Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 24.06.2016
ФРУКТИ ГНИЮТЬ, ЯК ХОЧУТЬ, А РИБКА – З ГОЛОВИ

«Покращення» по-кримськи

╢ в╕дчуття, що справжн╓ життя бува╓ т╕льки вл╕тку. Решту часу просто готу╓мося, чека╓мо ц╕╓╖ щасливо╖ пори, бо майже вс╕ сили ╕ емоц╕╖ в╕дбирають турботи про опалення, теплий одяг та про те, як не п╕ддатися грипу, не поламати ноги п╕д час ожеледиц╕. Але головне вл╕тку – це фрукти, в╕там╕ни та ╕нш╕ корисн╕ речовини, в╕дсутн╕ у зимовому рац╕он╕, ус╕м цим намага╓мося запастися на ц╕лий р╕к, ╕ тут просто неможливо соб╕ в╕дмовити в тому, чого прагнуть ╕ душа, ╕ т╕ло. Та ще й в ранкових телепередачах т╕льки-но й чу╓мо про те, що без полуниц╕ на десерт людин╕ просто не вижити.
Ще тор╕к ц╕ни на не╖ коливалися в межах ста рубл╕в за к╕лограм, хоча преса ╕ пов╕домляла, що уся кримська ягода була вивезена в Рос╕ю – у Москву та Санкт-Петербург. Цього року про кримськ╕ врожа╖ преса мовчить – «як риба об л╕д», а ц╕люща кримська ягода, яко╖ на прилавках взагал╕ обмаль, реал╕зу╓ться за «ф╕ксованою» ц╕ною – у 350 рубл╕в за одиницю ваги. Не набагато дешевша ╕ черешня, що кошту╓ в╕д 150 до 300 рубл╕в за к╕лограм. Нижню планку продавц╕ витримують ст╕йко, така вона ╕ на оптовому ринку, за такою ц╕ною виносять гнилу черешню ╕ у см╕тт╓вий бак, це – щоб люди не плекали жодно╖ над╕╖.
Не поступа╓ться черешн╕ ╕ вишня, яка кошту╓ по 150 рубл╕в за к╕лограм. Колись наш м╕крорайон утопав у вишневих садах. Фруктовими деревами з двох бок╕в рясно була обсаджена кожна вулиця. Переважали вишня, абрикос та волоськ╕ гор╕хи. В к╕нц╕ червня вулиця була червоною в╕д стиглих яг╕д, як╕ д╕ставалися переважно птахам, бо охочих збирати врожа╖ було небагато. Для компот╕в та варення обиралося щось б╕льш вишукане, таке як полуниц╕, малина чи смородина. ╤ н╕хто б не пов╕рив, що через 10–20 рок╕в крастимуть не лише грош╕ ╕ золото, а вдиратимуться на чуже подв╕р’я ╕ обноситимуть вишн╕, як це недавно сталося з мо╖м сус╕дом. До реч╕, крад╕╖ д╕яли в умовах конкуренц╕╖ ╕, щоб не прогавити, об╕рвали ягоду ще нап╕взеленою.
Найдоступн╕шими фруктами на ринках С╕мферополя ╓ сьогодн╕ абрикоси ╕ виноград, ц╕ною в╕д ста рубл╕в (коли над ними вже в’ються комахи) ╕ вище. На чому ж вдалося зекономити, запита╓те ви, невже на лог╕стиц╕? Не зовс╕м так. Адже виноград цей при╖хав… з ╢гипту, а абрикоси – з Узбекистану, ╕ йдеться про тисяч╕ к╕лометр╕в непросто╖ подорож╕. То чому ж р╕дне, кримське, що за сус╕дн╕м парканом, вдв╕ч╕ дорожче? Ми ж бо живемо в центр╕ виноградарства, при чому тут ╢гипет? Якби ж то знати! А гостинц╕ з далеких кра╖н, що приховувати, не дуже радують око сво╖м св╕жим виглядом, зважаючи на дорожно-транспортн╕ пригоди.
Не поступаються фруктам за ц╕ною ╕ овоч╕ – менш як за 150 рубл╕в пристойних пом╕дор╕в не знайти. Тому й накинулися перес╕чн╕ громадяни на банани, що коштують в╕д 70 до 90 рубл╕в за к╕лограм, зам╕сть фрукт╕в ╕ овоч╕в. А ще к╕лька рок╕в тому вл╕тку на них мало хто звертав увагу, а якщо ╕ брали господин╕ через ╖хню дешевизну, то переважно на оладки, щось схоже на бананов╕ драники.
Варто зауважити, що торг╕вля на ринках сьогодн╕ доступна т╕льки перекупникам, жодн╕й бабус╕ ╕з пучком моркви туди не «просочитися», бо торг╕вц╕ мають сплачувати м╕стове, податки ╕ багато ╕ншого в бюджет республ╕ки. Хоча ус╕м зрозум╕ло: вони – лише посередники, а платимо ц╕ грош╕ ми, перес╕чн╕ покупц╕, ╕ мусимо платити ст╕льки, щоб ус╕м учасникам процесу вистачило.
Ось чому, коли чую промови щодо наведення порядку та про те, як небезпечно скуплятися на стих╕йних ринках, т╕льки г╕рко посм╕хаюся, бо розум╕ю, у чому суть ц╕╓╖ турботи, - треба взяти п╕д контроль кожну коп╕йку ╕ накласти на не╖ свою лапу. ╤ куди тут под╕нешся, на чийому боц╕ влада, у того ╕ сила.
А влада у нас дуже жад╕бна ╕ покваплива. Наочним прикладом цього можна вважати так звану нац╕онал╕зац╕ю, ╕ншими словами, просто захоплення майна Кримспоживсп╕лки. Народилася ця сп╕лка ще понад сто рок╕в тому, процв╕тала за радянських час╕в, коли все приватне було п╕д великим питанням. Тим не менше, товари ╕ продукти закупалися на грош╕ пайщик╕в, ╕ у магазинах Кримспоживсп╕лки завжди було все, хоч ╕ за ринковими ц╕нами. Багато рок╕в пропрацював у ц╕й систем╕ ╕ м╕й батько. Аж раптом восени 2014 року кримська влада, не радянськ╕ обком╕вц╕, а пани кап╕тал╕сти, змикитивши, що тут можна поживитися, просто перевела приватне кооперативне майно у державну власн╕сть. Не зупинило й те, що кер╕вництво Кримспоживсп╕лки жодним чином не було пов’язане н╕ з Коломойським, н╕ з ╤слямовим, чим можна було б, як ведеться, об╜рунтувати так╕ жорстк╕ корислив╕ д╕╖.
Сьогодн╕ понад 30 позов╕в в╕д пайщик╕в знаходяться на розгляд╕ у Арб╕тражному суд╕, але за ними так ╕ не винесено р╕шень. Звернулися люди ╕ до прокуратури Криму, зв╕дки одержали в╕дпов╕дь, що ╖хн╕ права таки порушено ╕ д╕╖ влади не в╕дпов╕дають ст. 35 Конституц╕╖ РФ, але в╕дстоювати сво╖ ╕нтереси пан╕ Поклонська порадила ╖м самост╕йно у суд╕, чим ╕ обмежилась. Сл╕д зауважити, що перед цим, фактично рейдерським захопленням, заклади споживкооперац╕╖ були п╕ддан╕ масованим перев╕ркам ус╕ма ╕снуючими контролюючими органами, в результат╕ чого викрито заборгован╕сть перед бюджетом у сум╕… 66 рубл╕в 11 коп╕йок. ╤ це все – при загальн╕й сум╕ податк╕в лише за р╕к в 232 м╕льйони рубл╕в. Проте п╕сля в╕дчуження майна нов╕ власники не внесли в казну жодно╖ коп╕йки.
Та що там говорити про Кримспоживсп╕лку, якщо кримська влада на чол╕ з С. Аксьоновим не бо╖ться нав╕ть Москви. Рос╕йська Академ╕я наук не в змоз╕ перевести п╕д свою юрисдикц╕ю майно семи кримських ╕нститут╕в, що, зг╕дно ╕з розпорядженням уряду Рос╕╖, тепер ╖й п╕дпорядкову╓ться. Таке двовладдя не да╓ можливост╕ науковим закладам повноц╕нно функц╕онувати. Але, попри протест генерально╖ прокуратури РФ, кримська влада продовжу╓ використовувати це майно (а йдеться про Н╕к╕тський ботан╕чний сад, земельн╕ уг╕ддя тощо) на св╕й розсуд. (А може, береже для Укра╖ни, як та повернеться?)
То що для цих чиновник╕в ми, перес╕чн╕ громадяни, позбавлен╕ права голосу ╕ права на протестн╕ акц╕╖? На сайт╕ «парламенту» Криму устами голови ком╕тету з питань промислово╖ пол╕тики, транспорту ╕ паливно-енергетичного комплексу Петра Запорожця зазнача╓ться, що ц╕ни в Криму на продукти харчування невиправдано завищен╕, вони в 3–4 рази переважають ц╕ни на аналог╕чн╕ продукти в ╕нших рег╕онах Рос╕╖. Так, в Краснодарському кра╖ св╕жа риба кошту╓ 50–60 рубл╕в за к╕лограм, так╕ ж пропорц╕╖ збер╕гаються ╕ щодо яг╕д. Цю тему П. Запорожець назвав найболюч╕шою для населення, про що св╕дчать його зустр╕ч╕ з виборцями. Депутат зазнача╓, що назр╕ла необх╕дн╕сть «провести нараду з визначення стратег╕╖ щодо ц╕ноутворення».
Потурбуватися про народ намага╓ться в╕н не перший. Ще на початку кв╕тня пан Аксьонов визнав, що кримчани змушен╕ витрачати на харчування на 40 в╕дсотк╕в кошт╕в б╕льше, н╕ж ╖хн╕ найближч╕ рос╕йськ╕ сус╕ди, ╕ оск╕льки за ринково╖ економ╕ки механ╕зму державного регулювання ц╕н не передбачено, порадив не «б╕гати за томатом десять раз на день», а зробити його кап╕тальну закупку на оптовому ринку (кримський л╕дер, можливо, не зна╓, що томат використову╓ться не л╕трами, а ложками ╕ дуже швидко псу╓ться). Тим не менше, попри так╕ «мудр╕» поради вже на той час було створено урядову ком╕с╕ю з мон╕торингу ц╕н.
Мон╕торимо ╕ сьогодн╕. Особливо т╕, кому треба щодня годувати свою с╕м’ю. Але на позитив не розрахову╓мо, бо хто ж не зна╓, що рибка гни╓ з голови?

Тамара ФЕДОРЕНКО
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 24.06.2016 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17288

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков