ГУЧНА СПРАВА ДЛЯ ЗАЛЯКУВАННЯ

Тому "справу Семени" було порушено для залякування вс╕х ╕нших журнал╕ст╕в, як╕ працюють ╕ в Рос╕╖, ╕ в Криму, ╕ на материков╕й частин╕ Укра╖ни. Адже саме журнал╕сти, як╕ не бояться думати, висловлювати свою думку ╕ "бити у дзвони" – головна загроза для кра╖ни-окупанта.
Як ╕ ╕нш╕ справи, порушен╕ проти Чийгоза та Умерова, "справа Семени" – знакова: так буде з кожним, хто не згоден з реал╕ями Криму.
З╕ "справою Умерова" Семену р╕днить не т╕льки одна стаття, але й методи, до яких вда╓ться сл╕дство – фальсиф╕кац╕я факт╕в при переклад╕ його матер╕алу.
Адвокату Семени Олександру Попкову нав╕ть довелося подати клопотання про виключення неприпустимих доказ╕в – переклад╕в з укра╖нсько╖ та англ╕йсько╖, як╕ зав╕рен╕ не перекладачем, а главою ф╕рми переклад╕в Вахтангом Карамоляном, не попередженим про в╕дпов╕дальн╕сть за спотворення перекладу. Попков також заявляв про те, що "у перекладах в╕дсутн╕ ц╕л╕ фрагменти тексту".
Ц╕каво, що ╕ в "справ╕ Семени", ╕ в "справ╕ Умерова" експертом в област╕ л╕нгв╕стики був той самий сп╕вроб╕тник рос╕йсько╖ ФСБ Ольга ╤ванова. Як вважа╓ Попков, складена нею експертиза ╓ "неприпустимим л╕нгв╕стичним висновком", так як в н╕й "питання сформульовано некоректно, виходять за меж╕ л╕нгв╕стично╖ експертизи, п╕дроблено об'╓кт досл╕дження ╕ в╕дсутня наукова основа".
За словами експерта Олени Новожилово╖, яка виступа╓ з боку захисту Миколи Семени, у висновку ╤ваново╖ "нема╓ досл╕дно╖ частини, а т╕льки вступна частина ╕ висновки, як╕ вона (експерт – ред.) практично не об╜рунтову╓. Слабкою ╤ванова виявилася ╕ у наведенн╕ наукових джерел, ╕ в елементарному волод╕нн╕ мовою в обсяз╕ ун╕верситетсько╖ осв╕ти". На думку захисту, у такому вигляд╕ експертиза суперечить вимогам КПК ╕ ганьбить ╕нститут судово╖ експертизи в ц╕лому.
"Все це робить експерта некомпетентним. За матер╕алами цього висновку варто заявити в╕дв╕д експерту», – заявив захист, однак, як ╕ у випадку з Умеровим, до матер╕ал╕в справи долучають висновки експерт╕в не з боку захисту, а з боку звинувачення.

СТРАТЕГ╤Я ЗАХИСТУ

Як стверджу╓ адвокат Олександр Попков, одним з основних аргумент╕в захисту Миколи Семени був м╕жнародний принцип територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Рос╕╖.
"Стратег╕я захисту Семени будувалася на тому, що за м╕жнародними принципами територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕, кордони Рос╕╖ не включають Крим", – говорив Попков в одному з ╕нтерв'ю Укр╕нформу. За його словами, в рос╕йському законодавств╕ дос╕ факт "рос╕йського Криму" не закр╕плено, ╕ жодного державного кордону м╕ж Херсонською областю та Кримом нема╓. Але ╓ м╕жнародний догов╕р з Укра╖ною про державний кордон, зг╕дно з яким кордон м╕ж Укра╖ною та РФ проходить в╕д Б╕лорус╕ до Азовського моря. При цьому, у рос╕йсько╖ Конституц╕╖ у статт╕ 15 задекларована перевага м╕жнародних норм закону, якщо вони суперечать рос╕йським федеральним законам.
Н╕яких ╕нших документ╕в – н╕ федеральних, н╕ м╕жнародних, що показують ╕ншу л╕н╕ю кордону, у Рос╕╖ нема╓. Кр╕м того, як за м╕жнародним законодавством, так ╕ за рос╕йським, в Рос╕╖ д╕╓ м╕жнародний принцип територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ держави. Зг╕дно з ним ╕ нормам м╕жнародного права, територ╕я Криму входить до складу Укра╖ни.
Але ╕ м╕жнародний принцип територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Рос╕╖ виявився безсилим проти ц╕лей ФСБ зробити винним укра╖нського журнал╕ста.

ХТО ЗВИНУВАЧУ╢ СЕМЕНУ?

Звинувачення журнал╕сту Семен╕ висували не т╕льки ФСБ-шники, але ╕ його кримськ╕ колеги. Чому це сталося?
Часи укра╖нсько╖ вольниц╕ в Криму дозволяли журнал╕стам бути д╕йсно журнал╕стами, вибирати "сво╓" ЗМ╤ ╕ заробляти на життя профес╕╓ю. Комусь ц╕ часи дозволяли бути чесним, комусь лукавити, а комусь - тримати дулю в кишен╕.
Микола Семена – один з тих профес╕онал╕в, який чесно докопувався до правди, ходив не второваними журнал╕стськими дор╕жками, який блискуче писав – як коротк╕, так ╕ анал╕тичн╕ матер╕али. ╤ сьогодн╕ проти його чесност╕, та╓мно або зовс╕м не соромлячись, св╕дчать т╕, хто колись працював на укра╖нськ╕ ЗМ╤, але при цьому "тримав дулю в кишен╕". Вони могли просто промовчати на знак поваги до колеги, з яким колись працювали в одному "цеху", але вол╕ли його обмовити.
Однак на боц╕ Семени – Укра╖на, м╕жнародн╕ журнал╕стськ╕ орган╕зац╕╖, ╢вросоюз, США. Вони закликають припинити пересл╕дування Миколи Семени. Правозахисний центр "Мемор╕ал" визнав його пол╕тв'язнем.
М╕н╕стерство закордонних справ Укра╖ни неодноразово закликало рос╕йську владу анексованого Криму припинити пересл╕дування укра╖нських журнал╕ст╕в на п╕востров╕, зокрема ╕ Миколи Семени. У серпн╕ журнал╕ста заочно нагородили у Ки╓в╕ "Знаком народно╖ поваги".
Микола Семена також став першим лауреатом прем╕╖ ╕мен╕ Павла Шеремета, убитого в липн╕ 2016 року в Ки╓в╕. Перебуваючи п╕д п╕дпискою про неви╖зд, в╕н не зм╕г по╖хати на вручення нагороди у Брюссель. Але колеги отримали нагороду за нього. Там же вони зачитали звернення журнал╕ста Семени, який сказав, що щасливий отримати таку нагороду, тому що Павло Шеремет – "один ╕з найяскрав╕ших журнал╕ст╕в пострадянського простору", який "говорив ╕ писав г╕рку правду, яка багатьом не подоба╓ться».

Серг╕й Бобров
«Укр╕нформ»

СЕМЕНА ПРОКОМЕНТУВАВ ВИРОК: РОЗЧАРОВАНИЙ, АЛЕ В╤ДЧУВАЮ ПОЛЕГШЕННЯ

Автор «Рад╕о Свобода» ╕ «Крим.Реал╕╖» Микола Семена сказав, що розчарований рос╕йським правосуддям, ╕ водночас в╕дчува╓ полегшення через умовний вирок.
Про це сказав журнал╕ст п╕сля оголошення йому вироку б╕ля Зал╕зничного райсуду С╕мферополя 22 вересня, передають «Крим.Реал╕╖».
"З одного боку, я в╕дчуваю полегшення, оск╕льки мен╕ винесено умовний вирок. З ╕ншого – розчарування рос╕йським правосуддям, оск╕льки вс╕ т╕ аргументи захисту ╕ висновки експерт╕в, яких ми залучали з Москви та Казан╕, вони судом, фактично, не взят╕ до уваги", – сказав Семена.
За його словами, цей вирок говорить про "тенденц╕йн╕сть даного судового процесу".
Як пов╕домлялося, п╕дконтрольний Кремлю Зал╕зничний райсуд С╕мферополя засудив кримського журнал╕ста, автору Рад╕о Свобода ╕ Крим.Реал╕╖ Миколу Семену до двох з половиною рок╕в умовно з випробувальним терм╕ном у три роки ╕ забороною займатися публ╕чною д╕яльн╕стю три роки. 
Семену обвинувачувався рос╕йською владою в публ╕чних закликах до порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Рос╕╖. У кв╕тн╕ 2016 року в його будинку ФСБ Рос╕╖ провела обшук, а у травн╕ того ж року йому було пред'явлено оф╕ц╕йне звинувачення в тому, що журнал╕ст опубл╕кував на сайт╕ Крим.Реал╕╖ статтю.
Семена стверджу╓, що у сво╖х матер╕алах в╕н реал╕зовував право на "в╕льне висловлення думки".
Правозахисн╕ та журнал╕стськ╕ орган╕зац╕╖ вважають пересл╕дування Миколи Семени пол╕тично мотивованим.

КИ╥В ЗАЯВИВ ПРО НЕЗАКОНН╤СТЬ ВИРОКУ ЖУРНАЛ╤СТУ СЕМЕН╤, ЗАКЛИКАВ ПРИПИНИТИ ПОЛ╤ТИЧН╤ ПЕРЕСЛ╤ДУВАННЯ

У М╕н╕стерств╕ закордонних справ Укра╖ни вважають незаконним вирок с╕мферопольського суду кримському журнал╕стов╕, авторов╕ «Рад╕о Свобода» ╕ "Крим.Реал╕╖" Микол╕ Семен╕, пов╕домила речник МЗС Укра╖ни Мар'яна Беца.
"Незаконна влада, незаконний вирок журнал╕стов╕ М.Семен╕. Укотре вимага╓мо в╕д РФ припинити пол╕тичн╕ пересл╕дування", - написала вона на сво╖й стор╕нц╕ в м╕кроблоз╕ Twitter.
Напередодн╕ М.Семена, виступаючи в суд╕ ╕з завершальним словом, заявив, що якщо йому ухвалять обвинувальний вирок, це позначиться на вс╕й журнал╕стиц╕ в Рос╕╖.
М.Семену рос╕йська влада звинувачу╓ в публ╕чних закликах до порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Рос╕╖.
У кв╕тн╕ 2016 року в його будинку ФСБ Рос╕╖ провела обшук, а в травн╕ того самого року йому було пред'явлено оф╕ц╕йне звинувачення в тому, що журнал╕ст оприлюднив на сайт╕ "Крим.Реал╕╖" статтю. Нин╕ журнал╕ст перебува╓ п╕д п╕дпискою про неви╖зд.
М╕н╕стерство закордонних справ Укра╖ни 3 травня 2017 року закликало рос╕йську владу анексованого Криму припинити пересл╕дування укра╖нських журнал╕ст╕в на п╕востров╕, зокрема М.Семени.

У ╢С В╤ДРЕАГУВАЛИ НА ЗАСУДЖЕННЯ КРИМСЬКОГО ЖУРНАЛ╤СТА СЕМЕНИ

У ╢вропейському Союз╕ вважають явним порушенням свободи вираження думки ╕ ЗМ╤ засудження кримського журнал╕ста, автора «Рад╕о Свобода» ╕ проекту «Крим.Реал╕╖» Миколи Семени до 2,5 рок╕в позбавлення вол╕ умовно. Про це йдеться у заяв╕ речника ╢вропейсько╖ служби зовн╕шньо╖ д╕╖ Май╖ Косьянчич, передан╕й УН╤АН Представництвом ╢С в Укра╖н╕.
"Сьогодн╕ журнал╕ста Миколу Семену засудили до двох з половиною рок╕в позбавлення вол╕ умовно. Вирок передбача╓ заборону журнал╕стсько╖ д╕яльност╕. Це, безсумн╕вно, ╓ порушенням свободи думки та свободи мед╕а. Це ще один приклад пог╕ршення ситуац╕╖ з правами людини на Кримському п╕востров╕ п╕сля його незаконно╖ анекс╕╖ Рос╕╓ю", - наголосила Косьянчич.
"Семену засудили за його журнал╕стську д╕яльн╕сть за статтею 280.1 Крим╕нального кодексу Рос╕╖ - “публ╕чн╕ заклики до д╕й, що порушують територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Рос╕╖”. Рос╕йська влада використову╓ цю статтю проти тих, хто не визна╓ незаконну анекс╕ю Кримського п╕вострова. ╢вропейський Союз також не визна╓ незаконну анекс╕ю Криму та продовжу╓ ╖╖ засуджувати як порушення м╕жнародного права. ╢вропейський Союз ╕ надал╕ п╕дтриму╓ територ╕альну ц╕л╕сн╕сть та суверен╕тет Укра╖ни", - п╕дкреслю╓ться у заяв╕.
"╢вропейський Союз заклика╓ негайно зняти з Семени вс╕ обвинувачення, а також негайно зв╕льнити вс╕х, кого ув’язнили з порушенням норм м╕жнародного права", - п╕дсумувала Косьянчич.
www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 29.09.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19087

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков