Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3539)
З потоку життя (6783)
Душі криниця (3655)
Українці мої... (1497)
Резонанс (1564)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1746)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПЛУТАНИНА З ╤НФОГРАФ╤КОЮ: ВИДАННЯ LE MONDE "ПОВЕРНУЛО" КРИМ УКРА╥Н╤
Нараз╕ на карт╕ Le Monde Крим – це Укра╖на.


ЯКЩО ЦЕ НЕ МАРОДЕРСТВО – ТО ЩО?
Та наперек╕р всьому – «Св╕тлиця» у Криму ╓! ╤ наполеглив╕ потуги нин╕ ки╖вських...


МАСТИ ФЕДЯ МЕДОМ, А ФЕДЬ УСЕ ФЕДЬОМ, АБО ПОЛ╤Т П╤Д КРИЛОМ КУНИЦИНА
Якщо хтось раптом не зна╓, нагада╓мо, що «герой» цих арх╕вних публ╕кац╕й пан В....


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: ЯК РОЗП╤ЗНАТИ УКРА╥НСЬКОГО ПАТР╤ОТА
Укра╖нський л╕берал зак╕нчу╓ться на дороз╕ до укра╖нського села. Я в цьому переконалась давно.


ПАША
На початку цього тижня п╕шов з життя ПашА (наголос саме такий, вельможний, на другому склад╕) -...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 28.07.2017 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 28.07.2017
ГРОМАДЯНИН СВ╤ТУ. ЧОМУ ПОРОШЕНКО ЗАБРАВ У СААКАШВ╤Л╤ УКРА╥НСЬКИЙ ПАСПОРТ

Два роки, один м╕сяць ╕ 26 дн╕в. Р╕вно ст╕льки часу колишн╕й президент Груз╕╖ М╕хе╖л Саакашв╕л╕ був власником темно-синього паспорта з гербом Укра╖ни…

Новину про припинення укра╖нського громадянства Саакашв╕л╕ 26 липня в аккаунт╕ в Facebook поширив народний депутат в╕д фракц╕╖ "Радикально╖ парт╕╖ Олега Ляшка" ╤гор Мос╕йчук.
За к╕лька годин з’явилося ╕ оф╕ц╕йне пов╕домлення Державно╖ м╕грац╕йно╖ служби з цього приводу.
Сухий канцелярський текст у п’ять абзац╕в в╕д ДМС мало що пояснював. У пов╕домленн╕ зазначалося, що президентом Петром Порошенком видано указ про припинення громадянства.
З третьо╖ години дня, а прост╕ше кажучи, п╕сля того, як з’явилося пов╕домлення Мос╕йчука в Facebook, журнал╕сти "Укра╖нсько╖ правди" ╕ багато наших колег з ╕нших видань намагалися зв’язатися з посадовими особами, прес-службою Адм╕н╕страц╕╖ президента для додаткових коментар╕в, але н╕хто не п╕дн╕мав слухавки.
Тексту указу про припинення громадянства дос╕ нема╓ на сайт╕ президента Укра╖ни. Ввечер╕ Порошенко у сво╓му Twitter прив╕тав ки╖вське "Динамо" з перемогою над швейцарським "Янг Бойз", але жодним чином не обмовився про Саакашв╕л╕.
УП вдалося з’ясувати, що Саакашв╕л╕ м╕г втратити громадянство через те, що п╕д час заповнення в╕дпов╕дних документ╕в не вказав ╕нформац╕╖ про судимост╕.
"В╕н втратив громадянство, бо п╕д час заповнення документ╕в на отримання укра╖нського громадянства написав, що не ма╓ судимост╕, а насправд╕ мав – по ньому к╕лька тяжких справ у Груз╕╖", – зазначив УП сп╕врозмовник в оточенн╕ Порошенка.
Саакашв╕л╕ озвучив свою позиц╕ю лише п╕д ранок четверга.
"Я живу в Укра╖н╕ вже понад 13 рок╕в, я брав участь у трьох революц╕ях: революц╕╖ на гран╕т╕ та двох майданах! У мене лише одне ╓дине громадянство – укра╖нське ╕ ╖м не вдасться мене його позбавити!", – заявив Саакшв╕л╕.
В╕н також запевнив, що не отримуватиме статус б╕женця.
"Зараз мене хочуть змусити отримати статус б╕женця. Цього не буде! Я не збираюсь н╕де лишатися та отримувати н╕який статус! Я буду домагатись законного права повернутись в Укра╖ну!", – зазначив в╕н.
Як ╕ чому Михе╖ла Саакашв╕л╕ позбавили громадянства, ╕ у що це вилл╓ться – нижче, в текст╕ "Укра╖нсько╖ правди".

Стан невизначеност╕

Тож ╕нформац╕йну бомбу середи першим роз╕рвав ╤гор Мос╕йчук.
Нардеп зробив перепост статусу Стан╕слава Речинського, головреда сумн╕вного сайту "ОРД", в якому стверджувалося, що М╕хе╖ла Саакашв╕л╕ позбавили укра╖нського громадянства.
"Мен╕ п╕дтверджують: це правда – грузинського януковича М╕хо Саакашв╕л╕ позбавили укра╖нського громадянства, ╕ це св╕дчить, що президент Петро Порошенко нарешт╕ почав визнавати власн╕ помилки. В╕н в незаконний спос╕б надав наше громадянство ╕ зараз виправля╓ виключно власн╕ помилки", – дописав Мос╕йчук до перепосту.
Журнал╕сти кинулися перев╕ряти твердження Мос╕йчука. Прес-секретарка Саакашв╕л╕ Дарина Чиж не мала ╕нформац╕╖ про припинення укра╖нського громадянства ╕ пооб╕цяла зв’язатися з колишн╕м президентом Груз╕╖, який в ц╕ дн╕ якраз ви╖хав до США.
Згодом сайт ТСН написав, що в Державн╕й м╕грац╕йн╕й служб╕ ╖м п╕дтвердили ╕нформац╕ю Мос╕йчука. Через деякий час це формулювання зам╕нили на "п╕дтвердили по╕нформован╕ джерела".
╤нформац╕йна плутанина набирала оберт╕в.
Прес-секретарка Саакашв╕л╕ пов╕домила, що телефоном речник Державно╖ м╕грац╕йно╖ служби спростував ╕нформац╕ю щодо позбавлення громадянства.
В цей же час отримати хоч як╕сь коментар╕ намагалася ╕ "Укра╖нська правда".
Речник ДМС Серг╕й Гунько пов╕домив, що не сп╕лкувався з╕ ЗМ╤, а на пряме питання, чи позбавили укра╖нського громадянства колишнього президента Груз╕╖, в╕н лише сухо в╕дпов╕в "без коментар╕в".
За п╕вгодини ДМС опубл╕кувала на сво╓му сайт╕ оф╕ц╕йну заяву, в як╕й йшлося про те, що президент Петро Порошенко видав указ про припинення укра╖нського громадянства Саакашв╕л╕.
"Президентом видано указ про втрату громадянства Укра╖ни. Припинення громадянства Укра╖ни у випадках, передбачених законом, ╓ конституц╕йною нормою", – йшлося в пов╕домленн╕.
В ДМС додавали, що матер╕али стосовно Саакашв╕л╕ надан╕ ГПУ, як╕ отриман╕ в╕д грузинсько╖ сторони. Як в╕домо, минулого тижня президент Порошенко перебував у Груз╕╖ ╕з робочим в╕зитом.
Ц╕каво, що запит з приводу позбавлення Саакашв╕л╕ громадянства в ГПУ над╕слав нардеп в╕д фракц╕╖ РПЛ Андр╕й Лозовий – однопарт╕╓ць Мос╕йчука.
У документ╕, що датований 20 липня, Лозовий посила╓ться на заяву м╕н╕стра юстиц╕╖ Груз╕╖ Те╖ Цулук╕ан╕ про те, що грузинська сторона дв╕ч╕ зверталася до Укра╖ни з проханням екстрадувати Саакашв╕л╕ ╕ дв╕ч╕ отримала в╕дмову.
"Наше прохання було спрямоване, було обгрунтоване. В╕дправлено докази, ╕ на п╕дстав╕ цих доказ╕в укра╖нська сторона може прийняти те р╕шення, яке для не╖ на даному етап╕ вже прийнятне", – циту╓ Лозовий слова Цулук╕ан╕.
Лозовий просив ГПУ в╕дпов╕сти, коли надходили ц╕ зверення грузинсько╖ сторони, чи в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕ ╕нформац╕я про неодноразов╕ звернення щодо екстрадиц╕╖ Саакашв╕л╕, як╕ статт╕ йому ╕нкр╕м╕нуються.
Генеральна прокуратура п╕сля цього звернулася до М╕грац╕йно╖ служби. За запитом ком╕с╕я з питань громадянства ухвалила в╕дпов╕дне р╕шення.
"Грузини передали зал╕зобетонн╕ документи прокуратур╕. Арсен Аваков через м╕грац╕йну службу ╖х реал╕зував (знаходиться у п╕дпорядкуванн╕ МВС – УП), дав вмотивоване подання. Що робити президенту? Захищати ╕ цим самим порушувати закон, чи прийняти формальне р╕шення? Президент обрав друге", – поясню╓ УП сп╕врозмовник в оточенн╕ Порошенка.
У Груз╕╖ щодо Саакашв╕л╕ порушено к╕лька крим╕нальних справ.
У липн╕ 2014 року його звинуватили в перевищенн╕ повноважень при розгон╕ опозиц╕йно╖ акц╕╖ в листопад╕ 2007 року, розгром╕ телерад╕компан╕╖ "╤мед╕". Також колишнього президента Груз╕╖ звинувачували у розтрат╕ бюджетних кошт╕в.
Грузинська прокуратура стверджу╓, що Саакашв╕л╕ витрачав державн╕ кошти на кухар╕в, масажист╕в, готел╕ та оренди яхт. Так, за верс╕╓ю прокурор╕в в пер╕од з 2009 по 2012 роки Саакашв╕л╕ т╕льки на косметичн╕ процедури для себе ╕ с╕м’╖ витратив 450 тис долар╕в.

В╕д любов╕ до ненавист╕

У травн╕ цього року колишн╕й заступник генпрокурора ╕ давн╕й соратник Саакашв╕л╕ Дав╕д Сакварел╕дзе заявляв, що його ╕ Саакашв╕л╕ вл╕тку можуть позбавити громадянства.
П╕зн╕ше под╕бну ╕нформац╕ю в сво╓му Facebook писав ╕ сам Саакашв╕л╕.
"Президент доручив сво╖м б╕знес-партнерам зайнятися питанням мого громадянства. Петре Олекс╕йовичу, а ви не хочете позбавити укра╖нського громадянства рос╕йського громадянина Медведчука, орган╕затора сьогодн╕шнього пропут╕нського шабашу з "безсмертним полком"? Ой так, я забув, Саша Боровик, якого ви вже позбавили громадянства, куди небезпечн╕ше, а з Медведчуком завжди можна домовитися, ви ж з одного т╕ста ╕ прекрасно розум╕╓те мову один одного", – написав тод╕ Саакашв╕л╕.
Насправд╕, ц╕ твердження недалек╕ в╕д ╕стини.
Ще у листопад╕ минулого року, незадовго п╕сля в╕дставки Саакашв╕л╕ з посади голови Одесько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖, що в╕н об╕йняв наступного ж дня п╕сля отримання громадянства, а саме – 30 травня 2015 року, джерела УП пов╕домляли, що в оточенн╕ президента розглядали р╕зн╕ вар╕анти того, як позбутися Саакашв╕л╕.
За словами сп╕врозмовника, спочатку розглядався вар╕ант позбавлення Сакашв╕л╕ громадянства Укра╖ни, але пот╕м виявилося, що це практично неможливо (Укра╖на за м╕жнародними зобов'язаннями не може позбавити громадянства особу, у яко╖ нема╓ громадянства ╕ншо╖ кра╖ни, Саакашв╕л╕, як в╕домо, позбавили громадянства Груз╕╖ – УП).
Через це н╕бито виник ще один вар╕ант "позбутися Саакашв╕л╕" – видати його на запит грузинсько╖ сторони. До цього часу генпрокуратура Укра╖ни в╕дмовляла Груз╕╖ у видач╕ Саакашв╕л╕.
"╢ люди в оточенн╕ президента, як╕ ненавидять Саакашв╕л╕ та зараз роблять усе можливе, аби його в кра╖н╕ не було. Але й президенту ╓ на що ображатися – в╕н не виконав деяк╕ об╕цянки, – пояснював тод╕ сп╕врозмовник. – Я не знаю, чи наважаться вони на це, але цей вар╕ант д╕йсно розглядався".
Час показав, що Порошенко таки наважився позбавити громадянства людину, з якою, як в╕н розпов╕дав сам, потоваришував ще п╕д час навчання в ╕нститут╕ м╕жнародних в╕дносин Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ Тараса Шевченка, де вони з Саакашв╕л╕ були однокурсниками.
Р╕ч у т╕м, що М╕жнародна конвенц╕я, яка не дозволя╓ позбавити людину громадянства, якщо воно в не╖ одне, м╕стить один-╓диний виняток – у випадку, коли вона подасть неправдив╕ в╕домост╕ про себе або прихова╓ важлив╕ факти. Отже, п╕дстава у президента законна, але Порошенко не м╕г не знати про крим╕нальн╕ справи проти свого друга, коли на початку 2015 року запросив його очолити М╕жнародну раду реформ. Так у колишнього оч╕льника Груз╕╖ на другому поверс╕ буд╕вл╕ Адм╕н╕страц╕╖ президента з’явився власний каб╕нет.
А вже в травн╕ 2015 року Порошенко призначив "╕нстутського товарища" головою Одесько╖ обласно╖ адм╕н╕страц╕╖, зм╕нивши на ц╕й посад╕ ╤горя Палицю, близького соратника ол╕гарха Коломойського.
"Я пам'ятаю його як вольову та р╕шучу людину, ╕ маю п╕дставу йому дов╕ряти. Одеса займа╓ величезну частку мого серця. На Одещин╕ я народився, тому з великою увагою буду спостер╕гати за тим, як вона зм╕нюватиметься", – сказав тод╕ Порошенко, додавши, що основним завданням Саакашв╕л╕ на посад╕ голови ОДА стане деол╕гарх╕зац╕я.
Здавалося, що на сво╖й посад╕ Саакашв╕л╕ отримав повний карт-бланш.
Спершу головне управл╕ння МВС в Одеськ╕й област╕ очолив колишн╕й заступник м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Груз╕╖ Г╕орг╕ Лордк╕пан╕дзе, а трохи п╕зн╕ше прокурором Одесько╖ област╕ став Дав╕д Сакварел╕дзе, який на той час працював заступником генерального прокурора. Згодом Саакашв╕л╕ представив ╕ сво╖х заступник╕в. Ними стали його давн╕й друг з 30-р╕чним стажем Володимир Жмак ╕ актив╕стка ╢вромайдану Юл╕я Марушевська, яка згодом очолила Одеську митницю. Саакашв╕л╕ вдавався до нестандартних крок╕в, призначивши сво╓ю заступницею рос╕йську громадську д╕ячку Мар╕ю Гайдар.
"У оч╕льника пол╕ц╕╖ ус╕ функц╕╖ забрали за два м╕сяц╕, прокурора вигнали через п'ять м╕сяц╕в п╕сля того, як в╕н був призначений. Це була гра в наперстки", – сказав Саакашв╕л╕ п╕зн╕ше в ╕нтерв’ю виданню "Новое время".
Особливими усп╕хами на посад╕ голови Одесько╖ ОДА Саакашв╕л╕, не дивлячись на активний п╕ар, похизуватися так ╕ не зм╕г.
Майже р╕к в╕н добивався ф╕нансування початку буд╕вельних роб╕т на трас╕ "Одеса-Рен╕", а також ухвалення ╕ п╕дписання законопроекту про л╕цензування малих виробник╕в вина. У п╕дсумку це все, що Саакашв╕л╕ отримав в╕д Банково╖.
На Банков╕й розум╕ли, що Саакашв╕л╕ може п╕ти з посади голови Одесько╖ ОДА, тож шукали для нього ╕нш╕ вар╕анти.
Спочатку грузинську команду використовували у якост╕ подразника тод╕шнього уряду Арсен╕я Яценюка. Саакашв╕л╕ на всю кра╖ну розпов╕дав про м╕льярдну корупц╕ю в оточенн╕ прем’╓р-м╕н╕стра, оминаючи людей президента, та вимагав його в╕дставки. За словами сп╕врозмовник╕в в АП, м╕ж Порошенко та Саакашв╕л╕ ╕снувала нав╕ть домовлен╕сть про можливе прем’╓рство, але дуже швидко на Банков╕й в╕д цього плану в╕дмовились, бо "М╕шу неможливо контролювати".
Також Порошенко, за словами нардепа п╕д БПП Серг╕я Лещенка, пропонував Саакашв╕л╕ очолити однойменну парт╕ю, але той не захот╕в.
За даними УП також колишньому президенту Груз╕╖ пропонували ╖хати в якост╕ посла Укра╖ни до Н╕дерланд╕в, де мешка╓ його родина, але ця пропозиц╕я грузинського пол╕тика в╕дверто образила.
В╕дносини м╕ж колишн╕ми студентськими друзями ставали все г╕ршимим. Тепер на гор╕хи в╕д Саакашв╕л╕ д╕ставалося ╕ б╕льш близьким товаришам президента – тому ж арм╕йському ╤горю Кононенку.
Тож вже 7 листопада 2016 року Саакашв╕л╕ написав заяву про в╕дставку з посади.
За його словами, Порошенко та команда повн╕стю блокували його роботу на посад╕ голови Одесько╖ ОДА. Саакашв╕л╕ стверджував, що в АП чотири м╕сяц╕ не призначали йому нових заступник╕в ╕ паралельно зм╕щували з посад оч╕льник╕в район╕в област╕.
"Якось дивно, коли людина спочатку деклару╓ в╕йну з ус╕ма, а пот╕м зда╓ усе абсолютно добров╕льно, нав╕ть без бою. У Саакашв╕л╕ поступово в╕двойовували ус╕ зайнят╕ позиц╕╖, в тому числ╕ й митницю, а в╕н ╕з цим погоджувався", – говорив тод╕ сп╕врозмовник в оточенн╕ Саакашв╕л╕.
Порошенка колишн╕й президент Груз╕╖ тод╕ пор╕вняв з В╕ктором Януковичем ╕ звинуватив у недостатн╕й боротьб╕ з корупц╕╓ю в Укра╖н╕.
П╕сля в╕дставки президент з╕ сво╖м другом не сп╕лкувався. Спробував зателефонувати, але той не взяв слухавки. Вони бачились лише раз – 29-30 березня цього року п╕д час конгресу ╢вропейсько╖ народно╖ парт╕╖, що в╕дбувався на Мальт╕.
"Не було про що говорити", – каже про ту зустр╕ч сп╕врозмовник, близький до Порошенка.
Саакашв╕л╕ розгорнув активну пол╕тичну д╕яльн╕ть. ╥здив рег╕онами, був посл╕довним приб╕чником проведення в Укра╖н╕ дострокових парламентських вибор╕в, заре╓стрував свою парт╕ю "Рух нових сил", в╕в на телеканал╕ Z╤K свою програму "╤нша Укра╖на", де критикував Порошенка та його оточення через корупц╕ю. А 14 червня в еф╕р╕ ц╕╓╖ програми прозвучала п╕сня "Шоколадна дупа" у виконанн╕ учасниц╕ АТО, головним геро╓м яко╖ був Порошенко. Це, за даними УП, президента страшенно образило.
"М╕ша в╕дверто неправий, перейшов ус╕ меж╕ пристойност╕. Не можна забувати, хто його в цю кра╖ну запросив ╕ хто його на посаду призначив. Петро теж тод╕ брав на себе певн╕ ризики", – поясню╓ сп╕врозмовник в президентському оточенн╕.
Сакварел╕дзе вважа╓, що Порошенко позбавив Саакашв╕л╕ громадянства через страх конкуренц╕╖.
"Ситуац╕я дуже проста, Порошенко забоявся сильно╖ конкуренц╕╖. А що вийшло: п╕сля всього, що сталося, люди, як╕ ставилися до нашо╖ пол╕тично╖ сили нейтрально, починають нам симпатизувати. Ця ╕стор╕я зак╕нчиться для Порошенка дуже погано, це справжн╕й в╕дкат назад", – говорить в╕н в коментар╕ УП.
В╕н стверджу╓, що при видач╕ громадянства укра╖нська влада була повн╕стю по╕нформована про наявн╕сть крим╕нальних проваджень щодо Саакашв╕л╕ в Груз╕╖.
"Слухайте, це дурниця. Вони ж прекрасно знали, хто такий Саакашв╕л╕. Н╕яких судимостей не було, було пересл╕дування в Груз╕╖. Жодна ╓вропейська кра╖на цього не визнавала, але чомусь визнав Порошенко", – п╕дкреслю╓ Сакверал╕дзе.
  
Людина без паспорта

Що робитиме тепер Саакашв╕л╕? За зб╕гом обставин, незадовго до указу про припинення громадянства видання "Новое время" проводило ╕нтерв’ю з Саакашв╕л╕, де журнал╕ст спитав про можлив╕сть припинення укра╖нського громадянства.
"А н╕чого. Буду сид╕ти тут, в Ки╓в╕, жодних проблем. Буду сид╕ти в Ки╓в╕ без громадянства, буду ходити по Майдану. Я живу тут зараз неподал╕к", – сказав в╕н у ╕нтерв’ю НВ.
Припинення громадянства колишнього президента Груз╕╖ – трет╕й прецедент за час╕в президентства Петра Порошенка. У травн╕ цього року Порошенко анулював громадянства колишнього соратника Саакашв╕л╕ Саш╕ Боровика та екс-народного депутата з фракц╕╖ "Радикально╖ парт╕╖" Андр╕я Артеменка. 
В обох випадках позбавлення стосувалося подв╕йного громадянства. Саша Боровик не в╕дмовився в╕д н╕мецького паспорта, а Артеменко мав громадянство Канади.
╤з Саакашв╕л╕ ╕стор╕я ╕нша, ╕ все схоже на сплановану, хоч ╕ нашвидкоруч, операц╕ю. Президентське оточення знайшло ╓дину можливу п╕дставу у законодавств╕, яка б дозволила позбавити Саакашв╕л╕ громадянства. До того ж дочекалося, поки той залишить кра╖ну.
"Тепер паспорт Саакашв╕л╕ ма╓ бути анульованим, в╕дпов╕дна ╕нформац╕я з’явиться в св╕тов╕й ем╕грац╕йн╕й баз╕, ╕ дал╕ все залежить в╕д нього. Тепер в╕н стане особою без громадянства, тому в╕н може подавати прохання на притулок в кра╖н╕, де зараз знаходиться", – говорить сп╕врозмовник в оточенн╕ Порошенка.
Якщо так, то Саакашв╕л╕ може лишитися в США. А це означа╓, що як м╕н╕мум ще одного подразника Порошенко позбувся.
Схоже президент знайшов ефективний спос╕б усунення пол╕тичних конкурент╕в через процедуру позбавлення громадянства. Порошенко демонстру╓, що в╕н в ц╕й кра╖н╕ господар – може видати паспорт, може забрати.
Це мало чим в╕др╕зня╓ його в╕д попередник╕в, як╕ так само застосовували виб╕ркове право щодо сво╖х опонент╕в.
Чим це зак╕нчилося – кра╖на добре пам’ята╓. Т╕льки чомусь у пол╕тик╕в коротка пам’ять ╕ велика впевнен╕сть, що в ╖хньому випадку все з╕йде з рук.
Роман Кравець, Мар╕я Жартовська
«Укра╖нська правда»

ДРУЗЯМ ВСЕ, ВОРОГАМ ЗАКОН: ЯК ПОРОШЕНКО ПОВЕРТА╢ УКРА╥НУ ДО ВИБ╤РКОВОГО ПРАВОСУДДЯ
Ця стаття – editorial, тобто текст, що не ма╓ персонального авторства, а в╕дбива╓ сп╕льну позиц╕ю редакц╕й "Укра╖нсько╖ правди", "╢вропейсько╖ правди", "Економ╕чно╖ правди" та УП-Життя.

Президент Петро Порошенко позбавив укра╖нського громадянства М╕хе╕ла Саакашв╕л╕.
╤ це аж н╕як не питання особистого конфл╕кту двох пол╕тик╕в. Це спроба знову поставити пол╕тичну доц╕льн╕сть вище за закон.
Згадаймо, в який спос╕б це було зроблено.
Першим пов╕домленням про позбавлення Саакашв╕л╕ громадянства став дописнародного депутата в╕д "Радикально╖ парт╕╖" Ляшка ╤горя Мос╕йчука. Згодом цю ж ╕нформац╕ю поширив ╕ радник м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ, нардеп в╕д НФ Антон Геращенко. Влада вже неодноразово використовувала цих людей для поширення неоднозначно╖ ╕нформац╕╖. ДМС то п╕дтверджувала цей факт, то спростовувала, ╕ лише згодом пов╕домила про ╕снування указу президента.
П╕дставою для позбавлення колишнього губернатора Одесько╖ област╕ громадянства став той факт, що в╕н н╕бито приховав дан╕ про крим╕нальне пересл╕дування в Груз╕╖ п╕д час заповнення документ╕в на отримання громадянства.
Прес-служба президента визнала цей факт лише наступного дня.
Нараз╕ Саакашв╕л╕ перебува╓ у США. Напередодн╕ в╕н заявляв, що у випадку позбавлення укра╖нського громадянства плану╓ залишитися в Укра╖н╕. Однак далеко не очевидно, що прикордонна служба впустить його в кра╖ну при поверненн╕ з╕ Сполучених Штат╕в.
Випадок ╕з Саакашв╕л╕ – далеко не перший.
З початку 2017 року Порошенко вже встиг позбавити укра╖нського громадянства "радикала" Артеменка через його д╕╖ в США, де той лоб╕ював так званий "мирний план", що передбачав тривале визнання рос╕йсько╖ влади в Криму. Тод╕ п╕дставою стало подв╕йне громадянство – Артеменко ма╓ канадський паспорт. Тим самим указом Порошенко позбавив громадянства колишнього заступника Саакашв╕л╕ Сашу Боровика. А минулого л╕та Укра╖на з неймов╕рною швидк╕стю видала Молдов╕ б╕знесмена В'ячеслава Платона, оголосивши нед╕йсним його укра╖нський паспорт. У Кишинев╕ стверджують, що для цього вистачило прохання колишнього б╕знес-партнера Порошенка Влада Плахотнюка, який нин╕ ма╓ неабиякий вплив на владу в Молдов╕.
Проте на в╕дм╕ну в╕д ус╕х вищезгаданих екс-укра╖нц╕в, Саакашв╕л╕ ста╓ людиною без громадянства – апатридом. Ще в грудн╕ 2015 року його позбавили громадянства Груз╕╖ через отримання укра╖нського паспорта.
Укра╖на взяла на себе зобов'язання не допускати появи людей без громадянства – ми ратиф╕кували в╕дпов╕дну конвенц╕ю. Але в ╕стор╕╖ з М╕хе╕лом Саакашв╕л╕ Порошенко пройшов "м╕ж крапельками".
Конвенц╕я м╕стить ╓диний виняток, за якого держава може зробити свого громадянина апатридом – якщо з'ясу╓ться, що ця особа "набула громадянства внасл╕док … подання неправдивих в╕домостей або приховування будь-якого сутт╓вого факту". Саме цей пункт спрацював у випадку Саакашв╕л╕.
У соцмережах обурюються н╕бито порушенням Конституц╕╖ з боку Порошенка, адже Основний закон каже, що "н╕хто не може бути позбавлений громадянства" (стаття 25), але ситуац╕я складн╕ша. Дв╕ ╕нш╕ статт╕ Конституц╕╖ дають президенту право припиняти громадянство у випадках, визначених законом (статт╕ 4 та 106).
Та це не зм╕ню╓ того факту, що указ Порошенка поверта╓ Укра╖ну до традиц╕й Януковича, до час╕в ман╕пулювання правом на догоду соб╕ та виб╕ркового правосуддя.
Р╕шення було ухвалене невдовз╕ п╕сля в╕зиту Петра Порошенка до Груз╕╖, а процедуру було запущено наступного дня п╕сля повернення президента до Ки╓ва.
Не варто недооц╕нювати також вплив грузинських партнер╕в. "Покарання" Саакашв╕л╕, схоже, стало не лише проявом боротьби Порошенка з пол╕тичним опонентом.
Т╕, хто сп╕лкувався з оф╕ц╕йним Тб╕л╕с╕ п╕сля 2015 року, п╕дтверджують, що будь-яка згадка про "Саакашв╕л╕ в Укра╖н╕" виклика╓ в грузинсько╖ влади емоц╕йне обурення. Свого часу запрошення М╕хе╕ла до команди Порошенка стало головним подразником у в╕дносинах Укра╖ни та Груз╕╖. Оф╕ц╕йн╕ контакти наших кра╖н на високому р╕вн╕, по сут╕, припинилися. Укра╖на к╕лька рок╕в не мала посла в Груз╕╖, Порошенко майже не зустр╕чався з грузинськими колегами, а на Банков╕й забули про дружню державу, схоже, розраховуючи, що команда Саакашв╕л╕ поверне соб╕ владу, ╕ все в╕дновиться.
Триденний в╕зит до Груз╕╖ став для Порошенка холодним душем. Нав╕ть публ╕чно, на прес-конференц╕ях, Порошенко довелося дв╕ч╕ виправдовуватися за те, що Саакашв╕л╕ в╕льно живе та працю╓ в Укра╖н╕, попри неодноразов╕ звернення Груз╕╖ про його екстрадиц╕ю.
От це також не зн╕ма╓ жодних проблем з указом президента.
Нагада╓мо, формальною п╕дставою для позбавлення Саакашв╕л╕ громадянства стало приховування крим╕нального пересл╕дування в Груз╕╖ п╕д час отримання ним укра╖нського паспорта. Твердження не витриму╓ жодно╖ критики.
Х╕ба м╕г президент Порошенко не знати про такий факт у травн╕ 2015 року, коли в╕н називав Саакашв╕л╕ "над╕╓ю реформ" та видавав йому паспорт ╕з тризубом? Не просто не м╕г – в╕н точно знав про проблеми свого соратника, як╕ обговорювалися за його присутност╕ ╕ в Укра╖н╕, ╕ в Брюссел╕.
Кр╕м того, дв╕ч╕ в╕дмовивши Груз╕╖ в екстрадиц╕╖ Саакашв╕л╕, укра╖нська влада, по сут╕, визнала, що в╕дкрит╕ проти нього справи ╓ пол╕тично ангажованими. Так само, як це визнають в США та ╢вросоюз╕ – оф╕ц╕йний Тб╕л╕с╕ не дом╕гся арешту екс-президента в жодн╕й з держав, якими той подорожу╓.
Нин╕шн╕й крок Петра Порошенка надзвичайно схожий на поширен╕ у Рос╕╖ методи витискання незгодних. Лише п'ять дн╕в тому стало в╕домо про анулювання рос╕йського громадянства Дем'яна Кудрявцева, родина якого ╓ власником л╕берально╖ газети "Ведомости".
Може, це зб╕г, але формальна причина для такого кроку в рос╕ян була та сама – начебто неповн╕ дан╕ в документах.
Под╕бн╕сть цих приклад╕в показу╓ непри╓мний факт: у сво╓му пол╕тичному розвитку Укра╖на дос╕ залиша╓ться ближчою до Рос╕╖, ан╕ж до кра╖н ╢С.
Ма╓мо окремо п╕дкреслити: метою ц╕╓╖ редакц╕йно╖ статт╕ не ╓ захист пол╕тика М╕хе╖ла Саакашв╕л╕.
В редакц╕╖ "Укра╖нсько╖ правди" р╕зне ставлення до його заяв, план╕в та взагал╕ ефективност╕. Так само ми не ставимо соб╕ за мету захищати Артеменка, Боровика чи, тим б╕льше, Платона.
Йдеться про майбутн╓ укра╖нсько╖ демократ╕╖.
Проблемою ╓ те, що президент Порошенко як гарант Конституц╕╖ одноос╕бно кара╓ тих, кого йому виг╕дно карати. ╤ одночасно заплющу╓ оч╕ на кричущ╕ порушення – якщо т╕ не зач╕пають його ╕нтерес╕в.
Чим це в╕др╕зня╓ться в╕д виб╕ркового правосуддя час╕в Януковича? Чому Саакашв╕л╕ позбавляють громадянства, ╕ водночас президент "не пом╕ча╓" наявност╕ британського паспорта у голови ДФС Романа Нас╕рова, який дос╕ формально залиша╓ться головою ф╕скально╖ служби та до того ж перебува╓ п╕д сл╕дством НАБУ?
Формальна причина – начебто у М╕грац╕йно╖ служби нема╓ доказ╕в наявност╕ у нього британського громадянства. Але це – попри к╕лька оф╕ц╕йних заяв посольства Велико╖ Британ╕╖, яке п╕дтвердило даний факт!
Чи президенту не в╕домо про наявн╕сть дек╕лькох паспорт╕в у ол╕гарха ╤горя Коломойського, про як╕ в╕н в╕дверто знущаючись, розпов╕дав журнал╕стам, перебуваючи на посад╕ голови Дн╕пропетровсько╖ ОДА?
Зрештою, х╕ба Укра╖на позбавила громадянства бодай когось ╕з вт╕кач╕в з команди Януковича, як╕ отримали паспорти громадян РФ? Хоча на судов╕ процеси це, ╕мов╕рно, не вплинуло б. Ми ма╓мо право судити громадян ╕нших держав так само, як ╕ укра╖нц╕в. Та й не вс╕ вт╕кач╕ перебувають п╕д сл╕дством...
Варто повторитися. Казус Саакашв╕л╕ – це аж н╕як не питання особистого конфл╕кту двох пол╕тик╕в. Це спроба знову поставити пол╕тичну доц╕льн╕сть вище за закон. Спроба над╕лити себе безмежною владою.
Недарма в соцмережах вже жартують: мовляв, президент вир╕шив зам╕нити "громадянство", яке ╕сну╓ в демократичних державах, на "п╕дданство", властиве монарх╕ям.
Принцип "друзям – усе, ворогам – закон" дуже дорого коштував Укра╖н╕ за попередн╕х президент╕в. Саме тому його повернення вигляда╓ так ганебно.
╤ саме тому мовчати про це не можна.
www.pravda.com.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 28.07.2017 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18836

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков