Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3579)
З потоку життя (6822)
Душі криниця (3673)
Українці мої... (1499)
Резонанс (1576)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1749)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА ЗАКЛИКАЛА Н╤МЕЧЧИНУ ПРОТИД╤ЯТИ РОС╤ЙСЬК╤Й М╤Л╤ТАРИЗАЦ╤╥ ОКУПОВАНОГО КРИМУ
У в╕дпов╕дь посол ФРН наголосила, що н╕мецька позиц╕я щодо п╕дтримки територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕...


УКРА╥НА ЗАКЛИКАЛА ╢ВРОПАРЛАМЕНТ ЗАСУДИТИ В╤ЗИТ ФРАНЦУЗЬКИХ ╢ВРОДЕПУТАТ╤В ДО КРИМУ
Представник Укра╖ни при ╢вропейському Союз╕ Микола Точицький заклика╓ ╢вропейський парламент...


У РАД╤ РОЗРОБЛЯЮТЬ ЗАКОНОПРО╢КТ ЩОДО КРИМ╤НАЛЬНО╥ В╤ДПОВ╤ДАЛЬНОСТ╤ ЗА П╤ДТРИМКУ ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Про це Ясько розпов╕ла в еф╕р╕ ток-шоу "Свобода слова Сав╕ка Шустера" на телеканал╕ "Укра╖на"


СК╤ЛЬКИ РОС╤Я ЩОР╤ЧНО ВИТРАЧА╢ НА КРИМ ╤ ОРДЛО?
про це пов╕домив в╕це-прем'╓р-м╕н╕стр - м╕н╕стр з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих...


РАДА ╢С ОПРИЛЮДНИЛА Р╤ШЕННЯ ЩОДО ПРОДОВЖЕННЯ САНКЦ╤Й ПРОТИ РОС╤╥
Санкц╕╖ також стримують подальший доступ Рос╕╖ до певних чутливих технолог╕й, що можуть бути...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 11.11.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 11.11.2016
Павел Коваль, польський пол╕тик, колишн╕й депутат ╢вропарламенту: УКРА╥НЦ╤ Й ПОЛЯКИ ПОВИНН╤ СП╤ЛЬНО ЗНЯТИ Ф╤ЛЬМ ПРО ╤СТОР╤Ю

Один ╕з л╕дер╕в правоконсервативно╖ парт╕╖ "Польща разом", колишн╕й депутат ╢вропарламенту й один з╕ справжн╕х друз╕в Укра╖ни Павел Коваль продовжу╓ залишатися активним на пол╕тичн╕й сцен╕ РП ╕ коментувати актуальн╕ питання внутр╕шньо╖ та м╕жнародно╖ пол╕тики.
В╕н ╓ одним ╕з небагатьох у Польщ╕, хто зверта╓ увагу на небезпеку зростання негативного впливу ╕сторичних проблем на сучасн╕ й майбутн╕ в╕дносини м╕ж Польщею й Укра╖ною. В ╕нтерв'ю «Укр╕нформу» пол╕тик под╕лився сво╖ми поглядами на характер ц╕╓╖ проблеми та можлив╕ шляхи ╖╖ вир╕шення, а також м╕сце Укра╖ни в сучасн╕й ╓вропейськ╕й пол╕тиц╕.
- Пане Павле, якими ╓ на сьогодн╕ укра╖нсько-польськ╕ в╕дносини у св╕тл╕ прийняття резолюц╕й Сейму ╕ Сенату Польщ╕ по Волинськ╕й трагед╕╖ ╕ прем'╓ри ф╕льму "Волинь"?
- Це ще не в╕д╕гра╓ значно╖ рол╕, це т╕льки почина╓ в╕д╕гравати якусь роль. Резолюц╕╖ парламенту не мають жодного значення, оск╕льки на пол╕тичному р╕вн╕ у в╕дносинах м╕ж Укра╖ною ╕ Польщею вже все було сказано ран╕ше. Я не бачу вже ан╕ позитивних, ан╕ негативних сигнал╕в. Думаю, що людей це вже не дуже ц╕кавить. Натом╕сть, ф╕льм матиме широкий розголос у масах, ╕ в╕н впливатиме на св╕дом╕сть поляк╕в. Ф╕льм торка╓ться т╕╓╖ сфери процесу примирення, що стосу╓ться, наприклад, молод╕жно╖ сп╕впрац╕ чи контакт╕в журнал╕ст╕в, тобто сфери сусп╕льних в╕дносин. ╤ на цьому громадському р╕вн╕ ф╕льм в╕д╕граватиме свою роль. Побоююся, що це буде г╕рша роль, н╕ж я оч╕кував. Ран╕ше я думав, що ф╕льм не в╕д╕граватиме наст╕льки значно╖ рол╕, але...
- Ф╕льм вже н╕бито подивився м╕льйон глядач╕в у Польщ╕...
- Так, вони (дистриб'ютори - ред.) цим хизуються, але не знаю, чи це оф╕ц╕йна статистика. Ут╕м, це не ма╓ значення. Ф╕льм популярний, ╕ у зв'язку з цим розпов╕дь з цього ф╕льму буде одн╕╓ю з найважлив╕ших, яка формуватиме образ укра╖нця у нин╕шнього покол╕ння поляк╕в. ╤ це дуже серйозна справа, оск╕льки, спираючись на негативн╕ стереотипи, часто можна знищити дуже багато у м╕жнародних в╕дносинах.

УКРА╥Н╤ ТА ПОЛЬЩ╤ НЕОБХ╤ДНА СП╤ВПРАЦЯ ЛЮДЕЙ КУЛЬТУРИ
- А тим часом, у Польщ╕ зараз прожива╓ понад п╕вм╕льйона укра╖нц╕в, ╕ непоодинокими ╓ випадки негативного ставлення до укра╖нц╕в...
- Це правда. Але треба в╕дзначити, що, на щастя, у сусп╕льному вим╕р╕ на ставлення до укра╖нц╕в ма╓ вплив не лише ф╕льм, але й досв╕д людей. Одночасно з цим стартувала сп╕впраця молод╕, ╕ це матиме св╕й позитивний результат вже через р╕к-два. Тому, що будуть значн╕ групи молод╕, як╕ вже мали контакти з укра╖нцями, ╕ вони матимуть свою думку щодо сп╕лкування з укра╖нцями. ╢ також дуже велик╕ групи укра╖нц╕в, як╕ сп╕лкувалися з поляками, ╕, незважаючи на ф╕льм, вироблятимуть думку про поляк╕в на п╕дстав╕ свого особистого досв╕ду.
- Але, попри те, ╓ побоювання, що у наступн╕ р╕к-п╕втора ставлення поляк╕в до укра╖нц╕в пог╕ршуватиметься, ╕ це напевно засв╕дчать наступн╕ соцопитування. Що ми можемо зробити вже зараз, аби зменшити негативний тренд у в╕дносинах поляк╕в й укра╖нц╕в?
- Тут н╕чого нового не скажу. На духовному та рел╕г╕йному р╕внях ц╕ в╕дносини дуже добр╕. Було багато декларац╕й ╤онна Павла II, арх╕╓пископ╕в на р╕зних р╕внях. Тому, цей р╕вень ╓ схожим до р╕вня польсько-н╕мецьких в╕дносин. Якщо йдеться про пол╕тичн╕ в╕дносини, то ситуац╕я схожа: було дуже багато жест╕в, багато зроблено. Не думаю, що можна ще щось важливе зробити. Ми ма╓мо проблеми з польсько-укра╖нськими в╕дносинами на сусп╕льному р╕вн╕, ╕ в ц╕й площин╕ треба багато зробити. Насамперед, йдеться про молодь, в╕дносини м╕ж середовищами, як╕ формують громадську думку, журнал╕сти, священники, представники м╕сцевого самоврядування, ╕сторики, ╕нш╕ групи. Це важливе завдання, але тут н╕чого не зм╕ню╓ться, у ц╕й сфер╕ зараз мало що в╕дбува╓ться. Якщо ми хочемо щось реально зм╕нити в укра╖нсько-польських в╕дносинах, то потр╕бно шукати шляхи. Наприклад, потр╕бна сп╕впраця людей культури.
Вважаю, що потр╕бно заснувати якийсь сп╕льний фонд ╕з к╕новиробництва, оск╕льки ф╕льм зараз продовжу╓ залишатися дом╕нуючим ЗМ╤, а ╓ багато ╕сторичних ╕ сучасних справ, як╕ могли б стати предметом д╕яльност╕ цього польсько-укра╖нського фонду. Ф╕льм також ╓ досить розвинутою справою в Польщ╕. Тому, при нагод╕, можна було б також розвинути елемент передач╕ ноу-хау: як справно продукувати багато ф╕льм╕в за участю державних ╕ приватних кошт╕в. Тут було б багато шанс╕в ╕ можливостей. Коротко кажучи, ця сфера сусп╕льних в╕дносин найменше використову╓ться в польсько-укра╖нських в╕дносинах.
- Останн╕м часом на п╕вдн╕ Польщ╕ знищено багато пам'ятник╕в воякам УПА, зрештою не лише УПА, але й простим укра╖нцям. Укра╖нц╕ в Польщ╕ кажуть, але також ╕ з Укра╖ни звучать голоси, що польська м╕сцева ╕ державна влада не зна╓, як ╕з цим впоратися. Що, на вашу думку, потр╕бно зробити, щоб зупинити антиукра╖нськ╕ д╕╖ вандал╕в на п╕вдн╕ Польщ╕?
- Якщо йдеться про л╕дер╕в громадсько╖ думки ╕ пол╕тик╕в, то потр╕бно зробити одну основну справу, тобто кожного разу засуджувати це, показувати, що пол╕тики, як╕ приймають р╕шення ╕ формують громадську думку, мають однозначну позиц╕ю. Мен╕ останн╕м часом бракувало ч╕тко╖ реакц╕╖ з польського боку, засудження, що ми цього не сприйма╓мо. По-друге, це д╕яльн╕сть пол╕ц╕╖: закривання очей нав╕ть на невелик╕ вибрики матиме дуже негативн╕ насл╕дки в майбутньому. Думаю, що це одна з найважлив╕ших проблем. Як ╕ применшення проблеми, що це було лише два чи три рази. Звичайно, якщо в середньому в Польщ╕ ╓ к╕лькасот тисяч чи м╕льйон укра╖нц╕в, то ексцеси по в╕дношенню до к╕лькох людей - це лише статистика. ╤ ця статистика, фактично, не ╓ такою поганою. Але проблема в тому, з якого приводу це ставалося. А це ставалося з ╕нших привод╕в, н╕ж з ус╕ма ╕ншими громадянами, тобто зроста╓ ненависть на нац╕ональному грунт╕. ╤ це ╓ проблемою.
- Потр╕бно ще нагадати, що тут досить в╕дчутний фактор Рос╕╖, тобто д╕яльн╕сть пророс╕йських сил. Наприклад, ╕нформац╕я про знищення пам'ятник╕в в╕дразу з'являлася на сепаратистських ╕нтернет-ресурсах...
- Так. Рос╕яни мають дуже хороший досв╕д у роз╕груванн╕ ╕сторичних питань. Тут, насамперед, потр╕бною ╓ в╕дпов╕дна реакц╕я наших пол╕тик╕в ╕ спецслужб.

ФОКУС ПУТ╤НСЬКО╥ ДИПЛОМАТ╤╥ В ╢С - ЗНЯТТЯ САНКЦ╤Й
- Давайте тр╕шки поговоримо про ╓вропейськ╕ питання. Зараз вир╕шу╓ться питання щодо надання Укра╖н╕ безв╕зового режиму. ╤ в цьому питанн╕ нема╓ поки що якихось надзвичайно позитивних новин. ╢С звол╕ка╓ з к╕нцевим р╕шенням. Проблемним ╓ також питання ратиф╕кац╕╖ Угоди про асоц╕ац╕ю Укра╖ни з ╢С. Через позиц╕ю Н╕дерланд╕в цей процес взагал╕ може бути заблоковано. Чи вам не зда╓ться, що ╢вросоюз у якомусь сенс╕ в╕дмовля╓ться в╕д п╕дтримки Укра╖ни?
- В╕н, можливо, ╕ не в╕дмовля╓ться. Але це явище, яке ми добре зна╓мо: настирливий пошук приводу, аби ця допомога для Укра╖ни не було значною. Деяк╕ елементи Угоди про зону в╕льно╖ торг╕вл╕ вже почали д╕яти, ╕ в╕д цього ╢С не в╕дмовиться. Думаю, що укра╖нц╕ повинн╕ бути готовими до того, що певна постреволюц╕йна кон'юнктура в ╢вроп╕ у ставленн╕ до Укра╖ни минула.
- Тобто, у певному сенс╕, зачинилося "в╕кно" можливостей?
- Не повн╕стю зачинилося, з цього "в╕кна" багато залишилося: ╕нституц╕╖, як╕сь р╕шення. Але вже не буде такого ╕нтенсивного зац╕кавлення Укра╖ною, оск╕льки ╢С ма╓ також й ╕нш╕ проблеми.
- Незабаром вир╕шуватиметься також ╕ питання продовження економ╕чних санкц╕й проти Рос╕╖. ╢ побоювання, що ╖х спробують пом'якшити або скасувати. Як, на вашу думку, ╢С повинен дал╕ вести пол╕тику щодо Рос╕╖?
- В ╢вросоюз╕ створилася велика група кра╖н, яка виступа╓ проти санкц╕й щодо Рос╕╖, ╕ це також треба брати до уваги. Чи вони зможуть заблокувати санкц╕╖? Вони не триватимуть в╕чно, ╖х не було запроваджено на ч╕тких умовах, коли ╖х може бути в╕дм╕нено. Тому, частина кра╖н, п╕клуючись про свою безпеку, як вони ╖╖ розум╕ють, ╕ залагоджуючи во╓нн╕ настро╖ в Рос╕╖, пробуватимуть в╕дм╕нити або послабити санкц╕╖. Це все робитиметься тому, що Пут╕н ма╓ усп╕х у пол╕тиц╕ залякування. Думаю, з тим, що скасування санкц╕й може стати реальн╕стю, треба рахуватися. Цього разу в ╢вросоюз╕ ще ╓ шанси на збереження санкц╕й, але потр╕бно бути готовими до того, що пут╕нська дипломат╕я теж працю╓, ╕ вона ма╓ сво╖ ц╕л╕, одн╕╓ю з яких ╓ в╕дм╕на санкц╕й.

Юр╕й Банахевич
Варшава

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 11.11.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17624

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков