Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 05.02.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 05.02.2016
╤ ВСЕ МИНЕ, ЩО Г╤РКО БУЛО, НАСТАНУТЬ ДИВН╤╥ РОКИ; ЧОГО Ж ВИ СТАЛИ, МО╥ Д╤ТИ?

С╕чневий календар щедрий на свята, але найвелелюдн╕шим ╕ найжадан╕шим у Калин╕вському район╕, що на В╕нниччин╕, ╓ Дн╕ сатири й гумору, присвячен╕ класику укра╖нсько╖ л╕тератури, автору сп╕вомовок, п╕сень, серед них всесв╕тньо в╕домо╖ «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну», л╕карю й громадському д╕ячев╕ Степанов╕ Руданському.
Св╕й в╕дл╕к щор╕чне Всеукра╖нське свято сатири та гумору ╕м. Степана Руданського розпочало у 1981 роц╕, й з того часу стало сво╓р╕дною в╕зит╕вкою культурно-мистецького життя цього краю.
Ось ╕ цього року 16-17 с╕чня у сел╕ Хомутинц╕ в гарно прибраному музе╖ поета зм╕стовну й ц╕каву екскурс╕ю провела його директор Оксана Петр╕вна Мудрик. Пошановувач╕ поета й л╕каря поклали кв╕ти до пам’ятника Степану Руданському та на могили його батьк╕в, що знаходяться неподал╕к.
Глядацька зала Будинку культури була вщент заповнена. Ц╕каву святкову програму п╕дготував м╕сцевий народний фольклорний театр сатири й гумору «В╕нок Руданського», в як╕й по╓дналась весела укра╖нська п╕сня з дотепним гумором.
Наступного дня гостей зустр╕чала Калин╕вка. На центральн╕й площ╕ м╕ста грав духовий оркестр Нац╕онально╖ гвард╕╖ Укра╖ни. Присутн╕х прив╕тав п╕снями, гуморесками, ╕нсцен╕вками народний колектив «Кумасеньки» районного Будинку культури, лауреат прем╕╖ ╕м. Степана Руданського та колективи художньо╖ самод╕яльност╕ з р╕зних куточк╕в Укра╖ни.
На свято запросили в╕йськовослужбовц╕в з Нац╕онально╖ гвард╕╖ Укра╖ни та б╕йц╕в АТО. Висл╕в «См╕╓мось ╕ не зда╓мось» – став лейтмотивом свята. Цьогор╕чним лауреатом Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського став мешканець села Пик╕в Калин╕вського району, член В╕нницького куреня гуморист╕в ╕м. Степана Руданського Олекс╕й Бойко за зб╕рку «Танц╕ у кропив╕», до яко╖ ув╕йшло 250 вибраних гуморесок з його творчого доробку. На свят╕ автор отримав також посв╕дчення члена НСПУ, прочитав дек╕лька сво╖х гуморесок. Дипломантами ц╕╓╖ прем╕╖ став авторський колектив видання «╤ я знов живий св╕т оглядую…» (Ки╖в, 2014), присвяченого 180-р╕ччю в╕д дня народження Степана Руданського. До складу автор╕в ув╕йшли генеральний директор Нац╕онально╖ науково╖ медично╖ б╕бл╕отеки Укра╖ни Ра╖са Павленко, кандидат медичних наук Юр╕й В╕ленський, вчений секретар ННМБУ Олена К╕р╕шева, головний б╕бл╕отекар науково╖ б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету ╕м. М. ╤. Пирогова Ольга Юрчишина.
Визначною под╕╓ю останнього часу стало перейменування площ╕ Лен╕на та присво╓ння ╖й ╕мен╕ Степана Руданського, про що й було оголошено на святкуванн╕. Багато зусиль до цього доклав правнучатий плем╕нник Степана Руданського, лауреат л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ свого видатного родича, в╕йськовий л╕кар Олекс╕й Боржковський.
В Ялт╕, незважаючи на пол╕тичну ситуац╕ю, патр╕оти на день народження поета й л╕каря 6 с╕чня та в день його смерт╕ 3 травня приходять на могилу Степана Руданського, щоб вшанувати його пам’ять. Цього року на адресу земляк╕в поета та його нащадка Олекс╕я Боржковського напередодн╕ свята над╕йшли з Криму SMS, щоправда, рос╕йською мовою: «С днем рождения Степана Руданского!».
Шану╓ люд поета й л╕каря, який пророкував Укра╖н╕ щасливе майбутн╓:

Та гей, бики! Зерно посп╕╓,
Об╕лл╓ золотом поля,
╤ потече ╕знову медом
╤ молоком свята земля.
╤ все мине, що г╕рко було,
Настануть дивн╕╖ роки;
Чого ж ви стали, мо╖ д╕ти?
Пора настала! Гей, бики!

А чи в незалежн╕й Укра╖н╕ все робиться можливе для г╕дного вшанування пам’ят╕ Степана Руданського? Ще у 1923 роц╕ академ╕к Агатангел Кримський писав: «П’ятдесят л╕т зминуло, в╕дколи помер Руданський (1873), ╕ перед Усеукра╖нською академ╕╓ю наук сто╖ть нев╕дкладна повинн╕сть – дати нарешт╕ академ╕чне видання вс╕х його писань. Разом з тим треба було б якось докладн╕ше вияснити й його житт╓пис, ще й дос╕ дуже-дуже неосв╕тлений». Академ╕чного видання твор╕в Степана Руданського не ма╓мо й дос╕. Ц╕ла низка його твор╕в нев╕дом╕ для перес╕чного читача, бо ще донедавна були п╕д забороною через виразно нац╕ональн╕ мотиви у них: ╕сторичн╕ сп╕ви (поеми) «Мазепа, гетьман укра╖нський», «╤ван Скоропада», «Павло Полуботок», «Вельям╕н», «Павло Апостол», «М╕н╕х», п╕сн╕ «До Укра╖ни», «Гей, браття-козаки», «Гей, бики!» тощо.
Ще не повернулись до програми загальноосв╕тн╕х навчальних заклад╕в твори нашого класика Степана Руданського, свого часу вилучен╕ з не╖: «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну», «Наука», «Гей, бики» та ╕нш╕, як╕ мають потужний потенц╕ал для виховання любов╕ до р╕дно╖ земл╕, до укра╖нсько╖ мови, ╕стор╕╖, культури, формування патр╕отичних почутт╕в, та глибокого розум╕ння громадянського обов’язку.
Не забуваймо й про те, що поет-класик возвеличив укра╖нську мову, поклавши в основу свого життя ╕ творчост╕ Нац╕ональну ╕дею – боротьбу за укра╖нську мову як основу ╕снування нац╕╖ ╕ держави.

Ольга ЮРЧИШИНА,
головний б╕бл╕отекар науково╖ б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету
╕м. М. ╤. Пирогова

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 05.02.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16622

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков