Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 24.06.2016
НЕ ЗАБУВАЙ СВ╤ТЛИЦЮ!

«Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!»

Сину, затям соб╕ сину!
Де б ти у св╕т╕ не був!
Кожен св╕тлицю покинув,
Але н╕хто не забув.
(Б. Стельмах)

Звичайно, поки жити будемо - пам’ятатимемо ту «Св╕тличку», яку покинули не за сво╓ю волею. Доводиться писати про це, тому що покинули «Кримську св╕тлицю», як «сироту п╕д тином», а вона була тут символом присутност╕ Укра╖ни в Криму.
Тож до пор╕вняльно╖ таблиц╕ заборон можна вписати ще один рядок, який буде важко зрозум╕ти майбутн╕м покол╕нням.

2016 р., травень - ДП НГЖВ (м. Ки╖в) сво╖м наказом л╕кв╕дувало в Криму газету «Кримська св╕тлиця»
1763 р. — указ Катерини ╤╤ про заборону викладати укра╖нською мовою в Ки╓во-Могилянськ╕й академ╕╖.
(2014 р. — заборона Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ в С╕мферопол╕).
1863 р. — Валу╓вський циркуляр про заборону давати цензурний дозв╕л на друкування укра╖нсько╖ духовно╖ ╕ популярно╖ осв╕тньо╖ л╕тератури: «н╕яко╖ окремо╖ малорос╕йсько╖ мови не було ╕ бути не може».
(2014 р. — у Криму припинено друк книг укра╖нською мовою, в б╕бл╕отеках зника╓ укра╖нська л╕тература, заф╕ксован╕ факти спалювання укра╖нських п╕дручник╕в).
1864 р. — прийняття Статусу про початкову школу, за яким навчання ма╓ проводитись лише рос╕йською мовою.
(2015 р. — прийняте та╓мне р╕шення закрити вс╕ укра╖номовн╕ класи в школах Криму, двомовну укра╖нсько-рос╕йську ЗОШ №33 у С╕мферопол╕ зробили лише рос╕йською).
1876 р. — Емський указ Олександра II про заборону друкування та ввезення з-за кордону будь-яко╖ укра╖нсько╖ л╕тератури, а також про заборону укра╖нських сцен╕чних вистав ╕ друкування укра╖нських текст╕в п╕д нотами, тобто народних п╕сень.
(2015 р. — у Криму узаконена заборона на ╕снування укра╖нського музичного театру).
1881 р. — заборона викладання у народних школах та виголошення церковних пропов╕дей укра╖нською мовою.
(2014 р. — у Криму закривають церкву УПЦ КП в с. Перевальному, 2016 р. — прийнято р╕шення окупац╕йного суду, щоб в╕д╕брати в укра╖нц╕в храм св. Володимира ╕ Ольги у С╕мферопол╕).
1884 р. — заборона Олександром III укра╖нських театральних вистав у вс╕х малорос╕йських губерн╕ях.
(2015 р. — заборона в Криму укра╖номовно╖ дитячо╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок»).
1895 р. — заборона Головного управл╕ння в справах друку видавати укра╖нськ╕ книжки для д╕тей.
(2014 р. — в Криму заборонили продавати в к╕осках ╕ передплачувати на пошт╕ укра╖номовну пресу).
1914 р. — заборона в╕дзначати 100-л╕тн╕й юв╕лей Тараса Шевченка.
(2014 р. — заборона в Криму в╕дзначати 200-л╕тн╕й юв╕лей Тараса Шевченка).

«Кримська св╕тлиця» - так само, як ╕ перш╕ укра╖нськ╕ класи (п╕зн╕ше - укра╖нська г╕мназ╕я), укра╖нська дитяча театральна студ╕я «Св╕танок» та авторська теле-програма «Р╕дна хата» б╕льше 20 рок╕в нам нагадували, що Крим - це Укра╖на! В Криму п╕сля 2014 року почало зникати все, що потрапляло п╕д зачистку ново╖ «влади»: г╕мназ╕я, телепрограма, студ╕я. Два роки «Кримська св╕тлиця» намагалась втриматися. ╤ саме це чомусь найб╕льше хвилювало ки╖вських чиновник╕в, як╕ лише дивувались: чому пророс╕йське кер╕вництво п╕вострова не прибира╓ газету? З цим треба щось робити - вир╕шили в столиц╕. ╤з лютого 2015 року «Кримська св╕тлиця» почала виходити лише в електронному формат╕, хоча щотижня до ки╖всько╖ друкарн╕ надсилалися принт-файли кожного номера. Будь ласка, бер╕ть ╕ друкуйте св╕жу, правдиву ╕нформац╕ю з Криму! Тод╕шн╓ кер╕вництво ДП «НГЖВ» чомусь ╕гнорувало таку ексклюзивну можлив╕сть ╕нформувати читач╕в на материков╕й Укра╖н╕ новинами з Криму. Зам╕сть будь-яко╖ допомоги прац╕вникам редакц╕╖ затримують зароб╕тну платню аж на дев’ять м╕сяц╕в. Мабуть, розраховуючи, що «св╕тличани» зрозум╕ють «натяк», сам╕ перестануть випускати укра╖нський часопис, ╕ тод╕ проблема з ╕снуванням газети в Криму «розсмокчеться» сама собою.
Але х╕ба можна було кинути «Св╕тличку» напризволяще, читаючи так╕ в╕дгуки: «У ваш╕й газет╕ «Кримська св╕тлиця» в╕дсутн╕ «ст╕ни», - пише Анастас╕я Ковал╕в з╕ Львова, - у н╕й можна знайти все, що знадобиться укра╖нцев╕». Або таке послання-побажання в╕д читач╕в: «Щоби юд у нас не стало. Щоб народ зцементували шабля Хмеля, дух Шевченка ╕ завзяття Дорошенка».
Чи не парадоксально: п╕сля того, як ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» очолив кримський укра╖нський патр╕от Андр╕й Щекун, редакц╕╖ «КС» було запропоновано пере╖хати до Ки╓ва. Терм╕н пере╖зду встановлено -15 травня 2016 року, а пот╕м, як кажуть, хто не встиг, той зап╕знився. При бажанн╕ журнал╕сти могли «застрибнути в останн╕й вагон», а що робити головному редактору, на плечах якого - вся газетна ╕стор╕я укра╖нського Криму, численн╕ п╕дшивки, арх╕ви «Кримсько╖ св╕тлиц╕»? Вони повинн╕ бути збережен╕ для майбутн╕х покол╕нь. Як бути з цим добром? На це питання н╕хто в столиц╕ не збирався давати притомну в╕дпов╕дь. ╤ знову цитую читач╕в «КС»:

На широкому роздолл╕,
У чар╕вному Криму,
Ми зустр╕лись ╕з Тобою
Р╕вно двадцять л╕т тому.
Щоб не зникла мова р╕дна,
Щоб пишн╕ше розцв╕ла,
Ти, улюблена газето,
Все зробила, що могла.

╤ д╕йсно, «Кримська св╕тлиця» та ╖╖ прац╕вники «в╕дбивались» до останнього номера, до останнього журнал╕ста. Як ╕ належить, останн╕м, кого змушують покидати «св╕тличний корабель», ма╓ бути головний редактор, багатор╕чний кап╕тан, який 16 рок╕в в╕в його через шторми до Укра╖нського берега, оминаючи недруг╕в ╕ рятуючи в╕д «шов╕н╕стично╖ негоди» побратим╕в. ╤ чому так часто трапля╓ться в нашому укра╖нському житт╕, що найболюч╕ший удар в спину ми отриму╓мо саме в╕д побратим╕в, в╕д тих, хто тут, в Криму, н╕би теж робили укра╖нську справу? Вийшов наказ, п╕дписаний А. Щекуном, директором ДП «НГЖВ», про зв╕льнення редактора «КС» В╕ктора Качули з посади… за прогули... Ц╕каво, якою хворобою починають хвор╕ти новоспечен╕ чиновники? Що за в╕рус передався директору пов╕тряно-крапельним шляхом в╕д колишн╕х рейдер╕в, як╕ вже захоплювали колись «Св╕тлицю» в Криму, а сьогодн╕ А. Щекун диха╓ з ними одним пов╕трям, кроку╓ в ногу одн╕╓ю дорогою ╕ використову╓ «андроп╕вську» методику - зв╕льнення з роботи п╕д час «об╕дньо╖ перерви».
На початку цього року в одному з номер╕в «КС» я писав: «Для того, щоб в╕дродити л╕тературний конкурс «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕мен╕ кримського поета Д. Кононенка на всеукра╖нському р╕вн╕, треба бажання, а воно у прац╕вник╕в редакц╕╖ газети «Кримська св╕тлиця» ╓! Спод╕ва╓мося, що Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво та його «кримський» директор Андр╕й Щекун також п╕дтрима╓ цю ╕дею... Треба об’╓днати навколо ╕де╖ в╕дродження конкурсу вс╕ кримськ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖, як╕ на сьогодн╕ змушен╕ перебувати на материков╕й Укра╖н╕».
Як же я помилявся! Адже у кримських переселенц╕в на материку ц╕ла купа проблем - як вижити. ╤ як я помилився, розраховуючи, що «кримський» директор ДП «НГЖВ» п╕дтрима╓ ╕н╕ц╕ативу «Кримсько╖ св╕тлиц╕» у проведенн╕ конкурсу ╕мен╕ нашого земляка. У директора, напевне, теж купа проблем - як використати бренд «Кримсько╖ св╕тлиц╕» в Ки╓в╕, мовляв, у Криму колись, хтось, щось там робив, а сьогодн╕ - нов╕ люди продовжують боротися за за Крим ки╖вською «Кримською св╕тлицею»!
Було б см╕шно, якби все це не було так сумно. Та можливо, це ще не к╕нець? Як писала Леся Укра╖нка:

«Хай серце плаче,
б’╓ться, рветься з туги,
Хай не да╓ спокою,
 хай пала╓!»

Тому орган╕затори л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕м. Д. Кононенка продовжують збирати кошти, щоб видати зб╕рку твор╕в переможц╕в 2016-го року. Просимо п╕дтримати талановиту л╕тературну молодь, надсилаючи ваш╕ 10, 20, 100 та б╕льше гривень на картку «Приватбанку» №41 49 43 78 42 42 13 62 - на ╕м’я Ольги Лещенко, члена жур╕ конкурсу. Ну а «Кримська св╕тлиця» (саме КРИМСЬКА – справжня, невмируща!) продовжу╓ знайомити читач╕в з творами наших переможц╕в. Хто ж, як не ми?

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17296

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков