Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 10.02.2017
ДАВН╢ ╤ СУЧАСНЕ ХЛ╤ВЧАН

Серед видань

Кра╓знавець Петро Мавко, який прожива╓ у княжому м╕ст╕ Белз╕, свою нову книжку-фотоальбом “Хл╕вчани” (Червоноград: ТзОВ “Червоноградська м╕ська друкарня”, 2016 — 56 с.) присвятив р╕дному селу на Сокальщин╕, де народився ╕ зростав. К╕лька рок╕в тому у сп╕вавторств╕ з Богданом Мухою в╕н вже видав ╕сторико-кра╓знавче досл╕дження про Хл╕вчани. Однак нове видання аж н╕як не дублю╓ (за винятком фрагментарних розпов╕дей про давню ╕стор╕ю) чи виступа╓ комп╕ляц╕╓ю попереднього. Навпаки, автор пода╓ нов╕ малов╕дом╕ для широкого загалу факти з ╕стор╕╖ р╕дного села, перша згадка про яке дату╓ться 1419 роком. Вт╕м, археолог╕чн╕ знах╕дки п╕дтверджують, що тут були поселення лужицько╖ культури, зал╕зного в╕ку (I  тисячол╕ття до н.е.). У I-II стол╕ттях нашо╖ ери на цих теренах жили праплемена дул╕б╕в, бужан ╕ волинян, як╕ згодом стали предтечами населення Волин╕ ╕ Галичини.
Петро Мавко використову╓ арх╕вний матер╕ал, власн╕ нотатки, записан╕ в╕д старожил╕в спогади. Мемуари, якщо вони ретельно проанал╕зован╕, можливо, нав╕ть перев╕рен╕ через ╕нш╕ доступн╕ джерела ╕нформац╕╖, стають сво╓р╕дними документами, “живими св╕дченнями” очевидц╕в. ╤сторикам, кра╓знавцям год╕ ними нехтувати!
Як ╕ годиться, книга-фотоальбом ╕люстрована. У невеликому за обсягом видання — 65 ╕люстрац╕й, але сутн╕сних, а не “загальних”. До кожно╖ ╕люстрац╕╖, а серед них зустр╕ча╓мо й довол╕ стар╕, “пожовкл╕ в╕д часу”, подано детальн╕ тексти, ╕сторичн╕ дов╕дки про пам'ятки арх╕тектури, окрем╕ споруди, надмогильники, б╕ограф╕чну ╕нформац╕ю про постат╕, як╕ вже давно спочили у Боз╕, але, завдяки автору, наче оживають перед читачем.
“Села, як ╕ люди, мають неповторн╕ обличчя”, - чита╓мо у вступ╕ до фотоальбому. Оте неповторне обличчя села ╕ його долю (вважайте, долю людей, мешканц╕в) в╕д сиво╖ давнини до сучасност╕ й змальову╓ кра╓знавець.
Про багатство й широту пал╕три фактичного матер╕алу (текстового та ╕люстративного) св╕дчать назви розд╕л╕в фотоальбому - “Церковних дзвон╕в ср╕бний голос”, “Остання пристань” (це не просто “мандр╕вка” по цвинтарю, а, радше, екскурс╕я по сво╓р╕дному мемор╕альному комплексу, хоча такого статусу кладовище не ма╓), “Здобудеш волю Укра╖ни або загинеш в боротьб╕ за не╖” (про участь мешканц╕в Хл╕вчан у с╕човому стр╕лецтв╕, УГА, ОУН-УПА), “Батьк╕вщину прикрашають осв╕чен╕ громадяни” (про розвиток осв╕ти у сел╕ в╕д 1853 року), “Родинний зл╕т” (про тих, хто народилися у сел╕, але волею дол╕ опинилися далеко в╕д нього, в╕д батьк╕вського порогу, про представник╕в д╕аспори), “Духовн╕ в╕хи в╕чност╕” (про пам'ятн╕ хрести, культов╕ споруди), “Пам'ятники села”, “Громадськ╕ об'╓кти”, “Книги хл╕вчанських автор╕в”. А завершу╓ться видання неспод╕вано л╕ричним, сповненим глибоких авторських емоц╕й розд╕лом “Краса природи неповторна” - про мальовнич╕ куточки Хл╕вчан, ╖х довк╕лля. Але й у ньому подано багато ц╕кавих та п╕знавальних факт╕в.
Нова книжка невтомного пошуковця Петра Мавка захоплю╓ безпосередн╕стю викладу, щир╕стю ╕ колоритн╕стю в╕дтворено╖ ним панорами р╕дного села Хл╕вчани. (Недосл╕вна цитата з анотац╕╖). А це село, до реч╕, ╓ одним з найдавн╕ших ╕ найб╕льших на Льв╕вщин╕.
Як еп╕граф, влучно використано слова Григор╕я Сковороди: “П╕знай св╕й край, свою землю — ╕ ти побачиш св╕й шлях”.
Береж╕мо сво╓!

Тарас ЛЕХМАН, журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=18070

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков