Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 19.02.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 19.02.2016
В╤Д ТРИП╤ЛЛЯ ДО СЬОГОДЕННЯ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

ВИСТАВКА ЗАПРАЦЮВАЛА НА ОБ’╢ДНАННЯ ПАТР╤ОТ╤В
При╓мно усв╕домлювати, що чудова ╕дея укра╖нських майстр╕в пензля, а саме – проведення виставок «Укра╖на в╕д Трип╕лля до сьогодення в образах сучасних художник╕в» — усп╕шно реал╕зу╓ться, продовжу╓ працювати на укра╖нську справу. Проект задумувався на в╕дродження (а по сут╕, створення) ╕сторично╖ картини в Укра╖н╕. Адже полотен ╕сторичного жанру у нас зовс╕м небагато, тод╕ як у кра╖нах, як╕ мали державн╕сть, таких твор╕в сотн╕ й тисяч╕. У 2008 роц╕ мен╕ пощастило познайомитися з ки╖вським художником Олександром Мельником – автором та найактивн╕шим реал╕затором ╕де╖. З того часу «Кримська св╕тлиця» регулярно висв╕тлювала на сво╖х шпальтах кожну чергову виставку. Тод╕ ж мен╕ запали в душу слова Олександра:
«Мен╕ закидають, що цей проект б╕льше пол╕тичний, н╕ж мистецький, ╕ що це — вчорашн╕й день у св╕товому мистецтв╕. Але ми не мали цього дня, ╕ тому мусимо дати нашому народов╕ те, що мають ╕нш╕, – правдиво, у високохудожн╕х образах в╕дтворену ╕стор╕ю…».

* * *
Нин╕шня виставка оф╕ц╕йно присвячена Революц╕╖ г╕дност╕ та В╕тчизнян╕й в╕йн╕ 2014-2015 рок╕в. Ще одне нагадування того, що в╕йна у нас В╕тчизняна, а не якась там АТО. Якщо ран╕ше художники, створюючи геро╖чн╕ полотна, зверталися до под╕й минулого, то тепер яскрав╕, самобутн╕ полотна в╕дтворюють геро╖чне сьогодення. Пригадав, як хлопц╕-ровесники на початку 70-х, розмовляючи м╕ж собою, часом трохи шкодували, що живуть не в геро╖чний час. А тепер ось зловив себе на думц╕: таки зачепили мо╖ колишн╕ однокласники геро╖чну епоху… Геро╖ знову серед нас, ╕нколи вони зовс╕м поруч. У цьому я переконався, затримавшись б╕ля роботи художника Олександра Македонського (до реч╕, донеччанина з Часового Яру), яка називалася «Серг╕й ╕ Пуля». Поясню, що «Пуля» — це кличка собаки, яка також була на передов╕й. Згодом до картини п╕д╕йшло дво╓ чолов╕к╕в. Як виявилося, родом з Черн╕г╕вщини. Один з них ╕ ╓ той самий, зображений на полотн╕ учасник АТО Серг╕й Дроб’язко, а ╕нший – його приятель ╤гор Онищенко — колишн╕й оф╕цер, в╕дставний майор, який, попри дв╕ перенесен╕ на серц╕ операц╕╖, не забув про сво╖х воюючих земляк╕в, ╕ зайнявся активною волонтерською д╕яльн╕стю. Згодом я став св╕дком ╖хньо╖ розмови з Олександром Мельником, який саме проводив екскурс╕ю для групи в╕дв╕дувач╕в. Пан Олександр розпов╕в хлопцям, як створював сво╖ роботи. В╕н довго думав, як передати на полотн╕ подвиг наших б╕йц╕в п╕д ╤ловайськом? Щоб не зображувати пон╕вечен╕ т╕ла ╕ обгор╕лу плоть, художник зобразив наших б╕йц╕в, н╕би неушкоджених полум’ям, що охопило ╖х. А в руках, пригорнутих до грудей, н╕би вибухають кв╕тами-сполохами юн╕ серця…
Художник дода╓: «Залишилася маса фотограф╕й загиблих во╖н╕в: ось вони — д╕ти, а тут уже студенти, а пот╕м женихи, батьки… Все порушила, вс╕ плани зруйнувала в╕йна. Але душ╕ геро╖в залишилися».
Ран╕ше паном Мельником були запланован╕ портрети ╕нших жертовних укра╖нц╕в: Олекси Г╕рника ╕ Василя Макуха. Коли робота, присвячена б╕йцям, загиблим в АТО, була готова, майстер пензля вир╕шив, що й цей, попередн╕й задум треба завершити. Адже й одн╕, ╕ друг╕ гор╕ли у вогн╕… Але тепер патр╕оти хоч узяли зброю, щоб захищати Укра╖ну, а тод╕ не могли нав╕ть цього зробити – залишався лише один вид протесту — самоспалення. Вс╕ три роботи розм╕щен╕ поряд ╕ виглядають як ц╕л╕сна композиц╕я. Цей триптих наст╕льки зада╓ тон, що дал╕ в╕дв╕дувач уже йде непогано п╕дготовленим до сприйняття ╕нших роб╕т.
Скориставшись нагодою, Серг╕й Дроб’язко показав в╕домому художнику маленький альбом з фотозн╕мками сво╖х роб╕т, ╕ я переконався, що вони дуже нав╕ть непоган╕! Виявилося, що й ╤гор Онищенко пробу╓ малювати. Виходить, що в╕йна п╕дштовхнула традиц╕йно л╕ричних ╕ ф╕лософськи налаштованих укра╖нц╕в до мистецтва, до живопису? Добре, якщо так. Бо на тому боц╕ воюють переважно наркомани ╕ гопники з невеликим «вкрапленням» зазомбованих рос╕йським телебаченням романтик╕в. А тут же – чудов╕ хлопц╕! Щоправда, теж з╕знаються, що до ц╕╓╖ в╕йни були ц╕лком пророс╕йськими, ╕ Бандера був для них негативним геро╓м. Пут╕нська агрес╕я все зм╕нила! ╤ для таких людей, як Серг╕й та ╤гор, виставка «Укра╖на в╕д Трип╕лля до сьогодення» ╓ дуже доречною. Запропонував черн╕г╕вцям при╖хати весною на Прикарпаття. З╕ сво╖ми роботами чи без них. Знаю, що галичани завжди рад╕ таким гостям. Черн╕г╕вц╕ об╕цяли подумати, хоча й принаг╕дно п╕дкреслили, що вважають себе звичайними людьми ╕ трохи н╕яков╕ють, коли ╖х ставлять в один ряд поряд з «к╕боргами» та ╕ншими героями АТО. Добре, галичани ╕ звичайних сх╕дняк╕в люблять... Тож нехай черн╕г╕вськ╕ захисники нашо╖ держави при╖дуть на Прикарпаття, як сн╕ги розтануть ╕ сади зацв╕туть, — за чаркою розберемося.
* * *
Г╕рше, коли геро╖ не повернулися з в╕йни… Тут уже спазми стискають горло, коли дивишся на картину тернополянина М. Шевчука «За Укра╖ну, за ╖╖ волю». Робота присвячена земляку ╕ доброму приятелю художника Володимиру Питаку. На жаль, уже колишньому, бо загинув… Обличчя добровольця зображене на тл╕ купи пон╕веченого металу. Так╕, як Володимир, сво╖ми т╕лами затулили Укра╖ну в╕д ворожо╖ навали. Художник розшукав земляка вже в морз╕ Дн╕пропетровська, допом╕г ╕дентиф╕кувати т╕ло... Хай буде полотно «За Укра╖ну, за ╖╖ волю» найкращим пам’ятником Волод╕!
А ще ╓ робота Мар╕╖ Соченко «В╕чна слава героям». На н╕й група загиблих добровольц╕в ╕ напис: «В╕чна пам’ять героям батальйону «Донбас», як╕ полягли п╕д ╤ловайськом. Вчитуюся в пр╕звища: Олександр Романенко з Хмельниччини, Геннад╕й Кап╕шинов з Цюрупинська, Артем Кузяк╕н ╕з Сум… ╤мена декого дос╕ нев╕дом╕, лише позивн╕: «Карат», «Бан╕», «Ест», «Котик»… Хлопц╕ на полотн╕ як жив╕, тож ╕ ця робота ╓ непоганим пам’ятником. Художники роблять свою роботу добре, повинно ╕ сусп╕льство п╕дтягнутися до ╖хнього р╕вня. Напередодн╕ я в╕дв╕дав турецьк╕ поховання час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни на Прикарпатт╕. З подивом дов╕дався, що турки добре знають – де хто похований. Хоч бо╖ в╕дбувалися в 1916 роц╕ – р╕вно 100 рок╕в тому! А у нас дос╕ не вс╕ ╕мена геро╖в нин╕шньо╖ в╕йни встановлен╕. Це прикро, бо даний факт в╕добража╓ загальний стан сусп╕льства. Патр╕оти у нас ╓ (╕ найвищо╖ проби!), проте, це ще далеко не б╕льш╕сть народу, ╕ нав╕ть не половина. Треба думати – як сприяти позитивним тенденц╕ям, тобто загальн╕й «патр╕отизац╕╖» населення. Виставка ╕сторичного живопису «Укра╖на в╕д Трип╕лля до сьогодення» ╓ важливою ланкою цього процесу. Олександр Мельник розпов╕в, що художники планують видати новий каталог, який, дасть Бог, роз╕йдеться по укра╖нських б╕бл╕отеках. Дай, Боже, щоб ╕ до Краматорська д╕йшло дек╕лька прим╕рник╕в, до Слов’янська, Артем╕вська, Костянтин╕вки, Лисичанська, Сватового, Щастя… А ще якби так, як художники, працювали наш╕ к╕нематограф╕сти! Бо пов╕стей ╕ роман╕в на в╕йськово-патр╕отичну тематику у нас все-таки поб╕льшало, а ось художн╕х ф╕льм╕в – надзвичайно мало. А масштабний «прорив» на цьому напрямку забезпечив би зростання патр╕отизму ╕ можлив╕сть швидкого ╕ безбол╕сного повернення окупованих територ╕й. Бо ╕накше може статися так, що ми лише трохи заморозимо конфл╕кт, а воювати за т╕ ж земл╕ доведеться нашим д╕тям й онукам.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 19.02.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16687

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков