Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 12.05.2017 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 12.05.2017
СПОГАДИ СУЧАСНИХ УКРА╥НСЬКИХ ПЕРЕМОЖЦ╤В

Нещодавно в сер╕╖ «Азовськ╕ спогади» вийшла друком книга «Широкинська операц╕я».
Село Широкине ╓ стратег╕чним пунктом оборони Мар╕уполя. Висоти над селищем ╓ пан╕вними в даному район╕, контроль над ними – це фактично ключ до контролю над м╕стом. 4-5 вересня 2014 року саме в цьому район╕ силами батальйону «Азов» був зупинений рос╕йський наступ на Мар╕уполь. В╕дпов╕дно до перших М╕нських угод Широкине мало стати нейтральною зоною. Тож укра╖нськ╕ в╕йська були зв╕дти виведен╕. Натом╕сть в жовтн╕ того ж року в селище вв╕йшла рос╕йська бронетехн╕ка.
Бойовики ДНР закр╕пилися на Широкинських висотах. П╕сля бо╖в п╕д Донецьким аеропортом сюди був переведений батальйон «Спарта» п╕д командуванням А.Павлова («Мотороли»). Вноч╕ 23-24 с╕чня 2015 року бойовики ДНР обстр╕ляли сх╕дний район Мар╕уполя з РСЗВ «Град» внасл╕док чого загинуло 26 мирних мешканц╕в.
До Мар╕уполя прибув перший командир полку «Азов», а в╕дтепер – заступник голови ком╕тету Верховно╖ Ради з нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Андр╕й Б╕лецький. В╕н планував ╕ орган╕зовував наступальну операц╕ю.
10 лютого 2015 року азовц╕ п╕шли в наступ. Полк «Азов» визволив п'ять населених пункт╕в (Широкине, Бердянське, Лебединське, Ком╕нтернове, Павлоп╕ль), вибив терорист╕в з Широкинських висот ╕ закр╕пився там. Широкинська операц╕я стала ╓диною усп╕шною масштабною наступальною операц╕╓ю за весь час АТО. В результат╕ бо╖в п╕д Широкиним Мар╕уполь був убезпечений в╕д артобстр╕л╕в. Також було в╕дтягнуто частину сил ворога з Дебальцевського котла.
Книга «Широкинська операц╕я» склада╓ться ╕з спогад╕в сучасних укра╖нських переможц╕в. Андр╕й Б╕лецький згаду╓: «У т╕ дн╕ проти «Азову» воювали сформован╕ м╕сцев╕ територ╕альн╕ сепаратистськ╕ полки. Це мало сво╖ плюси ╕ м╕нуси. З одного боку, ц╕ люди були дуже погано навчен╕ ╕ погано озбро╓н╕. З ╕ншого боку, вони знали м╕сцев╕сть, що давало ╖м значну перемогу. 14 лютого сепаратисти отримали п╕дкр╕плення – танкову групу, велику к╕льк╕сть бронетехн╕ки та нав╕ть роту осетин. «Русский мир Донбасса» вилився в те, що м╕сцевих наркоман╕в гнали в б╕й ╖хн╕ «друз╕»-кавказц╕. Осетини фактично йшли в трет╕й л╕н╕╖. Цю ╕нформац╕ю ми отримали в╕д наших розв╕дник╕в. А танков╕ ек╕паж╕ ворога складалися з рос╕йських добровольц╕в».
Командир полку «Азов» ╤гор Михайленко згаду╓: «Сепаратисти йшли по чистому полю з автоматами та кулеметами. Наш╕ називали цю атаку сепаратист╕в «атакою зомб╕». А д╕йсно, як ще можна було таке назвати? ╥х косили ╕ не п╕дпускали до позиц╕й на дальн╕сть постр╕лу автомата».
Бо╓ць Раф╕к згаду╓: «П╕сля сво╓╖ артп╕дготовки ворог почав вже повноц╕нно наступати, плюс хлопц╕ бачили, що наступають не ватники, а конкретно рос╕йськ╕ в╕йська. Наш╕ розв╕дники наткнулися на ворожу БМП. Оск╕льки у нас було к╕лька хлопц╕в-добровольц╕в з Рос╕╖, сепаратисти по розмов╕ прийняли ╖х за сво╖х, ╕ хлопц╕ тод╕ змогли в╕д╕йти спок╕йно».
Б╕йц╕ розпов╕дають ╕ про стосунки з м╕сцевими жителями.
Комндир БТР-3 1-о╖ сотн╕ п╕хотного батальйону полку «Азов» Ролло згаду╓: «Т╕ м╕сцев╕ жител╕, з якими ми з╕ткнулися, вони з нами говорили, були досить вв╕чливими, доброзичливими ╕ явно п╕дтримували укра╖нську сторону».
Бо╓ць розв╕дувально-диверс╕йно╖ чоти полку «Азов» Шк╕пер згаду╓: «Сид╕ли ми в окоп╕ ╕ до нас приповз реально старенький д╕дусь. М╕сцевий, з Широкиного. Ми запропонували д╕дов╕ евакуюватися на наших азовських машинах. В╕н в╕дмовився, у нього тут господарство, кролики, краще тут помре, н╕ж кудись по╖де. Пот╕м в╕н неодноразово приносив на наш╕ позиц╕╖ харч╕ та воду».
Переможц╕ з горд╕стю харктеризують св╕й полк «Азов». Командир п╕хотного батальйону Мосе: «У чому в╕дм╕нн╕сть нас, «Азову», в╕д ╕нших п╕дрозд╕л╕в? У тому, що для нас будь-яка втрата – це не втрата просто солдата, з яко╖сь статистики. Абсолютно кожна втрата – це, насамперед, втрата велико╖ с╕м'╖. Тому що кожен з хлопц╕в – це не просто солдат, це людина, яку ми вс╕ зна╓мо. Це наш побратим, це наш товариш, з яким ми йдемо у б╕й. Ми практично вс╕ тут один одного зна╓мо, вс╕ тут знайом╕, б╕льш╕сть ще до в╕йни, тому в цьому план╕ тр╕шки складн╕ше... прощатися з цими хлопцями. Проте, набагато прост╕ше йти з ними в б╕й».
Бо╓ць розв╕дувально-диверс╕йно╖ чоти Обама: «Прийшов на в╕йну – знай, що ризику╓ш втратити найголовн╕ше, що ма╓ш – сво╓ життя. ╤ ти завжди повинен знати, що тво╖ друз╕ тебе завжди прикриють. Так у нас в «Азов╕». Пацани прийшли воювати один за одного. Ми впевнен╕ у сво╖й правот╕. Завжди хот╕ли воювати за нашу кра╖ну, а не за грош╕».
Книгу «Широкинська операц╕я» завершують спогади про загиблих п╕д час Широкинсько╖ операц╕╖. Дмитро Коряк ╕з Миргорода на Полтавщин╕ зак╕нчив Полтавський педагог╕чний ун╕верситет. На головному корпус╕ ун╕верситету встановлено мемор╕альну дошку на його честь. Вова «Чемп╕он» Рад╕онов один ╕з перших луганчан, як╕ п╕шли на в╕йну. Роман Черненко ╕з Дн╕пропетровська. Ернест, якому не виповнилося й 20, загинув 14-го лютого 2015 року у боях з рос╕йськими збройними формуваннями п╕д час в╕дбиття атаки на Широкине. Серг╕й Амброс – спортсмен ╕з Черкас.
А ось спогади про б╕йця з Криму: «Все життя Уж працював у силових структурах Криму, в Феодос╕╖. У тому самому м╕сц╕, де, як ╕ на п╕вденному сход╕ нашо╖ кра╖ни, бути патр╕отом - не просто слова, а нелегка, але почесна, м╕с╕я. Уж все сво╓ життя присвятив спорту, нав╕ть у ветеранському в╕ц╕ в╕н взяв бронзу на чемп╕онат╕ ╢вропи ╕з самбо, всього три роки тому. В Криму Уж заснував школу ╕спит╕в на краповий берет, ╓дину на той момент у вс╕й Укра╖н╕.
П╕д час траг╕чних под╕й захоплення Криму Уж допомагав десантникам, можна сказати, що завдяки саме його зусиллям частина не здавалась п'ять дн╕в. Ц╕ п'ять дн╕в цей справжн╕й Герой Укра╖ни пров╕в без сну, ╕ саме тод╕, коли його в╕дправили в╕д╕спатись, щоб з новими силами включитись до в╕дстоювання укра╖нського Криму, - саме в ту н╕ч частину було захоплено. Д╕знавшись про це на ранок, Уж в╕дправився на материк, щоб продовжити боротьбу ╕з зовн╕шн╕ми та внутр╕шн╕ми окупантами.
В╕н пройшов дек╕лька добровольчих батальйон╕в – «Донбас», «Крим» та «Золот╕ Ворота», де створив розв╕дувальний взвод. Там в╕н зустр╕вся з Хорстом, сво╖м земляком ╕з Феодос╕╖, ╕ перейшов до полку «Азов».
Уж глибоко в╕рив у Вищ╕ сили, у призначення людини як охоронця справедливост╕ на земл╕, тримав у чистот╕ кров ╕ душу. В╕н загинув смертю хоробрих, ╕ у цей момент в╕н сягнув найвищого статусу, якого може сягнути людина – статусу Героя!».
Комбат Мосе, п╕дбиваючи п╕дсумки Широкинсько╖ операц╕╖, зазнача╓: «Можу сказати, що не все заплановане вдалося. Все буде тод╕, коли «Азов» буде стояти на кордон╕ з Рос╕╓ю, ось тод╕ буде все. А поки що, звичайно, це т╕льки кроки до к╕нцево╖ мети».

Анатол╕й Зборовський
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 12.05.2017 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18524

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков