Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 04.11.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 04.11.2016
ВЕЛИКА ВАЛЮТА ТА МАЛЕНЬК╤ ХИТРОЩ╤ "ЖЕРТВ" Е-ДЕКЛАРУВАННЯ

╥м довелося йти на "ф╕нансовий" стриптиз, показуючи сво╖ накопичення. Чи можуть вони розраховувати на сатисфакц╕ю?
Ми якось забули про одну важливу обставину: декларування доход╕в ╕ майна - не новац╕я в Укра╖н╕, для держчиновник╕в у тому числ╕. Чому ж вс╕ попередн╕ роки все було тихо та спок╕йно, а зараз так багато шуму? Зм╕нилося т╕льки одне - декларац╕╖ стали доступними широкому загалу. Те, що ран╕ше не хвилювало чиновник╕в, як╕ контролювали ╕нших чиновник╕в, громадськ╕сть обурило. Це яскрава характеристика нашо╖ державно╖ системи боротьби з корупц╕╓ю, яка без громадського контролю ╓ нед╕╓здатною. ╤ ще. Верхи показали вс╕ ц╕ вал╕зи гот╕вки, безглузд╕ колекц╕╖ хронометр╕в та ╕н., а тепер вони напружено чекають: що буде? Чи будуть перев╕ряти правильн╕сть заповнення, наявн╕сть задекларованих сум та ╕нше. Пот╕м, за результатами цих спостережень, вони приймуть р╕шення, як д╕яти дал╕. Тому найг╕рше, що може зробити сусп╕льство, - це обмежиться нин╕шн╕м враженням, яким би воно не було. Потр╕бно продовжувати та нав'язувати цей пост╕йний, якщо хочете, нудний контроль.
А поки можна констатувати наступне:

1. Вал╕зи гот╕вки - це буфер, щоб "важк╕ часи" пересид╕ти
Багатьох дивують та обурюють не т╕льки суми, зазначен╕ у декларац╕ях "чесних" пол╕тик╕в ╕ держслужбовц╕в, але ╕ те, що величезн╕ суми грошей вони збер╕гають у гот╕вков╕й валют╕. Хоча, чому тут дивуватися? Все законом╕рно. М╕льйони та м╕льярди держчиновник╕в та пол╕тик╕в – це, найчаст╕ше, крим╕нальн╕ грош╕. Хабар╕, державний рекет, злод╕йство ╕ т. д. Пол╕тики-б╕знесмени - окрема ╕стор╕я. А крим╕нальн╕ грош╕ у переважн╕й б╕льшост╕ - це гот╕вка. Легал╕зац╕я таких грошей - завжди проблема для крим╕налу. Для чиновника та пол╕тика, який не займа╓ться б╕знесом, подв╕йна. ╥х нав╕ть не можна покласти на депозит. Поклав - значить засв╕тив раз ╕ назавжди. А раптом запитають: "Зв╕дки?" Якщо не зараз, то пот╕м. Зв╕дси й накопичен╕ величезн╕ суми гот╕вки. Але жити п╕дкреслено аскетично, як це робив пан Корейко з "Золотого теляти", ╖м було важко, ╕ вони почали купувати та витрачати. Кругова порука держчиновник╕в, в╕дсутн╕сть ефективно╖ системи державного контролю та нормативно╖ бази для системного документального анал╕зу та з╕ставлення ╖х оф╕ц╕йних доход╕в з реальними дозволяли ╖м це робити, не боючись в╕дпов╕дальност╕. А тут раптом - бац! Народу дозволили помацати ╖х за вим'я, причому публ╕чно. Навряд чи вони злякалися, але певне занепоко╓ння в╕дчули.
Лог╕ка ╖х м╕ркувань, ймов╕рно, така. Жити, як це бидло, на 200-600$ в м╕сяць ми не зможемо, але як тод╕ пояснити наш╕ витрати на десятки тисяч долар╕в у 2015 роц╕, якщо у нас оф╕ц╕йний дох╕д становить саме ц╕ 600$? Значить треба показувати в декларац╕╖ так╕ залишки, як╕ нам дозволять жити як ран╕ше. Те, що лежить в банках, не зменшити ╕ не зб╕льшити. Та й витрачати ╖х безконтрольно не вийде. А ось гот╕вку н╕хто не проконтролю╓. Можна вказувати, ск╕льки хочу. Хто перев╕рить? Адже ╕нвентаризац╕ю н╕хто не зможе провести. Хоча н╕, ск╕льки хочу показати не вийде - посадять. Треба якось скромн╕ше.
Сл╕дуючи ц╕й лог╕ц╕, ╕ були проставлен╕ у декларац╕ях м╕льйони гот╕вки. Причому, швидше за все, в б╕льшост╕ випадк╕в декларац╕╖ не в╕дпов╕дають реальним залишкам у декларант╕в.
Тут можлив╕ дв╕ ситуац╕╖:
А. Фактично грошей набагато б╕льше, але декларанти розум╕ли, що вказувати ╖х все - це п╕дписати соб╕ вирок. Припустимо по-скромному: загальна сума задекларованих актив╕в не перевищу╓ ╕ 10% реальних залишк╕в.
Б. Фактично залишк╕в грошей менше, н╕ж зазначено в декларац╕╖. Нав╕що це робити?
Уяв╕ть чиновника, який пост╕йно, з року в р╕к отриму╓ певну суму крим╕нального доходу ╕ витрача╓ його на сво╖ потреби. В╕н зна╓, ╕ нав╕ть упевнений, що так╕ доходи буде отримувати ╕ дал╕. Отже, ╖х треба вказати в декларац╕╖. Н╕бито вони вже у нього ╓. Тод╕ на питання, зв╕дки у вас грош╕ на так╕ витрати, завжди можна в╕дпов╕сти: "Я ╖х декларував". Виника╓ питання: а як бути в наступному, вже 2017 роц╕? Ну, це час покаже. Ми ж говорили, що под╕бний декларант зараз вич╕ку╓. Як м╕н╕мум р╕к в╕н соб╕ забезпечив, а там - видно буде.

2. Е-декларац╕я та в╕чний двигун
Посилаючись на ц╕ задекларован╕ м╕льйони, тепер можна без проблем не один р╕к витрачати хоч десятки м╕льйон╕в. Чому? Тому що порушено основний принцип обл╕ку. Якщо нема╓ суц╕льного обл╕ку витрат, то обл╕к залишк╕в ╕ прибутку (доходу) н╕чого не да╓. Ви ж не будете контролювати вс╕ ╖хн╕ покупки та вести ╖х системний обл╕к. Ви просто не зможете цього зробити. Максимум, що можливо, - це проконтролювати ╖хн╕ велик╕ покупки та з╕ставити ╖х ╕з задекларованими залишками.
Так, це створю╓ для них певний дискомфорт. Та ╕ з незадекларованими м╕льйонами, як╕ залишилися, треба щось вир╕шувати.

3. Якщо завтра амн╕ст╕я. Кап╕тал╕в
╤ ось ми п╕дходимо до того, як зам╕нити цю тимчасову формулу, що не говори, а обмежу╓ розмах фантаз╕╖ декларанта та член╕в його с╕м'╖. Адже ми вже говорили тут, що ця е-декларац╕я - пром╕жний х╕д, гросмейстер ц╕лком може взяти курс "на повторення позиц╕╖": три рази вона повторилася - ╕ в шахах ф╕ксу╓ться н╕чия, статус-кво, ╕ншими словами. Що, власне, ╕ було потр╕бно.
Як вона може виглядати? Ну, наприклад, ви ще н╕чого не чули про пропозиц╕ю амн╕ст╕╖ кап╕талу? Звичайно ж, на благо народу. Звичайно, в╕н легал╕зу╓ться ╕ неодм╕нно буде ╕нвестований в нов╕ б╕знес-проекти, нов╕ робоч╕ м╕сця, зарплати ╕... райське життя.
Чи вдасться таки внести зм╕ни до правил е-декларування. Зараз проти цього вс╕ повстали - сусп╕льство, кредитори, а через р╕к, можливо, й проскочить, коли гострота спаде.
Загалом, може бути багато вар╕ант╕в.

4. Гот╕вку прост╕ше вивезти
А ось тепер про б╕знес. Чому декларанти не вкладають сво╖ грош╕ в б╕знес, а тримають ╖х "п╕д матрацом"? Скаж╕ть, нав╕що вам вкладати грош╕ в ризикований б╕знес, коли ви вже займа╓теся надприбутковим б╕знесом? Не зд╕йснюючи жодних вкладень, не несучи н╕яких витрат з фантастичним в╕дсотком рентабельност╕!
Друге. Б╕знес не да╓ можливост╕ легал╕зувати крим╕нальн╕ доходи. Для легал╕зац╕╖ доход╕в б╕знес ма╓ бути прибутковим, а це податки, й чимал╕. Якщо показувати збитки, а прибуток приховувати, то це значить знову входити в "крим╕нальне поле" з меншою рентабельн╕стю та ще б╕льшими ризиками, н╕ж при хабарях. Нав╕що?
Трет╓. Займатися б╕знесом чиновник може т╕льки через п╕дставних ос╕б - знову велик╕ ризики.
Ну, ╕ нарешт╕, одна з головних принад гот╕вкових грошей - ╖х прост╕ше заховати ╕, якщо доведеться т╕кати з кра╖ни, - прост╕ше вивезти. Дав хабар "колез╕" на контрол╕ - ╕ ти за кордоном - з грошима ╕ майже чистою сов╕стю.

Валер╕й КАР╢В,
ф╕нансовий анал╕тик
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 04.11.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17585

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков