Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 11.03.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 11.03.2016
ПРИЛУКИ… КИ╥В... СЦЕНА… В╤ЧН╤СТЬ…

Джерела

Ви бачили Яковченка в к╕но?
Ви бачили Яковченка на сцен╕?
Хай це було недавно, хай давно,
Але моменти ц╕ благословенн╕...
(Б. ╤ваненко, 2005 р.)

Чому б╕льше н╕чого не чути про Всеукра╖нський в╕дкритий конкурс акторсько╖ майстерност╕ ╕мен╕ Миколи Яковченка, який пройшов у 2009 роц╕ в м. Прилуки та столиц╕ нашо╖ держави м. Ки╓в╕? Конкурс був започаткований у 2008 роц╕ товариством «Черн╕г╕вського земляцтва у м. Ки╓в╕»
та почесним громадянином м. Прилуки Юр╕╓м Копт╓вим. Вперше як п╕лотний проект конкурс пройшов у Черн╕г╕вськ╕й област╕ в м. Прилуки напередодн╕ М╕жнародного дня театру - в р╕дному м╕ст╕ народного артиста Укра╖ни Миколи Яковченка. У 2009 роц╕ конкурс набув Всеукра╖нського масштабу ╕ залишив в ус╕х учасник╕в незабутн╕ спогади. Адже образ Миколи Яковченка, народного см╕хо-творця, одного ╕з найяскрав╕ших укра╖нських актор╕в театру ╕ к╕но 1920-1970-х рок╕в, н╕коли не залишав глядача байдужим. Конкурс ╕м. М. Яковченка п╕дтримало М╕н╕стерство культури
╕ туризму Укра╖ни, Нац╕о-нальна сп╕лка к╕нематограф╕ст╕в Укра╖ни, Нац╕ональний ун╕верситет театру, к╕но ╕ телебачення ╕мен╕ ╤. Карпенка-Карого та Нац╕ональний академ╕чний драматичний театр ╕м. ╤. Франка.

Народився Микола Федорович Яковченко у м╕стечку Прилуки Полтавсько╖ губерн╕╖ (нин╕ — Черн╕г╕вська обл.) 3 травня 1900 року у м╕щанськ╕й багатод╕тн╕й родин╕ Федора ╤вановича та Параскеви ╤ван╕вни Яковченк╕в.
Природний талант Миколи розглед╕ла ╢вген╕я Петр╕вна Базилевська, колишня актриса трупи Миколи Садовського. Саме в створеному нею 1918 року в Прилуках театр╕ Микола з╕грав свою першу роль. З аматорського гуртка актор початк╕вець перейшов до пост╕йно╖ трупи пересувного театру Пилипа Олекс╕йовича Хмари. З 1920 по 1927 р╕к Микола Федорович працював в таких м╕стах як Черкаси, Черн╕г╕в, Дн╕пропетровськ, Харк╕в та С╕мферополь.
Конкурс оф╕ц╕йно стартував на початку лютого 2009 року, а наприк╕нц╕ березня для участ╕ в першому тур╕ конкурсу до р╕дного м╕ста Миколи Яковченка – Прилук - прибули понад 50 учасник╕в з м. Ки╓ва, Автономно╖ Республ╕ки Крим - м. С╕мферополя, В╕нницько╖, Волинсько╖, Донецько╖, ╤вано-Франк╕всько╖, Ки╖всько╖, Лугансько╖, Льв╕всько╖, Микола╖всько╖, Сумсько╖, Терноп╕льсько╖, Харк╕всько╖, Хмельницько╖, Черн╕г╕всько╖ областей Укра╖ни. Конкурс за планом мав пройти в двох м╕стах - Прилуках та Ки╓в╕.
Микола Яковченко у 1927 роц╕ прийшов до Ки╖вського укра╖нського драматичного театру ╕м. ╤. Франка, щоб стати його легендою. Впевнений, що нав╕ть т╕, хто не дуже ц╕кавиться укра╖нським мистецтвом, навряд чи не пригадають його роль С╕рка - батька Прон╕ Прокоп╕вни у ф╕льм╕ «За двома зайцями» та Пацюка з «Вечор╕в на хутор╕ б╕ля Диканьки», Довгоносика («У степах Укра╖ни»), Терент╕я Перепелицю («Максим Перепелиця»), усього понад 40 ф╕льм╕в та 200 ролей було з╕грано у театр╕.
Для першого туру конкурсу треба було приготувати фрагмент з вистави, монолог, байку та улюблений жанр. В╕д зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» в С╕мферопол╕ кер╕вник студ╕╖ заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Петрова в╕д╕брала для по╖здки на перший тур Всеукра╖нського в╕дкритого конкурсу акторсько╖ майстерност╕ ╕м. Миколи Яковченка двох сво╖х учн╕в — Олесю Онопр╕╓нко та Павла Ломаренка. Збираючись у по╖здку до Прилук, Олеся та Павло нав╕ть уявити не могли, що великий «см╕хотворець» на початку сво╓╖ акторсько╖ кар’╓ри працював у ╖х р╕дному С╕мферопол╕ ╕, можливо, ходив саме тими ж вуличками, що й студ╕йц╕. Звичайно, представляти Крим ╕ студ╕ю «Св╕танок» - велика честь, та «св╕танк╕вц╕» дуже хвилювались, тому що такого конкурсу в ╖х творчому житт╕ ще не було, як не було такого конкурсу ╕ по вс╕й Укра╖н╕. Студ╕йцям ╕з «Св╕танку» не вперше було виступати за межами Криму, але то були гастрольн╕ по╖здки та конкурси театральних дитячих колектив╕в, а не ╕ндив╕дуальн╕ змагання, як╕ за сво╓ю схемою б╕льше схож╕ на те, як аб╕тур╕╓нти вступають до театрального ╕нституту. ╤ для тих, хто п╕сля школи мр╕яв продовжити навчання на актора, цей конкурс мав бути як «генеральна репетиц╕я».
По дороз╕ в╕д С╕мферополя до Прилук студ╕йц╕ згадали ╕ про по╖здку до Львова у 1995 роц╕, де показували свою «Л╕сову п╕сню», ╕ 1997 р╕к та виступи в Севастопол╕ на в╕йськовому корабл╕ «Гетьман Сагайдачний» та в школ╕-╕нтернат╕ № 7 м. Севастополя. ╤ завжди на таких виступах-концертах звучали укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕ у виконанн╕ Олес╕ Онопр╕╓нко. Д╕вчина прийшла до театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» ще в першому клас╕, 10 рок╕в свого життя присвятила осво╓нню аз╕в театрального мистецтва ╕ паралельно 7 рок╕в навчалася сп╕ву в музичн╕й школ╕. ╤, звичайно, кер╕вник студ╕╖, зад╕юючи ╖╖ у виставах, давала д╕вчин╕ проявити ╕ сво╖ вокальн╕ дан╕. З Павлом Ломаренком було складн╕ше, в╕н до студ╕╖ прийшов п╕зно, та його працьовит╕сть, щир╕сть ╕ велике бажання працювати дозволили хлопцю пройти в╕дб╕р серед ╕нших студ╕йц╕в для по╖здки разом з Олесею на перший тур Всеукра╖нського в╕дкритого конкурсу акторсько╖ майстерност╕ ╕м. М. Яковченка в м. Прилуки.
В ц╕ дн╕ в Прилуках панувала особлива театральна атмосфера. Жител╕ м╕ста приходили до Будинку культури з д╕тьми, з друзями та знайомими, щоб подивитись на тих, хто в майбутньому може прийти на зм╕ну укра╖нському Чапл╕ну - саме так театрознавц╕ називали Миколу Федоровича Яковченка.
На в╕дкритт╕ конкурсу до юних актор╕в-аматор╕в звернувся меценат, уродженець Прилук, який нин╕ живе ╕ працю╓ в Москв╕ - В╕ктор Копт╓в: «Прилуки важко уявити без ╕мен╕ Миколи Яковченка, саме тут, на ц╕й сцен╕ видатний актор усв╕домив сво╓ призначення. Сьогодн╕ ця сцена в╕дда╓ться вам, юним». А кер╕вник проекту, доктор ╕сторичних наук ╤рина Матяш додала, що саме юним учасникам конкурсу в майбутньому продовжувати славу укра╖нського театру, торувати часто нелегк╕ шляхи акторсько╖ дол╕.
Жур╕ конкурсу акторсько╖ майстерност╕ ╕м. М. Яковченка очолив доктор мистецтвознавства, в╕це-президент Академ╕╖ мистецтв Укра╖ни ╤гор Безг╕н. Членами жур╕ були народна артистка Укра╖ни Ра╖са Недашк╕вська, народний артист Укра╖ни Богдан Бенюк, заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни, режисер Нац╕онального академ╕чного драматичного театру ╕м. ╤. Франка Петро ╤льченко, режисер, заслужений д╕яч мистецтв Василь В╕тер, народний артист Укра╖ни, поет, драматург та сценарист Юр╕й Рибчинський, головний редактор журналу «К╕но-Театр» Лариса Брюховецька, заслужений артист Укра╖ни Борис Харитонов.
Для конкурсант╕в сама зустр╕ч ╕ можлив╕сть продемонструвати сво╖ таланти перед таким з╕рковим жур╕ - це ╕ шанс, ╕ велика в╕дпов╕дальн╕сть. Ну, а на член╕в жур╕ теж чекала серйозна робота: з 50 учасник╕в в╕д╕брати лише 12, як╕ у ф╕нал╕ в Ки╓в╕ на столичн╕й сцен╕ уславленого Нац╕онального академ╕чного драматичного театру ╕м. ╤вана Франка, як╕й Микола Яковченко в╕ддав б╕льше 40 рок╕в свого творчого життя, будуть змагатися за звання лауреата конкурсу.
Це був перший конкурс, на якому орган╕затори намагались представити творч╕сть юних актор╕в з╕ вс╕х рег╕он╕в нашо╖ кра╖ни. З першого дня по при╖зд╕, п╕сля поселення в готел╕, учасники конкурсу п╕шли знайомитись ╕з сценою, на як╕й мали виступати, та з новими друзями-конкурентами. ╤ коли вийшли на сцену, то стало ясно, що в конкурс╕ була представлена майже вся Укра╖на. Завдяки орган╕заторам конкурсу д╕ти ╕ ╖х педагоги мали змогу зустр╕тися з╕ сво╖ми однодумцями, побачити роботу педагог╕в р╕зних театральних шк╕л ╕ зрозум╕ти р╕вень виконавсько╖ майстерност╕ учасник╕в аматорських театральних колектив╕в Укра╖ни.
Кримчани Олеся ╕ Павло в першому тур╕ почали св╕й виступ з фрагмента п’╓си Степана Васильченка «На перш╕ гул╕»… ╕ чуда не сталося. Недостатн╕й досв╕д Павла вплинув на як╕сть виступу. У Павла в╕д хвилювання пропав голос, хлопець старався, та було видно, що ноги його стали ватними - сцен╕чний «зажим», з яким в╕н так ╕ не зм╕г справитись. ╤ тому його сцен╕чний герой Савка був зовс╕м не пом╕тним на фон╕ колоритно╖ ╕ весело╖ Василини, яку грала Олеся.
Складалося враження, що хвилювання не дасть Павлу дограти сцену до к╕нця, та знову виручила Олеся. За сюжетом ╖╖ Василина, згадуючи молод╕ л╕та, засп╕вала... П╕сня ╕ чар╕вний голос виконавиц╕ Олес╕-Василини повернули увагу глядач╕в ╕ член╕в жур╕ до сцени.
Попереду у конкурсант╕в було виконання гуморески, монологу та улюблений жанр. Змагання за вих╕д у ф╕нал т╕льки починалось, ╕ опускати руки було ще рано. Хвилювань ╕ пристрастей перед виходом на сцену було вдосталь у кожного учасника конкурсу. Та вс╕ розум╕ли одне - долучитись до всеукра╖нського д╕йства юних театральних талант╕в - це вже велике досягнення, а перемоги - то д╕ло наживне.
Перший тур проходив 28-29 березня у Прилуцькому Будинку культури. ╤ як не намагались журнал╕сти д╕знатися, чи з’явились л╕дери у творчому змаганн╕ - члени жур╕ до к╕нця тримали ╕нтригу. Хоча про сам конкурс говорили з великим задоволенням. Борис Харитонов, заслужений артист Укра╖ни: «Бути членом жур╕ конкурсу ╕мен╕ Миколи Яковченка, мого земляка, з яким доводилось працювати на естрадних концертах в Ки╓в╕ - це велика честь ╕ рад╕сть. Д╕ти, як╕ брали участь в конкурс╕, - талановит╕, ╕ якось було не по соб╕, що доводилось обирати кращих ╕з кращих, хот╕лося й ╕ншим дати призов╕ м╕сця». Юр╕й Рибчинський, народний артист Укра╖ни, запевнив журнал╕ст╕в у тому, що цей конкурс - один ╕з кращих в Укра╖н╕, тому що ма╓ ╕м’я дуже св╕тло╖ «антикризово╖» людини, яка викликала см╕х ╕ рад╕сть, - ╕м’я Миколи Яковченка.
Сцена в м. Прилуки у 1918 роц╕ стала трампл╕ном на в╕тчизняний театральний Ол╕мп для того, кого театрознавц╕ називають укра╖нським Чапл╕ним. А 29 березня 2009 року 50 конкурсант╕в та ╖хн╕ кер╕вники з нетерп╕нням чекали, для кого ця сцена в╕дкри╓ спочатку шлях до Ки╓ва на другий тур, а п╕зн╕ше, можливо, теж на профес╕йн╕ театральн╕ майданчики Укра╖ни. Список 12 щасливчик╕в голова жур╕, доктор мистецтво-знавства, в╕це-президент Академ╕╖ мистецтв Укра╖ни ╤гор Безг╕н п╕сля багатогодинного обговорення зачитав п╕знього вечора 29 березня. У цей час кримчани були в дороз╕ додому ╕ знати остаточних результат╕в не могли. Та коли в потягу Ки╖в-С╕мферополь пролунав телефонний звоник в╕д нових друз╕в-конкурсант╕в, як╕ ще перебували в Прилуках, — рад╕сн╕ вигуки: «Перемога – «Св╕танок» — Прилуки — С╕мферополь — Ки╖в!», мабуть, було чути аж в Криму. Рад╕ли вс╕ за Олесю, нав╕ть Павло, який не пройшов до ф╕налу, теж рад╕в за зразкову театральну студ╕ю «Св╕танок», яку в Ки╓в╕ буде представляти Олеся Онопр╕╓нко.
╢диний в Укра╖н╕, але незабутн╕й для вс╕х учасник╕в перший етап конкурсу завершився перемогою обранц╕в Мельпомени. Майже м╕сяць 12 учасник╕в не т╕льки чекали, але й активно готувались до ф╕налу. Було ясно, що ф╕нал у столиц╕ буде складн╕шим ╕ набагато в╕дпов╕дальн╕шим. Святкувати перемогу ще рано, заявила кер╕вник зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Петрова, ╕ з першого дня розпочала п╕дготовку Олес╕ до другого туру конкурсу. За умовами конкурсу в другому тур╕ не можна повторювати репертуар першого туру - треба було п╕дготувати нову байку, показати етюд та св╕й улюблений жанр, яким в Олес╕ була народна п╕сня. З байкою теж все нормально, почуття гумору у Олес╕ ╓, це вона довела в Прилуках, талановито виконавши монолог «сучасно╖» Прон╕ Прокоп╕вни з вистави М. Старицького «За двома зайцями». Алла Володимир╕вна вир╕шила в етюд╕ роз-крити пластичн╕ дан╕ юно╖ актриси. Адже був пер╕од, коли Олеся разом з братом Тарасом, паралельно ╕з заняттями в студ╕╖, займалась бальними танцями. Саме це ╕ стало в нагод╕ п╕д час роботи над етюдом.
Сюжет етюду, пам’ятаючи про гумористично-╕рон╕чне — ╕ ще й пластичне спрямування, придумували разом. Колишня танц╕вниця через любов до оковито╖ покинула сцену ╕ тепер працю╓ прибиральницею в театр╕. Миючи п╕длогу сцени, вона знаходить кимось залишен╕ туфл╕ для танцю. У в╕др╕ прихована пляшечка червоного дешевого вина, яке вона час в╕д часу попива╓, продовжуючи свою роботу. Згодом прибиральниця намага╓ться взути туфл╕, щоб згадати, як колись танцювала. Та хм╕ль так вдаря╓ в голову, що вона засина╓ прямо на п╕длоз╕. Гасне св╕тло, звучить музика танго - ╕ перед глядачами виника╓ пара - В╕н та Вона, як╕ продовжують танцювати танго сво╓╖ молодост╕. Обрива╓ться музика, гасне св╕тло, ╕ коли знову воно вмика╓ться, глядач╕ бачать, як просипа╓ться прибиральниця. Вона п╕дн╕ма╓ться на ноги, автоматично бере в╕дро, д╕ста╓ недопиту пляшку, п╕дн╕ма╓ швабру — ╕ пом╕ча╓ на ногах танцювальн╕ туфл╕. Пляшка з вином летить за кул╕си, а прибиральниця, гордо п╕днявши голову, йде в протилежний б╕к!
У Ки╓в╕ Олес╕ Онопр╕╓нко випав 12-й номер, вона виступала останньою. У вс╕х учасник╕в було подв╕йне хвилювання. Хвилювались не т╕льки за виконання конкурсно╖ програми, а ще й тому, що виходили на сцену, яка пам’ята╓ корифе╖в укра╖нського театру, адже тут грали Гнат Юра, Амврос╕й Бучма, Наталя Ужв╕й, ╢вген Пономаренко ╕, звичайно, улюбленець киян - Микола Яковченко. А ╕з залу на конкурсант╕в дивились Богдан Ступка, Богдан Бенюк, Анатол╕й Хост╕ко╓в, Анатол╕й Гнатюк, Наталя Сумська, Пол╕на Лозова – франк╕вц╕, як╕ вже стали з╕рками сцени ╕ примножують культурну спадщину нашого народу, вони стали г╕дними продовжувачами мистецького набутку корифе╖в Нац╕онального академ╕чного драматичного театру ╕м. ╤вана Франка.
Ф╕нальн╕ виступи конкурсант╕в тривали близько п’яти годин. Пот╕м члени жур╕ п╕шли на обговорення, а конкурсанти - на екскурс╕ю Ки╓вом. Через дв╕ години вс╕х з╕брали в зал╕ театру, щоб оголосити, що вручення нагород переможцям в╕дбудеться на урочистому вечор╕-д╕йств╕ «Прилуки... Ки╖в... Сцена... В╕чн╕сть...», пам’ят╕ визнаного корифея сцен╕чного см╕ху Миколи Федоровича Яковченка. До Олес╕ п╕д╕йшла кер╕вник проекту ╤рина Матяш ╕ попередила, щоб на веч╕рн╓ д╕йство вона була готова з двома номерами - монолог Прон╕ та укра╖нська народна п╕сня «Ой там на гор╕».
╤ ми починали розум╕ти, що до вже п╕дготовленого д╕йства номери просто так не вписуються.
Нарешт╕, настала хвилююча мить ╕ учасник╕в конкурсу викликали на сцену Нац╕онального академ╕чного драматичного театру ╕мен╕ ╤вана Франка для оголошення п╕дсумк╕в конкурсу та нагородження переможц╕в. На сцену вийшли дванадцять поки що н╕кому не в╕домих, але амб╕тних ╕ фанатично закоханих у сцену юнак╕в та юначок. Пром╕нь прожектора висв╕тлював ус╕х одинаково, та через якусь хвилину цей пром╕нь для когось зася╓ ус╕ма барвами веселки. Зал був переповнений, на д╕йство пам’ят╕ великого см╕хотворця Миколи Яковченка з╕бралась вся театральна ел╕та Ки╓ва. Ми, кримськ╕ убол╕вальники, педагоги та р╕дн╕ Олес╕, сид╕ли на останн╕х рядах партера. Звучить голос ведучого, називаються ╕мена ╕ пр╕звища дипломант╕в, лауреат╕в за трет╓ ╕ друге м╕сце, Олесиного пр╕звища не називають. ╤ ось до нас дол╕та╓ голос: «Перше м╕сце у Всеукра╖нському в╕дкритому конкурс╕ акторсько╖ майстерност╕ ╕мен╕ Миколи Яковченка та нагороду в 10 тисяч гривень виборола Олеся Онопр╕╓нко, театральна студ╕я «Св╕танок», м╕сто С╕мферополь, Автономна Республ╕ка Крим!». Все це д╕йство в╕дбувалось на фон╕ велико╖ проекц╕╖ портрета актора. Важко пов╕рити, але нам, тим, хто сид╕в у к╕нц╕ театрально╖ зали, здалося, що то був голос Миколи Яковченка. ╤ в той момент подумалось, що, можливо, сьогодн╕ д╕вчина вписала не т╕льки нову стор╕нку в ╕стор╕ю конкурсу, але й нову стор╕нку в сво╓му житт╕.
П╕сля зак╕нчення школи та театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Олеся Онопр╕╓нко поступала в╕дразу у два мистецьк╕ ВНЗ - на акторський факультет Нац╕онального ун╕верситету театру, к╕но ╕ телебачення ╕м. ╤. Карпенка-Карого та на факультет вокального сп╕ву Нац╕онально╖ музично╖ академ╕╖ Укра╖ни ╕м. П. ╤. Чайковського. Олеся добре склала ╕спити в обидва навчальн╕ заклади, ╕ ╖й треба було вибирати. Вона вибрала музичну академ╕ю, тому що там було бюджетне м╕сце, а в ун╕верситет╕ театру, к╕но ╕ телебачення - контракт. Цього року Олеся зак╕нчу╓ навчання в музичн╕й академ╕╖, ╕ як складеться ╖╖ подальша творча доля - сп╕вачки чи актриси з чудовим голосом, покаже час. Хто зна╓, можливо, ми ще прочита╓мо на шпальтах газет так╕ слова, як╕ писали колись про ╖╖ виступ на конкурс╕ ╕м. М. Яковченка: «Крим порадував с╕мферопольською юною актрисою Олесею Онопр╕╓нко»!
А все таки, куди под╕вся тепер конкурс акторсько╖ майстерност╕ ╕мен╕ Миколи Яковченка?

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 11.03.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16807

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков