Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 18.03.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 18.03.2016
У В╤ЗЕРУНКАХ В╤РИ РО╥К В╤ДОБРАЖЕНА УКРА╥НСЬКА НАЦ╤ОНАЛЬНА КУЛЬТУРА

Джерела

Наближа╓ться 105-та р╕чниця з дня народження В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к — велико╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕ та автора чудових орнамент╕в. Якраз ╓ сенс ╕ прив╕д згадати добрим словом заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, заслуженого художника Криму, лауреата престижних м╕жнародних прем╕й, володаря ордена княгин╕ Ольги, Героя Укра╖ни.
Б╕льше в╕с╕мдесяти рок╕в вишивала ця чудова ж╕нка рушники, скатертини, панно, килимки, сорочки, декоративн╕ комплекти найвищою техн╕кою. Про ╖хню к╕льк╕сть вона сама говорила так: «Мо╖ми роботами можна вистелити дорогу в тисячу к╕лометр╕в».
В╕ра Ро╖к народилася 25 кв╕тня 1911 року в м╕ст╕ Лубни Полтавсько╖ област╕ у висококультурн╕й с╕м’╖. До мистецтва долучилася з дитинства, опанувала трьомастами видами вишивально╖ техн╕ки р╕зних народ╕в. Багато рок╕в ╖╖ невтомна ╕ р╕зноман╕тна творча д╕яльн╕сть була пов’язана з Кримом. Саме тут вона проявила себе як майстер ╕ художник, збирач, досл╕дник ╕ пропагандист народного мистецтва, педагог ╕ наставник. У Криму вона була, по сут╕, найавторитетн╕шим представником укра╖нсько╖ народно╖ культури.
Про значення вишивально╖ творчост╕ В╕ри Ро╖к св╕дчить той факт, що ╖╖ вироби, як ╕ деяких ╖╖ талановитих учениць, збер╕гаються в музеях Укра╖ни, Рос╕╖, Б╕лорус╕, Естон╕╖, Латв╕╖, Польщ╕, Угорщини, Болгар╕╖, Н╕меччини, Туреччини, Канади та ╕нших кра╖н, а також у багатьох приватних колекц╕ях. Майстриня брала участь у майже двохстах колективних виставках, ╖╖ ╕м’я згаду╓ться в 360 дов╕дниках, каталогах, альбомах, словниках... ╥й присвячен╕ близько двох тисяч публ╕кац╕й у прес╕.
Вишивка, за твердженням фах╕вц╕в, ╓ одним ╕з найдавн╕ших вид╕в художньо╖ творчост╕. У по╓днанн╕ фарб ╕ малюнк╕в В╕ри Ро╖к в╕дображена укра╖нська культура, багата ╕ виразна. Глядач╕ буквально в╕дчувають маг╕ю добра, душевного тепла ╕ любов╕. ╤ недарма стверджу╓ться, що мистецтво — найкраща пол╕тика, життя без мистецтва мертве. Ц╕ слова якнайкраще характеризують творч╕сть В╕ри Ро╖к.
Знайомство туляк╕в з ╖╖ чудовими в╕зерунками почалося б╕льше десяти рок╕в тому, коли вона при╖хала з╕ сво╖ми виробами в Тулу. Тут, у виставковому зал╕ музею образотворчого мистецтва, восени 2005 року вона представила ╖х на чергов╕й персональн╕й виставц╕ ручно╖ вишивки «Укра╖нський рушничок». Проходила вона в рамках сп╕вроб╕тництва м╕ж М╕н╕стерством культури Криму ╕ департаментом культури Тульсько╖ област╕. Посильну участь в ╖╖ орган╕зац╕╖ брала ╕ м╕сцева культурно-нац╕ональна укра╖нська громада «Хортиця». Виставка користувалася у городян усп╕хом, викликала великий ╕нтерес у преси, телебачення, рад╕о.
П╕сля знайомства з майстринею у мене зав’язалося з нею листування. В╕ра Серг╕╖вна ц╕кавилася життям тульсько╖ м╕сько╖ укра╖нсько╖ автоном╕╖. Ми пов╕домляли ╖й новини з нашого громадського життя, рад╕ли ╖╖ усп╕хам. Знайомство це, а можна сказати ╕ б╕льше — дружба, було корисним тим, хто, нехай ╕ заочно, навчався ╖╖ майстерност╕, ╕ тим, хто д╕знавався б╕ограф╕ю ц╕╓╖ фантастично ц╕каво╖, ун╕кально╖, геро╖чно╖ ж╕нки, н╕ на кого не схожо╖.
Творча доля В╕ри Ро╖к не забута, ╕нтерес до не╖ збер╕га╓ться. Так, минулого року в б╕бл╕отец╕ укра╖нсько╖ л╕тератури в Москв╕ в╕дбулася презентац╕я ╖╖ авторсько╖ книги «Мелод╕╖ на полотн╕». Читачам були продемонстрован╕ й ╕нш╕ друкован╕ матер╕али, в яких розпов╕да╓ться про життя ╕ спадок ц╕╓╖ чудово╖ художниц╕ в скарбниц╕ укра╖нсько╖ нац╕онально╖ культури.
Одним з ╖╖ улюблених поет╕в був Тарас Шевченко. У 2014 роц╕ на честь 200-р╕ччя в╕д дня його народження в С╕мферопол╕ десятьма кримськими вишивальницями р╕зних нац╕ональностей був створений рушник-велетень завдовжки с╕м метр╕в за орнаментами В╕ри Ро╖к. Його презентац╕я в╕дбулася в Кримському етнограф╕чному музе╖, де в╕н ╕ перебува╓ на збер╕ганн╕.
Сво╖ми усп╕хами, нехай ╕ частково, В╕ра Серг╕╖вна зобов’язана синов╕ Вадиму Михайловичу Ро╖ку, заслуженому прац╕внику транспорту Укра╖ни ╕ Криму, який чимало допомагав сво╖й талановит╕й мам╕, супроводжуючи ╖╖ в численних ╕ багатоденних по╖здках з експонатами по великих м╕стах ╕ маленьких районних центрах Укра╖ни, Рос╕╖ та ╕нших кра╖н. Нин╕ цю роботу з ознайомлення та популяризац╕╖ народного вишивального мистецтва серед населення продовжують ╖╖ учениц╕, в числ╕ яких — внучка Ал╕на Ро╖к (Воронова), правнучка Юл╕я Абрамова, Св╕тлана Лавренюк, ╢вген╕я Жукова, Галина Дмитр╕╓ва, Тамара Б╓лич та ╕нш╕.
З мо╓╖ точки зору, така ж╕нка, як В╕ра Ро╖к, заслугову╓ на те, щоб у С╕мферопол╕ з’явився пам’ятник ╖й як визнання величезних заслуг у розвитку культури Криму, Укра╖ни ╕ Рос╕╖.

Микола МИХ-СТЕПНЯК,
кандидат ╕сторичних наук, доцент, кер╕вник тульсько╖ м╕сько╖ укра╖нсько╖ автоном╕╖ «Хортиця», член Сп╕лки письменник╕в Рос╕╖

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 18.03.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16850

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков