Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 13.01.2017 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 13.01.2017
╤ван КЛИМИШИН, професор-астроф╕зик: АСТРОНАВТИ США В ПЕРЕДДЕНЬ Р╤ЗДВА ЧИТАЛИ ЗЕМЛЯНАМ Б╤БЛ╤Ю

╤ван Климишин - професор Прикарпатського нац╕онального ун╕верситету ╕м. Василя Стефаника. В╕руючий у Бога вчений астроф╕зик, якого Американський б╕ограф╕чний ╕нститут нещодавно визнав одним ╕з видатних мислител╕в початку 21-го стол╕ття, ╕ якому Папа Римський на його 80-р╕ччя над╕слав сво╓ особливе Апостольське благословення. В╕н автор к╕лькох десятк╕в книг ╕з астроф╕зики, з проблем ╕стор╕╖ й теор╕╖ календарних систем та з рел╕г╕╓знавства. В окремих ╕з них в╕н переконливо доводить, що ате╖зму нема╓ м╕сця в серйозн╕й науц╕. Склалося так, що на м╕жнародних рел╕г╕йних програмах укра╖нський вчений колись був найзатребуван╕шим сп╕врозмовником. Саме тому про Р╕здво нам захот╕лося поговорити саме з ним.
- Як вчений, досл╕дник з╕рок мириться з церковним Переданням? Ви ж прийма╓те Книгу, як ╕стор╕ю людського роду?
- Рац╕ональна п╕знавальна д╕яльн╕сть (наука) ╕ науковий св╕тогляд - р╕зн╕ реч╕. Наука не заперечу╓ Бога. А науковий св╕тогляд не ╓ наукою, а лише використову╓ ╖╖ для формування сво╖х ф╕лософських систем, зокрема, матер╕ал╕зму. ╤ майже чотири останн╕х стол╕ття показали, що жоден науковий св╕тогляд не здатен п╕дм╕нити собою рел╕г╕ю.
- А що на це сказав би Дарв╕н?
- Дуже в╕домий англ╕йський ф╕лософ Карл Поппер колись зауважив, що дарв╕н╕зм не наукова теор╕я, яку можна перев╕рити, а метаф╕зична досл╕дницька програма. Дарв╕н╕зм, як на мене, не здатен пояснити походження життя ╕ його розвиток у найр╕зноман╕тн╕ших формах. Щодо науки, я вид╕ляю чотири базов╕ науки. Астроном╕я досл╕джу╓ св╕т планет, з╕р та весь Всесв╕т у ц╕лому, ф╕зика вивча╓ вза╓мод╕ю елемент╕в буд╕вельного матер╕алу, «з якого все зроблено», х╕м╕я вивча╓ як╕сть цеглинок св╕тобудови, б╕олог╕я ж - та╓мницю Св╕ту живих форм. Переконаний - розвиток ус╕╓╖ Св╕тобудови ╕ науки про не╖ можливий завдяки Творцю. ╤ «уже в╕домо», що чи не вс╕ велик╕ вчен╕ (у 20-у стол╕тт╕ - майже 100 лауреат╕в Нобел╕вських прем╕й) завжди декларували свою в╕ру в Творця. Бо було усв╕домлення, що мертва, не мисляча природа не може стати причиною сво╓╖ упорядкованост╕, вона не може стати причиною закон╕в, як╕ керують розвитком Св╕ту.
- Наприклад, як╕ вчен╕?
- Ну, зокрема, Ньютон запитував: «Чи може бути око збудоване без розум╕ння оптики, а вухо без розум╕ння акустики?». В╕н звертав увагу на те, що побудова таких надзвичайно майстерних частин тварин, як оч╕, мозок, вуха, серце, ╕нстинкти зв╕р╕в та комах не можуть бути н╕чим ╕ншим, як витвором могутнього та в╕чно живого Д╕яча. Кр╕м Ньютона були ╕ Лу╖ Пастер, ╕ Карл Л╕нней, Макс Планк ╕ Вольфганг Паул╕, були ╕ рад╕оф╕зики, ╕ буд╕внич╕ косм╕чних ракет (раджу стягнути з ╤нтернету книгу болгарського вченого Тихомира Димитрова «Они веровали в Бога: 50 Нобелевских лауреатов и другие великие ученые»). Гарно сказав щодо цього Папа ╤ван Павло ╤╤: в╕ра ╕ розум - два крила, на яких дух п╕дноситься до споглядання ╕стини.
- Ви завжди були рел╕г╕йною людиною?
- Брат мого д╕да був дяком у с╕льськ╕й церкв╕, ╕ я вже з 10-ти рок╕в допомагав йому ╕... «вивчав дяк╕вське ремесло». Я астроном. М╕льйони рок╕в «проковзують перед мо╖м зором, як сухий п╕сок пом╕ж пальц╕ рук»... Не приховаю - дек╕лька рок╕в я таки дуже сумн╕вався в ╕снуванн╕ Бога-Творця, бо надто вже багато зла в цьому такому гарному св╕т╕ (особливо: «Господи, якщо Ти ╓, то як допустив от╕ страх╕тлив╕ у нас голодомори, коли збожевол╕л╕ матер╕, страшно писати, - ╖ли сво╖х д╕тей?» (про ц╕ факти нав╕ть згадували, не для «широко╖ публ╕ки, р╕ч ясна», на Пленум╕ ЦК КП(б)У)...
- А що спонукало вас написати (у 1993 р.) книгу «Вчен╕ знаходять Бога»?
- Причин н╕би дв╕. Перша. Я пробув у туберкульозних л╕карнях три роки. ╤ за цей час надивився на вияви тяжкого розпачу в багатьох «колег по нещастю», та й сам переживав таке ж. Тож я подумав: якби мен╕ хтось «тод╕» дав таку книжечку, я б йому руки ц╕лував. ╤ друге, десь невдовз╕ п╕сля проголошення незалежност╕ Укра╖ни Оксана Пахльовська (дочка Л╕ни Костенко) розпов╕ла про випадки, що трапляються в наш╕й (тод╕ чи не м╕льйонн╕й) арм╕╖: щороку 300 вояк╕в гине «в╕д рук командир╕в ╕ однополчан» ╕ ще 200 зак╕нчують життя самогубством. То ж я цю книжку висилав м╕н╕страм оборони, осв╕ти й ╕н. Писав про те, що ╖╖ могли б мати нав╕ть у б╕бл╕отец╕ кожно╖ школи (адже в розпач впада╓ш, коли чу╓ш про самогубства школяр╕в!) Як це в нас бува╓ - н╕коли ╕ н╕ в╕д кого жодного в╕дгуку не було. Та, як у нас кажуть, «я сво╓ в╕дкукур╕кав», згодом перестав («бо це безнад╕йне», у нас ате╖зм, особливо ╕з дуже грамотних гол╕в, не викуриш ╕ за 50 рок╕в...). 
- А як учений мириться ╕з цифрами. Наприклад, ╓ ш╕сть дн╕в твор╕ння Бога, ╕ ╓ 14 м╕льярд╕в рок╕в роботи «природи».
- Щодо цього, то, з огляду на т╕ безперервн╕ дискус╕╖ й сумн╕ви в багатьох, я «з╕брав матер╕ал» ╕ опубл╕кував його у книжечц╕ «Про косм╕чне, земне, св╕тоглядне» (у сп╕вавторств╕, ╓ в ╤нтернет╕ на блоз╕ «Небозв╕д»). Ну, дехто хоче л╕чити ╕ 1-й, ╕ 3-й день акурат по 24 години, але... т╕ св╕тила, як╕ нам в╕дл╕чують час, створен╕ аж на 4-й день! Тож ми наводимо там текст автора-╓врея Шрьодера ╕ п╕слямову равина Штейнзальца з книги «Шесть дней творения и Большой Взрыв». Якщо коротко, то: у наш╕й систем╕ в╕дл╕ку пройшло 14 млрд. рок╕в, у Творця ж усього ш╕сть дн╕в. Наведено також «розум╕ння цього» у книз╕ «Закон Божий». «П╕дстав для хвилювання тут нема╓». Зауважимо, що в християнськ╕й традиц╕╖ упродовж сотень (чи й ледве не двох тисяч рок╕в подекуди) роки в╕дл╕чували «в╕д створення св╕ту», ╕ було розроблено дек╕лька вар╕ант╕в «початку в╕дл╕ку». Мудр╕ ж ╓вре╖ ведуть л╕точислення «в╕д Адама», ╕ тому ╖м не було особливо╖ потреби уточнювати, «а як багато часу проминуло «до Адама»...
- А що «двома реченнями» можна сказати про от╕ найактуальн╕ш╕ проблеми сучасно╖ науки?
- Тепер форму╓ться нова галузь науки - космом╕кроф╕зика: по╓днання космолог╕╖ з ф╕зикою елементарних частинок. Астрономи, як╕ сид╕ли (╕ ще сидять, здеб╕льшого на «горбочках» висотою 3-4 км) б╕ля телескопа, або ж вивчали результати, отриман╕ завдяки косм╕чним орб╕тальним станц╕ям, по╓днують сво╖ зусилля - зазирнути в перш╕ м╕кросекунди розвитку Всесв╕ту - з ф╕зиками, як╕ досл╕джували вза╓мн╕ перетворення елементарних частинок - на глибинах сто ╕ б╕льше метр╕в «п╕д землею». Питань тут безл╕ч, а формули, як╕ намагаються використати, до жахливого складн╕. Це описав один ф╕зик словами: «╕ди туди, не знаю куди, ╕ в╕зьми те, не знаю що». Це - не глухий кут ф╕зики, а «крутий п╕дйом» до якихось нових в╕дкритт╕в.
Не набагато легша ситуац╕я в б╕олог╕╖. Сво╓р╕дною ╕люстрац╕╓ю цього були (на початку 2000-х рок╕в) три великих дискус╕╖ м╕ж двома вченими, ате╖стом Док╕нзом та в╕руючим Ленноксом. Вс╕ спостер╕гач╕ визнали перемогу того другого (це описане у вже згадан╕й книжц╕ «Про косм╕чне...»). Якщо коротко - то без Творця неможливо уявити н╕ перех╕д в╕д неживого до живого, н╕ те, як зм╕г би виникнути механ╕зм спадковост╕ (такий бездоганний арх╕тектурний план, як ДНК).
╤накше кажучи, сл╕по-глухо-н╕ма природа не змогла б змонтувати такий складний механ╕зм - матер╕ю, пронизану ╕нформац╕╓ю. Це, без сумн╕ву, ╓ св╕дченням д╕╖ ╤нтелекту. Навколишн╕й св╕т може самооновлюватися, але у св╕т╕ ╓ орган╕зовуюче, керуюче та упорядковуюче Начало. Еволюц╕я - складний механ╕зм, але Бог - д╕юча сила.
Що ж до вияв╕в окремими людьми та ╖х групами рел╕г╕йност╕, то ма╓мо визнати: вона - надд╕╓вий регулятор людсько╖ повед╕нки. Вона робить людей кращими, ставить для них обмеження.
Якби рел╕г╕я була плодом уяви, як ви змогли б пояснити цю потужну д╕ю, до яко╖ вона приводить м╕льйони людських рук у творенн╕ добра? Рел╕г╕йн╕сть ма╓ комун╕кативну ╕ психотерапевтичну функц╕ю. Англ╕йський математик Альфред Уайтхед казав, що майбутн╓ залежить в╕д того, як складуться стосунки м╕ж наукою та рел╕г╕╓ю. Можна б додати таке розум╕ння багатьма вченими: за кожними дверима наукового в╕дкриття ╓ ще десять ╕нших дверей з другого боку. Забуваючи про це, переконан╕ ате╖сти продовжують твердити, що одне якесь наукове в╕дкриття повинно зв╕льнити людство «в╕д необгрунтовано╖ в╕ри в Бога». Та марн╕ ╖хн╕ спроби «охопити неохопне»...
- ╤ ще таке запитання: чи у вашому «особист╕сному сп╕лкуванн╕ з Богом» траплялися дива?
- Так. Як я згадав вище, я упродовж принаймн╕ 15 рок╕в хвор╕в кавернозним туберкульозом, «якось ╕ колись там» п╕д л╕вою ключицею «сформувалася» каверна розм╕ром 3х4 см. Еп╕зодично бували менш╕ й б╕льш╕ кровохаркання, бувало - виявляли «бацили Коха». У 1960 роц╕ я перебував за 17 км в╕д «свого» тубдиспансера, ╕ тому м╕сяц╕в дев'ять сам соб╕ робив уколи (по 4 рази щодня), та ще й л╕ки купував сам (зокрема, з Польщ╕ - р╕м╕фон, недешевий). ╤ - здавалося - каверна зрослася, все добре. Однак згодом вона «розкле╖лася», «роздулася». У л╕карн╕ мене добряче «вгостили» коктейлями ╕з сум╕ш╕ л╕к╕в, аж я не знав, «що в мене вище - голова чи ноги». ╤ тод╕, а це був 1969-й, мене в╕дправили у Ворохту з╕ словами: ваша остання над╕я - поб╕льше ходити в гори. Роком же ран╕ше трапилось у мене «щедре» кровохаркання. Я трохи перелякався, подзвонив сво╓му колишньому науковому кер╕вников╕, ╕ в╕д нього почув гарн╕ слова: «Ваня, не думай о болезни, пиши диссертацию». Отож я прив╕з у Ворохту напл╕чник матер╕ал╕в, наступного року - так же. ╤ за ц╕ два роки написав текст докторсько╖. «Бо що?» Бо я ц╕лковито поклався на ласку Божу! Долаючи, щоправда, майже щодня то один, то ╕нший «горбочок» Карпат. А ще через два роки мене взагал╕ зняли з туберкульозного обл╕ку. Це я вважаю незбагненним для мене дивом.
- Скаж╕ть нам щось передр╕здвяне?
- Р╕ч ясна, передус╕м - миру наш╕й земл╕, здоров'я ╕ щастя кожн╕й с╕м'╖. А «з глобального» можу нагадати оте величне: 24 грудня 1968 року (у переддень Р╕здва) американськ╕ астронавти Френк Борман, Джеймс Ловел, В╕льям Андрес, уперше в ╕стор╕╖ людства обл╕таючи М╕сяць, звернулися з в╕танням до землян, почергово читаючи перш╕ 10 в╕рш╕в ╕з книги Буття: «На початку сотворив Бог Небо ╕ Землю».

Лана САМОХВАЛОВА
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 13.01.2017 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17932

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков