Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 04.11.2016 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 04.11.2016
КНЯЖИЦЬКИЙ ╤ СЮМАР ЗАРЕ╢СТРУВАЛИ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО 75% УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ НА ТЕЛЕБАЧЕНН╤

Народн╕ депутати Микола Княжицький ╕ В╕ктор╕я Сюмар (обо╓ – «Народний фронт») пропонують встановити на телебаченн╕ обов’язков╕ квоти передач ╕ ф╕льм╕в укра╖нською мовою.
27 жовтня вони заре╓стрували законопроект № 5313 «Про внесення зм╕н до деяких закон╕в Укра╖ни щодо мови ауд╕ов╕зуальних (електронних) засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖».
Автори законопроекту пропонують у статт╕ 10 закону «Про телебачення ╕ рад╕омовлення» встановити для еф╕рних аналогових ╕ цифрових телеканал╕в (тобто тих, що використовують рад╕очастотний ресурс) так╕ квоти програм укра╖нською мовою:
- для загальнонац╕онально╖ категор╕╖ мовлення частку передач та/або ф╕льм╕в укра╖нською мовою не менше як 75% протягом доби у кожному з пром╕жк╕в часу з 7.00 до 18.00 та з 18.00 до 22.00;
- для рег╕онально╖ та м╕сцево╖ категор╕й мовлення обов’язкову частку передач та/або ф╕льм╕в укра╖нською мовою на р╕вн╕ 50% протягом доби у кожному з пром╕жк╕в часу з 7.00 до 18.00 та з 18.00 до 22.00;
- обов’язкову частку передач новин державною мовою, а саме – не менше 75% в╕д загально╖ тривалост╕ вс╕х передач новин у кожному з пром╕жк╕в часу з 7.00 до 18.00 та з 18.00 до 22.00.
При цьому вказан╕ квоти не поширюються на суб’╓кт╕в державного ╕номовлення.
У законопроект╕ уточнено, що передача вважа╓ться виконаною укра╖нською мовою, якщо вс╕ виступи диктор╕в (ведучих) передач╕ виконан╕ виключно укра╖нською мовою. Але допуска╓ться використання без дублювання ╕ озвучення репортаж╕в з м╕сць под╕й, як╕ не супроводжуються коментарями або ╕ншим текстовим супроводом ведучого, трансляц╕й виступ╕в запрошених учасник╕в передач╕ (гостей), а також музичних твор╕в. Ф╕льм вважа╓ться виконаним укра╖нською мовою, якщо зг╕дно з прокатним посв╕дченням мовою його розповсюдження ╓ виключно укра╖нська мова.
Автори законопроекту запропонували також доповнити закон «Про телебачення ╕ рад╕омовлення» двома терм╕нами:
«диктор (ведучий) передач╕ – учасник телерад╕опередач╕, який на пост╕йн╕й, регулярн╕й основ╕ зд╕йсню╓ ╖╖ текстовий супров╕д, в тому числ╕ озвучу╓, коменту╓ або ╕ншим чином доводить до в╕дома публ╕ки ╕нформац╕ю в еф╕р╕ телерад╕оорган╕зац╕╖. Диктор (ведучий) зд╕йсню╓ д╕яльн╕сть на п╕дстав╕ трудових, цив╕льно-правових чи ╕нших в╕дносин з телерад╕оорган╕зац╕╓ю або з ╕ншою особою, яка зд╕йсню╓ створення або виготовлення передач╕, в тому числ╕ на замовлення телерад╕оорган╕зац╕╖;
новини (передача новин) – ╕нформац╕йна телепередача, яка зг╕дно з розкладом мовлення телерад╕оорган╕зац╕╖ виходить в еф╕р регулярно, в одн╕ й т╕ сам╕ дн╕ тижня, в один ╕ той самий час ╕ п╕д однаковою назвою. Передача новин склада╓ться виключно з ╕нформац╕йних пов╕домлень про поточн╕ под╕╖ в Укра╖н╕ та св╕т╕ переважно економ╕чного, пол╕тичного, соц╕ального характеру, як╕ можуть бути представлен╕ як сер╕я еп╕зод╕в, сюжет╕в чи ╕нших ауд╕ов╕зуальних твор╕в, а також можуть бути озвучен╕ диктором (ведучим) передач╕».
Також автори пропонують вилучити ╕з закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» положення статт╕ 24 «Мова засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ ╕ видавництв» про те, що телерад╕оорган╕зац╕╖ на власний розсуд визначають мову мовлення ╕ мову трансляц╕╖ ауд╕ов╕зуальних твор╕в (або дублювання, озвучення чи субтитрування), а також що держава гаранту╓ свободу прямого прийому телерад╕опередач ╕з сус╕дн╕х кра╖н ╕ не перешкоджа╓ ╖х ретрансляц╕╖.
У пояснювальн╕й записц╕ депутати наголошують, що чинне законодавство не нада╓ достатн╕х гарант╕й для використання державно╖ мови засобами масово╖ ╕нформац╕╖, «в результат╕ чого окрем╕ електронн╕ ЗМ╤ не просто не використовують укра╖нську мову при створенн╕ свого ауд╕ов╕зуального продукту, а й в╕дверто виробляють передач╕ новин, розрахован╕ на велику частину населення, з використанням мови держави, яка визнана державою-агресором та всупереч м╕жнародно-правових норм зд╕йсню╓ збройну агрес╕ю проти Укра╖ни».
Княжицький ╕ Сюмар нагадують, законодавство про телерад╕омовлення завжди м╕стило гарант╕╖ мовлення державною мовою, але з прийняттям у 2012 роц╕ закону «Про засади державно╖ мовно╖ пол╕тики» (так званий закон «Колесн╕ченка-К╕валова») ц╕ гарант╕╖ були втрачен╕. «У результат╕ таких законодавчих р╕шень укра╖нський ╕нформац╕йний прост╕р заполонили передач╕ й ╕нша ауд╕ов╕зуальна продукц╕я рос╕йською мовою, оск╕льки такий ауд╕ов╕зуальний продукт був набагато дешевшим для телерад╕оорган╕зац╕й, а багато мовник╕в взагал╕ переформатували сво╖ еф╕ри на рос╕йськомовну аудитор╕ю», - зауважують депутати.
На ╖хню думку, враховуючи пол╕тичну ситуац╕ю в кра╖н╕ та створення Верховною Радою сприятливих умов для виробництва нац╕онального ауд╕ов╕зуального продукту, необх╕дно повернути в законодавство гарант╕╖ використання державно╖ мови на телебаченн╕.
Нагада╓мо, 22 серпня в Ки╓в╕ п╕д час зустр╕ч╕ з представниками укра╖нсько╖ д╕аспори Президент Укра╖ни Петро Порошенко заявив, що частка укра╖нсько╖ мови на деяких телеканалах ╓ надто низькою ╕ повинна бути зб╕льшена.
6 вересня Петро Порошенко з трибуни Верховно╖ Ради знову звернувся до власник╕в ╕ топ-менеджер╕в телев╕з╕йних канал╕в ╕з закликом зб╕льшити частку укра╖нсько╖ мови в еф╕р╕. У в╕дпов╕дь на звернення Президента Укра╖ни В╕ктор╕я Сюмар пов╕домила, що такий законопроект уже розробля╓ться.
7 вересня пан╕ Сюмар пов╕домила, що йдеться про обов'язкове ведення телев╕з╕йних новин укра╖нською мовою: «Ми вже п╕дготували проект закону про новини укра╖нською мовою. Зараз дискуту╓мо з колегами: це ма╓ бути 100% чи 75% (новин) на укра╖нських телеканалах. Наступного тижня обговоримо в робоч╕й груп╕ та заре╓стру╓мо законопроект. Ми говоримо лише про новини, тому що ╕нший контент у нас ╕ так регулю╓ться».
На початку жовтня В╕ктор╕я Сюмар на чат-конференц╕╖ «Детектора мед╕а» пов╕домила про свою роботу над законопроектом про 75% укра╖нсько╖ мови в телееф╕р╕.
Тим часом, 8 листопада набуде чинност╕ закон «Про внесення зм╕н до деяких закон╕в Укра╖ни щодо частки музичних твор╕в державною мовою у програмах телерад╕оорган╕зац╕й», який передбача╓ квоту 50% ведення програм укра╖нською мовою на рад╕о (протягом трьох рок╕в вона поступово зросте до 60%), а також квоти на п╕сн╕ укра╖нською мовою.
«Детектор мед╕а»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 04.11.2016 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17594

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков