Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 21.04.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 21.04.2017
«ПИСЬМЕННИК НЕ ВМИРА╢, ЖИВА ЙОГО ДУША…»

Ранковий Великодневий обливаний понед╕лок 17 кв╕тня на Андр╕╖вському узвоз╕. Б╕ля входу до Ки╖вського академ╕чного драматичного театру на Подол╕ сидить сивий Кобзар - ялтинець Остап К╕ндрачук ╕ сп╕ва╓ "Думу про Крим". Лине звук бандури по Андр╕╖вському вниз до Контрактово╖, аж до самого Дн╕пра.
Цього дня з ус╕╓╖ Укра╖ни до столичного театру на Подол╕ з'╖жджалися переможц╕ дванадцятого Кримського ╕ другого Всеукра╖нського конкурсу "Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!" ╕мен╕ кримського поета Данила Кононенка.
При╓мно вражен╕ переможц╕ конкурсу та ╖хн╕ батьки заходять до глядацько╖ зали, яка поступово заповню╓ться. Луна╓ трет╕й дзв╕нок, гасне св╕тло - ╕ на екран╕ в╕деокл╕п "Кримська св╕тлиця» - це наша Р╕дна хата в Криму".

Д╕йство розпочина╓ться.
Життя ╕де, мина╓,
У в╕чн╕сть посп╕ша. 
Письменник не вмира╓ -
жива його душа.
Його жагуче слово 
У книгах розкв╕та,
╤ ся╓ веселково,
Як ос╕нь золота.
╤ хай життя мина╓,
За обр╕╖ б╕жить -
Письменник не вмира╓,
У книгах буде жить.
(Д.Кононенко, 2003 р╕к,
Пам'ят╕ О.Губаря)

А д╕йсно, поетове слово живе у його в╕ршах, публ╕цистиц╕, в наших спогадах ╕ в продовженн╕ розпочатого разом з ним ще в 1998 роц╕
л╕тературного конкурсу "Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!" для школяр╕в Криму, який майже через 20 рок╕в ста╓ всеукра╖нським ╕ носить його ╕м'я – ╕м'я
Данила Кононенка. Живе його душа в цих юних, обдарованих, св╕тлих д╕тях, як╕ хочуть бути такими, як в╕н, ╕ нав╕ть кращими, бо вони молод╕ ╕ амб╕тн╕.
Луна╓ Великодн╓ в╕тання - Христос Воскрес! Во╕стину Воскрес! Легко на душ╕, бо почалося свято з благословення, яке на Великдень у С╕мферопол╕, в храм╕ св. Володимира та Ольги УПЦ КП дав арх╕╓пископ С╕мферопольський ╕ Кримський Климент, побажавши переможцям творчих усп╕х╕в на благо нашо╖ В╕тчизни. Звучить Г╕мн Укра╖ни - ╕ вона, молода Укра╖на, в образ╕ наших юних переможц╕в, поклавши руку на серце, висп╕ву╓ "душу й т╕ло ми положим за нашу свободу".
Конкурсант╕в спочатку в╕та╓ господар театру на Подол╕, народний артист Укра╖ни, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ В╕тал╕й Малахов. Його слово просте - сьогодн╕ свято, а завтра важка праця. Адже письменник - це трудар, у якого вих╕дних не бува╓, а н╕ч ╕ день можуть пом╕нятись м╕сцями.
Час покаже, хто з вас ким стане, але сьогодн╕ - ви вс╕ переможц╕, тому що талановит╕!
Дал╕ звучить розпов╕дь про поета Данила Кононенка ╕ газету «Кримська св╕тлиця», яка була, ╓ ╕ завжди буде форпостом укра╖нства в Криму.
Кримська переселенка Ел╕на Сукач в╕ршем Д.Кононенка "Як тоб╕ живеться, мово, у Криму?" повернула нас на гр╕шну землю ╕ нагадала, що вс╕ ми живемо в нелегкий для нашо╖ держави час. Час, коли може вразити в серце не т╕льки куля, а й ╕нформац╕йний стрес, як вразило Данила Кононенка: не витримало серце ╕ в╕дмовилося жити…
Наш конкурс ще з кримського пер╕оду 1998-2007 рок╕в був волонтерським, народним, не залежним в╕д жодно╖ державно╖ чи парт╕йно╖ ╕ нав╕ть громадсько╖ структури - лише самоорган╕зац╕я ╕ народна дов╕ра - це руш╕й нашого конкурсу. Вс╕ кошти, з╕бран╕ через соц╕альну мережу, витрачаються на д╕тей! Це призи, подарунки, оплата дороги до Ки╓ва ╕ назад додому, а частина кошт╕в залиша╓ться д╕тям як гонорар за ╖хн╕ твори.
Ми дяку╓мо кожному, хто пов╕рив у в╕дродження кримського конкурсу, хто пов╕рив орган╕зац╕йному ком╕тету, а головне - пов╕рив у талановитих д╕тей Укра╖ни.
Для ╕нформац╕╖ дек╕лька цифр. На банк╕вську картку ми з╕брали 10 тисяч 800 гривень, 3 тисяч╕ 400 гривень перейшли в призовий фонд, як залишок п╕сля видання зб╕рки переможц╕в конкурсу 2016 року. Отже, у нас було лише 14 тисяч 200 гривень, це кошти, на як╕ провести ф╕нальну частину ╕ нагородження в столиц╕ було неможливо.
Був момент, коли оргком╕тет вже збирався перенести нагородження на б╕льш п╕зн╕й терм╕н - на травень. Та повною рад╕сною неспод╕ванкою став ╕нтернет-лист ╕з США, з Нью-Йорка, в╕д народного артиста Укра╖ни ╤вана Бернацького, який керу╓ там сво╖м укра╖нським театром: в╕н серцем в╕дчув нашу скруту ╕ щир╕сть наших устремл╕нь. З ╤ваном ми зналися недовго, ще коли в╕н працював в Луцькому музично-драматичному театр╕, це був 
1976 р╕к. ╤ от через 41 р╕к ╤ван Бернацький в╕дгукнувся, щоб зробити для переможц╕в л╕тературного конкурсу Великодневий подарунок – оплатити ╖м дорогу до Ки╓ва ╕ покрити витрати на призи. Як кажуть - у Всевишнього випадкових зустр╕чей не бува╓. Щоб юн╕ переможц╕ познайомилися з ╤ваном- благод╕йником, ми змонтували в╕деоролик, використавши фотограф╕╖ ╤вана Бернацького та актор╕в укра╖нського театру ╕з Нью-Йорка. Вс╕ присутн╕ радо сприйняли такий спос╕б знайомства, хоча, звичайно, краще було б зустр╕ти пана ╤вана в Ки╓в╕ наступного року, в театр╕ на Подол╕, п╕д час нагородження переможц╕в 2018 року. Та це поки що мр╕╖.
А наше д╕йство Свята укра╖нського слова продовжувалось. На сцену п╕д аплодисменти вийшов голова орган╕зац╕йного ком╕тету конкурсу, 
заслужений журнал╕ст Укра╖ни, поет-п╕сняр, головний редактор "Кримсько╖ св╕тлиц╕" (т╕╓╖, що й дос╕ в Криму!) В╕ктор Качула з паскою ╕ св╕чечкою в руках. Паска, виявля╓ться, була спечена Н╕ною Кононенко 
(вдовою поета) ╕ освячена владикою Климентом на Великдень в С╕мферопол╕, у Храм╕ Святих Володимира ╕ Ольги. Цю пасочку, як символ того, що Крим Воскресне в Укра╖н╕, В╕ктор Качула передав голов╕ жур╕ конкурсу ки╖вському поету Василю Марсюку.
Знайомство з переможцями в╕дбувалось за сценар╕╓м у два етапи. Спочатку 
на великому екран╕ присутн╕м показали в╕деокл╕п на п╕сню В╕ктора Качули "Яблуневий р╕к", де кожен з учасник╕в конкурсу вп╕знав себе. ╤ т╕льки пот╕м ус╕, хто при╖хав, а таких з двадцяти переможц╕в було п╕втора десятки, вийшли на сцену.
Першим в ном╕нац╕╖ «Поез╕я» уперше в сво╓му житт╕ на сцену вийшов першокласник Остерсько╖ ЗОШ з Черн╕г╕вщини Максимко Смовський, який отримав заохочувальну прем╕ю та св╕й перший гонорар. Мама Максима ╤рина теж отримала грамоту за п╕дтримку сина в його творчих починаннях.
А дал╕ за нагородами виходили юн╕ поети-переможц╕: Анастас╕я Басюк, м. Славута, Хмельницька область - заохочувальна прем╕я; Ангел╕на Бобильова, с. Мирне, Волинська область - заохочувальна прем╕я; Ам╕на Бойко, м. Долина, ╤вано-Франк╕вська область - трет╓ м╕сце, Катерина Гетало, смт. ╤ван╕вка, Херсонська область - трет╓ м╕сце, Владислава Петраускас, м. Кам'янка, Черкаська область - третя прем╕я, Дарина Бондаренко, м. Кам'янка, Черкаська область - друге м╕сце. Не змогли при╖хати до Ки╓ва ╤рина Бублич з м. Болех╕в ╤вано-Франк╕всько╖ област╕ та 
Оксана Ладика ╕з с. Краснор╕ченське Лугансько╖ област╕ - теж друг╕ м╕сця. Вже знайома з минулор╕чного конкурсу членам жур╕ ╕ читачам ╤лона Котовщик ╕з с. Сухол╕си Ки╖всько╖ област╕ отримала перше м╕сце (нагороди вручали 
Василь Марсюк, поет, голова жур╕, В╕ктор Качула, член жур╕, поет-п╕сняр, а також кобзар-ялтинець Остап К╕ндрачук).
Настала черга тих переможц╕в, хто подавав сво╖ роботи в ном╕нац╕╖ «Проза». Ростислав Юрик, м. Кам'янка, Черкаська область - трет╓ м╕сце, Ельмаз Зевр╕╓ва, селище Краснофлотське, Крим - друге м╕сце. Ельмаз не змогла при╖хати до столиц╕ ╕ вислала в╕деозапис уривку з╕ свого конкурсного твору, перекладений ╕ прочитаний кримськотатарською мовою.
╤ коли в к╕нц╕ кл╕пу п╕д мелод╕ю в╕домо╖ кримськотатарсько╖ народно╖ п╕сн╕ «Гюзель Крим» на в╕део з'явилося Чорне море, кримськ╕ гори, Ханський палац - у багатьох присутн╕х в зал╕ защем╕ло серце. Наступною вийшла за нагородою Анна Варакута з м. Кропивницький - за сво╖м другим м╕сцем, та Денис Крахмальов з м. Б╕лоп╕лля Сумсько╖ област╕ 
- теж друге м╕сце. Ольга Кирилюк з м. Черн╕вц╕ отримала перше м╕сце, 
Мирослава Терещенко, м. Богуслав, Ки╖вська область - перше м╕сце, ╤лона та Павло Котовщики з Ки╖вщини - також перше. 
У ном╕нац╕я «Публ╕цистика» Ром╕на Король ╕з Черн╕вц╕в, на жаль, при╖хати не змогла, ╖╖ диплом та призи за трет╓ м╕сце в╕дправляться поштою, Ростислав Юрик отримав друге м╕сце ще й в ном╕нац╕╖ «Публ╕цистика», ╕ минулор╕чна переможниця Д╕ана Ахметова ╕з Запор╕жжя - також друге (цього року при╖хати не змогла, тому виглядатиме сво╖ нагороди на пошт╕). Катерина Гетало (смт. ╤ван╕вка, Херсонська область), як ╕ Мирослава Терещенко (м. Богуслав, Ки╖вська область) под╕лили перше м╕сце.
Нагороди у ц╕й ном╕нац╕╖ вручали члени жур╕ Ольга Лещенко, Олександр Польченко, Валентин Бут.
Мета конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!» - виявити ╕ п╕дтримати обдарованих д╕тей з усього нашого Укра╖нського Краю. ╤ оск╕льки цей конкурс з кримським кор╕нням - заохочувати д╕тей, щоб ╖хн╕ твори торкалися й Криму, щоб це творче духовне кор╕ння проростало в Укра╖ну ╕ н╕коли не втрачався цей зв'язок.
Весняна пора щедра на свята. Наприк╕нц╕ м╕сяця - 25 кв╕тня укра╖нська громада Криму в╕дзначатиме 106 р╕чницю в╕д дня народження Героя Укра╖ни, всесв╕тньо в╕домо╖ вишивальниц╕ В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. Для вс╕х присутн╕х у зал╕ театру на Подол╕ був показаний в╕деокл╕п п╕сн╕ на слова Данила Кононенка "Хрестиком гаптоване життя", присвячений В╕р╕ Ро╖к, яку виконав в╕домий кримський укра╖нський сп╕вак Орест Мартин╕в. Ця п╕сня, як ╕ Кононенкова п╕сня "Дружиноньц╕", звучали в Криму на презентац╕╖ книги спогад╕в про Д. Кононенка "Цю землю я любив", яка проходила у С╕мферопол╕, в центральн╕й кримськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. ╤вана Франка.
Про Крим ╕ про презентац╕ю спогад╕в переможцям конкурсу розпов╕в головний редактор газети "Кримська св╕тлиця" В╕ктор Качула, а також Там╕ла Чупак, директор Кам'янського ╕сторико-кра╓знавчого запов╕дника, як╕й В. Качула передав у дарунок в╕д вдови поета Н╕ни Микола╖вни Кононенко солдатського «Кобзаря», виданого ще у 1961 роц╕, який все життя – ще ╕з солдатсько╖ служби - був поруч з Данилом Андр╕йовичем.
А м╕ж тим на екран╕ демонструвалася чергова ╕нтрига конкурсу - в╕деосюжет з двома ном╕нантами на Гран-пр╕ - Романом Баб╕╓м та Катериною Гетало.
Катерину на цю ном╕нац╕ю запропонувала член жур╕, поетеса Анастас╕я Дмитрук, а Романа Баб╕я - В╕ктор Качула. Вир╕шальний голос голови жур╕ поета Василя Марсюка д╕стався Роману, тож в╕н уперше в сво╓му житт╕ отримав найвищу нагороду всеукра╖нського л╕тературного конкурсу "Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!" ╕м. Д. Кононенка.
Василь Марсюк вручив переможцю цю нагороду ╕ прив╕тав не т╕льки Романа, а й ус╕х ф╕нал╕ст╕в, закликавши продовжувати творити, писати, шанувати й розвивати р╕дну укра╖нську мову.
На свят╕ виступили ╕ прив╕тали конкурсант╕в з ╖хн╕ми першими л╕тературними досягненнями давн╕ шанувальники та автори «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ки╖вська письменниця Наталя Осипчук та директор ╤рп╕нського кра╓знавчого музею Анатол╕й Зборовський.
У ф╕нал╕ урочисто╖ церемон╕╖ нагородження прозвучала ще одна п╕сня на слова Д. Кононенка - «Г╕мн ф╕лолог╕в». У ц╕╓╖ п╕сн╕ незвичайна ╕стор╕я. Слова до не╖ Данило Кононенко написав ще у 2007 роц╕ ╕ вручив доньц╕ головного редактора «Кримсько╖ св╕тлиц╕» Юл╕╖ Качул╕, на той час студентц╕-ф╕лологу, «Золотому голосу» Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету, з пропозиц╕╓ю-проханням написати музику… Аж через 10 рок╕в з'явилася на св╕т ця п╕сня, ╕ ╖╖ прем'╓ра в╕дбулась саме цього урочистого дня.
Орган╕затори пооб╕цяли переможцям конкурсу, що до грудня цього року, до дня Святого Миколая та 25 р╕чниц╕ газети «Кримська св╕тлиця», буде видано зб╕рку з ╖хн╕ми творами – як це було зроблено ╕ тор╕к.
На завершення свята увесь зал виконав Г╕мн Укра╖ни, а вс╕ конкурсанти та члени жур╕ поставили сво╖ п╕дписи на укра╖нському прапор╕, якого один ╕з жертводавц╕в та пом╕чник╕в конкурсу, голова Кримського КУНу, вимушений переселенець Василь Овчарук пооб╕цяв передати у знак вдячност╕, пам'ят╕ та поваги великому борцю за Волю Укра╖ни, патр╕оту, голов╕ Братства ОУН-УПА Богдану Боровичу до його 70-р╕чного юв╕лею.
Нов╕ ╕мена долучились до когорти переможц╕в Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу "Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!" ╕м. Д. Кононенка 2017 року. Тепер головне - не зупинятись ╕ продовжувати творити. ╤ писати не для конкурс╕в, як говорив колись Данило Андр╕йович Кононенко, а в╕д свого серця, сво╓╖ душ╕ - для людей, писати - тому що це, як дихати. Творити – отже, жити!

Олександр Польченко,
член жур╕, заступник голови оргком╕тету конкурсу
м. Ки╖в
Фото В. Качули
***
Б╕льше фото та в╕део, в╕дгуки про те, як проходив у ки╖вському театр╕ на Подол╕ ф╕нал другого Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!» - на Фейсбук-стор╕нц╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»:
https://www.facebook.com/газета-Кримська-св╕тлиця-192473467490932/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 21.04.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18447

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков