Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2017 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 10.02.2017
НА ТРЬОХ СВЯТИХ НЕ МОЖНА ПРЯСТИ

Свято Трьох Святител╕в (Трьох Святих) — Васил╕я Великого, Григор╕я Богослова та ╤вана Золотоустого, що припада╓ на 12 лютого, у церковних календарях завжди позначено червоними цифрами й л╕терами. Отож, воно належить до найвеличн╕ших. Не випадково Церква назива╓ ╖х Трьома Отцями, Трьома Учителями, Трьома Зорями, ╕ вс╕ вони — одно, серед них не ╕сну╓ величн╕шого чи нижчого за рангом. Ус╕ тро╓ вони однаково ревно служили на духовн╕й нив╕ й однаково долучилися до становлення богословсько╖ християнсько╖ науки. Кр╕м цього, кожного з цих Трьох Отц╕в християни сх╕дного обряду вшановують ще й окремо: Васил╕я Великого (329-379 рр.) - 14 с╕чня, Григор╕я Богослова (326-? - 390 рр.) - 7 лютого, ╤вана Золотоустого (347-407 рр.) - 26 листопада.
За церковними приписами, у сам день Трьох Святих не велено християнам важко ф╕зично працювати, скаж╕мо, рубати дрова, щось майструвати, лагодити. Тому ще напередодн╕ свята господар ╕ господиня заготовлювали дров про запас, аби не ходити зайвий раз до дров╕тн╕, прибирали у хат╕, на подв╕р'╖, вичищали хл╕в, приносили зайве в╕дерце чи цебрик води з криниц╕ або джерела, додатково насмикали з╕ ст╕жка оберемки с╕на для худоби тощо, нав╕ть приготували святков╕ страви. Словом, залиша╓ться вшановувати Трьох Отц╕в Церкви (╕ то з неодм╕нним в╕дв╕дуванням Богослуж╕ння у храм╕) та святкувати ╕менини. Адже ╕мена Василь, Василина, Григор╕й, ╤ван, ╤ванна довол╕ популярн╕ в укра╖нському народ╕. Тож так чи ╕накше, а ╕менинник╕в таки зустр╕нете... Обов'язково прив╕тайте, пов╕ншуйте з Днем Ангела!
Особлива пересторога ╕снувала у цей день для ж╕нок: не можна прясти, щоб протягом року не було нарив╕в! Ут╕м, ревн╕ укра╖нки-християнки таки не вдавалися до пряд╕ння у свято Трьох Отц╕в Церкви.
Народн╕ прогностичн╕ прикмети стверджують:
- Якщо на Трьох Святих мороз, то з морозом може бути Стр╕тення (15 лютого).
- Який день (погода) на Трьох Святих — таке Стр╕тення.
- Якщо з дня Юхима (10 лютого) по день Трохима (14 лютого) в╕тряно, а особливо посилився в╕тер на Трьох Святих, то л╕то буде мокрим.

З╤ СТР╤ТЕННЯ — НАД╤Я НА ВЕСНУ

Коли ╤сусов╕ виповнилося 40 дн╕в, Пречиста Д╕ва Мар╕я ╕ Святий Йосиф Обручник понесли Його до ╢русалимського храму, аби, зг╕дно з тод╕шн╕м звича╓м, присвятити маленького ╤сусика Богов╕, взявши на пожертву пару молодих голуб╕в. Так робили вс╕ ╕зра╖льськ╕ с╕м'╖ з першою дитиною. Цю под╕ю — Стр╕тення Господа нашого ╤суса Христа церкви сх╕дного обряду завжди в╕дзначають 15 лютого. А саме свято належить до найвеличн╕ших.
Тод╕ при ╢русалимському храм╕ служив праведний старець Симеон, якому виповнилося 300 рок╕в. В╕н мав вид╕ння, що доти не помре, допоки не зустр╕не Спасителя св╕ту. Взявши ╤сусика на руки, Симеон уп╕знав у Ньому того, на кого оч╕кував з Вол╕ Божо╖, ╕ рад╕сно промовив:
“Нин╕ в╕дпуска╓ш слугу твого, Владико,
По слову Тво╓му заспоко╓ним,
Бо бачили оч╕ мо╖ спас╕ння Тво╓,
Яке призначив ╓си вс╕м людям,
Св╕тло на просв╕ту нев╕рних,
╤ славу народу Твого ╕зра╖льського”.
Теологи, богослови коментують, що з цього часу слова “╕зра╖льський народ” (богообраний народ) сл╕д вже розум╕ти, як “весь християнський люд” - т╕, що ув╕рували в Христа за Його земного життя, т╕, що спов╕дують християнство тепер.
При цьому ж храм╕ служила праведна Анна — провидиця, як╕й було 84 роки. Вона також уп╕знала в ╤сусов╕ Мес╕ю ╕ з рад╕стю спов╕щала цю зв╕стку ╕ншим.
У народному побут╕ укра╖нц╕в з╕ Стр╕тенням пов'язують над╕ю на весну. Вважа╓ться, що в цей день зустр╕ча╓ться зима з л╕том (весною). Тож казали: “Прийшла Громниця (ще одна народна назва свята) — зим╕ половиця”.
Особливо╖ чудод╕йно╖ сили набувають вода й св╕чка, освячен╕ у церквах на Стр╕тення. Вважа╓ться, що саме ця св╕чка (як ╕ вербова галузка, освячена у Кв╕тну нед╕лю) спроможна в╕двернути блискавку в╕д хати, “втихомирити” град. Тому п╕д час грози ╖╖ неодм╕нно запалювали. Також давали у руки помираючому. Якщо занедужала дитина, найперша допомога мала прийти в╕д запалено╖ св╕чки-громниц╕ ╕ щиро╖ молитви батьк╕в. Цього нав╕ть вимагали знахар╕.
Народн╕ прогностичн╕ прикмети стверджують:
- Якщо на Стр╕тення п╕вень води нап'╓ться, то весною в╕л трави напасеться.
- На Стр╕тення замет╕ль — буде мало корму для худоби.
- Якщо на Стр╕тення вранц╕ випав сн╕г — на врожай ранн╕х зернових; о полудн╕ — на врожай середн╕х зернових; увечер╕ — на недор╕д хл╕ба.
- Як╕ завдовжки бурульки на дахах — ст╕льки ще випаде сн╕гу.
- На Стр╕тення холодно — скоро весна.
П╕дготував Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2017 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18089

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков