Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4233)
З потоку життя (7276)
Душі криниця (3915)
Українці мої... (1558)
Резонанс (1793)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (537)
"Будьмо!" (262)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (106)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (109)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА ЗАВЕРШИЛА ПАРАЛ╤МП╤АДУ В ПЕК╤Н╤: 29 МЕДАЛЕЙ ╤ ДРУГЕ ЗАГАЛЬНОКОМАНДНЕ М╤СЦЕ
Упродовж дев'яти змагальних дн╕в укра╖нськ╕ спортсмени виграли 29 медалей: 11 золотих, 10...


М╤Ж ПУТ╤НИМ ╤ Г╤ТЛЕРОМ НАРЕШТ╤ ПОСТАВЛЕНО ЗНАК «ДОР╤ВНЮ╢»
Сенат США одноголосно назвав пут╕на во╓нним злочинцем. Насл╕дки? З ╕стотою, визнаною во╓нним...


ЗАХИСТИМО СТОЛИЦЮ!
Подана мною ╕нформац╕я - достов╕рна, як кажуть, «з перших уст».


РОС╤ЙСЬК╤ СОЛДАТИ ПОВОДЯТЬ СЕБЕ ЯК АГРЕСИВН╤ ЗВ╤Р╤, ЯК ВАРВАРИ
Мер окупованого рос╕йськими в╕йськами м╕ста Тростянець на Сумщин╕ Юр╕й Бова в ╕нтерв’ю...


БИТВА ЗА УКРА╥НУ. ДЕНЬ ДВАДЦЯТЬ ДРУГИЙ
Ми з╕брали для вас ╕нформац╕ю про ситуац╕ю в Укра╖н╕ й Ки╓в╕ з 9 по 15 годину 17.03.2022 по...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 22.01.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 22.01.2016
УРОКИ РЕВОЛЮЦ╤╥: ЧОМУ СПРАВА «26 ЛЮТОГО» НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ РОС╤╥?

15 с╕чня 2016 року Верховний суд Криму почав розглядати «справу 26 лютого» про з╕ткнення м╕ж кримськими татарами ╕ м╕сцевими пророс╕йськими актив╕стами (насамперед, в╕д парт╕╖ «Русское единство» Серг╕я Аксьонова) б╕ля буд╕вл╕ Верховно╖ Ради АРК.
До суду прийшли представники федерально╖ преси, хтось нав╕ть св╕тив корочками власкор╕в зах╕дних видань. Було очевидно, наск╕льки уважно московськ╕ ЗМ╤ ставляться до под╕й у республ╕ц╕, вим╕рюючи глибину пол╕тичного конфл╕кту. А ось рег╕ональна кримська преса в зал╕ практично була в╕дсутня.
Натом╕сть було багато м╕сцевих «в╕льних коп╕йщик╕в». За╖ра Акадирова нав╕ть забрали на ╕мпров╕зований допит у пол╕цейське в╕дд╕лення. На жаль, це законом╕рно. Фр╕лансери ╕ нов╕ технолог╕╖ – бич авторитарно╖ влади. Тож в╕льний журнал╕ст, який живе в Криму, та ще й пише про пол╕тику, та ще й ╓ кримським татарином, та ще й намага╓ться на р╕вних вести д╕алог ╕з правоохоронцями, гарантовано потрапля╓ п╕д приц╕л.
В╕дсутн╕сть рег╕онально╖ преси на цьому свят╕ легального насильства – факт ц╕лком зрозум╕лий. Подати поточний процес у виг╕дному для влади св╕тл╕ важко – краще вже взагал╕ не з’являтись на м╕сц╕, щоб раптом не подумали чого зайвого. А новини про справу можна просто передрукувати з ╕нших видань – на св╕й лад. Економ╕я часу ╕ м╕н╕мум в╕дпов╕дальност╕ за розробку небезпечно╖ теми.
Усе як треба.
А ось кримська влада до «справи 26 лютого» ставиться з набагато б╕льшою увагою. Можливо, тому, що вона наочно демонстру╓, що в республ╕ц╕ нема╓ сусп╕льного консенсусу щодо нин╕шнього геопол╕тичного статусу рег╕ону. Можливо, чиновники банально упиваються помстою сво╖м давн╕м пол╕тичним супротивникам.
Однак найц╕кав╕шим ╓ те, що саме «справа 26 лютого» заклада╓ ╜рунт для подальшо╖ м╕жнародно╖ розробки питання про повернення республ╕ки Укра╖н╕. Адже наявн╕сть на п╕востров╕ укра╖нських пол╕тичних в’язн╕в, як╕ ╓ представниками кор╕нного народу Криму, та ще й належать до кер╕вництва виборного нац╕онального органу Меджл╕су (Ахтем Чийгоз – заступник голови), значно посилю╓ позиц╕╖ Ки╓ва в очах св╕тово╖ сп╕льноти.
Як можна говорити про одностайний виб╕р кримчан, якщо для його остаточного затвердження потр╕бно виганяти або садити незгодних з усталеним режимом?
Залиша╓ться т╕льки гадати, чому Кремль дав добро на зачистку Криму в╕д пол╕тичних л╕дер╕в кримських татар, якщо саме цей крок ╕ може стати точкою неповернення, яка не дозволить реал╕зувати пом╕рний сценар╕й деокупац╕╖ п╕вострова.
У рос╕йському план╕ окупац╕╖ Криму не було ╕нструкц╕й на випадок протесту самого населення республ╕ки проти державного перевороту. Поява «зелених чолов╕чк╕в», захоплення адм╕н╕стративних буд╕вель ╕ блокада в╕йськових – тут все пройшло, як по маслу. П╕зн╕ше Володимир Пут╕н з╕знався, що п╕сля втеч╕ В╕ктора Януковича з Укра╖ни сам в╕ддавав в╕дпов╕дн╕ накази.
Але Кремль не передбачив жорсткого спротиву з боку Меджл╕су кримських татар, не врахував пол╕тичного потенц╕алу звичайних громадян, об’╓днаних сп╕льною ╕де╓ю, оск╕льки в рос╕йських реал╕ях вага цього чинника н╕кчемна.
╤ ось, коли у Москви вже був готовий план з проведення референдуму, коли щосили йшли переговори з м╕сцевими в╕йськовими частинами, стався масовий конфл╕кт, який створив прецедент боротьби укра╖нських громадян за св╕й державний суверен╕тет.
Саме под╕╖ 26 лютого змусили кер╕вництво Рос╕╖ прискорити д╕╖ у кримському напрямку ╕ нарешт╕ з╕знатись у використанн╕ власних в╕йськ для «захисту волевиявлення населення АРК».
Зараз прокуратура Криму закида╓ Ахтему Чийгозу ╕ його знайомим орган╕зац╕ю масових заворушень, стверджуючи, що вони якимось способом керували багатотисячним м╕тингом, що Меджл╕с був наст╕льки всесильним, що зм╕г з╕брати таку к╕льк╕сть людей, щоб перешкодити волевиявленню депутат╕в ╕ при╓днанню Криму до Рос╕╖.
Влада п╕вострова намага╓ться переконати кримчан, Рос╕ю ╕ самих себе, що це був не природний протест пас╕онар╕╖в, неоплачуваний ╕ щирий (на в╕дм╕ну в╕д того наброду, який з╕брав Серг╕й Аксьонов), а просто масштабна провокац╕я, спрямована на зрив роботи республ╕кансько╖ ради. На думку силового апарату Криму, п╕дсудн╕ мають в╕дпов╕сти за дв╕ смерт╕ на м╕тингу, завдання т╕лесних ушкоджень восьми десяткам людей ╕ псування державного майна (укра╖нського) на суму близько трьох тисяч гривень. Стаття 212 КК Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ за под╕бн╕ д╕╖ передбача╓ покарання у вигляд╕ позбавлення вол╕ в╕д 8 до 15 рок╕в.
За лог╕кою кримсько╖ прокуратури, Ахтем Чийгоз, як ╕ ╕нш╕ координатори м╕тингу, використовував маг╕чн╕ жести ╕ заклинання, щоб керувати натовпом. Як у нього це вийшло, незрозум╕ло, адже у хрон╕ц╕ 26 лютого прекрасно видно, що ╕ Рефат Чубаров, ╕ Серг╕й Аксьонов разом намагались приборкати присутн╕х ╕ не допустити з╕ткнень.
Але уникнути насильства не вийшло, ╕ в н╕ч на 27 лютого державн╕ органи були захоплен╕ «зеленими чолов╕чками». ╤ т╕льки п╕сля цього Меджл╕с почав шукати нову стратег╕ю повед╕нки у сформованих умовах. Що ще раз доводить стих╕йний характер м╕тингу, на якому представники Меджл╕су були лише перегов╕рниками, координаторами, авторитетними людьми.
Н╕хто (нав╕ть за велик╕ грош╕) не здатен оперативно з╕брати 15 тисяч людей на антиурядову акц╕ю в Криму з власно╖ вол╕. А це означа╓, що пас╕онарна частина кримського сусп╕льства в╕д самого початку укра╖но-рос╕йського конфл╕кту ╕ дос╕ п╕дтриму╓ Укра╖ну (як ╕ в Дн╕пропетровську, Харков╕, Одес╕ та ╕нших рег╕онах з потужним рос╕йським бекграундом). ╤ весь божев╕льний судовий процес над актив╕стами зат╕яний лише для того, щоб не визнавати наст╕льки очевидний, але непри╓мний факт.
Думку ц╕лого народу намагаються звести до позиц╕╖ окремих пол╕тик╕в (представник╕в Меджл╕су) у над╕╖, що це покарання послужить уроком для вс╕х ╕нших борц╕в за свободу. Зрозум╕ло, чому республ╕канська влада так люту╓. Адже якби тод╕, 26 лютого, кримськ╕ татари не п╕дняли масовий протест, то зараз не було б н╕ ц╕леспрямованих блокад, н╕ серйозних розмов про необх╕дн╕сть повернення Криму Укра╖н╕, н╕ аргумент╕в для зах╕дних партнер╕в.
Ус╕ чудово пам’ятають, як напередодн╕ ╕ п╕сля референдуму Меджл╕с намагався знайти точки дотику з новою владою республ╕ки. Ленуру ╤слямову дали «мандат» на представництво кримськотатарського народу в нелег╕тимному уряд╕, ╕нш╕ поводились максимально обережно, намагаючись зрозум╕ти, чи можна буде реал╕зувати нац╕ональну автоном╕ю в рос╕йському Криму.
На щастя, Мустафа Джем╕л╓в в╕д початку зайняв принципову проукра╖нську позиц╕ю ╕ залишився при думц╕ тих, хто 26 лютого вийшов на площу в С╕мферопол╕ проти рос╕йсько╖ влади. Це посприяло швидкому скиданню масок.
Удари сл╕дували один за одним. Спочатку – нова конституц╕я республ╕ки, яка абсолютно не задовольнила Меджл╕с (там не було статусу кор╕нного народу, статусу Курултаю ╕ Меджл╕су). Пот╕м – тиск на ЗМ╤ ╤слямова. Пот╕м була публ╕чна заборона на в’╖зд до республ╕ки для Мустафи Джем╕л╓ва. Зрештою схема вза╓много терп╕ння Меджл╕су ╕ ново╖ кримсько╖ влади розвалилася.
Враховуючи проукра╖нськ╕ настро╖ кримських татар ╕ неможлив╕сть зберегти обличчя, працюючи в структурах м╕сцево╖ влади, л╕дери Меджл╕су могли розраховувати т╕льки на одного союзника у кримському питанн╕ – Ки╖в.
Пот╕м сталося те, про що ми вже добре зна╓мо: пересл╕дування кримських татар, затримання Ахтема Чийгоза ╕ його товариш╕в через р╕к п╕сля м╕тингу. У в╕дпов╕дь на все це Меджл╕с ╕ Ленур ╤слямов почали готувати план блокад ╕з метою повернути Крим до складу Укра╖ни.
Але це було пот╕м, а в центр╕, у вих╕дн╕й точц╕ всього маховика – под╕╖ 26 лютого 2014 року. Саме тод╕ кримськ╕ татари й укра╖нц╕ стали союзниками за замовчуванням, союзниками, для яких зв╕льнення Криму – справа чест╕ та принципу.
Тому фарс ╕з «процесом 26 лютого» – це н╕що ╕нше, як ф╕нальна крапка формування укра╖но-кримськотатарського симб╕озу, який однозначно ув╕йде в ╕стор╕ю державного буд╕вництва Укра╖ни.
Шкода т╕льки, що платою за цей симб╕оз стане свобода кримських заручник╕в рос╕йсько╖ влади.

Лев АБАЛК╤Н,
кримський пол╕толог
ua.krymr.com

На фото: Ахтем Чийгоз

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 22.01.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16528

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков