"Кримська Свiтлиця" > #6 за 05.02.2016 > Тема "Душі криниця"
#6 за 05.02.2016
У ДЗЕРКАЛ╤ ЛЮБОВ╤
Клуб поез╕╖
Сьогодн╕шня поетична стор╕нка «КС» знайомить читача з творч╕стю талановито╖ поетеси з Черкащини Натал╕╖ Володимир╕вни Гор╕шно╖. Поет, перекладач, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Народилася 18 грудня 1959 року на Житомирщин╕. Дитинство пройшло в старовинному селищ╕ Смотрич на Под╕лл╕. 1983 року Н. В. Гор╕шна з червоним дипломом зак╕нчила ╕нженерно-оптичний факультет Черн╕вецького державного ун╕верситету. Працювала ╕нженером, викладачем, програм╕стом. В╕рш╕ пише з дитинства. Перша публ╕кац╕я була – п’ятикласницею в районн╕й газет╕ «Лен╕нським шляхом». Школяркою дв╕ч╕ друкувалася в республ╕канському журнал╕ «П╕онер╕я». Живе в Черкасах з 1982 року. Виховала сина Олекс╕я, який ╓ чемп╕оном св╕ту та ╢вропи з чолов╕чого ф╕тнесу. Зараз у творчому доробку письменниц╕ нал╕чу╓ться дванадцять поетичних книг. Н. В. Гор╕шна працю╓ у жанрах поез╕╖, поетичного перекладу, л╕тературних парод╕й. Перша зб╕рка «Бджола на асфальт╕» побачила св╕т 2006 року. Пот╕м були зб╕рки «Розп’яття осен╕» (2007), «Сов╕сть. Переклади з Володимира Нарбута», «Право на весну», «Сутн╕сть. Поез╕╖ у стил╕ хоку» (2008), «Гус╕нь янгол╕в. Переклади», «Гор╕шина. Автопереклади» (2009), «Р╕здвяне Немовля. Переклади», «Поет у сп╕дниц╕. Л╕тературн╕ парод╕╖» (2010), «П╕д сонцем серця» (2011), книга для д╕тей «Дочекалися! Ура!» (2012). Перу Н. В. Гор╕шно╖ належить також переклад (з рос╕йсько╖) поеми Т. Г. Шевченка «Тризна», який вийшов окремим виданням 2015 року. Письменниця пост╕йно сп╕впрацю╓ з журналами для д╕тей та юнацтва: «Весел╕ картинки (укра╖нською мовою)» – як перекладач; «Весел╕ уроки» – веде рубрику «Стор╕нки ерудит╕в»; «Весела перерва» – як перекладач та автор шк╕льних «запам’яталок». Натал╕я Володимир╕вна Гор╕шна ╓ лауреатом Всеукра╖нсько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Василя Симоненка 2012 р. (за книгу поез╕й «П╕д сонцем серця»). У письменниц╕ ╓ сайт в ╤нтернет╕: gorishna.narod.ru
Натал╕я ГОР╤ШНА У ДЗЕРКАЛ╤ ЛЮБОВ╤
ВОГОНЬ
Мого серця не стане надовго – Так траг╕чно й жорстоко болить, Наче важк╕сть вселюдського боргу Саме ним я повинна сплатить. Мов забракло снаги в Прометея, ╤ вогонь не д╕йшов до людей… Добуваю його й дотепер я З╕ сво╖х спален╕лих грудей.
ТИ – УКРА╥НА!
Пташка – в╕д пташки, в╕д зерня – зернина, Паросток кожний з кор╕ння батьк╕в. Ти – Укра╖на ╕ я – Укра╖на, ╤скра в╕тчизни в горнил╕ в╕к╕в. ╤з давнини, з докозацьких шлях╕в, Р╕д воскресав ╕з недол╕, з ру╖ни. Серцем ╕ плоттю усяк розум╕в: Ти – Укра╖на ╕ я – Укра╖на. Хоч ╕ не т╕ в нас сьогодн╕ старшини, Хоч ╕ не тих привели до керма, Вм╕╓мо ж взять на списи ╕ на кпини – Зможем ╕ це довести до ума! Ми – пранарод, не безлика юрма! В ╕мен╕ матер╕, в ╕мен╕ сина: Ти – Укра╖на ╕ я – Укра╖на, ╤ншо╖ дол╕ нам в св╕т╕ нема!
РТУТЬ
Не краща я в╕д когось ╕ не г╕рша. М╕й б╕лий св╕те, ╕нша я, Я – ╕нша! Не розповзлась в неслав╕ й каламут╕, Бо я ос╕бна, наче крапля ртут╕. Не з’╓днана, не всмоктана – чужа! Навк╕л дивлюсь не оком, а душею, Коли до мене – з ниц╕стю ╕ лжею, В╕дточую я в╕рша, не ножа. М╕й б╕лий св╕те, ск╕льки в тебе правд! П╕знавши вс╕, – не витримаю болю... Я наближаюсь до Господн╕х врат З важким снопом назбираних утрат, Але – не знеособлена юрбою. ╢ те, що не м╕ня сво╓╖ сут╕, – Краплина кров╕ ╕ краплина ртут╕.
ЗЕМНА ЖАГА
Така мокр╕нь, а в серц╕ сухо-сухо, Як на початку зоряних в╕к╕в, Коли Господь св╕ти уже надмухав, Та оживити зроблене не всп╕в. Горбатились плато материк╕в, Потоки лави п╕нилися жаром, ╤ безл╕ч╕ вогненних п╕хур╕в Виплескувались у с╕рчан╕ хмари. ╤ тр╕скалася шк╕ра у Земл╕, ╤ дерлась плоть у конвульс╕йних рухах. Земля волала, але крик ╖╖ Не чули ненароджен╕ ще вуха... Жага Земл╕ у ж╕нку перейшла. – Згораю, любий, дай свою вологу! – Ти — чолов╕к, верши вел╕ння Бога, Та хай в тоб╕ Я спопелюсь дотла!
Р╤ЗДВЯНЕ НЕМОВЛЯ
Душа моя! Ти зна╓ш щось таке, Чого м╕й розум осягнуть не може. Ти шепчеш ствердно: «Буде все о’кей!» – Коли й п╕д сумн╕в – ╕снування Боже. Коли зчорн╕╓ небо, як земля, ╤з тебе св╕тло вилл╓ться, спасенне... Душа моя – Р╕здвяне Немовля, Заховане в╕д ╤рода – У мене!
КРИК ДОЩУ
Я не проспала жодного дощу, Бо кожен з них кричав несамовито Тим болем, що дозр╕в в верх╕в’ях св╕ту, Тим болем, що сама я ним кричу, Коли прощаю ╕ коли мовчу, Коли не в сил╕, сплутана, злет╕ти, Коли земля двигтить ╕ гинуть д╕ти, А я н╕кого з них не захищу… Не затулю… Не сплю П╕д крик дощу.
ПОЕЗ╤Я
Поез╕╓! Моя остання рад╕сть! Коли кохань розв╕ялись сл╕ди, Коли ущухли й чорна, й б╕ла заздр╕сть, Й до щастя дал╕, ан╕ж до б╕ди – Дозволь нести тоб╕, а не прохати (Лише сльозу – натхненням поср╕бли). Поез╕╓! Прийми в св╕й вулик взяток Ще в╕д одно╖ скромно╖ бджоли!
ДО ПОЕЗ╤╥
Без тебе я, мов крапелька води, З тобою я – глибини океану. Лише не йди в╕д мене назавжди, Без тебе я ╕ дихать перестану. Без тебе – обпечуся, мов дитя, Скараюсь в╕д жорстокост╕ ╕ кров╕. Тебе нема – нема мен╕ життя! Без тебе я не знатиму любов╕. Знебарвлюся, застигну, як смола, – Без ╕мен╕, без дол╕, без прощення... Без тебе, як без Бога, я – мала. Прошу: не йди, Поез╕╓, в╕д мене!
ДО СЛОВА
Я не крала н╕ грошей, н╕ мужа, Як кульбаба, зд╕ймала асфальт. У лабетах житт╓во╖ стуж╕ В╕днаходила смисл ╕ азарт. Не тяглась до престольного граду ╤ збирала любов, як бджола. Легкодух╕сть прощала ╕ зраду, Бо ╕накше вчинить не могла. На крил╕ епохального в╕тру Не ганялась за блиском кар’╓р. Я здавала екзамен на витрим ╤ здаю його ще дотепер. Я кохання п╕знала – зап╕зно, Я пов╕рила в те, що – зал╕зна… П╕д вагою душевного схову Не з╕гнулась, – дов╕рившись слову. * * * Я вм╕ю малювати – т╕льки словом, Поез╕я – м╕й пензель ╕ м╕й н╕ж. Вир╕зьблю╓ слова натхненний в╕рш – Я вм╕ю малювати т╕льки словом. Годину сну в╕дсуджуючи знову, (Не за хвалу, й тим паче не за гр╕ш!) Творю св╕ти ╕з болю й дивовиж. Я вм╕ю малювати! – Т╕льки ж – словом! * * * Рядки наснились ╕ п╕шли у сон, Вони ╕ дос╕ там, разом з тобою. Тебе я ними не занепокою – Рядки наснились ╕ п╕шли у сон. Як пелюстки прозорих анемон, Розв╕ялися ц╕ в╕ршов╕ сплети. Найкращ╕ в╕рш╕ кожного поета – Т╕, що наснились ╕ п╕шли у сон.
ПРИВ╤ЛЕ╥ БОГ╤В
Розмовляти без сл╕в я навчусь у дерев, Ц╕лувати без губ я навчуся у в╕тру. Т╕льки ще не тепер, не тепер, не тепер, А тод╕, як т╕лесним життям перекв╕тну. Доки губи мо╖ не набридли тво╖м ╤ очам дорога цього св╕ту пал╕тра, Не в╕дмовлюсь в╕д сл╕в, не в╕дмовлюсь в╕д рим, В╕д застудливих зим, в╕д спекотного л╕та. Ми ще станем, коханий, Дн╕пром ╕ п╕ском, Ще попереду б╕ль переход╕в ╕ вт╕лень. Ти колись – солов’╓м, я – духмяним бузком Пригада╓м жагу розпаш╕лого т╕ла… Ц╕лувати без губ, розмовляти без сл╕в – Прив╕ле╖ птах╕в, прив╕ле╖ бог╕в.
СПРОТИВ /рондель/
Щастя – шматочками, горе – шматками Кожному смертному в╕д сповиття. Ще в╕д праматер╕, ще в╕д Адама – Так нар╕за╓ нам доля життя. Пуп’яночок, жовтороте дитя, Тулиться в перш╕й печал╕ до мами, Начебто ма╓ перв╕сне знаття: Щастя – шматочками, горе – шматками. ╤ – опира╓ться зл╕сн╕й програм╕, ╤ до останнього серцебиття Рветься усе пом╕няти м╕сцями: Горе – шматочками, щастя – шматками Кожному смертному в╕д сповиття!
МОВА КОХАННЯ
Зможеш? – В╕дт╕нки ц╕лунк╕в вм╕стити в слова. Зможеш? – Об╕йми розкласти на л╕тери й звуки. Мову кохання, що давня, як св╕т, ╕ нова, Т╕льки на доторк освоюють губи ╕ руки. Ск╕льки не вчи – не збагнеш ╖╖ дивн╕ дива, ╤ хоч не в змоз╕ цього осягнути наука, Нею написан╕ – пристраст╕, доблест╕, муки… Й пишеться доля, допоки людина жива.
ВЛАСНИЦЯ
Я – власниця, коханий! Зрозум╕й! Ти т╕льки м╕й, як св╕т оцей, як кв╕ти, Ти т╕льки м╕й, як це спекотне л╕то. Мо╓ це л╕то! Й ти у ньому – м╕й! Я – власниця, усе тво╓ – мо╓: ╤ в╕чний сумн╕в «бути чи не бути», Натхнення злет ╕ нав╕ть горе люте – Мо╖м хрестом, мо╖м горбом ста╓. Моя – твоя покута перед Богом! Моя – твоя сам╕тницька дорога! В соф╕тах слави, у сн╕гах зав╕й Я – власниця, ╕ ти, коханий, м╕й! * * * Тримай мене в сво╖х руках, Як р╕дний дах, як в╕рний шлях, Як землю батьк╕вську в хрестах, Тримай мене в сво╖х руках! Коли би й м╕г, коли б не м╕г – Тримай, як те, що не вбер╕г. Що ╓ твого в ус╕х ж╕нках – Тепер в мен╕. Тримай в руках! Як немовля у пелюшках, Як пл╕д нестиглий в пелюстках, Як мат╕р, зброю ╕ як стяг – Тримай мене в сво╖х руках!
ЧАС
Час, певно, ма╓ дуже гострий з╕р: Сну╓м життям ос╕бно чи ватагою, А в╕н, як пильний зголодн╕лий зв╕р, – Н╕кого не лишив поза увагою. * * * Серце розпалилося до краю, Била би у дзв╕н, коли б могла, Бо ж усе життя цього бажаю: Жити – й бути джерелом тепла!
АБРИКОСОВА Н╤Ч
Соковита н╕ч, абрикосова! Ми ╕з серцем ╕ще чогось просимо. Не з╕старен╕, а оставлен╕ У останньому д╕вич-маренн╕. Соковита н╕ч, абрикосова! Дай поез╕╖, досить прози нам. Дай дощу, який не за стеклами, Пригубити вустами стерплими. Усмоктати тебе, як ягоду, Захмел╕ти тво╓ю лаг╕ддю, Щоб ╕ ос╕нню, ╕ морозами Пахли ноч╕ нам абрикосами. Вихемерюю, мов м╕стер╕ю, ╤ в думках тебе, й на папер╕ я. ...Що ж ти жалишся спогад-осами, Соковита н╕ч, абрикосова?..
Г╤РКАВ╤ ЧЕРЕШН╤
Г╕ркав╕ черешн╕ росли у посадках, В╕д яг╕док прикро кривились вуста. Черешн╕ дитинства солодшають в згадках, Й сама соб╕ в╕рю, що то – смакота. Обаб╕ч пут╕вця, обаб╕ч шос╕вки В╕д щедрост╕ л╕та згинались верх╕вки. Ан╕ для варення, ан╕ для гостинця – Г╕ркав╕ черешн╕, обдерт╕ кол╕нця. Посин╕ли губи у парубка, в д╕вки – Г╕ркав╕ черешн╕ обаб╕ч шос╕вки.
ЧАСИ БДЖОЛИНИХ ПЕРЕГУД╤В /рондель/
Черешн╕ пахли, як варення, В часи бджолиних перегуд╕в. Весна носила тво╓ ймення, Любов’ю сповнюючи груди. ╤ не шукаючи спасення (Куди тут д╕нешся? – Н╕куди!) Вбирали аромати груди – Черешн╕ пахли, як варення. ╤ посолодшало щодення, Пов╕рилось: усе ще буде! А зв╕дусюди-зв╕дусюди В часи бджолиних перегуд╕в Черешн╕ пахли, як варення.
ЗОЛОТА ЧУЖИНКА
Вже пташин╕ щебети тих╕ш╕, ╤ ос╕нн╕й сум в полях сто╖ть. Так щемить – зарадять т╕льки в╕рш╕, Не чуж╕, до того ж, а – сво╖. Так щемить – недавно ж р╕ки скресли, ╤ лише прокинулась бджола... – Господи! Нечесно ж так, нечесно, Ледве дочекалася тепла! Лиш дов╕ра проросла до нього ╤ у с╕к вишневий перейшла, Т╕льки, т╕льки-но роззулись ноги, Т╕льки голос визр╕в в джерела. Лопухи простерлися лапат╕, Навпрошки гасають ╖жаки, Д╕тлахи не втримуються в хат╕... А уже тих╕шають птахи. Так журливо л╕тепло в╕дходить, Мов душа у в╕чн╕сть в╕дл╕та. ...Задивились в оч╕ одна одн╕й – Я ╕ та чужинка золота.
НАСТР╤Й БАБИНОГО Л╤ТА
Бабине л╕то! Н╕жност╕! О, не приховуй скарб! Ос╕нь, сестра-граб╕жниця, Вмить в╕днесе в ломбард. Бабине л╕то! Хащами! – Поле ╕ степ – не те! Доки ╖х, захаращених, Сн╕гом не замете. Щедростями Сварожими Застуй, стуманюй з╕р, В╕рити доки може ще Серця лякливий зв╕р. Л╕тепла ╕ несп╕шност╕, Св╕тла яскравих фарб… Бабине л╕то! Н╕жност╕! О, не приховуй скарб! * * * Мертвими осами Стеляться осен╕, Зраджен╕ вродою, Дмуть непогодою. Де ще сн╕жинки т╕? Зор╕ – й т╕ вимкнут╕. Шкрябають лапою, В стекла накрапують – Мрякою? Оцтом? Зерням пророцтва? Чу╓ться стогоном: «Бога нам! Бога нам!..» * * * А дощ уже зайшовся в╕д плачу, ╤ я соб╕ поплакати дозволю. Сво╖ печал╕ вс╕ не пол╕чу, Та ╓ найб╕льша – серце у невол╕. Як при дороз╕ кущики бузку, Коли цв╕ли – здавались чистим дивом. Обламан╕ стоять несправедливо, А випускають парость боязку. Отак ╕ я: ламай, коханий, рви – Тоб╕ м╕й цв╕т останнього зр╕кання. Хай згодом в╕ршем плоть моя кровить, Плачу ╕ плачу в осен╕ кохання. Перед тобою суть моя нага (В обох уже поср╕блилися чола), Я в╕д любов╕, як в╕д батога, Здригаюсь нин╕, як здригалась вчора.
П╤Д СОНЦЕМ СЕРЦЯ
Коли Харон в╕зьме за в╕хт╕ к╕с Й запхне в св╕й човен – за в╕ки обдертий, – Уперши погляд в безпросв╕тний Ст╕кс, Зависнувши пом╕ж життям ╕ смертю, Скажу я: «Перев╕знику, зажди, З╕йди на берег, роз╕гнувши спину, Чи бачив ти, як╕ у нас сади, Чи рвав штани у заростях малини? Чи брався п╕дсп╕вати солов’ю, Коли любов цв╕ла п╕д сонцем серця?.. Так╕ принади не знайдеш в раю, Земна душа безсмертям не спасеться. В╕д дол╕ жоден з нас ╕ще не вт╕к, Але спочинь, Хароне-людолове…» Життя людини називають «в╕к», А того в╕ку – т╕льки мить любов╕.
У ДЗЕРКАЛ╤ ЛЮБОВ╤
А ти мен╕ нав╕щось дор╕кнув: «Що не рядок – любов, любов, кохання…» Таки люблю – холодн╕ роси ранн╕, А надто – вогк╕сть осен╕ сумну. Таки люблю: ╕ зиму крижану, ╤ шмаття неба – пране-перепране, ╤ погляд тв╕й – закоханий востанн╓… А ти мен╕ нав╕щось дор╕кнув. Х╕ба то гр╕х, як в безум уп╕рну, Коли сади в вес╕льному убранн╕? Х╕ба то гр╕х – розчулюсь, як торкну Рожевий цв╕т розтр╕пано╖ пан╕? Або коли дов╕рливе маля Сво╖ цяцьки мен╕ в долон╕ тиче, Я обм’якаю, начебто земля, Коли ╖й дощ спол╕ску╓ обличчя. Х╕ба то гр╕х, як в╕дпов╕м на см╕х? Х╕ба то гр╕х, коли лишаю в слов╕ Св╕т, що сприймаю в дзеркал╕ любов╕? Х╕ба то гр╕х?
НАД╤Я
Вже обривають павутиння Холодн╕ роси уноч╕, ╤ зр╕дка-зр╕дка журавлин╕ Все ще курликають ключ╕. Так завжди раптом, так неплавко... Тв╕й смуток знову ожива. Я хочу, щоби ти поплакав, Аби не краяли слова. Я пригорнусь, як на вокзал╕, – Ти не носи св╕й б╕ль в соб╕, Бо як над╕ю б не топтали, Вона скреса╓ по журб╕. Вона, як з попелу жарина, ╥╖ роздмуха╓м з╕ сну... А журавл╕ на Укра╖ну Ще принесуть свою весну.
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 05.02.2016 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16623
|