Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2004 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 06.02.2004
І В КРИМУ ПРИЖИВАЄТЬСЯ ОРІГАМІ
Тамара ІВАЩЕНКО.

виявляється, що граф Толстой теж ним захоплювався...

Увагу багатьох, хто проходить повз флігель Сімферопольського художнього музею, привертає афіша про проведення тут виставки орігамі "Москва - Крим". Її назва - це данина плідному багаторічному співробітництву працівників музею з Московським клубом орігамістів. До речі, це вже третя така виставка, яка відбувається в музеї. Від часу проведення першої в 1991 році, привезеної з Москви, музей став єдиним у Криму пропагандистом цього виду мистецтва: організовувались невеликі виставки, проводились заняття. Упродовж дванадцяти років одна з ялинок у музеї прикрашалась виключно іграшками, виготовленими методом орігамі.
Слово "орігамі" складається з двох слів: "орі" - складений і "камі" - папір. Орігамі - це спосіб конструювання з паперового квадрата різноманітних виробів та іграшок. Історія його виникнення нерозривно пов'язана з появою в Японії паперу.
Виставка відкрилась напередодні Нового року і Різдва Христового. Буде працювати ще й в лютому. Її вже відвідало багато сімферопольців та гостей Криму.
Вона проходить в тому ж залі, де навесні минулого року була розташована експозиція печворка - клаптевого шиття. Ініціатором, організатором і одним із головних експонентів обох цих виставок є Н. Ф. Грищенко, працівник музею, керівник кримської філії клубу орігамі.
Побувати на цій виставці - все одно що здійснити подорож у часі. Про це подбали її творці, - а це майстри-умільці, що мають великий досвід у складанні, і зовсім юні, які роблять перші кроки до успіху. Тут представлені роботи М. та Н. Гаврилюк, О. Качанова, О. Іващенко, Л. Коломицевої, Л. Овчинникової, І. Федотової, О. Шутова та інших.
Проходячи залою - від експозиції до експозиції, екскурсовод мистецтвознавець В. Ф. Савельєва розповідала нам про виникнення орігамі як виду мистецтва, в якому відбились і історія, і характер, і мудрість народу Японії.
Як відомо, 105 рік н. е. є офіційною датою винаходу у Китаї технології виготовлення паперу. Китайці тримали секрет в суворій таємниці. Аж ось, незважаючи на заборону, буддійський монах Дан-Хо дістався Японії і передав секрет паперовиготовлення. Старовинна технологія виробництва паперу зберігається в Японії і до сьогодні. Тут існують маленькі майстерні, де виробляють вручну окремі і коштовні аркуші "васі". Вони дуже міцні і витримують кілька тисяч згинань. Отож, незважаючи на те, що папір було винайдено в Китаї, саме Японія стала батьківщиною мистецтва складання.
В стародавні часи в Японії вироби зі складеного паперу в основному служили предметами релігійного культу: в коробочки "самбо" вкладали шматочки риби чи овочі і це було жертвоприношенням у храмах. Та згодом це мистецтво вийшло за межі храмів і сягнуло імператорського двору. Аристократи, придворні, монахи повинні були володіти певними навичками в орігамі. Знать використовувала виготовлені цим способом фігурки як герби та печатки. Потім вже орігамі з церемоніального мистецтва перетворилось в популярний спосіб проведення часу.
І коли у другій половині ХІХ століття унікальна за своєю культурою і традиціями Японія "відкрила" свої двері світові, в багатьох країнах люди почали знайомитись з мистецтвом орігамі.
Свідченням того, що воно було відоме і в Російській імперії, є уривок з чернетки Л. Толстого до статті "Що таке мистецтво", де він, зокрема, пише, що його навчили складати з паперу півників, які, коли їх смикають за хвіст, махають крилами, що ця вигадка з Японії і що виготовлення таких півників є справжнє мистецтво. Про це ми прочитали на стенді, де є також фотографія сімейної вітрини з музею "Ясна Поляна", на якій зображені паперові пташки, виготовлені письменником для забави дітей.
- До речі, - зауважила екскурсовод, - зараз випускається дуже багато літератури по орігамі, де є креслення різних фігур. І в цьому заслуга всесвітньо відомого майстра з орігамі Акіри Йошизави. Він винайшов сотні нових фігур і довів, що мистецтво орігамі може бути авторським. Він же посприяв широкому його поширенню, створивши систему нескладних умовних знаків. І зараз у 40 країнах світу є свої майстри орігамі.
- Чи є в цьому залі авторські роботи? - поцікавились ми. - На якому рівні працюють майстри орігамі Криму?
- Звичайно, є, - відповіла Валентина Федорівна. - І рівень їх виконання досить високий. Зверніть увагу на роботи Олега Качанова. Оці величезні фігури доісторичних птерозаврів (див. фото) виготовлені його руками отим самим методом складання. Кожна - з одного величезного шматка паперу. І ота мавпа - його витвір. І багато іншого.
До речі, сам Олег вважає, що з представлених його робіт справді авторською є композиція до фільму "Чужий", бо тих тварин він робив, все ж користуючись "підказками" зі спеціальної літератури.
Авторською роботою є шахівниця і шахові фігури, зроблені з паперу Н. Ф. Грищенко.
На виставці представлені анотації класичних моделей орігамі (пахарита, носі, тато), які використовуються для виготовлення різних фігур, вжиткових виробів. Викликає захоплення орігамне оформлення конвертів: на одному "викладене" сердечко, на іншому - птах і т. д. І пошта такі конверти оберігає, вони обов'язково доставляються до адресата.
Особливе місце відведено експозиції "Хіна мацурі" ("Свято дівчаток"), яка відтворює звичай прикрашати житло фігурами представників імператорського двору навесні - в день цвітіння персика. Звісно, перелічити все, що показують автори виставки, неможливо. Тут усього біля півтори тисячі предметів (коні, птахи, носороги, риби, діди морози, жаби і т. д.). Одні "кусудамі" (найрізноманітніші за формами і кольорами!) прикрашають цілу стіну. Є і "сюжетні" інтер'єри (наприклад, "Домашній двір", персонажів якого виконала Л. М. Коломицева, працівник музею).
Є справжні картини, на яких квітують троянди, іриси, тюльпани. Є роботи, що являють собою орігамні букети квітів. А серед цього буяння причаїлась на краю свого павутиння комаха-хижак у чорному фраку...
І ще. Не можна не сказати про найдивовижніше - отой парк доісторичного юрського періоду, про який зазначає афіша виставки. Отут вже була воля фантазії орігамістів-казкарів!
А на виході з цього залу зору відкривається панно, що повертає до думки про витоки мистецтва орігамі. На ньому - паперові японські журавлики, що летять у вирій, до Сонця, як символ Країни Сонця, яке сходить, і побажання щастя, довголіття, добра...
Все це, звичайно, лірика, без якої в наш час жити важко. А якщо серйозно, то не таке вже й розважальне це заняття - орігамі. Може, японці і є народом, який багато чого досяг, тому, що у них є такий, скажемо, тренінг, як орігамі, коли треба за схемою зробити 100 згинань, аби здивувати когось якоюсь дивиною. Адже складання паперових виробів різних форм розвиває просторове уявлення і творчі здібності людини. Його на озброєння взяли вже в педагогіці. Воно знайшло застосування в промисловості, архітектурі, дизайні і навіть медицині - як добрий психотерапевтичний засіб. Його модульний принцип застосовується навіть в космонавтиці. Про все це пишуть сьогодні популярні видання з орігамі.
До речі, коли на нашу кримську виставку орігамі приходять школярі, працівники музею демонструють їм, як в їніх руках аркуш паперу може стати квіткою, лошам, літаком чи пароплавом. Це - дуже цікаве заняття.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2004 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1711

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков